WYBORY W ODDANYCH MARYI

Drodzy Czytelnicy strony i fanpaga Siloe Smolec!
Jak zapewne wiecie, jedną z grup działających w ramach Siloe Smolec są Oddani Maryi (mamy w Siloe jeszcze Centrum Książki z biblioteką i kawiarenką Siloe, mamy Grupę Modlitewną św. Józefa i Apostolat Margaretka).
Oddani Maryi to wspólnota skupiająca osoby zawierzone Matce Najświętszej wg zasad św. Ludwika de Montfort. Wspólnota powstała 22 listopada 2019 r., by gromadzić wszystkie osoby które już wcześniej przeszły 33 dniowe rekolekcje zawierzenia Maryi i pragnęły podążać dalej tą drogą, poznawać Niepokalaną, uczyć się Ją naśladować i służyć Jej w swojej codzienności.
Dziś jest nas ponad 40 osób – licząc tych uczęszczających regularnie na spotkania formacyjne i małe grupki, które też odbywają się raz w miesiącu. Członkowie Wspólnoty spotykają się bowiem też w małych grupach dzielenia, które animują: Ania Ciesielska, Gosia Osińska i Edyta Berghauzen.
Mamy też trzy diakonie we Wspólnocie:
1. Muzyczna (Miriam’s Slaves), którą od nowego roku szkolnego kierować będzie Angelika Budzyńska, a która prowadzi od strony muzycznej nasze rekolekcje, nabożeństwa, spotkania…
2. Liturgiczna – tę obserwujecie na Triduum Paschalnym, odpuście parafialnym, Nabożeństwach Fatimskich i za kilka dni pokażą się mocno w czasie uroczystości Bożego Ciała. Tej szefuje Piotr Cekała, przy wsparciu Ani Ciesielskiej.
3. Modlitewna – która modli się w intencjach wspólnoty, ale też powołana jest do prowadzenia spotkań modlitewnych czy nabożeństw – w tym roku prowadziła nasze rekolekcyjne Nabożeństwo Pokutne. Koordynatorem tej diakonii jest Edyta Berghauzen.
Animatorzy i koordynatorzy diakonii wraz z innymi odpowiedzialnymi tworzą Radę Wspólnoty, której przewodzi Lider Wspólnoty. Oprócz wymienionych wyżej osób: Gosi, Ani, Edyty, Angeliki i Piotra – w Radzie Wspólnoty uczestniczą też: Kasia Liberska – Kruszyna, Roma Cekała i Darek Frąckiewicz.
Wspólnota prowadzi też Grupę Dzieci Maryi – Marianki (Ania Ciesielska i Edyta Berghauzen) oraz Maryjną Szkołę Biblijną (Edyta i Dariusz Frąckiewiczowie) oraz organizuje wraz z Żywym Różańcem Nabożeństwo Pierwszych Sobót Miesiąca (Franciszka Popiel i Kasia Bilewicz).
Za nami ostatnie spotkanie formacyjne w tym roku duszpasterskim (24.05), choć nie ostatnie wydarzenie, bo spotkamy się jeszcze na wyjazdowym Dniu Wspólnoty (8.06) i na Festynie Parafialnym (9.06). W piątek jednak – oprócz zwyczajowego nauczania formacyjnego – miała miejsce jeszcze jedna ważna okoliczność: wybory nowego Lidera wspólnoty.
Po prawie pięciu latach przyszedł czas, bym dalsze prowadzenie przekazała komuś innemu – wiele się na to złożyło czynników, moja rezygnacja podyktowana jest m.in. faktem, że częściowo zmieniłam już miejsce zamieszkania – coraz rzadziej jestem w Smolcu, nie we wszystkich wydarzeniach mogę uczestniczyć, a przewodniczenie wspólnocie wymaga pełnego zaangażowania i sercem, i ciałem😊… poza tym nowe spojrzenie też jest potrzebne raz na kilka lat w każdej grupie, nie tylko religijnej.
Decyzją członków Wspólnoty nowym Liderem Oddanych Maryi Siloe Smolec wybrana została Anna Ciesielska.
Ani z serca gratuluję i życzę dużo światła Ducha Świętego i nieustannego wsparcia Naszej Pani Maryi – Maryi Wspomożenia Wiernych (bo to patronka tych wyborów:). Pięknie się złożyło – charyzmat Wspólnoty opiera się na dwóch filarach: Maryja i Eucharystia… jak w wizji św. Jana Bosko, ale jakoś tak nie planowaliśmy tych wyborów na tak piękne wspomnienie – to właśnie od św. Jana Bosko – Wspomożenia Wiernych😊… tak wyszło z kalendarza…. Jak tu nie wierzyć, że to Ona powołała tę wspólnotę do istnienia i każdego dnia nią kieruje!
Ja dziękuję za możliwość współtworzenia tego pięknego dzieła Matki Bożej, i od września przekazuję stery Ani, pozostając jednak w Miriam’s Slaves i w prowadzeniu Maryjnej Szkoły Biblijnej. No i jeszcze wrześniowe rekolekcje Wspólnoty u Montfortanów w Częstochowie, które już zaplanowaliśmy i zorganizowaliśmy w marcu. To był piękny czas, budowania od podstaw dzieła, które ludzkie nie jest, bo ludzie są zbyt nieudolni i słabi, by tworzyć tak wielkie sprawy😊
Ave Maria!
odchodzący lider Oddanych Maryi Siloe Smolec
Edyta Niemczynowska – Frąckiewicz
Ps. A tu przeczytacie, jak to wszystko się zaczęło… https://www.siloesmolec.pl/?m=201912…
+8

MARIANKOWY DZIEŃ WSPÓLNOTY

W sobotę 18 maja, czyli w wigilię zesłania Ducha Świętego, nasze Marianki miały swój Dzień Integracji. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza mogły go spędzić na plebanii, co zaowocowało pełną integracją nie tylko wewnątrz wspólnoty, ale również z mieszkańcami naszej plebanii:), bowiem niechcący wszyscy kapłani zostali wciągnięci w wiele naszych przedsięwzięć😇 A działo się, oj, działo…
Po wspólnej modlitwie dziewczynki przygotowały pyszne śniadanie, które potem razem z księżmi zjadłyśmy, by następnie zasiąść do wyjątkowego filmu o największym z cudów, czyli o Eucharystii. Było to pięknym wstępem do Mszy Świętej, na której z racji szczególnego charakteru tego dnia, dziewczynki modliły się o konkretny dar Ducha Świętego dla siebie.
Po mszy był czas na obiad, czyli kiełbaski z ogniska, i zabawę bańkami. Całość zwieńczyło wspólne odśpiewanie Litanii Loretańskiej, w podziękowaniu naszej Pani i Matce za ten piękny Dzień Wspólnoty.
Chwała Panu za ten wspólny czas! 🙏❤️
Chwała Panu za Wspólnotę Dzieci Maryi! 🙏❤️
Ania & Edyta & ks. Wojtek
P.S. Piękną pamiątką tego dnia jest obraz Maryi Niepokalanej, który własnoręcznie namalowała i podarowała naszej grupie jedna z Marianek – Agatka. Dziękujemy! 😍❤️

ZWIASTOWANIE 2024

Dla Oddanych Maryi Zwiastowanie to klucz do zrozumienia istoty naszego charyzmatu. w tym roku obchodziliśmy je wyjątkowo 8 kwietnia.
Bóg przyjął naszą naturę! Czy mógł bardziej okazać nam miłość? Czy mógł zniżyć się jeszcze bardziej?
Jej “fiat”, które staje się naszym “fiat” – niech mi się stanie! Bo Twoja wola, Panie, jest moim pragnieniem i moją radością!
Uroczystość Zwiastowania NMP dla Jej Niewolników z miłości to największe święto w roku! Było więc uroczyście i na bogato! I po raz pierwszy akt zawierzenia miał miejsce wcześniej, bo składaliśmy go w Wielkim Tygodniu.
Dziś też prawie 30 osób podjęło trud adopcji duchowej dziecka poczętego zagrożonego aborcją, poprowadzony przez Wspólnotę Różańca Rodziców za Dzieci.  W  tej grupie sporo było członków naszej wspólnoty! Aborcja to najczęstsza przyczyna śmierci dziś na świecie. Tyle mówimy o prawach człowieka! A tak niewiele nas, jako społeczeństwo, obchodzą prawa tych najmniejszych i najsłabszych.
A uratować choćby jedno życie znaczy więcej niż zawojować świat!

Była uroczysta Msza Święta – oprawę muzyczną zapewniła diakonia muzyczna Oddanych Maryi Miriam’s Slaves, z jak najlepszej strony pokazała się też Diakonia Liturgiczna, dary poniosły niezawodne Marianki... a potem było świętowanie – agapa przy suto zastawionych stołach i świadectwa… takie z rekolekcji, ale i takie dłuższe… nawet z wielu lat życia z Maryją:)… no i wspólnota wzbogaciła się w nową świecę – przywiezioną przez naszą członkinię Edytę Berghauzen prosto z Medjugorie .

RADOSNEGO ALLELUJA!

W tym Wielkim Tygodniu  2024 życzymy wam tradycyjnie:  Miłości Wielkiego Czwartku, wiary Wielkiego Piątku, nadziei Wielkiej Soboty i radości Poranka Zmartwychwstania!

SILOE SMOLEC

FINAŁ REKOLEKCJI ZAWIERZENIA 2024

25. marca z reguły przeżywamy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. To wielkie święto Oddanych Maryi, bowiem nasze zbawienie rozpoczęło się od Wcielenia! W tym roku, z uwagi na Wielki Tydzień, Zwiastowanie obchodzić będziemy 8 kwietnia i wtedy to Oddani Maryi Siloe Smolec spotkają się na Mszy Świętej i uroczystej agapie ze świadectwami. Jednak już wczoraj cała wspólnota zakończyła rekolekcje zawierzenia 33 dni, kto mógł to był z nami, odczytała akt zawierzenia Jezusowi przez ręce Maryi, kandydaci złożyli na ołtarzu swoje własnoręcznie przepisane akty zawierzenia (nowo zawierzonych mamy w tym roku 10 osób), a prawie 50 osób odnowiło swoje zawierzenie. Niektórzy sprzed roku, inni sprzed 4-5 lat, a inny jeszcze starsze.
Wspólnota spotyka się zasadniczo raz w miesiącu – są to spotkania formacyjne w czwarte piątki miesiąca. Oprócz tego oferujemy członkom małe grupy dzielenia (raz w miesiącu – jest ich na dziś trzy po ok. 8 – 12 osób: Grupa Królowej Rodzin, Królowej Pokoju i Królowej Wyznawców), prowadzimy Maryjną Szkołę Biblijną, dajemy naszym członkom możliwość służby w diakoniach wspólnotowych : muzycznej, modlitewnej, liturgicznej. Prowadzimy formację dla dziewcząt – Dzieci Maryi (Marianki), grupę Sympatyków Wspólnoty, współprowadzimy Pierwsze Soboty Miesiąca. Za chwilę rozpoczynamy kolejny już cykl Nabożeństw Fatimskich. Raz w roku, na 40 dni przed uroczystością Zwiastowania, organizujemy dla siebie i wszystkich chętnych rekolekcje zawierzenia Jezusowi przez ręce Maryi, ściśle wg wskazań św. Ludwika de Montfort. Rekolekcje te trwają 33 dni. W ich trakcie przechodzimy przez cztery etapy: wyzbycie się ducha tego świata, poznanie siebie, poznanie Maryi, poznanie Jezusa Chrystusa. To jest codzienna modlitwa, rozważanie Słowa, spotkania w małej grupie rekolekcyjnej, nabożeństwa – w tym roku było ich sporo – uroczyste rozpoczęcie z wprowadzeniem do rekolekcji, Nabożeństwo ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej, Droga Krzyżowa, Nabożeństwo Pokutne i wczorajsza Msza Święta finałowa – po raz pierwszy mieliśmy osobną Mszę Wspólnotową! Dziękujemy ks. Wojciechowi – naszemu Opiekunowi! Czasem potrzeba też indywidualnych spotkań, a od jakiegoś czasu mamy też codzienny kontakt na grupach społecznościowych, gdzie każdego dnia pojawiają się dodatkowe rozważania do kolejnych dni rekolekcji. Serdecznie na te rekolekcje zapraszamy! Ale zawierzenie swojego życia to dopiero początek, dlatego wszystkim zawierzonym proponujemy stałą formację – życia przez Maryję, z Maryją, w Maryi i dla Maryi.
Wierzymy, że nikt nie zna lepiej drogi do naszego Zbawiciela jak ta, która nosiła Go w swoim łonie dziewięć miesięcy, wykarmiła, wychowała i ofiarowała Bogu za nas wszystkich. Ta, którą pod krzyżem otrzymaliśmy za Matkę i Przewodniczkę. Ta, która jest Arką na czasy chaosu, zamieszania i upadku wartości. To są czasy Maryi!

MARIANKOWA DROGA KRZYŻOWA

20 marca Drogę Krzyżową o godz. 17.15 prowadziły nasze Marianki. Dziękujemy!

Dziewczynki spotykają się dwa razy w miesiącu w niedzielne przedpołudnia i formują pod okiem dwóch animatorek – Anny Ciesielskiej i Edyty Berghauzen.

 

PLENEROWA DROGA KRZYŻOWA SMOLEC – JASZKOTLE

W ostatni piątek przed Niedzielą Palmową nasze wspólnoty uczestniczyły w Plenerowej Drodze Krzyżowej ze Smolca do Jaszkotla.

Chwilę po 18.30 wyruszyliśmy i jako pierwsi krzyż nieśli przedstawiciele LSO, następnie przedstawiciele smoleckich wspólnot parafialnych: Domowego Kościoła, Kręgu Biblijnego, Oddanych Maryi, Grupy Modlitewnej Św. Józefa, Wspólnoty Żywego Różańca… w dalszej kolejności przedstawiciele stanów: matki, ojcowie, dzieci, młodzież, siostry zakonne, kapłani.
Dalej krzyż podjęli parafianie z Jaszkotla i zakończyliśmy nabożeństwo w kościele naszych sąsiadów, z którymi przecież kiedyś byliśmy jedną parafia.
Całość poprowadził ks. Proboszcz Jarosław Witoszyński, z pomocą naszych wikariuszy i Krysi Woszczyk, bez której już ciężko sobie wyobrazić plenerową Drogę Krzyżową – na zmianę z księdzem proboszczem poprowadzili dziś pięknie śpiew.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, Księdzu Proboszczowi i parafianom z Jaszkotla, wszystkim czytającym rozważania i niosącym krzyż. Szczególnie dziękujemy tym małym uczestnikom, bo to jednak kawałek drogi!
Trasę zabezpieczała Straż Pożarna, wszyscy czuliśmy się bardzo bezpiecznie!
Ps. Dziękujemy Jackowi, że nam zrobił zdjęcie… dorzucamy do naszej kolekcji:)

Siedem Boleści Matki Bożej i Nabożeństwo Pokutne Oddanych Maryi

Oddani Maryi – w ramach rekolekcji zawierzenia – odprawiają też wiele nabożeństw. W tym roku po raz pierwszy zgromadziliśmy się na Nabożeństwie ku czci 7 Boleści Matki Bożej. 28.02 ocieraliśmy łzy z oczu Maryi, pochylając się nad siedmioma bolesnymi wydarzeniami z życia Matki Bożej.
Mamy nadzieję, że to nabożeństwo na stałe zagości w naszej parafii!
Modlitwy odmawiamy na specjalnych 7-częsciowych różańcach, które przygotowała Ania Ciesielska na tę okoliczność – mariankowe rękodzieło!
Różaniec do Siedmiu Boleści Maryi zatwierdził papież Benedykt XIII w 1724 r. Rozpowszechniony jest on w całym Kościele. Matka Boża sama przypomniała o tej modlitwie podczas objawień trzem dziewczynkom w Kibeho w Rwandzie /Afryka/ w latach osiemdziesiątych XX wieku (1981-1983). Jednej z wizjonerek (Marie Claire Mukangango) Najświętsza Dziewica wyznaczyła (6 marca 1982 r.) misję upowszednienia na całym świecie Różańca do Siedmiu Boleści Najświętszej Dziewicy Maryi. Objawienia Dziewicy Maryi dla Marie Claire zakończyły się 15 września 1982 r., w dniu, w którym Kościół czci Matkę Bożą Bolesną. Objawienia w Kibeho są to pierwsze objawienia maryjne uznane przez Kościół w XXI w.
Najświętsza Panna zwróciła się do jednej z widzących z Kibeho:
To o co was proszę, to pokuta. Chcę jedynie skruchy. Jeżeli będziecie odmawiać Różaniec do Siedmiu Boleści, rozważając ją, otrzymacie moc, by naprawdę żałować. Dziś wielu ludzi w ogóle nie umie prosić o przebaczenie. Nadal krzyżują mego Syna.
„Jeśli modlisz się na Różańcu do Siedmiu Boleści i rozważasz głęboko jego tajemnice, znajdziesz siłę, która potrzebna jest do nawrócenia z grzechu i przemiany twojego serca. Módl się na Różańcu do Siedmiu Boleści, aby odnaleźć drogę nawrócenia”/objawienie w Kibeho/
Autorem muzyki i tekstów do śpiewanych części nabożeństwa jest sercanin biały brat Andrzej Kostrowicki SSCC.
A zainteresowanych oryginalnym wykonaniem zapraszamy do przepięknego średniowiecznego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu www.starywielislaw.pl

20 marca spotkaliśmy się na Nabożeństwie Pokutnym, które przygotowały i poprowadziły Edyta Berghauzen i Małgorzata Osińska. Dla nas wszystkich te rekolekcje były niesamowitym czasem poznawania prawdy o sobie oraz potwierdzenie umiejętność wyzbywania się ducha tego świata. Pod koniec rekolekcji zawsze przygotowujemy się do sakramentu pokuty i pojednania, w którym możemy przyjrzeć się swojej małości wobec Majestatu Bożego, zobaczyć i nazwać swoje grzechy i wyrazić szczery żal za nie.

7 URODZINY SILOE SMOLEC!!!!!

17 marca 2024 Siloe Smolec obchodzi swoje siódme urodziny!