TEOBAŃKI MARIANKOWE

 

Bogu i ludziom niech będą dzięki za ten piękny wspólny wyjazd do Oleśnicy, prezent z okazji rocznicy powstania grupy Dzieci Maryi w naszej parafii! 🙏

Rozpoczęliśmy ten wyjazd od błogosławieństwa, którego udzielił nam na parkingu ksiądz proboszcz, ale jechaliśmy z księdzem Wojtkiem, więc byliśmy cały czas w dobrych, prawie Bożych rękach 😀

Po przyjeździe na miejsce dziewczynki wzięły udział w Eucharystii, którą sprawował dla nas ksiądz Teodor Sawielewicz, w koncelebrze z księdzem Wojciechem. Mała kaplica rozbrzmiewała śpiewem dziewczynek, a zza księdza spoglądała na nas dobrotliwie Maryja z jasnogórskiego obrazu. Ksiądz Teodor był bardzo mile zaskoczony prezentem od dziewczynek, jakim była margaretka, którą otrzymał na zakończenie mszy. Dziewczynki z radością i bez pomyłki wymieniały, w które dni tygodnia która z nich będzie się w intencji księdza modliła 😀

Potem był mały posiłek, co by mieć siły na zwiedzanie oleśnickiego zamku. A w zamku mnóstwo ciekawych rzeczy… tarczownik, który ich przywitał znad bramy, słoń w jednej z sal, zielony smok, którego na prośbę przewodnika wszędzie szukały wzrokiem, przepiękna biblioteka łańcuchowa, wanna ukryta w szafie i sekretny korytarz do bazyliki, którym to nasz przewodnik nas tam właśnie zaprowadził 😀

Wnętrze bazyliki zrobiło na dziewczynkach ogromne wrażenie, a potem odwiedziliśmy małą, boczną salkę, jak się okazało, kryptę, w której pochowani zostali książęta wirtemberscy, obok Piastów oleśnickich i czeskich Podiebradów, jedni z dawnych włodarzy miasta Oleśnicy.

Po obiadku, czyli pizzy z różnymi dodatkami, rozpoczęła się zabawa bańkami. Dobrze, że płyn do baniek po dwóch godzinach się skończył, bo byśmy z tej Oleśnicy chyba do domu nie wrócili 😉

Zwieńczeniem naszego wyjazdu były wspólne lody, fundowane przez księdza Wojtka, a że lodziarnia była niedaleko bazyliki, to nawet pamiątkowe zdjęcie przed wyjazdem udało nam się zrobić 😀 A ksiądz Wojtek dostał wielki uścisk na pożegnanie i podziękowanie, gdy już bezpiecznie przywiózł nas z powrotem do Smolca! 😍

Dziękujemy za ten wspólny czas! 🤗 Dziękujemy zespołowi Teobańkologii, przede wszystkim Marcie Giżewskiej, która to wszystko pomogła zorganizować i przeprowadzić, ale też Ani i Arkowi – to nasze dobre duchy oleśnickie! Jesteście wielcy!

Ania & Edyta & ks. Wojtek & Roma

Wspomnienie św. Ludwika de Montfort

28 kwietnia wspominamy św. Ludwika Marii Grignion de Montfort
Drodzy Sympatycy naszej strony! Być może św. Ludwik jest wam zupełnie nieznany, może pierwszy raz o nim słyszycie i nie ma się co dziwić – wydaje się, że trochę nie pasuje do dzisiejszego konsumpcyjnego świata. Kaznodzieja przełomu XVII i XVIII wieku, wyjątkowy czciciel Maryi, miłośnik Krzyża i ubóstwa, przyjaciel nędzarzy i grzeszników, człowiek, który wszystko powierzył Opatrzności, dziękując za każde upokorzenie, chorobę, cierpienie – co było jego codziennością. Wyzbywszy się całkowicie siebie dostąpił łaski przechadzania się Maryją już tu na ziemi, a w sercu czuł stałą obecność Pana Jezusa i Jego Najświętszej Matki.

Dlaczego przypominamy Wam o nim? Bo to nasz patron, patron Oddanych Maryi Siloe Smolec to on pokazał nam drogę do Jezusa przez Maryję, to uczy nas, jak najszybciej i najbezpieczniej dotrzeć do Boga, jak wspierać swój wzrost duchowy każdego dnia, to on pokazuje nam, co w życiu jest ważne, a co się takim jedynie wydaje, to on wyprasza nam światło Ducha Świętego, mądrość, roztropność i uczy nas wolności od dóbr tego świata. Uczy nas umiłowania Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu… i wreszcie, to on nas przekonał, że bez Maryi będzie nam baaardzo ciężko dojść do zjednoczenia z Jezusem Chrystusem.

Oddani Maryi Siloe Smolec, poza największymi uroczystościami roku liturgicznego, świętują jeszcze szczególnie dwa razy w roku – w pamiątkę Wcielenia Syna Bożego 25 marca oraz właśnie 28 kwietnia, gdy Kościół wspomina naszego patrona, Z nami świętują Misjonarze Monfortanie, których z tego miejsca serdecznie pozdrawiamy i zapewniamy o naszej nieustannej modlitwie za Dom św. Gabriela w Częstochowie i za kandydatów na ojców monfortanów, którzy przygotowują się do służby kapłańskiej w Rzymie i innych miejscach Włoch. Pozdrawiamy Córki Mądrości i Braci Gabrielistów – zgromadzenia założone przez św. Ludwika de Montfort. Jesteście głęboko w naszych sercach!
Oddani Maryi Siloe Smolec pracują w parafii p.w. Narodzenie Najświętszej Maryi Panny w Smolcu, to dekanat Kąty Wrocławskie, na którego granicy leży nasza miejscowość, trzy kilometry dalej jest już Wrocław.
Dwa filary naszego działania do Eucharystia i Maryja. Na nich opieramy wszystko, całą naszą formację i służbę w parafii, a jest tego trochę. Obecnie w życiu wspólnoty aktywnie uczestniczy 50 osób dorosłych, które zawierzyły swoje życie Jezusowi przez ręce Maryi wg św. Ludwika, po przejściu 33-dniowych rekolekcji. Pozostajemy w łączności z kolejnymi ok. 25 osobami, które ufamy, że idą drogą Maryi, ale z różnych przyczyn nie angażują się w życie naszej wspólnoty, bo np. są członkami innych grup, a często i innych parafii, i tam są ambasadorami montfortańskiego życia przez Maryję, z Maryją, w Maryi i dla Maryi. Do tej grupy (która nie ma spotkań poza messengerem) zapraszamy wszystkie osoby zawierzone Maryi z naszej parafii, by okazyjnie, dzięki temu kontaktowi, mogły włączać się w celebrację uroczystości Maryjnych i odnawiać z nami co roku akt zawierzenia, co nakazał nam św. Ludwik.

Co robimy na co dzień? Obejrzyjcie 11 – minutowy film z naszych uroczystości marcowych, który wieczorem pojawi się na naszym FB, ze złożenia i odnowienia aktu zawierzenia.  Spróbujemy jakimś sposobem umieścić go również tu, choć łatwe to nie jest. Może poczujecie przez chwilę atmosferę naszych spotkań? Odbywają się one zasadniczo w czwarte piątki miesiąca. To są spotkania z nauczaniem w różnych płaszczyznach. Mamy cykl „Śladami Maryi”- poznajemy orędzie Matki Bożej z jej objawień, realizujemy cykl teologiczny – analizujemy nauczanie Kościoła odnośnie Maryi , w tym szczególnie dogmaty maryjne, kolejny cykl spotkań dotyczy naszego życia z Matką Bożą i naszego rozwoju duchowego w praktyce – 28.04 spotykamy się wokół biografii i nauczania św. Ludwika, 19.05 będziemy mówić o Eucharystii, w czerwcu o modlitwie osobistej, bo tak się składa, że Wspólnota przeżywa właśnie rok modlitwy. Na spotkaniach w tak dużym gronie ciężko o dzielenie się swoim życiem i świadectwem, toteż podzieleni jesteśmy na cztery kilkunastosoobowe grupy dzielenia które spotykają się z animatorem również raz w miesiącu. To dwa wieczory w miesiącu, które sprawiają, że jesteś częścią wspólnoty. Reszta naszych aktywności jest dla chętnych. To przede wszystkim trzy diakonie:
1.Muzyczna – Miriam’s Slaves – pod moim kierownictwem , która czasem śpiewa i gra na naszych uroczystościach wspólnotowych, ale w czasie rekolekcji zawierzenia też współprowadzi modlitwy i liturgię. Nie trzeba mieć specjalnych talentów, występujemy tylko dla siebie.

2. Liturgiczna – pod kierownictwem Piotra – służy przede wszystkim parafii, organizując i koordynując wszystkie parafialne procesje, Nabożeństwa Fatimskie, Nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca, ale jesteśmy też do dyspozycji Księdza Proboszcza, gdy tylko nas potrzebuje w świątyni.

3. Modlitewna – pod kierownictwem drugiej we wspólnocie Edyty – modlimy się za naszą parafię i ojczyznę, za wspólnoty monfortańskie i w intencjach przygotowywanych na każdy miesiąc. Co jakiś czas spotykamy się na Wieczernikach Modlitwy ze św. Ludwikiem – to spotkania modlitewne w dolnej salce parafialnej, ale wspieramy też ważne intencje naszych członków, a często i podrzucane nam z zewnątrz.

Chętni członkowie – a jest ich obecnie 17 – uczestniczą w comiesięcznej Maryjnej Szkole Biblijnej pod honorowym patronatem ks. prof. Waldemara Rakocego, którą prowadzę z mężem Dariuszem. Poznajemy Pismo Świętego, korzystając z dorobku tego wielkiego biblisty, ubogacając treści wątkami maryjnymi, poszerzając zakres merytoryczny Szkoły Biblijnej ks. profesora o tematy nas nurtujące, sięgając do innych źródeł, jak choćby do wykładów ks. prof. Mariusza Rosika, czy wybitnego świeckiego teologa pana Marcina Majewskiego.

Wspólnota Oddanych Maryi prowadzi też formację dla dziewcząt Marianki, dzieło Ani i wpierającej ją Edyty. Na dziś mamy już 13 dziewczynek, które pragną uczyć się od Maryi służby Panu Bogu i Kościołowi. Stawiamy na młode pokolenie, bo to one będzie odbudowywać naszą Ojczyznę i Kościół , gdy przeminie moda na neomarksizm i modernizm, bo kiedyś przeminie… w końcu Niepokalane Serce Maryi i tak zwycięży! Wiemy, że to m.in. nasze Marianki zaniosą Jezusa do miejsc, do których jako wspólnota nie wejdziemy. Praca u podstaw zawsze się „opłacała”.

Od niedawna wdrażamy w życie spotkania Klubu Dyskusyjnego Oddanych Maryi i poważnie myślimy o formacji katechetycznej dla dorosłych, bo widzimy ogromnie taką potrzebę. Prawdopodobnie wdrożymy internetowy program dla parafian, bo ze spotkaniami to już ciężko przy takiej dużej liczbie grup, diakonii i spotkań formacyjnych… bo przecież oprócz tego, o czym wspomnieliśmy, wielu z nas uczestniczy jeszcze codziennie we Mszy Świętej i nabożeństwach organizowanych przez parafię, ale też inne wspólnoty–siostry naszej grupy Siloe i nie tylko Siloe.

Zainteresowało Cię to co robimy i o czym piszemy? Skontaktuj się z nami na adres: oddani.maryi.siloesmolec@gmail.com lub messengerem bezpośrednio z naszego profilu FB Siloe Smolec. A może chciałbyś taka wspólnotę montfortańską stworzyć w Twojej parafii i potrzebujesz porozmawiać, jak się do tego zabrać? zapraszam do kontaktu. Edyta

Święty Ludwiku , módl się za nami! Wspieraj nas w dążeniu drogą Maryi do zjednoczenia z naszym Panem i Bogiem!

 

NOWI NIEWOLNICY MARYI

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to wielkie święto Oddanych Maryi! Jak co roku kończymy w tym dniu 33 dniowe rekolekcje i jak co roku włączamy do grona oddanych Niepokalanej kolejne osoby. Radość wielka – w niebie i na ziemi! Na chwałę Boga Najwyższego!
Finał rekolekcji zawierzenia to też Nabożeństwo Pokutne (te odprawiliśmy we wtorek 21.03)  i Droga Krzyżowa (poprowadziliśmy ją dla wszystkich parafian w piątek 24.03 po Mszy Świętej wieczornej).  To piękny czas skupienia nad męką i śmiercią Pana Jezusa, nad naszą grzesznością – ostatni tydzień rekolekcji ma na celu poznanie Jezusa Chrystusa, a nie poznamy Go bez spojrzenia na Krzyż.

Uroczyste świętowanie rozpoczęliśmy w sobotę  (25.03)  Mszą Świętą, której oprawę muzyczną zapewniła diakonia muzyczna wspólnoty – Miriam’s Slaves. Modlitwę wiernych, dary, światło i Słowo Boże dla każdego roznosiły Marianki. Piękna oprawa liturgiczna to z kolei zasługa naszych kapłanów i diakonii liturgicznej, w której pracuje m.in. naszych czterech ojców ministrantów. O uroczystą oprawę momentu przyrzeczenia zadbała Rada Wspólnoty Oddanych Maryi. Nowi Niewolnicy Jezusa w Maryi uroczyście odczytali akt zawierzenia (wniesiony w procesji przez  Marianki) , podpisali (długopisem złożonym w darach Mszy Świętej) i złożyli na ołtarzu. Jak co roku przynieśliśmy naszej Pani białe róże i odśpiewaliśmy “Cały jestem Twój, Maryjo!”

A do grona Niewolników Maryi dołączyli : Milena, Aneta i Stefan, Sylwia i Paweł, Angelika i Olek, Renata, Kasia, Janek, Andrzej, Helena, Ilona, Ania, Ewa, Ania i  Łucja. Ogromne gratulacje za odwagę postawienia wszystkiego na Maryję! Za trud tych 33 dni, za ciężka pracę przestawienia swojego funkcjonowania na tory życia przez Maryję, z Maryją, w Maryi i dla Maryi.

Nowo zawierzeni otrzymali pamiątkowe akty i “pakiety startowe”, które mają wesprzeć ich drogę ku naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi.

A potem było wielkie świętowanie! Poczęstunek przy świadectwach i zakładanie łańcuchów – naszego znaku: symbolu kajdan niewoli, z których jesteśmy dumni jak z mało czego! Nasze Marianki w tym czasie przygotowały kolorową szatę dla Maryi, którą uroczyście nałożyły.
Nasza Patronka jest dla nas hojna. Wspólnota Oddanych Maryi Siloe Smolec liczy już 50 aktywnych członków! Dziś byli z nami też niektórzy członkowie grupy messengerowej sympatyków wspólnoty – jeśli jesteś zawierzony Matce Bożej zapraszamy Cię do naszej Wspólnoty, ale jeśli nie masz możliwości czy ochoty na wspólne spotkania to zapraszamy właśnie do tej zdalnej grupy – nie ma w niej spotkań, ale jest możliwość wspólnego odnawiania zawierzenia każdego roku, jest łączności z innymi zawierzonymi w parafii, możliwość okazyjnych spotkań, gdy Wspólnota przeprowadza specjalne akcje:)
Wspólnota obiektywizuje i wspiera nasz rozwój duchowy, motywuje do walki o każdy dzień, ale też do zdobywania wiedzy, bo nie można kochać kogoś, kogo się nie zna. Czymś niesamowitym jest, gdy przychodzisz na Mszę Świętą w dzień powszedni na 8.00 rano i widzisz same znajome twarze… a my tak mamy:) Eucharystia i Maryja – to dwa filary, na których budujemy “świątynię naszej duszy”, i do której nieustannie zapraszamy Ducha Świętego!
Jestem cały Twój i wszystko, co moje, jest Twoje. Przyjmuję Cię na własność. Daj mi Twoje serce, Maryjo.

SILOE SMOLEC NA ORSZAKU TRZECH KRÓLI

6 stycznia ulicami Smolca przeszedł wielobarwny Orszak Trzech Króli. Przygotowała go z pomocą kapłanów i parafian nasza Krysia Woszczyk. Dzielnie rozdała zadania i wszystkiego osobiście pilnowała.  Z pośród wszystkich wspólnot i grup  tworzących Siloe pochwalić trzeba przede wszystkim Marianki na czele ze swoimi animatorkami Anią Ciesielską i Edytą Berghauzen. Marianki przygotowały i przedstawiły scenkę “Brama Anielska” , udekorowaną ze znacznym wsparciem Tomka Soróbki. Sam występ okazał się hitem, ale tańce do kolęd to u nas normalność:). W tym roku również zakończyliśmy orszak odśpiewaniem pastorałki  “Daleko stąd do Betlejem”, odtańczeniem Poloneza i zjedzeniem trzech kotłów strażackiej grochówki! W całość przygotowań z naszego grona od samego początku mocno zaangażowała się Marzena Płatek. Dziękujemy też Joasi Młyńczyk, która dzielnie wspierała prace na zapleczu, ale, jak już zapewne zauważyliście, Józef i Uczony byli od nas, dworzanie, a nawet wsparcie nagłośnieniowe i flagowy:) Wszystkim pracownikom i uczestnikom bardzo dziękujemy za obecność!

BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIAT BOŻEGO NARODZENIA!

Urodziny naszego Pana i Zbawiciela. Wcielenie – fenomen, który nie ma sobie równych. Nasza ludzka natura dotknęła Trójjedynego Boga. Jeśli to choć trochę ogarnę umysłem, to cała reszta stanie się już oczywista…
Wszystkim członkom tak wielu wspólnot i grup zrzeszonych pod nazwą Siloe Smolec, naszym Sympatykom i Czytelnikom – tym wiernym od lat i tym okazjonalnie tu zaglądającym, tym modlącym się i śpiewającym w innych formacjach naszej parafii, ale przede wszystkim naszym kapłanom – ks. Jarosławowi, ks. Wojciechowi, ale wciąż też trochę “naszemu” ks. Grzegorzowi…, naszym organistom, wszystkim Parafianom i Gościom:
BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!!I i SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
życzy
SILOE SMOLEC
Joanna, Marzena i Edyta
P.S. Zapraszamy na urodziny naszego Pana, nie na święta zimowe, nie na przerwę biznesową, ale na świętowanie pamiątki Jego urodzin! Dziś pasterki 22.00 i 24 00. Jutro Msze Święte jak w niedziele, bez Mszy o 8.00. Zaproszenia wysłane. Możesz zabrać osoby towarzyszące. Liczba miejsc na tej imprezie nieograniczona. Godny strój i prezent obowiązkowy – jeszcze zdążysz ubrać się w kilka dobrych słów i dobrych uczynków, by Twoje serce było w stanie rozpoznać Jubilata.
“Naród kroczący w ciemnościach
ujrzał światłość wielką;
nad mieszkańcami kraju mroków
światło zabłysło.
Pomnożyłeś radość,
zwiększyłeś wesele.
/…/
Albowiem Dziecię nam się narodziło,
Syn został nam dany,
na Jego barkach spoczęła władza.
Nazwano Go imieniem:
Przedziwny Doradca, Bóg Mocny,
Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju.
Wielkie będzie Jego panowanie
w pokoju bez granic.”

OSIEM ZAPRZYSIĘŻONYCH MARIANEK!

We wspomnienie Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik (27.11.22) przyrzeczenie pójścia do Boga drogą Maryi złożyło 8 dziewczynek, które od maja br. przygotowywały się na cotygodniowych spotkaniach do tego poważnego momentu. Piękna uroczystość, bo bardzo budujący jest  obraz dzieci przed ołtarzem, dzieci, które nie tylko przychodzą na niedzielną Mszę Świętą, ale chcą też dać z siebie więcej, zdobywać wiedzę na temat Pana Boga i Niepokalanej, chcą naśladować Jej cnoty i służyć naszej parafii.  Dzieci Maryi – bo tak brzmi oficjalna ogólnopolska nazwa wspólnoty przygotowały też i przedstawiły krótką historię Cudownego Medalika, a następnie złożyły przyrzeczenie i na znak przynależności do tej wspólnoty nałożyły niebieskie pelerynki. Ksiądz Proboszcz założył każdej z nich Cudowny Medalik na różowej wstążce. Kolor tutaj nie jest bez znaczenia – to rozpoznawalny znak stopnia w  formacji, życzymy więc naszym małym Mariankom kolejnych szarf na drodze Matki Bożej!  Pamiętajmy w naszych modlitwach o Basi, Agatce, Hani, Oliwce, Julii, Łucji, Helence i Amelii. Gratulujemy rodzicom i przede wszystkim animatorkom: Ani Ciesielskiej i Edycie Berghauzen.

Po Mszy świętej nasi parafianie zostali przez dziewczynki obdarowaniu pakiecikami z cudownymi medalikami wraz ze specjalną modlitwą. Czas najwyższy byśmy zaczęli korzystać z łask, jakimi Niepokalana chce nas obdarzać, bo jak mówiły w czasie przedstawienia Marianki, tak wiele z nich się marnuje!

Dzieci Maryi w naszej parafii funkcjonują jako Diakonia Oddanych Maryi Siloe Smolec, bowiem każda szanująca się organizacja powinna mieć swoją “młodzieżówkę”.  Z naszej jesteśmy bardzo dumni!

Zapraszamy dziewczynki od 8 lat do wejścia w szeregi tej wspólnoty. Spotkania odbywają się obecnie dwa razy w  miesiącu – w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca w godz. 10.00 – 11.15, a po spotkaniu dziewczynki wraz z animatorką uczestniczą we Mszy Świętej, z założenia uczestniczą aktywnie, może będą chciały, tak jak w dniu tej pięknej uroczystości, zaangażować się na stałe w składanie darów podczas liturgii? W końcu są nadzieją nie tylko naszej wspólnoty ale i parafii, i Kościoła!

FATIMA “NA CMENTARZU”

Z uwagi na remont naszej świątyni wrześniowe i październikowe nabożeństwa fatimskie odbyły się w kaplicy nowego cmentarza. To nie to samo, bo bez procesji, no i dla niektórych okazało się za daleko, ale i tak ogromnie się cieszymy, że mogliśmy się spotkać na modlitwie. Były nasze pastuszki, były też i niektóre Marianki, a kolejne takie wydarzenie dopiero za pół roku! Dziękujemy wszystkim, którzy od maja opiekowali się figurą Matki Bożej (głównie ojcowie ministranci), dziękujemy Pastuszkom, Mariankom (i ich opiekunkom: Ani Ciesielskiej i Edycie Berghauzen), “niebieskim” ministrantom, pani Emilii Włoch za piękne kwiaty, samozwańczej scholi pod wodzą Krysi Woszczyk, służbie liturgicznej i oczywiście naszym kapłanom!

Nabożeństwa Fatimskie w naszej parafii organizuje Diakonia Liturgiczna Oddanych Maryi pod przewodnictwem Ani Ciesielskiej. Dziękujemy!

Do zobaczenia w maju 2023!

Marianki na Górze Świętej Anny

Ave Maryja!
W sobotę 24 września, grupa Marianek z naszej parafii rozpoczęła swój kolejny rok formacji w duchu Maryi wyjazdem na Górę Świętej Anny. Odbywała się tam coroczna pielgrzymka Dzieci Maryi diecezji opolskiej, gdyż na tamtych terenach takie grupy tworzą się praktycznie w każdej parafii. U nas na razie tak nie ma, więc pojechałyśmy “pooglądać” z bliska, jak to wygląda. Nasze Marianki miały więc okazję spotkać inne Dzieci Maryi i to w naprawdę dużej ilości. Cała bazylika św. Anny, w której odbywała się Eucharystia z udziałem biskupa, wypełniona była dziewczynkami w niebieskich pelerynkach, a po obu stronach ołtarza stały poczty sztandarowe z chorągwiami Maryi. Było bardzo uroczyście, a jednocześnie tak ujmująco prosto i radośnie, ponieważ w całej świątyni rozbrzmiewały dziewczęce głosy, a kazanie biskupa odnosiło się w prostych słowach do tematu przewodniego pielgrzymki, czyli “Amen – Niech się tak stanie”. Sądzę że i nasze dziewczynki zrozumiały sens tej homilii. Oprócz Mszy Świętej nasze Marianki wraz z dziewczynkami w swoim wieku z innych parafii, brały udział w spotkaniu z siostrą Dalmacją, po którym wróciły do nas szczęśliwe i obdarowane drobnymi upominkami za swoje zaangażowanie w te zajęcia.
Było też trochę czasu na spacer wokół sanktuarium, zakupy w kiosku z pamiątkami no i oczywiście obiad i kolację. Dziewczynki pięknie brały we wszystkim udział i cieszyły się z tego wyjazdu, tak przynajmniej opowiadały w drodze powrotnej w samochodzie. Zresztą ich zapytanie, kiedy będzie następny taki wyjazd, chyba najdobitniej pokazuje, że im się podobało i chcą więcej takich spotkań! 😀
Dziękuję z całego serca wszystkim, którzy przyczynili się do tego, żeby ten wyjazd zorganizować, zwłaszcza Edycie Berghauzen, której serce i zaangażowanie było widoczne w każdej chwili naszej pielgrzymki! Bardzo pomocna była też obecność dwóch mam, Kasi i Romy, dziękujemy! ❤️
Niech babcia Jezusa, którą wczoraj odwiedziliśmy wyprasza potrzebne łaski naszym Mariankom! 🙏❤️
Chętne dziewczynki od 7 roku życia zapraszamy do kontaktu z Anią Ciesielską, która tak pięknie opisała te niesamowitą wyprawę. A za fotografie dziękujemy Kasi Liberskiej Kruszynie.

SIERPNIOWA FATIMA

Nie ma że wakacje! Oddani Maryi dbają, by Nabożeństwa Fatimskie odbywały się co miesiąc i by były piękne! W sierpniu zawsze frekwencja mniejsza, wielu z nas na wakacjach, ale dziękujemy tym, którzy przyszli i modlili się z nami. Dziękujemy naszym etatowym pastuszkom, ale też tym z zastępstwa:). 13 sierpnia główne roli obstawili Oliwia, Julia i Gabryś. Nie jest łatwo skupić się długo w kościele, ale nasze pastuszki dają radę! Super radzą sobie tez nasze marianki, choć w sierpniu dotarło ich niewiele. Dziękujemy wszystkim śpiewającym na chórze z panem organistą Bartoszem i naszą Krysią na czele – to połączone siły Smolec Cantans i Miriam’s Slaves. Dziękujemy służbie liturgicznej i rodzicom dzieciaków, bo przecież to oni w pierwszej kolejności wychowują je do służby w kościele. /ENF/