SILOE SMOLEC NA ORSZAKU TRZECH KRÓLI

6 stycznia ulicami Smolca przeszedł wielobarwny Orszak Trzech Króli. Przygotowała go z pomocą kapłanów i parafian nasza Krysia Woszczyk. Dzielnie rozdała zadania i wszystkiego osobiście pilnowała.  Z pośród wszystkich wspólnot i grup  tworzących Siloe pochwalić trzeba przede wszystkim Marianki na czele ze swoimi animatorkami Anią Ciesielską i Edytą Berghauzen. Marianki przygotowały i przedstawiły scenkę “Brama Anielska” , udekorowaną ze znacznym wsparciem Tomka Soróbki. Sam występ okazał się hitem, ale tańce do kolęd to u nas normalność:). W tym roku również zakończyliśmy orszak odśpiewaniem pastorałki  “Daleko stąd do Betlejem”, odtańczeniem Poloneza i zjedzeniem trzech kotłów strażackiej grochówki! W całość przygotowań z naszego grona od samego początku mocno zaangażowała się Marzena Płatek. Dziękujemy też Joasi Młyńczyk, która dzielnie wspierała prace na zapleczu, ale, jak już zapewne zauważyliście, Józef i Uczony byli od nas, dworzanie, a nawet wsparcie nagłośnieniowe i flagowy:) Wszystkim pracownikom i uczestnikom bardzo dziękujemy za obecność!

BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIAT BOŻEGO NARODZENIA!

Urodziny naszego Pana i Zbawiciela. Wcielenie – fenomen, który nie ma sobie równych. Nasza ludzka natura dotknęła Trójjedynego Boga. Jeśli to choć trochę ogarnę umysłem, to cała reszta stanie się już oczywista…
Wszystkim członkom tak wielu wspólnot i grup zrzeszonych pod nazwą Siloe Smolec, naszym Sympatykom i Czytelnikom – tym wiernym od lat i tym okazjonalnie tu zaglądającym, tym modlącym się i śpiewającym w innych formacjach naszej parafii, ale przede wszystkim naszym kapłanom – ks. Jarosławowi, ks. Wojciechowi, ale wciąż też trochę “naszemu” ks. Grzegorzowi…, naszym organistom, wszystkim Parafianom i Gościom:
BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!!I i SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
życzy
SILOE SMOLEC
Joanna, Marzena i Edyta
P.S. Zapraszamy na urodziny naszego Pana, nie na święta zimowe, nie na przerwę biznesową, ale na świętowanie pamiątki Jego urodzin! Dziś pasterki 22.00 i 24 00. Jutro Msze Święte jak w niedziele, bez Mszy o 8.00. Zaproszenia wysłane. Możesz zabrać osoby towarzyszące. Liczba miejsc na tej imprezie nieograniczona. Godny strój i prezent obowiązkowy – jeszcze zdążysz ubrać się w kilka dobrych słów i dobrych uczynków, by Twoje serce było w stanie rozpoznać Jubilata.
“Naród kroczący w ciemnościach
ujrzał światłość wielką;
nad mieszkańcami kraju mroków
światło zabłysło.
Pomnożyłeś radość,
zwiększyłeś wesele.
/…/
Albowiem Dziecię nam się narodziło,
Syn został nam dany,
na Jego barkach spoczęła władza.
Nazwano Go imieniem:
Przedziwny Doradca, Bóg Mocny,
Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju.
Wielkie będzie Jego panowanie
w pokoju bez granic.”

OSIEM ZAPRZYSIĘŻONYCH MARIANEK!

We wspomnienie Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik (27.11.22) przyrzeczenie pójścia do Boga drogą Maryi złożyło 8 dziewczynek, które od maja br. przygotowywały się na cotygodniowych spotkaniach do tego poważnego momentu. Piękna uroczystość, bo bardzo budujący jest  obraz dzieci przed ołtarzem, dzieci, które nie tylko przychodzą na niedzielną Mszę Świętą, ale chcą też dać z siebie więcej, zdobywać wiedzę na temat Pana Boga i Niepokalanej, chcą naśladować Jej cnoty i służyć naszej parafii.  Dzieci Maryi – bo tak brzmi oficjalna ogólnopolska nazwa wspólnoty przygotowały też i przedstawiły krótką historię Cudownego Medalika, a następnie złożyły przyrzeczenie i na znak przynależności do tej wspólnoty nałożyły niebieskie pelerynki. Ksiądz Proboszcz założył każdej z nich Cudowny Medalik na różowej wstążce. Kolor tutaj nie jest bez znaczenia – to rozpoznawalny znak stopnia w  formacji, życzymy więc naszym małym Mariankom kolejnych szarf na drodze Matki Bożej!  Pamiętajmy w naszych modlitwach o Basi, Agatce, Hani, Oliwce, Julii, Łucji, Helence i Amelii. Gratulujemy rodzicom i przede wszystkim animatorkom: Ani Ciesielskiej i Edycie Berghauzen.

Po Mszy świętej nasi parafianie zostali przez dziewczynki obdarowaniu pakiecikami z cudownymi medalikami wraz ze specjalną modlitwą. Czas najwyższy byśmy zaczęli korzystać z łask, jakimi Niepokalana chce nas obdarzać, bo jak mówiły w czasie przedstawienia Marianki, tak wiele z nich się marnuje!

Dzieci Maryi w naszej parafii funkcjonują jako Diakonia Oddanych Maryi Siloe Smolec, bowiem każda szanująca się organizacja powinna mieć swoją “młodzieżówkę”.  Z naszej jesteśmy bardzo dumni!

Zapraszamy dziewczynki od 8 lat do wejścia w szeregi tej wspólnoty. Spotkania odbywają się obecnie dwa razy w  miesiącu – w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca w godz. 10.00 – 11.15, a po spotkaniu dziewczynki wraz z animatorką uczestniczą we Mszy Świętej, z założenia uczestniczą aktywnie, może będą chciały, tak jak w dniu tej pięknej uroczystości, zaangażować się na stałe w składanie darów podczas liturgii? W końcu są nadzieją nie tylko naszej wspólnoty ale i parafii, i Kościoła!

FATIMA “NA CMENTARZU”

Z uwagi na remont naszej świątyni wrześniowe i październikowe nabożeństwa fatimskie odbyły się w kaplicy nowego cmentarza. To nie to samo, bo bez procesji, no i dla niektórych okazało się za daleko, ale i tak ogromnie się cieszymy, że mogliśmy się spotkać na modlitwie. Były nasze pastuszki, były też i niektóre Marianki, a kolejne takie wydarzenie dopiero za pół roku! Dziękujemy wszystkim, którzy od maja opiekowali się figurą Matki Bożej (głównie ojcowie ministranci), dziękujemy Pastuszkom, Mariankom (i ich opiekunkom: Ani Ciesielskiej i Edycie Berghauzen), “niebieskim” ministrantom, pani Emilii Włoch za piękne kwiaty, samozwańczej scholi pod wodzą Krysi Woszczyk, służbie liturgicznej i oczywiście naszym kapłanom!

Nabożeństwa Fatimskie w naszej parafii organizuje Diakonia Liturgiczna Oddanych Maryi pod przewodnictwem Ani Ciesielskiej. Dziękujemy!

Do zobaczenia w maju 2023!

Marianki na Górze Świętej Anny

Ave Maryja!
W sobotę 24 września, grupa Marianek z naszej parafii rozpoczęła swój kolejny rok formacji w duchu Maryi wyjazdem na Górę Świętej Anny. Odbywała się tam coroczna pielgrzymka Dzieci Maryi diecezji opolskiej, gdyż na tamtych terenach takie grupy tworzą się praktycznie w każdej parafii. U nas na razie tak nie ma, więc pojechałyśmy “pooglądać” z bliska, jak to wygląda. Nasze Marianki miały więc okazję spotkać inne Dzieci Maryi i to w naprawdę dużej ilości. Cała bazylika św. Anny, w której odbywała się Eucharystia z udziałem biskupa, wypełniona była dziewczynkami w niebieskich pelerynkach, a po obu stronach ołtarza stały poczty sztandarowe z chorągwiami Maryi. Było bardzo uroczyście, a jednocześnie tak ujmująco prosto i radośnie, ponieważ w całej świątyni rozbrzmiewały dziewczęce głosy, a kazanie biskupa odnosiło się w prostych słowach do tematu przewodniego pielgrzymki, czyli “Amen – Niech się tak stanie”. Sądzę że i nasze dziewczynki zrozumiały sens tej homilii. Oprócz Mszy Świętej nasze Marianki wraz z dziewczynkami w swoim wieku z innych parafii, brały udział w spotkaniu z siostrą Dalmacją, po którym wróciły do nas szczęśliwe i obdarowane drobnymi upominkami za swoje zaangażowanie w te zajęcia.
Było też trochę czasu na spacer wokół sanktuarium, zakupy w kiosku z pamiątkami no i oczywiście obiad i kolację. Dziewczynki pięknie brały we wszystkim udział i cieszyły się z tego wyjazdu, tak przynajmniej opowiadały w drodze powrotnej w samochodzie. Zresztą ich zapytanie, kiedy będzie następny taki wyjazd, chyba najdobitniej pokazuje, że im się podobało i chcą więcej takich spotkań! 😀
Dziękuję z całego serca wszystkim, którzy przyczynili się do tego, żeby ten wyjazd zorganizować, zwłaszcza Edycie Berghauzen, której serce i zaangażowanie było widoczne w każdej chwili naszej pielgrzymki! Bardzo pomocna była też obecność dwóch mam, Kasi i Romy, dziękujemy! ❤️
Niech babcia Jezusa, którą wczoraj odwiedziliśmy wyprasza potrzebne łaski naszym Mariankom! 🙏❤️
Chętne dziewczynki od 7 roku życia zapraszamy do kontaktu z Anią Ciesielską, która tak pięknie opisała te niesamowitą wyprawę. A za fotografie dziękujemy Kasi Liberskiej Kruszynie.

SIERPNIOWA FATIMA

Nie ma że wakacje! Oddani Maryi dbają, by Nabożeństwa Fatimskie odbywały się co miesiąc i by były piękne! W sierpniu zawsze frekwencja mniejsza, wielu z nas na wakacjach, ale dziękujemy tym, którzy przyszli i modlili się z nami. Dziękujemy naszym etatowym pastuszkom, ale też tym z zastępstwa:). 13 sierpnia główne roli obstawili Oliwia, Julia i Gabryś. Nie jest łatwo skupić się długo w kościele, ale nasze pastuszki dają radę! Super radzą sobie tez nasze marianki, choć w sierpniu dotarło ich niewiele. Dziękujemy wszystkim śpiewającym na chórze z panem organistą Bartoszem i naszą Krysią na czele – to połączone siły Smolec Cantans i Miriam’s Slaves. Dziękujemy służbie liturgicznej i rodzicom dzieciaków, bo przecież to oni w pierwszej kolejności wychowują je do służby w kościele. /ENF/

Marianki prawie jadą na wakacje:)

Marianki zakończyły swój rok duszpasterski, choć tak niedawno go zaczęły. Ostatnie spotkanie miało miejsce 12.06. Było oczywiście o Trójcy Świętej, były też wymagające zadania domowe na wakacje. Kolejnego dnia przepięknie zaprezentowały się na nabożeństwie fatimskim, a w Boże Ciało to już przeszły same siebie:). Nasza duma i nadzieja! Jeszcze 19.06 zobaczymy się na festynie parafialnym, a potem odpoczynek! We wrześniu będzie “nowa” salka, wyposażona przez panie animatorki w mebelki, no i kolejne kandydatki na Marianki:)  –  już 13… ale damy radę ! Tzn. Ania z Edytką dadzą radę:)

PIERWSZY MIESIĄC Z MARIANKAMI ZA NAMI!

Nasza nowa formacja wspólnotowa kwitnie! Marianki spotykają się co niedzielę, już nie na 45 minut, bo okazało się, że to za mało! Każdej niedzieli jest inny temat, i tak np. 22 maja dziewczynki przygotowały dla Maryi Królowej Polski piękne korony, a koronując Ją, mogły szepnąć na ucho kilka słów od siebie, co skrzętnie wykorzystały! Każda już wie, że choć nie jesteśmy formalnie monarchią to mamy cudowną królową, która pragnie być przede wszystkim królową naszych serc!

Dziś (20.05) rozmawialiśmy o Niepokalanym Sercu Maryi, które boli mocno nasz grzech, a któremu możemy za ten grzech wynagradzać.  Wykonane w czasie spotkania serca dziewczynki zabrały do domu i będą z nich wyciągać ciernie poprzez swoje dobre uczynki, modlitwy, ciepłe słowa do swoich bliskich… bo zadanie domowe być musi:).

Za tydzień wybór jest prosty! – Duch Święty! Temat może dużo trudniejszy, ale nie dla naszych super animatorek! Wasze dzieci mogą wkrótce w domu zaskoczyć Was wiedzą i umiejętnościami!

No i zawsze jest jakaś piosenka – póki co uczymy się hymnu o Maryi – jedynej Królowej!

MARIANKI

28.04.2022, we wspomnienie św. Ludwika Grignon de Montfort, podjęliśmy ostateczną decyzję o uruchomieniu we wspólnocie Oddanych Maryi formacji dla dziewcząt. Pierwszego maja (miesiąc Maryjny:) odbyło się spotkanie informacyjne – na razie tylko dla dzieci związanych z naszą wspólnotą – a przez kolejne niedziele odbywały się już spotkania z animatorkami.

W czasie tych spotkań planujemy przybliżać dziewczynkom osobę Maryi, ale też przygotowywać je do uważnego uczestnictwa we mszy świętej – spotkania odbywają się bowiem tuż przed niedzielną Mszą Świętą dla dzieci. Marianki jednak nie tylko zdobywają wiedzę, ale też uczą się piosenek i wykonują prace artystyczne, realizują “zadania domowe” i przygotowują się do pełnego wejścia na drogę Matki Bożej – od września – jak planujemy – krokami poważnej formacji poprzez kilka stopni zaangażowania – póki co w niebieskich szarfach, za jakiś czas w niebieskich pelerynkach:)

13 maja – we wspomnienie Matki Boskiej Fatimskiej – ks. proboszcz poświecił obraz, który będzie towarzyszył dziewczynkom w ich spotkaniach, podejmujemy też wiele działań, mających na celu rozgoszczenie się w dolnej salce domu parafialnego – trwa sprzątanie, wyposażanie i ozdabianie, klaruje się ekipa animatorek i trwa na dobre integracja wspólnoty. Póki co dziewczynek jest osiem, pokazały się już w naszej świątyni i wzbudzają duże zainteresowanie parafian.  Całość ogarnia swoim talentem Ania Ciesielska, ale ma do pomocy też inne panie, przede wszystkim Edytę Berghauzen i Romę Cekałę. Mariankom życzymy wpatrzenia się w Maryję tak mocno, by stały się w przyszłości wzorem życia dla koleżanek, pomocą w funkcjonowaniu parafii i najzwyczajniej po prostu Bożą i naszą codzienną radością, bo sama ich obecność w kościele rodzi już tak wiele pozytywnych reakcji, że miło nam słuchać opinii parafian na temat tego nowego projektu Oddanych Maryi Siloe Smolec.