ZWIASTOWANIE 2024

Dla Oddanych Maryi Zwiastowanie to klucz do zrozumienia istoty naszego charyzmatu. w tym roku obchodziliśmy je wyjątkowo 8 kwietnia.
Bóg przyjął naszą naturę! Czy mógł bardziej okazać nam miłość? Czy mógł zniżyć się jeszcze bardziej?
Jej “fiat”, które staje się naszym “fiat” – niech mi się stanie! Bo Twoja wola, Panie, jest moim pragnieniem i moją radością!
Uroczystość Zwiastowania NMP dla Jej Niewolników z miłości to największe święto w roku! Było więc uroczyście i na bogato! I po raz pierwszy akt zawierzenia miał miejsce wcześniej, bo składaliśmy go w Wielkim Tygodniu.
Dziś też prawie 30 osób podjęło trud adopcji duchowej dziecka poczętego zagrożonego aborcją, poprowadzony przez Wspólnotę Różańca Rodziców za Dzieci.  W  tej grupie sporo było członków naszej wspólnoty! Aborcja to najczęstsza przyczyna śmierci dziś na świecie. Tyle mówimy o prawach człowieka! A tak niewiele nas, jako społeczeństwo, obchodzą prawa tych najmniejszych i najsłabszych.
A uratować choćby jedno życie znaczy więcej niż zawojować świat!

Była uroczysta Msza Święta – oprawę muzyczną zapewniła diakonia muzyczna Oddanych Maryi Miriam’s Slaves, z jak najlepszej strony pokazała się też Diakonia Liturgiczna, dary poniosły niezawodne Marianki... a potem było świętowanie – agapa przy suto zastawionych stołach i świadectwa… takie z rekolekcji, ale i takie dłuższe… nawet z wielu lat życia z Maryją:)… no i wspólnota wzbogaciła się w nową świecę – przywiezioną przez naszą członkinię Edytę Berghauzen prosto z Medjugorie .

FINAŁ REKOLEKCJI ZAWIERZENIA 2024

25. marca z reguły przeżywamy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. To wielkie święto Oddanych Maryi, bowiem nasze zbawienie rozpoczęło się od Wcielenia! W tym roku, z uwagi na Wielki Tydzień, Zwiastowanie obchodzić będziemy 8 kwietnia i wtedy to Oddani Maryi Siloe Smolec spotkają się na Mszy Świętej i uroczystej agapie ze świadectwami. Jednak już wczoraj cała wspólnota zakończyła rekolekcje zawierzenia 33 dni, kto mógł to był z nami, odczytała akt zawierzenia Jezusowi przez ręce Maryi, kandydaci złożyli na ołtarzu swoje własnoręcznie przepisane akty zawierzenia (nowo zawierzonych mamy w tym roku 10 osób), a prawie 50 osób odnowiło swoje zawierzenie. Niektórzy sprzed roku, inni sprzed 4-5 lat, a inny jeszcze starsze.
Wspólnota spotyka się zasadniczo raz w miesiącu – są to spotkania formacyjne w czwarte piątki miesiąca. Oprócz tego oferujemy członkom małe grupy dzielenia (raz w miesiącu – jest ich na dziś trzy po ok. 8 – 12 osób: Grupa Królowej Rodzin, Królowej Pokoju i Królowej Wyznawców), prowadzimy Maryjną Szkołę Biblijną, dajemy naszym członkom możliwość służby w diakoniach wspólnotowych : muzycznej, modlitewnej, liturgicznej. Prowadzimy formację dla dziewcząt – Dzieci Maryi (Marianki), grupę Sympatyków Wspólnoty, współprowadzimy Pierwsze Soboty Miesiąca. Za chwilę rozpoczynamy kolejny już cykl Nabożeństw Fatimskich. Raz w roku, na 40 dni przed uroczystością Zwiastowania, organizujemy dla siebie i wszystkich chętnych rekolekcje zawierzenia Jezusowi przez ręce Maryi, ściśle wg wskazań św. Ludwika de Montfort. Rekolekcje te trwają 33 dni. W ich trakcie przechodzimy przez cztery etapy: wyzbycie się ducha tego świata, poznanie siebie, poznanie Maryi, poznanie Jezusa Chrystusa. To jest codzienna modlitwa, rozważanie Słowa, spotkania w małej grupie rekolekcyjnej, nabożeństwa – w tym roku było ich sporo – uroczyste rozpoczęcie z wprowadzeniem do rekolekcji, Nabożeństwo ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej, Droga Krzyżowa, Nabożeństwo Pokutne i wczorajsza Msza Święta finałowa – po raz pierwszy mieliśmy osobną Mszę Wspólnotową! Dziękujemy ks. Wojciechowi – naszemu Opiekunowi! Czasem potrzeba też indywidualnych spotkań, a od jakiegoś czasu mamy też codzienny kontakt na grupach społecznościowych, gdzie każdego dnia pojawiają się dodatkowe rozważania do kolejnych dni rekolekcji. Serdecznie na te rekolekcje zapraszamy! Ale zawierzenie swojego życia to dopiero początek, dlatego wszystkim zawierzonym proponujemy stałą formację – życia przez Maryję, z Maryją, w Maryi i dla Maryi.
Wierzymy, że nikt nie zna lepiej drogi do naszego Zbawiciela jak ta, która nosiła Go w swoim łonie dziewięć miesięcy, wykarmiła, wychowała i ofiarowała Bogu za nas wszystkich. Ta, którą pod krzyżem otrzymaliśmy za Matkę i Przewodniczkę. Ta, która jest Arką na czasy chaosu, zamieszania i upadku wartości. To są czasy Maryi!

MARIANKOWA DROGA KRZYŻOWA

20 marca Drogę Krzyżową o godz. 17.15 prowadziły nasze Marianki. Dziękujemy!

Dziewczynki spotykają się dwa razy w miesiącu w niedzielne przedpołudnia i formują pod okiem dwóch animatorek – Anny Ciesielskiej i Edyty Berghauzen.

 

Siedem Boleści Matki Bożej i Nabożeństwo Pokutne Oddanych Maryi

Oddani Maryi – w ramach rekolekcji zawierzenia – odprawiają też wiele nabożeństw. W tym roku po raz pierwszy zgromadziliśmy się na Nabożeństwie ku czci 7 Boleści Matki Bożej. 28.02 ocieraliśmy łzy z oczu Maryi, pochylając się nad siedmioma bolesnymi wydarzeniami z życia Matki Bożej.
Mamy nadzieję, że to nabożeństwo na stałe zagości w naszej parafii!
Modlitwy odmawiamy na specjalnych 7-częsciowych różańcach, które przygotowała Ania Ciesielska na tę okoliczność – mariankowe rękodzieło!
Różaniec do Siedmiu Boleści Maryi zatwierdził papież Benedykt XIII w 1724 r. Rozpowszechniony jest on w całym Kościele. Matka Boża sama przypomniała o tej modlitwie podczas objawień trzem dziewczynkom w Kibeho w Rwandzie /Afryka/ w latach osiemdziesiątych XX wieku (1981-1983). Jednej z wizjonerek (Marie Claire Mukangango) Najświętsza Dziewica wyznaczyła (6 marca 1982 r.) misję upowszednienia na całym świecie Różańca do Siedmiu Boleści Najświętszej Dziewicy Maryi. Objawienia Dziewicy Maryi dla Marie Claire zakończyły się 15 września 1982 r., w dniu, w którym Kościół czci Matkę Bożą Bolesną. Objawienia w Kibeho są to pierwsze objawienia maryjne uznane przez Kościół w XXI w.
Najświętsza Panna zwróciła się do jednej z widzących z Kibeho:
To o co was proszę, to pokuta. Chcę jedynie skruchy. Jeżeli będziecie odmawiać Różaniec do Siedmiu Boleści, rozważając ją, otrzymacie moc, by naprawdę żałować. Dziś wielu ludzi w ogóle nie umie prosić o przebaczenie. Nadal krzyżują mego Syna.
„Jeśli modlisz się na Różańcu do Siedmiu Boleści i rozważasz głęboko jego tajemnice, znajdziesz siłę, która potrzebna jest do nawrócenia z grzechu i przemiany twojego serca. Módl się na Różańcu do Siedmiu Boleści, aby odnaleźć drogę nawrócenia”/objawienie w Kibeho/
Autorem muzyki i tekstów do śpiewanych części nabożeństwa jest sercanin biały brat Andrzej Kostrowicki SSCC.
A zainteresowanych oryginalnym wykonaniem zapraszamy do przepięknego średniowiecznego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu www.starywielislaw.pl

20 marca spotkaliśmy się na Nabożeństwie Pokutnym, które przygotowały i poprowadziły Edyta Berghauzen i Małgorzata Osińska. Dla nas wszystkich te rekolekcje były niesamowitym czasem poznawania prawdy o sobie oraz potwierdzenie umiejętność wyzbywania się ducha tego świata. Pod koniec rekolekcji zawsze przygotowujemy się do sakramentu pokuty i pojednania, w którym możemy przyjrzeć się swojej małości wobec Majestatu Bożego, zobaczyć i nazwać swoje grzechy i wyrazić szczery żal za nie.

ORSZAK TRZECH KRÓLI

Z radością informujemy, że wielu członków naszych wspólnot Siloe Smolec czynnie zaangażowało się w tegoroczny Orszak Trzech Króli! Cała Święta Rodzina i nasza lokalna Gwiazda to członkowie Oddanych Maryi – Roma, Piotr, Tymuś, Darek...  Ale przepięknie pokazały się też Marianki z zacnymi archaniołami Anią i Edytą. Trzej Królowie również przybyli z Oddanych Maryi: Stefan, Wojtek, Aleksander… gratulacje dla głównych bohaterów tego wydarzenia, bez których nie byłoby orszaku!

Wielu z naszych było też członkami poszczególnych orszaków królewskich, angażowało się w różne  – może mniej widoczne  posługi – jak Marzenka, która mocno wspierała organizację, ale i zadbała i poczęstunek dla występujących w poszczególnych scenkach.

Ale tego wszystkiego by nie było, gdyby nie nasza nieoceniona Krysia Woszczyk – zawierzona Maryi, zawierzona św. Józefowi,  regularnie uczestnicząca w formacji obu tych wspólnot – nie ma się więc co dziwić, że Duch Święty tak pięknie ją prowadzi!  Za cały poświęcony czas, zaangażowanie, prowadzenie – DZIĘKUJEMY! Tobie i całej Twojej licznej ekipie z różnych grup parafialnych, ze Szkoły Podstawowej, Drużyny Harcerskiej, Straży Pożarnej itp., itd….

Do zobaczenia za rok!

MARIANKOWE STAJENKI

Po intensywnym październiku, który upłynął Mariankom bardzo różańcowo oraz listopadzie, w którym dziewczynki zaangażowały się w promocję Cudownego Medalika, który jest świadectwem ich służby Maryjnej, przyszedł czas na grudzień i czas oczekiwania na Narodzenie Boga w naszej codzienności. Dzieci Maryi, jak w ubiegłym roku, spotkały się w środku Adwentu na warsztatach “deweloperskich”, czyli robieniu domków z piernika. Słodka (dosłownie! 🙂 ponad dwugodzinna praca zakończyła się sukcesem, powstało 17 domków, których los jest już na pewno przesądzony! 🙂 Dziękujemy dziewczynkom za ich zaangażowanie i posługę w parafii! Życzymy im i ich rodzinom radosnych Świąt Narodzenia naszego Zbawiciela, niech Maryja ma je zawsze w Swojej opiece!
animatorki Anna i Edyta & ks. Wojtek
P.S. Dziękujemy serdecznie za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania wszystkim mamom: Ani, która wsparła w pieczeniu bloczków ściennych, Kasi i Asi, które asystowały przy sklejaniu, by domki się nie rozpadły, księdzu Marcinowi, który też na chwilę wpadł i dzielnie pomagał dziewczynkom, no i pani Jadwidze, mamie naszego księdza proboszcza, która również przyszła nas wspierać 🙂

PROMOCJE MARIANKOWE

Dziś w naszej parafii świętowaliśmy promocje w formacji Dzieci Maryi więc zatrzymajmy się na chwilę nad pytaniem : Kim są Marianki?
Wspólnota Dzieci Maryi w parafii pw. Narodzenia NMP w Smolcu jest częścią wspólnoty Oddanych Maryi i zrzesza dziewczynki w wieku szkolnym, które chcą żyć duchem maryjnym i szerzyć cześć Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Formacja Marianek odbywa się przede wszystkim na spotkaniach w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. Spotkania te mają za cel przede wszystkim kształtowanie właściwych postaw w życiu dziewcząt.
Wspólnotę prowadzą osoby świeckie – Anna Ciesielska i Edyta Berghauzen, obie panie aktywnie pracują w Radzie Wspólnoty Oddanych Maryi. Mają w rezerwie do pomocy Diakonię Mariankową, czyli Kasię Liberską – Kruszynę i Andżelikę Budzyńską – i z tej pomocy nierzadko korzystają :)- im zawdzięczamy choćby wiele z dzisiejszych fotografii:)
Formację wspierają mocno nasi kapłani, ksiądz proboszcz od początku bardzo dopingował temu projektowi i często wpada na spotkania, opiekun Oddanych Maryi – ks. Wojciech – czuwa, by wszystko szło w dobrym kierunku, a i z ks. Marcinem dziewczynki już zdążyły się mocno zaznajomić!
Marianki bardzo dziękują wszystkim parafianom, którzy wsparli zakup sztandaru dla ich formacji – dziś został on uroczyście wprowadzony przez rodziców naszych dziewczynek i poświęcony przez księdza Proboszcza. Będzie towarzyszył każdemu wydarzeniu z udziałem Marianek. Ufamy, że podoba się również Matce Bożej:)
Świętem patronalnym Dzieci Maryi jest 8 grudnia, czyli Uroczystość
Niepokalanego Poczęcia NMP. W większości parafii w tym właśnie dniu kandydatki zostają oficjalnie przyjęte do grupy Dzieci Maryi, dostają medaliki z wizerunkiem Maryi (tzw. Cudowny Medalik objawiony przez Matkę Bożą św. Katarzynie Laboure w 1830r, w Paryżu). W Smolcu, ze względu na to iż jest to grupa typowo dziecięca, przenosimy uroczystość na najbliższą niedzielę, by pokazać innym dzieciom z parafii, jak pięknie można przeżywać swoją wiarę.
Dziecko Maryi przez min. jeden rok, jest kandydatką i zapoznaje się z celami grupy. Następnie, po roku formacji, w grudniu zostaje mianowana na Mariankę, czyli: składa Akt oddania się Maryi, dostaje strój (pelerynki st.II, spódniczki st.III), dostaje legitymację Dziecka Maryi (st.II), otrzymuje Cudowny Medalik na odpowiedniej do stopnia formacji wstążeczce:
żółta – stopień I – przygotowawczy, dostają kandydatki, które dołączyły do grupy (przed lub po wakacjach), oczywiście plus niebieską szarfę, którą noszą od początku wejścia do grupy
różowa – stopień II, kl.III-V, plus pelerynkę i legitymację, dostają dziewczynki po min. rocznym okresie formacji
zielona – stopień III, kl.VI-VIII, plus czarną spódniczkę, dostają dziewczynki starsze, które przeszły już dłuższy okres formacji
niebieska – stopień IV, kl. I liceum.
Dziś to Apolonia i Dobrusia wstąpiły do Dzieci Maryi, dostały medalik na różowej wstążeczce i pelerynki. Hania i Oliwka dostały medalik na zielonej wstążeczce i spódniczki.
12 dziewczynek, z czego 2 były nieobecne (pozdrawiamy gorąco i życzymy zdrowia!), otrzymały medalik na żółtej wstążeczce – to kandydatki.
PROMOWANYM DZIEWCZYNKOM I ICH RODZICOM Z SERCA GRATULUJEMY I ŻYCZYMY NIEUSTANNEGO PROWADZENIA NIEPOKALANEJ, A ANIMATORKOM – ANI I EDYCIE – SKŁADAMY WYRAZY WDZIĘCZNOŚCI ZA ICH DOTYCHCZASOWĄ PRACĘ, POŚWIĘCONY CZAS, MIŁOŚĆ DO DZIECI I PRZYGOTOWANIE TAK PIĘKNEJ DZISIEJSZEJ UROCZYSTOŚCI!

Obowiązki Dziecka Maryi (wersja dla wszystkich grup Dzieci Maryi w Polsce)
1. Dziecko Maryi żyje w łasce uświęcającej.
2. Bierze czynny udział w Eucharystii.
3. Czci Niepokalaną i chce Ją naśladować.
4. Często rozmawia z Bogiem na modlitwie.
5. Pogłębia swoja wiedzę religijną, uczęszcza na spotkania dzieci Maryi.
6. Kocha swoją parafię. Aktywnie włącza się w jej życie.
7. Dba o religijną atmosferę w rodzinie.
8. Jest wzorem ucznia.
9. Śpieszy bliźnim z pomocą.
10. Jest apostołem wśród swojego otoczenia.

Mariankowe “dziękujemy!”

12 listopada na Mszach Świętych nasze Marianki dziękowały za hojność parafian, która pozwoli im na zakup sztandaru. Jak już informowaliśmy, dziewczynki ciężko pracowały nad superprodukcją różańców, które następnie rozprowadziły wśród naszych parafian. Te różańce są wyjątkowe, bo wiele w nich dziecięcego serca, a przy okazji są naprawdę gustowne! Uzbierane ofiary pozwolą im już wkrótce cieszyć się upragnioną chorągwią. Widzieliśmy projekt – będzie piękna!

Fotograf uchwycił podziękowania drużyny Helenki, ale na innych mszach były równie serdeczne!

JESIENNE MARIANKI

W niedzielę 15 października jesiennie spotkały się nasze Marianki 🤗
Oj, działo się!
Kontynuowały temat objawień maryjnych, bo przecież jesteśmy po ostatnim w tym roku Nabożeństwie Fatimskim, w którym wzięły tak liczny udział. 😍
Tematem dnia dzisiejszego były objawienia w Guadelupe, których wspomnienie już wkrótce, bo 12 grudnia.
Marianki odwiedził dziś ksiądz Wojtek. Szczęśliwie się złożyło, bo właśnie brakowało odpowiedniej osoby do odegrania roli Juana Diego rozsypującego kwiaty z meksykańskiej tilmy:). U nas dziś co prawda Juan Diego rozsypał liście, i z sutanny, a nie z tilmy, ale nie skupiajmy się na szczegółach. 😍
Było pięknie, bo z tych liści dziewczynki wykonały też piękny bukiet dla Matki Bożej.
To nie koniec spotkań z Matką Bożą z Guadelupe , gdyż ks. Wojtek obiecał dziewczynkom przynieść chustę z Jej wizerunkiem, a wiemy, że ten obraz kryje w sobie tyle niezwykłych rzeczy!
Obietnica rzecz święta, a ks. Wojtek po wyjeździe do Wambierzyc już wie, że z dziewczynkami nie wygra:)
Nasze Marianki uczą się, pracują, modlą, śpiewają i służą w parafii… to dużo jak na tak młode damy!
Chcesz poznać ich krótką historię? To zapraszamy na www.siloesmolec.pl , do zakładki “Marianki”.