RADOSNEGO ALLELUJA!

W tym Wielkim Tygodniu  2024 życzymy wam tradycyjnie:  Miłości Wielkiego Czwartku, wiary Wielkiego Piątku, nadziei Wielkiej Soboty i radości Poranka Zmartwychwstania!

SILOE SMOLEC

FINAŁ REKOLEKCJI ZAWIERZENIA 2024

25. marca z reguły przeżywamy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. To wielkie święto Oddanych Maryi, bowiem nasze zbawienie rozpoczęło się od Wcielenia! W tym roku, z uwagi na Wielki Tydzień, Zwiastowanie obchodzić będziemy 8 kwietnia i wtedy to Oddani Maryi Siloe Smolec spotkają się na Mszy Świętej i uroczystej agapie ze świadectwami. Jednak już wczoraj cała wspólnota zakończyła rekolekcje zawierzenia 33 dni, kto mógł to był z nami, odczytała akt zawierzenia Jezusowi przez ręce Maryi, kandydaci złożyli na ołtarzu swoje własnoręcznie przepisane akty zawierzenia (nowo zawierzonych mamy w tym roku 10 osób), a prawie 50 osób odnowiło swoje zawierzenie. Niektórzy sprzed roku, inni sprzed 4-5 lat, a inny jeszcze starsze.
Wspólnota spotyka się zasadniczo raz w miesiącu – są to spotkania formacyjne w czwarte piątki miesiąca. Oprócz tego oferujemy członkom małe grupy dzielenia (raz w miesiącu – jest ich na dziś trzy po ok. 8 – 12 osób: Grupa Królowej Rodzin, Królowej Pokoju i Królowej Wyznawców), prowadzimy Maryjną Szkołę Biblijną, dajemy naszym członkom możliwość służby w diakoniach wspólnotowych : muzycznej, modlitewnej, liturgicznej. Prowadzimy formację dla dziewcząt – Dzieci Maryi (Marianki), grupę Sympatyków Wspólnoty, współprowadzimy Pierwsze Soboty Miesiąca. Za chwilę rozpoczynamy kolejny już cykl Nabożeństw Fatimskich. Raz w roku, na 40 dni przed uroczystością Zwiastowania, organizujemy dla siebie i wszystkich chętnych rekolekcje zawierzenia Jezusowi przez ręce Maryi, ściśle wg wskazań św. Ludwika de Montfort. Rekolekcje te trwają 33 dni. W ich trakcie przechodzimy przez cztery etapy: wyzbycie się ducha tego świata, poznanie siebie, poznanie Maryi, poznanie Jezusa Chrystusa. To jest codzienna modlitwa, rozważanie Słowa, spotkania w małej grupie rekolekcyjnej, nabożeństwa – w tym roku było ich sporo – uroczyste rozpoczęcie z wprowadzeniem do rekolekcji, Nabożeństwo ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej, Droga Krzyżowa, Nabożeństwo Pokutne i wczorajsza Msza Święta finałowa – po raz pierwszy mieliśmy osobną Mszę Wspólnotową! Dziękujemy ks. Wojciechowi – naszemu Opiekunowi! Czasem potrzeba też indywidualnych spotkań, a od jakiegoś czasu mamy też codzienny kontakt na grupach społecznościowych, gdzie każdego dnia pojawiają się dodatkowe rozważania do kolejnych dni rekolekcji. Serdecznie na te rekolekcje zapraszamy! Ale zawierzenie swojego życia to dopiero początek, dlatego wszystkim zawierzonym proponujemy stałą formację – życia przez Maryję, z Maryją, w Maryi i dla Maryi.
Wierzymy, że nikt nie zna lepiej drogi do naszego Zbawiciela jak ta, która nosiła Go w swoim łonie dziewięć miesięcy, wykarmiła, wychowała i ofiarowała Bogu za nas wszystkich. Ta, którą pod krzyżem otrzymaliśmy za Matkę i Przewodniczkę. Ta, która jest Arką na czasy chaosu, zamieszania i upadku wartości. To są czasy Maryi!

MARIANKOWA DROGA KRZYŻOWA

20 marca Drogę Krzyżową o godz. 17.15 prowadziły nasze Marianki. Dziękujemy!

Dziewczynki spotykają się dwa razy w miesiącu w niedzielne przedpołudnia i formują pod okiem dwóch animatorek – Anny Ciesielskiej i Edyty Berghauzen.

 

PLENEROWA DROGA KRZYŻOWA SMOLEC – JASZKOTLE

W ostatni piątek przed Niedzielą Palmową nasze wspólnoty uczestniczyły w Plenerowej Drodze Krzyżowej ze Smolca do Jaszkotla.

Chwilę po 18.30 wyruszyliśmy i jako pierwsi krzyż nieśli przedstawiciele LSO, następnie przedstawiciele smoleckich wspólnot parafialnych: Domowego Kościoła, Kręgu Biblijnego, Oddanych Maryi, Grupy Modlitewnej Św. Józefa, Wspólnoty Żywego Różańca… w dalszej kolejności przedstawiciele stanów: matki, ojcowie, dzieci, młodzież, siostry zakonne, kapłani.
Dalej krzyż podjęli parafianie z Jaszkotla i zakończyliśmy nabożeństwo w kościele naszych sąsiadów, z którymi przecież kiedyś byliśmy jedną parafia.
Całość poprowadził ks. Proboszcz Jarosław Witoszyński, z pomocą naszych wikariuszy i Krysi Woszczyk, bez której już ciężko sobie wyobrazić plenerową Drogę Krzyżową – na zmianę z księdzem proboszczem poprowadzili dziś pięknie śpiew.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, Księdzu Proboszczowi i parafianom z Jaszkotla, wszystkim czytającym rozważania i niosącym krzyż. Szczególnie dziękujemy tym małym uczestnikom, bo to jednak kawałek drogi!
Trasę zabezpieczała Straż Pożarna, wszyscy czuliśmy się bardzo bezpiecznie!
Ps. Dziękujemy Jackowi, że nam zrobił zdjęcie… dorzucamy do naszej kolekcji:)

Siedem Boleści Matki Bożej i Nabożeństwo Pokutne Oddanych Maryi

Oddani Maryi – w ramach rekolekcji zawierzenia – odprawiają też wiele nabożeństw. W tym roku po raz pierwszy zgromadziliśmy się na Nabożeństwie ku czci 7 Boleści Matki Bożej. 28.02 ocieraliśmy łzy z oczu Maryi, pochylając się nad siedmioma bolesnymi wydarzeniami z życia Matki Bożej.
Mamy nadzieję, że to nabożeństwo na stałe zagości w naszej parafii!
Modlitwy odmawiamy na specjalnych 7-częsciowych różańcach, które przygotowała Ania Ciesielska na tę okoliczność – mariankowe rękodzieło!
Różaniec do Siedmiu Boleści Maryi zatwierdził papież Benedykt XIII w 1724 r. Rozpowszechniony jest on w całym Kościele. Matka Boża sama przypomniała o tej modlitwie podczas objawień trzem dziewczynkom w Kibeho w Rwandzie /Afryka/ w latach osiemdziesiątych XX wieku (1981-1983). Jednej z wizjonerek (Marie Claire Mukangango) Najświętsza Dziewica wyznaczyła (6 marca 1982 r.) misję upowszednienia na całym świecie Różańca do Siedmiu Boleści Najświętszej Dziewicy Maryi. Objawienia Dziewicy Maryi dla Marie Claire zakończyły się 15 września 1982 r., w dniu, w którym Kościół czci Matkę Bożą Bolesną. Objawienia w Kibeho są to pierwsze objawienia maryjne uznane przez Kościół w XXI w.
Najświętsza Panna zwróciła się do jednej z widzących z Kibeho:
To o co was proszę, to pokuta. Chcę jedynie skruchy. Jeżeli będziecie odmawiać Różaniec do Siedmiu Boleści, rozważając ją, otrzymacie moc, by naprawdę żałować. Dziś wielu ludzi w ogóle nie umie prosić o przebaczenie. Nadal krzyżują mego Syna.
„Jeśli modlisz się na Różańcu do Siedmiu Boleści i rozważasz głęboko jego tajemnice, znajdziesz siłę, która potrzebna jest do nawrócenia z grzechu i przemiany twojego serca. Módl się na Różańcu do Siedmiu Boleści, aby odnaleźć drogę nawrócenia”/objawienie w Kibeho/
Autorem muzyki i tekstów do śpiewanych części nabożeństwa jest sercanin biały brat Andrzej Kostrowicki SSCC.
A zainteresowanych oryginalnym wykonaniem zapraszamy do przepięknego średniowiecznego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu www.starywielislaw.pl

20 marca spotkaliśmy się na Nabożeństwie Pokutnym, które przygotowały i poprowadziły Edyta Berghauzen i Małgorzata Osińska. Dla nas wszystkich te rekolekcje były niesamowitym czasem poznawania prawdy o sobie oraz potwierdzenie umiejętność wyzbywania się ducha tego świata. Pod koniec rekolekcji zawsze przygotowujemy się do sakramentu pokuty i pojednania, w którym możemy przyjrzeć się swojej małości wobec Majestatu Bożego, zobaczyć i nazwać swoje grzechy i wyrazić szczery żal za nie.

7 URODZINY SILOE SMOLEC!!!!!

17 marca 2024 Siloe Smolec obchodzi swoje siódme urodziny!

MODLITWA ZA OJCZYZNĘ

Drodzy Parafianie!
dziś rozpoczynamy ogólnopolską nowennę w intencji naszej Ojczyzny. Prosimy was wszystkich szczególnie o duchową łączność z sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze każdego dnia o godz. 21.20. wszelkie szczegóły, jak odprawić nowennę, znajdziecie w komentarzach w formie do wydruku.
Jednocześnie chcielibyśmy Was poinformować o zamówionych przez Oddanych Maryi Siloe Smolec Mszach Świętych w następującej intencji:
“O Boże błogosławieństwo i opiekę Królowej Polski dla naszej Ojczyzny, zachowanie jej od wojny, o mądrość i odwagę dla Polaków w bronieniu wiary i wartości chrześcijańskich”
Pierwsza taka Msza Święta odprawiona została 3.03 o godz. 13.00, kolejne :
05.04 piątek godz. 18.00
24.05 piątek godz. 18.00
07.06. piątek godz. 18.00
Jednocześnie wciąż trwa nowenna przed uroczystością św. Józefa – w tym roku Grupa Modlitewna św. Józefa Siloe Smolec podjęła tę samą intencję i również modli się za naszą Ojczyznę.
We Wspólnocie Oddanych Maryi powstała w ubiegłym miesiącu Róża Różańcowa w intencji Polski, składająca się z członków naszej Wspólnoty.
Wszystkich, którym leży na sercu Polska, którym nie jest wszystko jedno jakie wartości będą w naszym kraju pielęgnowane, mocno zapraszamy do wspólnego wołania do Boga przez wstawiennictwo naszej Królowej z Jasnej Góry.

DROGA KRZYŻOWA Z MARYJĄ

15 marca Oddani Maryi poprowadzili Drogę Krzyżową z Maryją... To początek finałowych nabożeństw rekolekcji zawierzenia Maryi 33 dni. Dziękujemy wszystkim, którzy dziś przeszli tę drogę  z nami, a szczególnie grupie Miriam’s Slaves i grupie zawierzeniowej, w której dzielnie pracują: ks. Wojtek, Andżelika Budzyńska, Kasia Liberska – Kruszyna, Ania Gierko i Edyta Niemczynowska – Frąckieiwcz.
Maryja tam wtedy była… przeżyła każdą sekundę… z każdej wyciągnęła naukę… W Jej Niepokalanym Sercu przetrwał wówczas Kościół.

GRUPA MODLITEWNA ŚWIĘTEGO JÓZEFA – PRZYJĘCIE DO WSPÓLNOTY

8 marca na Mszy Świętej o godz. 18.00 odbyła się oficjalna uroczystość przyjęcia członków do Grupy Modlitewnej św. Józefa. W sumie 14 osób (w tym 3 mężczyzn) odmówiło powtórnie Akt Oddania św. Józefowi i jako członkowie MGSJ stają się uczestnikami duchowych dóbr i wszystkich dzieł realizowanych przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa. Przy wspólnotach prowincji Wrocławskiej jest 17 grup św. Józefa a nasza będzie 18.
Mszy Świętej przewodniczył ks. Marcin, opiekun grupy, a homilię wygłosił ks. Wojciech, który powiedział: ” Św. Józef to przykład jak wypełniać pierwsze przykazanie ” Słuchaj Izraelu..
Jest najlepszym przykładem słuchania i wypełniania woli Bożej. My też za przykładem św. Józefa powinniśmy słuchać i wypełniać wolę Bożą w naszym życiu i św. Józef bez wątpienia tego nas uczy”.
Po Mszy Świętej wspólnie z ks. Proboszczem GMSJ poprowadziła Drogę Krzyżową, której towarzyszył św. Józef, choć nie było mu dane towarzyszyć na tej jedynej niepowtarzalnej drodze Jezusowi, to jednak kontemplowanie jego postaw uświadamia nam szczególny jego udział w zbawczym dziele Jezusa.
Dziękuję wszystkim dzięki którym mogliśmy przeżyć pięknie, duchowo ten czas.
❤️‍🔥Św. Józefie mężu sprawiedliwy naucz nas świętego życia.
❤️‍🔥Św. Józefie prowadź nas na drogach życia.

PREMIERA KRONIKI PARAFIALNEJ A.D.2023 W KAWIARENCE SILOE

No tak się bawili w Kawiarence Siloe po Mszy z 10.00  w pewną niedzielę 25.lutego. Marzenka ciężko pracowała, a my smakowaliśmy te wszystkie pyszności! W ubiegłym tygodniu ich zostało, bo niby pościcie, to mniej upiekliśmy i zniknęły za wcześnie!

A przy okazji można było zapoznać się z ubiegłoroczną historią naszej parafii! Uroczysta premiera kroniki parafialnej A.D.2023!
A specjalna ekipa zawierzenia, czyli Kasia i Oliwka, składały sreberka, czyli pakowały specjalne siedmioczęściowe Różańce na środowe Nabożeństwo ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej.
Ofiary zebrane przy ich rozprowadzaniu zasilą budżet Marianek… wszystko to bowiem solidna rzemieślnicza i artystyczna robota tej formacji! Ania Ciesielska, dziękujemy!