Mariankowe “dziękujemy!”

12 listopada na Mszach Świętych nasze Marianki dziękowały za hojność parafian, która pozwoli im na zakup sztandaru. Jak już informowaliśmy, dziewczynki ciężko pracowały nad superprodukcją różańców, które następnie rozprowadziły wśród naszych parafian. Te różańce są wyjątkowe, bo wiele w nich dziecięcego serca, a przy okazji są naprawdę gustowne! Uzbierane ofiary pozwolą im już wkrótce cieszyć się upragnioną chorągwią. Widzieliśmy projekt – będzie piękna!

Fotograf uchwycił podziękowania drużyny Helenki, ale na innych mszach były równie serdeczne!

JESIENNE MARIANKI

W niedzielę 15 października jesiennie spotkały się nasze Marianki 🤗
Oj, działo się!
Kontynuowały temat objawień maryjnych, bo przecież jesteśmy po ostatnim w tym roku Nabożeństwie Fatimskim, w którym wzięły tak liczny udział. 😍
Tematem dnia dzisiejszego były objawienia w Guadelupe, których wspomnienie już wkrótce, bo 12 grudnia.
Marianki odwiedził dziś ksiądz Wojtek. Szczęśliwie się złożyło, bo właśnie brakowało odpowiedniej osoby do odegrania roli Juana Diego rozsypującego kwiaty z meksykańskiej tilmy:). U nas dziś co prawda Juan Diego rozsypał liście, i z sutanny, a nie z tilmy, ale nie skupiajmy się na szczegółach. 😍
Było pięknie, bo z tych liści dziewczynki wykonały też piękny bukiet dla Matki Bożej.
To nie koniec spotkań z Matką Bożą z Guadelupe , gdyż ks. Wojtek obiecał dziewczynkom przynieść chustę z Jej wizerunkiem, a wiemy, że ten obraz kryje w sobie tyle niezwykłych rzeczy!
Obietnica rzecz święta, a ks. Wojtek po wyjeździe do Wambierzyc już wie, że z dziewczynkami nie wygra:)
Nasze Marianki uczą się, pracują, modlą, śpiewają i służą w parafii… to dużo jak na tak młode damy!
Chcesz poznać ich krótką historię? To zapraszamy na www.siloesmolec.pl , do zakładki “Marianki”.

NABOŻEŃSTWA FATIMSKIE 2023


Nabożeństwa Fatimskie 2023 za nami. Wczoraj spotkaliśmy się ostatni raz w tym roku, by wraz z figurą Matki Bożej Różańcowej przejść w uroczystej procesji wokół naszego kościoła. W październiku jest o tyle pięknie, że procesja wychodzi już po zmroku i zapalone świece naprawdę oświetlają drogę Maryi.

O tym, że to podsumowanie roku przypominała 13.10 już w wejściu galeria zdjęć, przygotowana przez Anię Ciesielską.  Warto więc dziś podziękować wszystkim zaangażowanym w to piękne dzieło przez ostatnich sześć miesięcy.
Drogie Pastuszki: Basiu, Agatko, Szymku – piękna rola za wami, ufamy, że nie tylko aktorska, ale i duchowa. Niech Matka Boża Was prowadzi do Pana Jezusa, niech ten czas pozostanie na zawsze w waszych sercach, wsłuchujcie się w głos Maryi, bo Ona mówi do każdego, nie tylko do pastuszków z Fatimy. Dziękujemy za Wasz trud i obowiązkowość, ale dziękujemy też waszym rodzicom, którzy swoje plany zechcieli podporządkować tym nabożeństwom, które wypadały w tak różne dni tygodnia.
Dziękujemy cudnym Mariankom za oświetlanie drogi Matce Bożej, Waszą obecność i modlitwę. To ważna służba, wymagająca, ale jakże potrzebna!
Dziękujemy Ani Ciesielskiej i Edycie Berghauzen za ogarnianie pastuszków i Marianek. Pomocą w tym służyła tu też dzielnie Kasia Liberska – Kruszyna.
Dziękujemy Diakonii Liturgicznej Oddanych Maryi , pod kierownictwem Piotra Cekały, za przygotowywanie co miesiąc figury Matki Bożej, procesje i porządkowanie prezbiterium po nabożeństwie. Dziękujemy tym członkom Służby Liturgicznej Ołtarza, którzy ich w tym dziele wspierali.
Dziękujemy Diakonii Modlitewnej Oddanych Maryi, pod przewodnictwem Edyty Berghauzen, za przygotowanie i poprowadzenie wczorajszej modlitwy różańcowej. Pani Różańcowa otrzymała naręcze czerwonych róż, a tak wielu mogło dziś osobiście poprowadzić choć fragment tej modlitwy, o którą Maryja nieustannie prosi.
Dziękujemy p. Emilii Włoch, naszej członkini, za każdy wieniec z kwiatów, którymi ozdabiała figurę Matki Bożej, niestrudzenie każdego trzynastego dnia miesiąca.
Dziękujemy naszym organistom i “Scholi Fatimskiej“, pod wodzą Krysi Woszczyk. Nigdy nie brakowało pięknego śpiewu. A swoją nazwę te połączone siły różnych formacji muzycznych zawdzięczają księdzu proboszczowi… i taka już zostanie:)
I na koniec dziękujemy naszym kapłanom, bo to od ich otwartości serca i zaangażowania zależy, ile pięknych rzeczy dzieje się w parafii.
Zapraszamy na 13 maja 2024! Ale pamiętajmy, że Nabożeństwa Fatimskie to tylko wspomnienie objawień i piękny hołd dla naszej pani. Jej prośbą ogromną jest inne nabożeństwo: Pierwsze Soboty Miesiąca. Dlatego do zobaczenia już za niecałe trzy tygodnie!
A teraz powspominajmy! Wybór zdjęć subiektywny, a czasem i przypadkowy…
maj 2023
czerwiec 2023

lipiec 2023

sierpień 2023

wrzesień 2023

październik 2023

MARIANKOWE RÓŻAŃCE

Nasze Marianki wykonały w październiku kawał dobrej roboty! Dziesiątki małych różańców (jedna tajemnica) i breloków w formie dziesiątki Różańca, by rozprowadzać je wśród parafian. Inicjatywa ta ma zachęcać do modlitwy różańcowej, a jednocześnie pomóc dziewczynkom zgromadzić fundusze na zakup sztandaru. Wszystko na Chwałę Panu Bogu i Maryi.
Mamy już w naszej parafii 22 dziewczynki, które pragną iść do Pana Boga drogą Maryi. Spotykają się pod okiem Ani Ciesielskiej i Edyty Berghauzen dwa razy w miesiącu, w pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. Wspólnie się modlą, uczą, wykonują prace artystyczne, nawiązują wzajemne relacje i służą w naszej parafii, bo bez nich takie uroczystości jak Odpust parafialny czy Zawierzenie Maryi byłyby dużo skromniejsze:) Dziewczynki, dziękujemy!

ODPUST PARAFIALNY 2023

Za nami piękna uroczystość odpustowa – 8 września – Narodziny NMP. Dziękujemy naszym kapłanom i gościom, wzorowo przygotowanej Służbie Liturgicznej, Mariankom, wszystkim, którzy ponieśli chorągwie i feretrony. Dziękujemy parafianom za wspólną modlitwę.
Mszy Świętej przewodniczył ks. Arcybiskup Józef Kupny, który sporo miejsca w skierowanym do nas słowie poświęcił potrzebie miłości i wzajemnej służby, szczególnie między małżonkami czy między rodzicami a dziećmi. To trudne, “bo dziś człowiek chce być raczej przełożonym niż służyć. A w Ewangelii służba to miara miłości, miara człowieczeństwa, męskości i kobiecości. Święta Rodzina mimo niedostatków była szczęśliwa”. Nasz pasterz wspomniał też, że fałszywy obraz rodziny promowany przez dzisiejszą kulturę, sprawia, że wiele rodzin przeżywa kryzys i ważne jest wówczas uświadomienie sobie jak Maryja i Józef są bliscy każdemu ojcu i każdej matce. Bo jak i dzisiejsi rodzice doświadczyli trudów wychowania i niepokojów o przyszłość dziecka.
Ks. Biskup zachęcał do modlitwy w rodzinie, do rozmawiania o Bogu, dawania przykładu właściwego przeżywania niedzieli. Wskazywał też na niepokój, który budzi fakt, że coraz mniej jest dialogu między małżonkami, między rodzicami a dziećmi… a więzi buduje się właśnie poprzez wspólne spędzanie czasu, dzielenie się radościami, smutkami… Trzeba na nowo się z sobą zaprzyjaźnić. Bo łatwo jest utrzymać więź z małym dzieckiem, ale trzeba zaprzyjaźnić się też z tym dorosłym, nie zostawiać dorastających dzieci tylko relacjom z rówieśnikami.
Zachęcał nas do patrzenia na Maryję, która przypomina nam, że jesteśmy rodziną, wspólnotą. Patrzy z miłością na rodziny, które starają się naśladować jej życie rodzinne. Z miłością patrzy na wysiłek wychowania i chce nam pomagać. Chce byśmy nie utracili nadziei i nie zrezygnowali z troski o nasze relacje, nawet gdy są trudne.
Dziękujemy ks. Arcybiskupowi za te piękne słowa, za ten powrót do fundamentów i wspólną modlitwę, modlitwę też za rodziny naszej parafii.
Na zakończenie Mszy Świętej ks. Arcybiskup poświęcił też ziarno.
Nasza Wspólnota mocno zaangażowała się w to wydarzenie. Diakonia Liturgiczna Oddanych Maryi przygotowała i koordynowała procesję, a Marianki wniosły dary, przeczytały Modlitwę Wiernych i sypały kwiatki w procesji przed Najświętszym Sakramentem.  Procesję z darami można obejrzeć na naszym profilu FB https://fb.watch/mYt1w3q0y2/.
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli dziś trud czterech części Różańca w prezencie urodzinowym dla naszej Pani. W tym spontanicznym challengu na naszym FB było nas 16 osób, co dało 64 części Różańca i 320 dziesiątek:). BRAWO!

NOWY ROK DUSZPASTERSKI 2023/2024

Drodzy Parafianie,
rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i duszpasterski. Pragniemy was zaprosić do wspólnego wzrastania duchowego i do służby w naszej parafii. Siloe Smolec ma dla was szeroki wachlarz propozycji, bo my to już prawie taką małą smolecką korporacją jesteśmy…
SILOE SMOLEC to trzy, a w zasadzie nawet cztery grupy współpracujące ze sobą, których zadania i charyzmat są bardzo różnorodne, tak więc każdy może znaleźć coś dla siebie!

MARZENA prowadzi Kawiarenkę i Centrum Książki Siloe. Kawiarenka ruszy nie wcześniej jak w drugiej połowie września, będzie otwarta w niedziele w godzinach 11.00- 13.00, a wraz z nią (w tych samych godzinach) uruchamiana jest Biblioteka Parafialna. Szefowa poinformuje o szczegółach Centrum Książki Siloe Smolec jak tylko wróci z wakacji.

JOANNA ruszyła ze spotkaniami już dziś. Wraz ze wspólnotą św. Józefa, jak było zapowiedziane, gościła siostrę Ancellę, Józefitkę. Ta wspólnota spotyka się raz w miesiącu. Joasia poinformuje o szczegółach tych spotkań, ale już dziś wspomnimy, że pragnie docelowo zapraszać chętnych na drugie piątki miesiąca. Wspólnota koordynuje też indywidualne rekolekcje zawierzenia św. Józefowi, z reguły w okresie luty – marzec.
Joasia prowadzi też Apostolat Margaretki Siloe Smolec, to siedmioosobowe zespoły modlące się za konkretnego kapłana. Apostolat spotyka się okazyjnie, raz- dwa razy w roku, członkowie modlą się w swoich domach i w pierwsze czwartki miesiąca adorują Najświętszy Sakrament, wypraszając potrzebne łaski zarówno naszym kapłanom, jak i wszystkim, których Bóg do tej służby powołał. I tu nie ma wakacji! No i dzięki Joasi pamiętamy zawsze o uroczystościach kapłańskich.

EDYTA – ma przyjemność prowadzić Wspólnotę Oddanych Maryi Siloe Smolec. My pracujemy cały rok, bo nie ma przerw jeśli chodzi o Nabożeństwa Fatimskie czy Nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca. Ale w tym tygodniu ruszamy już z intensywną pracą formacyjną. Swoje spotkania rozpoczynają diakonie, małe grupy dzielenia, Maryjna Szkoła Biblijna i Marianki. Szczególnie diakonia Liturgiczna Oddanych Maryi, kierowana przez Piotra Cekałę, przy wsparciu Ani Ciesielskiej, będzie mieć pełne ręce roboty przed odpustem parafialnym 8 września:). Już dziś zachecamy do uczestnictwa w uroczystościach odpustowych!
Wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem naszej wspólnoty zapraszamy na 22 września po wieczornej Mszy Świętej do salki parafialnej. Będzie można całkowicie niezobowiązująco nas poznać, zobaczyć, jak wygląda spotkanie, poznać członków wspólnoty, których jest na dziś 44 (a z Mariankami to 60:). Nasze spotkania formacyjne odbywają się zasadniczo w czwarte piątki miesiąca, spotkania małych grup mają miejsce również raz w miesiącu. Z diakoniami jest różnie, jedna ma stałe spotkania miesięczne, inne doraźnie. Diakonie i małe grupy to zespoły zamknięte, składajace się z członków wspólnoty, podobnie jak Maryjna Szkoła Biblijna.
Wspólnota Oddanych Maryi prowadzi też grupę dla dziewcząt w wieku od 8 lat- “Marianki”, która spotyka się dwa razy w miesiącu (zasadniczo w 1 i 3 niedzielę) w godz. 10.00 – 11.15, a po spotkaniu dziewczynki wraz z animatorkami uczestniczą we Mszy Świętej. Marianek jest już 17! Te formację prowadzi Ania Ciesielska. Anię wspiera “diakonia mariankowa”, w szczególności Edyta Berghauzen.

Oddani Maryi już dziś zapraszają na coroczne rekolekcje zawierzenia Maryi 33dni wg św. Ludwika de Montfort, które wystartują 24.02.2024. Najlepiej już od września przygotowywać się do nich wraz z nami:)
Zapraszamy do naszych grup i wspólnot, szczególnie osoby, które nie mają bliższej relacji z innymi parafianami, chciałyby służyć swoimi talentami, a może po prostu brak im “osoby wprowadzającej”? Rada Wspólnoty Oddanych Maryi zaopiekuje się każdą nową osobą, która zechce nas odwiedzić 22.09. Zabierzemy was z kościoła po Mszy Świętej, zapewnimy towarzystwo i odpowiemy na wszelkie pytania. Po prostu przyjdź. Szczególnie zapraszamy osoby pogubione w chaosie informacyjnym, poszukujące swojej drogi do Boga, ale i te, których droga do Jezusa jest trudna, jak małżeństwa niesakramentalne, zapraszamy dojrzałą młodzież, która chce trwać przy Bogu, nowych mieszkańców, którzy czują się może samotni w osiedlowych blokach … jesteście dla nas ważni! Zapraszamy!

 

RODZINNY FESTYN PARAFIALNY

18 czerwca spotkaliśmy się na wspólnym biesiadowaniu na placu przed szkołą. Wspólnoty wystawiły stoiska, na scenie występowały nasze formacje muzyczne, a nasz ulubiony konferansjer nie dał nam chwili wytchnienia, zapowiadając co chwilę ciekawe zabawy i konkursy. W zabawach wsparła nas Marta Giżewska z teobańkami. Nasze Marianki zbierały obrazy cennych dla nas spraw do Arki Przymierza, która na końcu wniosły na scenę. Stefan zaśpiewał w swoim ojczystym języku, Anetka malowała buzie. Joasia zachęcała do wspólnoty św. Józefa, a Sebastian promował książki katolickie.  Oj, działo się!

BOŻE CIAŁO 2023

Dziękujemy Diakonii Liturgicznej Oddanych Maryi pod wodzą Piotra Cekały za koordynację tej pięknej uroczystości. Dziękujemy Ani Ciesielskej i Edycie Berghauzen za przygotowanie Marianek i poprowadzenie (wraz  Joasią Sołtys, Kasią Bilewicz i Anetą Obame – Assembe) dzieci sypiących kwiatki. Dziękujemy naszym członkom, a i przedstawicielom innych wspólnot, za poniesienie feretronów i chorągwi. No i prawie wszyscy nasi panowie służą przy ołtarzu – bez nich nie dalibyśmy rady!

Ciebie Boga wysławiamy!

DZIEŃ WSPÓLNOTY ODDANY MARYI

4 czerwca członkowie wspólnoty Oddanych Maryi Siloe Smolec wybrali się do Piotrowic na pierwszy Dzień Wspólnoty. Opatrzność tak sprawiła, że byliśmy tam świadkami uroczystego ogłoszenia przez księdza dziekana Piotra Komandera informacji o powierzeniu księdzu Grzegorzowi Pazdro z dniem 1 czerwca 2023 r. funkcji proboszcza parafii Piotrowice, gm. Kostomłoty.
Wiązało się to z uroczystym wyznaniem wiary przez ks. proboszcza Grzegorza, śpiewały Miriamsy, dary poniosły Marianki…. piękne przeżycie duchowe!
Parafia Piotrowice obejmuje również kościół filialny w Paździornie i ogromny dom parafialny z pięknym ogrodem. W dniu wczorajszym miało też miejsce ustanowienie nowych ministrantów i lektorów – bardzo chłopcom gratulujemy postawy! Byliśmy pod wrażeniem tych młodych parafian, a i wnętrze kościoła powala ma kolana, piękny zadbany zabytek. No i chyba nie trzeba pisać, że Oddani Maryi to główny swój zachwyt kierowali na niesamowitą grotę fatimską… jakże chciałoby się taką u nas!
Za nami piękny Dzień Wspólnoty – Msza Święta, wspólny Różaniec i Koronka, spotkanie biblijne w małych grupach i radosne biesiadowanie. Ale przede wszystkim chyba czas spędzony razem, możliwość poznawania się i budowania relacji.

MARIANKI – PIERWSZA ROCZNICA POWSTANIA

28 maja świętowaliśmy 28 rocznicę święceń kapłańskich Księdza Proboszcza Jarosława Witoszyńskiego i 7 rocznicę święceń ks. Wojciecha Antosika.
W imieniu wszystkich parafian za dar ich kapłaństwa i posługę w naszej parafii podziękowały połączone siły Kręgu Biblijnego i Oddanych Maryi Siloe Smolec.
A Marianki ofiarowały roczne Margaretki!

Ale to nie była jedyna okazja do świętowania.
1 maja 2022 miało miejsce pierwsze spotkanie – czysto organizacyjne – Marianek – Dzieci Maryi. Trudny to był temat, bo w naszej diecezji prawie nieznany. Po co nam we wspólnocie Oddanych Maryi, przy tylu inicjatywach, małych grupach, diakoniach, Maryjnej Szkole Boblijnej jeszcze Marianki? No właśnie… ale ta myśl nas nie opuszczała, bo to wszystko, co robimy, ma znikomy sens, jeśli naszej wiary nie przekażemy naszym dzieciom, jeśli tego dzieła Matki Bożej, jakim są Oddani Maryi Siloe Smolec, nie będą kontynuować nasze dzieci i wnuki… one kochają Boga i Jego Mamę i musimy zrobić wszystko, by świat im tego skarbu nie odebrał.
Pierwszy element tej układanki to była ponad rok temu decyzja Ani Ciesielskiej, że weźmie to na swoje barki. To wielkie zobowiązanie i wielka odpowiedzialność. To ona postanowiła stworzyć tę formację, oddała jej serce i swój cenny czas. Mocno nas w tej decyzji utwierdzała postawa księdza proboszcza, który tę inicjatywę przyjął z ogromną otwartością serca.
Gdy w pewnym momencie na pokładzie pojawiła się Edyta Berghauzen było już jasne, że startujemy. Dziś było widać, jak obie Panie pięknie się uzupełniają!
Przez ten rok nie zawsze było kolorowo, dzieci chorują, czasem taka aktywność bywa słomianym zapałem, czasem nie ma zwyczajnie kto dziecka przywieźć na spotkanie… ale jeśli to jest dzieło Maryi, to musi się udać… nie ma innej opcji! Królowa Aniołów musi poradzić sobie przecież z tak drobnymi przeszkodami!
Na koniec roku szkolnego było już 15 wspaniałych dziewczynek, które, nie tylko poznają Pana Boga i Jego świętą Mamę, ale jeszcze modlą się za naszą parafię i naszych kapłanów! Są częścią wspólnoty Oddanych Maryi i razem z Nią kroczą ku zbawieniu. Dziś od Księdza Proboszcza otrzymały nie tylko dar modlitwy, ale i piękne kwiatki:)
Drogie Marianki,
to zaszczyt służyć w armii Maryi na czasy ostatnie i przygotowywać świat na powtórne przyjście naszego Pana, by nikt na to spotkanie się nie spóźnił, by nikt o nim nie zapomniał! Dzisiejsza uroczystość ukazuje nam Maryję jako Oblubienicę Ducha Świętego. Jeśli też pragniecie być oblubienicami Ducha Świętego to droga ku temu jest prosta: bądźcie jak Maryja, naśladujcie Jej cnoty, uczcie się od Niej trwania blisko Jezusa Chrystusa, a Duch Święty będzie w was mieszkał.
Trwajcie w wieczerniku wraz z Maryją, On przyjdzie na pewno!
Gratulacje i ogromne podziękowania dla Ani i Edyty. Kawał dobrej roboty za Wami! Marianki już są mocno obecne na mapie naszej parafii, są jej trwałym ogniwem, co dziś dobitnie pokazały, tworząc dwie Margaretki dla naszych kapłanów i przyrzekając modlitwę za nich przez cały najbliższy rok!
I Drodzy Parafianie, one naprawdę chcą się modlić za kapłanów, nikt im tego nie narzucił! Wręcz reglamentowane były miejsca w tych dwóch margartkach dziś wręczonych:)
Każdy może mieć swój “marsz przez instytucje”. Nasz jest właśnie taki. Wiara w to co robimy, codzienna ciężka praca i miłość do tych dzieciaków … może należałoby napisać: do tych “dziewczynek”, ale mamy też zgłoszenie od chłopca, który chciałby zostać Marianką…🙂 jeszcze nie wiemy, co z tym zrobić:)
AVE Maryja!
Duchu Święty, wspólnota Marianek i cała nasza parafia liczą na Twoje wsparcie! Wylewaj swoje dary obficie!