NOWI NIEWOLNICY MARYI

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to wielkie święto Oddanych Maryi! Jak co roku kończymy w tym dniu 33 dniowe rekolekcje i jak co roku włączamy do grona oddanych Niepokalanej kolejne osoby. Radość wielka – w niebie i na ziemi! Na chwałę Boga Najwyższego!
Finał rekolekcji zawierzenia to też Nabożeństwo Pokutne (te odprawiliśmy we wtorek 21.03)  i Droga Krzyżowa (poprowadziliśmy ją dla wszystkich parafian w piątek 24.03 po Mszy Świętej wieczornej).  To piękny czas skupienia nad męką i śmiercią Pana Jezusa, nad naszą grzesznością – ostatni tydzień rekolekcji ma na celu poznanie Jezusa Chrystusa, a nie poznamy Go bez spojrzenia na Krzyż.

Uroczyste świętowanie rozpoczęliśmy w sobotę  (25.03)  Mszą Świętą, której oprawę muzyczną zapewniła diakonia muzyczna wspólnoty – Miriam’s Slaves. Modlitwę wiernych, dary, światło i Słowo Boże dla każdego roznosiły Marianki. Piękna oprawa liturgiczna to z kolei zasługa naszych kapłanów i diakonii liturgicznej, w której pracuje m.in. naszych czterech ojców ministrantów. O uroczystą oprawę momentu przyrzeczenia zadbała Rada Wspólnoty Oddanych Maryi. Nowi Niewolnicy Jezusa w Maryi uroczyście odczytali akt zawierzenia (wniesiony w procesji przez  Marianki) , podpisali (długopisem złożonym w darach Mszy Świętej) i złożyli na ołtarzu. Jak co roku przynieśliśmy naszej Pani białe róże i odśpiewaliśmy “Cały jestem Twój, Maryjo!”

A do grona Niewolników Maryi dołączyli : Milena, Aneta i Stefan, Sylwia i Paweł, Angelika i Olek, Renata, Kasia, Janek, Andrzej, Helena, Ilona, Ania, Ewa, Ania i  Łucja. Ogromne gratulacje za odwagę postawienia wszystkiego na Maryję! Za trud tych 33 dni, za ciężka pracę przestawienia swojego funkcjonowania na tory życia przez Maryję, z Maryją, w Maryi i dla Maryi.

Nowo zawierzeni otrzymali pamiątkowe akty i “pakiety startowe”, które mają wesprzeć ich drogę ku naszemu Panu, Jezusowi Chrystusowi.

A potem było wielkie świętowanie! Poczęstunek przy świadectwach i zakładanie łańcuchów – naszego znaku: symbolu kajdan niewoli, z których jesteśmy dumni jak z mało czego! Nasze Marianki w tym czasie przygotowały kolorową szatę dla Maryi, którą uroczyście nałożyły.
Nasza Patronka jest dla nas hojna. Wspólnota Oddanych Maryi Siloe Smolec liczy już 50 aktywnych członków! Dziś byli z nami też niektórzy członkowie grupy messengerowej sympatyków wspólnoty – jeśli jesteś zawierzony Matce Bożej zapraszamy Cię do naszej Wspólnoty, ale jeśli nie masz możliwości czy ochoty na wspólne spotkania to zapraszamy właśnie do tej zdalnej grupy – nie ma w niej spotkań, ale jest możliwość wspólnego odnawiania zawierzenia każdego roku, jest łączności z innymi zawierzonymi w parafii, możliwość okazyjnych spotkań, gdy Wspólnota przeprowadza specjalne akcje:)
Wspólnota obiektywizuje i wspiera nasz rozwój duchowy, motywuje do walki o każdy dzień, ale też do zdobywania wiedzy, bo nie można kochać kogoś, kogo się nie zna. Czymś niesamowitym jest, gdy przychodzisz na Mszę Świętą w dzień powszedni na 8.00 rano i widzisz same znajome twarze… a my tak mamy:) Eucharystia i Maryja – to dwa filary, na których budujemy “świątynię naszej duszy”, i do której nieustannie zapraszamy Ducha Świętego!
Jestem cały Twój i wszystko, co moje, jest Twoje. Przyjmuję Cię na własność. Daj mi Twoje serce, Maryjo.

Rekolekcje zawierzenia Jezusowi przez ręce Maryi 2023

25 lutego uroczyście rozpoczęliśmy rekolekcje zawierzenia Jezusowi przez ręce Maryi. Zasadniczo to już każdy z nas rozpoczął je 20.02, ale z uwagi na ferie zimowe spotkaliśmy się w szóstym z 33 dni naszych zmagań duchowych.

Wystartowało 60 osób, z czego 18 to kandydaci na duchowych niewolników Jezusa w Maryi, a pozostałe osoby to odnawiający swoje przyrzeczenie z ubiegłych lat. Siódma edycja rekolekcji w Smolcu jest największą z dotychczasowych, więc i rozmach musi być większy. Spotykają się małe grupy dzielenia, sprawnie funkcjonują codzienne zobowiązania (każdego dnia ktoś ofiarowuje Mszę Świętą, post i modlitwę w intencji wszystkich uczestników – a często jest to więcej niż jedna osoba, codzienne przyzywamy ochrony św. Michała Archanioła), dzielnie pracuje Rada Wspólnoty i poszczególne diakonie, bo przygotowanie uroczystości rozpoczęcia i nabożeństw finałowych to nie jest prosta sprawa:).

W ramach tegorocznych rekolekcji przeprowadziliśmy pierwsze w naszej krótkiej historii warsztaty maryjne: “Dogmaty maryjne w pigułce”! Udział w nich wzięło 45 osób, stąd wybaczcie, że was nie zaprosiliśmy (nie były ogłaszane). Z uwagi na pojemność naszej salki ograniczyliśmy się do uczestników rekolekcji.

Dziś jesteśmy już na finale. We wtorek 21.03 nabożeństwo pokutne (ok. 18.40), w piątek 24.03 prowadzimy Drogę Krzyżową (ok.18.40), a w sobotę rano zapraszamy do wspólnej modlitwy o godz. 9.00. W czasie tej Mszy Świętej kilkanaście osób złoży akty zawierzenia, a ponad 40 je odnowi.

Kilka osób podjęło decyzję o dalszej formacji duchowej w naszej wspólnocie, więc na chwilę obecną jest nas już w Oddanych Maryi Siloe Smolec  równo 50 osób! Jak to policzyliśmy? No właśnie… jesteśmy nieformalną organizacją religijną, jak większość wspólnot parafialnych, nie mamy statusu stowarzyszenia, jednakże traktujemy przynależność do grupy poważnie, nie ma u nas “martwych dusz”, chcemy mieć wzajemne relacje, znać się i w ramach diakonii służyć naszej parafii i sobie nawzajem darami, jakie złożył w nas Duch Święty, te ukryte odkopujemy, o te potrzebne do dalszej pracy wspólnoty się usilnie modlimy. Zapraszamy do wspólnego kroczenia drogą Maryi, Jezus przyszedł przez Nią, by ostatecznie wziąć Ją do siebie… Idąc za Nią i z Nią, bez wątpienia odnajdziemy Jej Syna!

Tym, którzy nie chcą, bądź nie mogą z różnych przyczyn zadeklarować regularnego uczestnictwa w spotkaniach Wspólnoty, proponujemy łączność poprzez grupę messengerową sympatyków Wspólnoty. Ta grupa liczy obecnie ponad 20 osób, nie spotyka się, jest jedynie platformą informacyjną skupiajacą osoby zawierzone, korzystamy z niej, gdy mamy w parafii szczególnych gości, bądź świętujemy uroczystości maryjne, ale też proponujemy jej członkom wspólnotowe odnawianie aktu zawierzenia, który Niewolnicy Maryi powinni ponawiać co roku, po przejściu 33-dniowych rekolekcji.

Jeśli czujesz, że to może być Twoja droga… że ta duchowość jest ci bliska, napisz do nas! oddani.maryi.siloesmolec@gmail.com lub na messenger Siloe Smolec.