Błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy

Miłości Wielkiego Czwartku,
Wiary Wielkiego Piątku,
Nadziei Wielkiej Soboty
i radości poranka Zmartwychwstania!
Tego wszystkiego życzymy Wam, Drodzy Członkowie Klubu Książki Chrześcijańskie Siloe i wszystkim naszym pomocnikom i sympatykom. Błogosławionych Świąt Wielkiej Nocy!!!

KKCH SILOE – cele i założenia

KLUB KSIĄŻKI CHRZEŚCIAJŃSKIEJ

 Klub Książki Chrześcijańskiej SILOE jest organizacją nieformalną, działającą przy Parafii Narodzenie NMP w Smolcu, skierowaną do wszystkich mieszkańców Smolca i okolic, zarówno parafian, jak i osób nieuczestniczących aktywnie w życiu parafii, odbywającym swoje spotkania zarówno w kościele, w domu parafialnym, jak i w świetlicy wiejskiej.

 CELE działalności:

 1. propagowanie literatury chrześcijańskich autorów;
 2. propagowanie kultury chrześcijańskiej, tradycji narodowych i religijnych;
 3. Integrowanie społeczności lokalnej, celem podejmowania wspólnych zadań na rzecz parafii i okolicznych mieszkańców.

Swoje CELE realizuje poprzez:

 1. Wywoływanie dyskusji na temat konkretnych pozycji literackich, omawianych na spotkaniach Klubu i reklamowanie najciekawszych.;
 2. Organizowanie spotkań autorskich;
 3. Gromadzenie i rozpowszechnianie informacji o zagrożeniach duchowych;
 4. Prowadzenie biblioteki parafialnej;
 5. Prowadzenie księgarenki parafialnej;
 6. Prowadzenie kawiarenki parafialnej;
 7. Aktywne uczestniczenie w organizacji uroczystości odpustowych, obchodów świąt kościelnych i narodowych;
 8. Wspieranie i organizowanie akcji charytatywnych na rzecz mieszkańców Smolca i okolic.
 9. Prowadzenie strony internetowej i portalu na FB.

kontakt: kontakt@siloesmolec.pl

Dziennik Siloe

2017

Nasza historia zaczęła się 17 marca 2017, kiedy to miało miejsce pierwsze spotkanie Klubu, zorganizowane przez Anię, Marzenę i Iwonę – Edyta miała tylko drzwi otworzyć i zamknąć, ale tak wyszło, że została na stałe :). Pojawiło sie na nim – ku naszemu zdziwieniu i radości – 13 osób!

Wcześniej powstała już biblioteka i mała księgarenka parafialna. Zaczęły o nich pisać lokalne media 🙂 (http://smolec24.pl/w-smolcu-powstala-obwozna-biblioteka-parafialna/), a wśród związanych z nią osób rosła potrzeba wymiany wrażeń, opinii i zwykłych przyjacielskich dyskusji na temat wartościowych książek chrześcijańskich…Potrzeba tak silna, że trzeba było coś z tym zrobić! I tak ustalono, że raz w miesiącu zainteresowani takim spotkaniem będą mieli okazję do wspólnego wypicie kawy i porozmawiania o tym, co przeczytali, co ich poruszyło, co chcieliby przekazać innym…I takie spotkanie miało miejsce pierwszy raz właśnie 17 marca 2017 roku.

Potem było spotkanie kwietniowe Klubu z udziałem pani Agaty Combik z Gościa Niedzielnego (http://www.parafiasmolec.pl/2017/04/zycie-jako-wielka-opowiesc/) i niezwykle ciekawy wykład Sebastiana Kotlarza na temat osoby Piłata i procesu Jezusa.

W czerwcu spotkaliśmy się wyjątkowo w salce parafialnej – o kobietach w Biblii mówił ponownie Sebastian Kotlarz – aktywny członek naszego Klubu 🙂 i znawca tej tematyki.

8.09.2017 Klub Książki Chrześcijańskiej , jako współorganizator obchodów odpustu parafialnego, powołał do życia kawiarenkę parafialną, nadając jej i całemu Klubowi nazwę “SILOE”. Od tego dnia do 12.11 niestrudzenie w każdą niedzielę (poza wizytacją ks. Biskupa:) zapraszał parafian na kawę i ciastko po niedzielnych mszach świętych.

15.10.2017 organizowałyśmy Dzień Papieski, świętując przy smoleckich kremówkach.

21.10.2017 – nasze spotkanie miało charakter szczególny – wraz z Kręgiem Biblijnym gościliśmy ks. prof. Rajmunda Pietkiewicza, autora Biblii Polonorum, który w przystępny i interesujący sposób przekazał nam nieco wiedzy z zakresu tłumaczenia Biblii na język polski. Wyjątkowe spotkanie i wyjątkowy wieczór!

07.11.2017 – wraz z Towarzystwem Przyjaciół Smolca zorganizowaliśmy I Spacer Śladami Knillmanna. Z mieszkańcami Smolca (i prowadzącym Sebastianem Kotlarzem) przeszliśmy przez centrum naszej miejscowości, słuchając fascynujących faktów z naszej lokalnej historii. Spacer zwieńczyła kawa w kawiarence Siloe i quiz z nagrodami. Frekwencja zaskoczyła nawet organizatorów!

 1. – 12.11.2018 – współuczestniczyliśmy w Obchodach Święta Niepodległości. Nasze świętomarcińskie rogale biły rekordy popularności!

11.12.2017 gościem Siloe był pan Jacek Pulikowski wraz z małżonką. W ramach odbywających się rekolekcji parafialnych wygłosił on piękną konferencję o małżeństwie i rodzinie. Na naszej stronie FB znajdziecie szczegółowe sprawozdanie i wywiad z tym wyjątkowym gościem: https://www.facebook.com/siloesmolec/photos/a.145817312828454.1073741828.145806772829508/179367152806803/?type=3&theater

2018

6.01.2018 KKCH Siloe czynnie włączył się do organizacji II Smoleckiego Orszaku Trzech Króli, rozprowadzając balony z logo orszaku, gazetki i naklejki, a wcześniej wraz z www.smolec24.pl organizując kampanię reklamową tego przedsięwzięcia.

19.02 z przyczyn technicznych spotkanie Klubu Książki odbyło się w kuchni świetlicowej, ale i tak było miło, szczególnie że na tym spotkaniu pani Stanisława Puchała opowiadała nam o swojej świeżo wydanej książce „Kresowy Barysz i okolice”.

Wkrótce potem sprzątnęliśmy i umeblowaliśmy po remoncie nasze pomieszczenie kawiarenkowe, by 9.03 świętować uroczyście pierwsze urodziny Siloe. Obchodzimy je co prawda 17.03, ale już 9.03 miały miejsce oficjalne uroczystości, na których gościli nie tylko członkowie Klubu, ale i nasi kapłani i zaproszeni goście, w tym przedstawiciel Gościa Niedzielnego.

8.04 ruszył kolejny sezon kawiarenki, w tym dniu w wydaniu papierowym ukazał się w Gościu Niedzielnym całostronicowy artykuł o działalności naszego Klubu. Dziękujemy pani redaktor Agacie Combik za wiele miłych słów pod naszym adresem!

11.05 na spotkaniu Klubu Książki krótki wykład o Eucharystii wygłosił Sebastian Kotlarz, a nasze dyskusje skupiały się głównie na pozycjach książkowych o tej właśnie tematyce.

31.05. „zarząd” Siloe niósł w trakcie procesji Bożego Ciała jeden z parafialnych feretronów,

a już 8.06 naszym gościem był ks. prof. Mariusz Rosik i tak dotrwaliśmy do końca sezonu wiosennego.

14.08 – czyli już prawie po wakacjach – uruchomiliśmy nasz nowy projekt „Święty na każdy dzień”. Polegał on na przedstawianiu sylwetek najbardziej popularnych świętych na naszym profilu FB, które były również wyświetlane w trakcie mszy świętych w naszym kościele. Z braku rąk do pracy projekt przeżywa obecnie małe zawirowanie, ale liczymy, że wkrótce powróci do naszej codzienności.

2.09. ruszył kolejny sezon kawiarenkowy, biblioteka parafialna, którą prowadzimy, jak i miesięczne spotkania literackie, zostały przeniesione na stałe ze świetlicy wiejskiej do salki parafialnej. Postanowiliśmy być bliżej parafian, co zwiększyło zainteresowanie naszą działalnością.

23.09. działaniom kawiarenki patronował św. o. Pio. Dzięki naszemu sympatykowi, Zdzisławowi, gościliśmy relikwie o. Pio, mieliśmy możliwość porozmawiania z duchowymi dziećmi o. Pio i zakupienia wielu ciekawych książek o tym świętym.

30.09 z kolei była niedziela anielska. Anioły obsługiwały gości, ale też oceniały stroje najmłodszych i ich literackie dzieła poświęcone aniołom stróżom. Było sielsko-anielsko, ale i misyjnie, bo w naszej parafii gościł w tym dniu misjonarz z Afryki, ks. Marian, który przekazał nam wiele ciekawych informacji z życia swojej palcówki misyjnej w Togo i Wybrzeża Kości Słoniowej.

6.10 ruszył nasz kolejny projekt, jakim są Pierwsze Soboty Miesiąca. To nabożeństwo było już wcześniej obecne w naszej parafii dzięki matkom różańcowym, my przeprowadziliśmy jedynie mały lifting, dodając rozważania różańcowe, uwydatniając poszczególne obelgi, wskazane przez Maryję w Fatimie i doprowadzając do przeniesienia adoracji Najświętszego Sakramentu z godzin wieczornych na poranne nabożeństwo. Współdziałanie naszych dwóch wspólnot okazało się bardzo owocne. http://www.siloesmolec.pl/?m=201809

14.10 obchodziliśmy w kawiarence Dzień Papieski. Były oczywiście nasze smoleckie kremówki papieskie i kilka akcentów związanych z naszym wielkim rodakiem. http://www.siloesmolec.pl/?p=245

11.11 Siloe zaprosiło parafian do wspólnego świętowania Dnia Niepodległości w setną rocznicę jej odzyskania. Były przede wszystkim nasze rogale świętomarcińskie, ale też piosenki patriotyczne, recytacja „Kto ty jesteś” („Katechizm polskiego dziecka” Stanisława Bełzy) w wykonaniu naszego stałego gościa Antosia i zasłużonego dla naszej ojczyzny p. Andrzeja Wirgi. Finałem obchodów kawiarenkowych było wspólne odśpiewanie hymnu o godz. 12.00 – zgodnie z propozycją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wzięli w nim licznie udział nie tylko sympatycy naszej kawiarenki, ale też członkowie innych wspólnot parafialnych i przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Smolca. To była bardzo wzruszająca chwila! http://www.siloesmolec.pl/?p=281

16.11 po raz kolejny naszym gościem był ks. prof. Mariusz Rosik. Tym razem opowiadał o swoich podróżach. Nasz gość jest bowiem nie tylko wybitnym biblistą, ale też niestrudzonym podróżnikiem! http://www.siloesmolec.pl/?p=324

Ponieważ 12.10 spotkanie literackie kręciło się trochę wokół o. Pio, a trochę wokół Matki Bożej, to finał jego był taki, że 5.11 Siloe uruchomiło swój kolejny projekt, jakim są rekolekcje „33 dni” dla kandydatów na niewolników Maryi wg „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Grignon de Montfort. To był piękny czas wrastania w wierze – w programie „Do Jezusa przez Maryję” – zakończony 3-dniowymi rekolekcjami maryjnymi w Jaszkotlu (6-8 grudnia), w czasie których 14 osób z naszej grupy złożyło akty oddania w niewolę Maryi, dwoje odnowiło ten akt, a wielu przyjęło szkaplerze. Razem przeżywaliśmy też Godzinę Łaski i tym niesamowitym akcentem weszliśmy w okres przygotowań do Bożego Narodzenia. http://www.siloesmolec.pl/?p=257

2019

W 2019 rok weszliśmy z nowymi mebelkami dla naszej biblioteki i przenieśliśmy ja ze świetlicy wiejskiej na teren plebanii. Oczywiście mogliśmy je zakupić dzięki ofiarności gości kawiarenkowych. Nie tylko jest na czym postawić książki, ale ogólnie salka nabrała blasku, na styczniowym spotkaniu literackim było przytulnie i elegancko:).

6.01 już na stałe wpisujemy do kalendarza naszych imprez. Kolejny Orszak Trzech Króli, który współtworzyliśmy nieco. Dziękujemy Smolec Cantans, że od trzech lat ten dzień jest dla nas wyjątkowy!

17.01 wraz z ks. Grzegorzem świętowaliśmy hucznie jego 50-te urodziny. Oj. działo się !

3.02 ruszył czwarty sezon kawiarenki “Siloe”. W tym roku przerwy na Wielki Post nie będzie, tak więc zapraszamy na kawę i ciastka, ale przede wszystkim na wspólne spotkania, pogaduchy i snucie wizji przyszłości – bowiem niejedna ważna inicjatywa parafialna właśnie tu się zrodziła!

31.03 w kawiarence Siloe pożegnaliśmy Marka Gierczaka, naszego organistę, ale przede wszystkim inicjatora i realizatora wielu parafialnych przedsiewzięć (Chór Smolec Cantans, Orkiestra Dęta, Orszak Trzech Króli, obchody Świeta Niepodległości). To ogromna strata dla naszej parafii.

18.04 ujawnił się oczom parafian nasz nowy projekt: “Margaretki”. Projekt szczególnej modlitwy za kapłanów. Siedmioosobowe składy modliły się za naszych kapłanów już od kilku miesięcy, ale oficjalnie przyrzeczenie złożyły w tym dniu, przekazując pamiątkowe “Margaretki” z wypisanymi imionami modlących się osób, naszym trzem kapłanom. Całością zarządzać będzie Joasia Młyńczyk.

25.03 do grona Niewolników Maryi przyjęliśmy Beatkę, dwie kolejne osoby odnowiły akt zawierzenia, tym razem już uroczystości miały miejsce w naszym kościele, z naszym kapłanem. To znaczący początek, a czy coś się z tego zrodzi?

28.04 wspomnienie św. Ludwika – spotkanie integracyjne w kawiarence Siloe, niestety, długi weekend nie sprzyja frekwencji, ale z 10 osób się zebrało, by porozmawiać przy tej okazji o życiu z Maryją u boku.

10.05 w Smolcu gościł ks. prof Mariusz Rosik, na zaproszenie połączonych sił Siloe Smolec i Kręgu Biblijnego. Tematem spotkania była eucharystia, jako uobecnienie męki, śmierci, zmartwychwstania i wniebowstąpienia. Frekwencja na tych spotkaniach akurat zawsze dopisuje.

23.06 Siłami głównie Siloe, ale też przy wsparciu kilku parafian, przy słowiczych głosach Smolec Canstans, torcie Ani K.K, pomysłach Tomka… zorganizowaliśmy obchody 60-lecia kapłaństwa ks. prałata Alfonsa Jurkiewicza. Było naprawdę godnie. Jubilat sprawiał wrażenie zadowolonego, a nasze “ogrody watykańskie” ledwo pomieściły uczestników uroczystości.

16.06 odwiedził nas oddział zamiejscowy z Kanady:) czyli nasza droga Jadzia, która tam w Kanadzie, w polskim kościele, również prowadzi kawiarenkę, a którą poznaliśmy w ramach wspólnej podróży do przeszłości, czyli na pielgrzymce Smolec Cantans na Ukrainę.

30.06 pożegnaliśmy ks. Waldemara Kontka. Informacja spadła na nas jak grom z jasnego nieba, w ostatniej chwili, ale dla Siloe nawet dwa dni wystarczą, by przygotować upominek pożegnalny i imprezę – znów w ogrodach watykańskich naszej parafii.:)

7.07 przywitaliśmy nowego proboszcza ks. Jarosława Witoszyńskiego… i …patrz jak wyżej…ogrody watykańskie itd. … chyba założymy firmę organizującą imprezy:)

 1. 09. ruszyła kawiarenka Siloe (to oczywiście przede wszystkim nasza Marzenka), ale jak zauważyliście miała w tym roku większe wsparcie:), a przy kawiarence mini–księgarenka i w ostatnie niedziele miesiąca biblioteka parafialna.

7.09 – przeżywaliśmy pierwszą sobotę miesiąca, kontynuujemy bowiem nasze spotkania na modlitwie różańcowej, mszy świętej i adoracji, dbamy o to nabożeństwo (tu głównie nasza Małgosia) razem ze wspólnotą Żywego Różańca (dziękujemy pani Franciszce za bardzo owocną współpracę na tym polu) i chyba już wszystko jest ładnie poustawiane… Na brak parafian nie narzekamy, a przyjeżdżają też do nas z Muchoboru WielkiegoJ

8.09 odpust parafialny – zaproponowaliśmy Dzień Otwarty Siloe Smolec, zaprosiliśmy do biblioteki, kawiarenki , ale przede wszystkim rozprowadzaliśmy szkaplerze (zarządzała tym Ania) , które ksiądz proboszcz nakładał uroczyście wszystkim chętnym. Przyjęły je 22 osoby! Po mszy odpustowej zaprosiliśmy na specjalne spotkanie Klubu Książki, poświeconego objawieniom Maryjnym – w końcu to urodziny Matki Bożej! Poszczególne objawienia omawiali Małgosia, Sebastian, Darek i nasz gość Zdzisław. To wszystko oczywiście przy kawie i naszych specjałach kawiarenkowych.

26.09 Anielska Niedziela – w kawiarence uwijały się aniołki różnej maści, witające nasze małe parafialne “aniołki”, szczególnie te, noszące imiona świętych Archaniołów. Sprawdzaliśmy, czy potrafią skomunikować się ze swoim Aniołem Stróżem, nagradzając piękne recytacje modlitwy:). Jak świeże bułeczki rozeszły się też aniołki wykonane przez podopieczną Parafialnej grupy Caritas.

7.10 czcimy Matkę Boską Różańcową. Dla wspólnoty Oddanych Maryi, działającej w ramach Siloe Smolec, było to szczególne święto. Przyjęliśmy do naszego grona kolejnych 8 osób, co daje już wynik 29 ! Tyle osób za naszym pośrednictwem powierzyło swoje życie Niepokalanej!

13.10 były oczywiście Smoleckie Kremówki Papieskie, jak zawsze u nas na Dzień Papieski, ale zebraliśmy się też w kawiarence parafialnej na spotkaniu poświęconym objawieniom w Fatimie – zgodnie z naszym hasłem: strawa dla ciała i dla ducha! Choć kremówki rozeszły się w mgnieniu oka (obsługa kawiarenki też się nie załapała), to już chętnych do rozmów o objawieniu Maryi było zdecydowanie mniejJ. To jednak ta mała grupa obrała lepszą cząstkę tych obchodów:). Reasumując: niepowtarzalny smak, w niepowtarzalnej atmosferze!

25.10 wraz Kręgiem Biblijnym gościliśmy ks. prof. Mariusza Rosika, który nie tylko pięknie opowiadał o Libanie, ale również podpisywał swoją najnowszą książkę, którą jest właśnie przewodnik po tym pięknym kraju. Nie była to jednak jedyna literacka premiera tego wieczoru:) “Przewodnik po Ziemi Świętej”, autorstwa Tomka Soróbki cieszył się nie mniejszą popularnością – miał tę przewagę, że wielu naszych parafian odnalazło się na jego kartach…mowa oczywiście o pamiątkowej fotoksiążce z wrześniowej pielgrzymki!

8.11. odbyło się cykliczne spotkanie Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce (i filmie) pt. “Nieplanowane”, ale zatrzymaliśmy się też nad nowościami księgarskimi i nowymi pozycjami w naszej bibliotece parafialnej. Nasi goście też potrafią wynajdować “perełki”, nie tylko w domowych biblioteczkach, ale i na półkach w przedsionku kościoła:). Mimo długiego weekendu przyszło 14 osób!

10.11 były tradycyjne smoleckie rogale świętomarcińskie i biało- czerwone deserki! (nasze rogale to kolejny hit kawiarenkowy:). A już następnego dnia o godz. 9.00 i modliliśmy się w intencji ks. Prałata w 85 rocznicę jego urodzin. Świętowanie w kawiarence poprzedziła premiera filmu o życiu i pracy ks. Prałata… Nominacji do Oskara jeszcze nie ma i my też nie rozumiemy dlaczego… A całość świętowania zamknęło odśpiewanie Bogurodzicy, Roty i Hymnu Państwowego o godz. 12.00! Akcję „Niepodległa do Hymnu” wpisujemy już na stałe do kalendarza Siloe. Dwa lata tu już tradycjaJ

22.11 miało miejsce pierwsze spotkanie formacyjne nowej wspólnoty ODDANI MARYI, która została stworzona przez Siloe Smolec i będzie działać pod szyldem Siloe. Było sporo o Niepokalanym Poczęciu, ale pochyliliśmy się też nad Traktatem św. Ludwika “O doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania . Na pierwszym spotkaniu pojawiło się 20 osób!

7.12. pierwsza sobota miesiąca…było zimno, ale niezależnie od pogody trzeba wynagradzać Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy świata i swoje własne, do czego zachęcamy już od dawna, tym bardziej, że kolejnego dnia była uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Godzina Łaski! Wpisaliśmy już te spotkania na ogólnopolską mapę nabożeństw „soboty.pl.”

W grudniu też publikowaliśmy cykl rozważań adwentowych, autorstwa Sebastiana Kotlarza – łącznie miały miejsce 4 spotkania w formie postów na FB, dokładnie jak 4 świece na wieńcu adwentowym. Ufamy, że pomogły one wielu z nas przygotować się do świąt Bożego Narodzenia.

Na przełomie roku Siloe Smolec było jednym z “Miejsc Nadziei” (grupa nr 3). W naszej kawiarence powitaliśmy ponad 20 uczestników Europejskiego Spotkania Młodych Taize. Prawie trzy godziny, dzieliliśmy się doświadczeniem życia w swoich rodzimych parafiach, oczywiście okazując naszym gościom polską gościnność, stoły więc musiały się uginaćJ Miło było popatrzeć na te młode uśmiechnięte twarze z różnych części Europy. Relacjonowaliśmy też na bieżąco cały przebieg spotkania na naszym profilu facebookowym, ogrom pracy, ale i ogrom satysfakcji, szczególnie gdy potem otrzymywaliśmy komentarze i recenzje nie tylko w języku polskim!

2020

W Nowy Rok weszliśmy w nieco zmienionym składzie, uformował się 4-osoby „zarząd” : Marzena, Joanna, Małgorzata i Edyta. Każda z nas odpowiada za inne elementy funkcjonowania Siloe, bo jak sami widzicie, rozpiętość tematów, jakimi się zajmujemy, jest bardzo szeroka.

6.01.2020 jak zwykle aktywnie włączyliśmy się w parafialny Orszak Trzech Króli. Już tradycyjnie obstawiamy balony, rozdajemy gadżety orszakowe i wyłapujemy z tłumu wszystkie małe aniołki . Całość bowiem ogarnia kto inny, a mianowicie chór Smolec Cantans.

10.01.2020 miało miejsce pierwsze w 2020 roku spotkanie z książką chrześcijańską (trwało 180 minut! Coś musimy z tym zrobić, może odliczać czas każdemu mówcy?),

a już 12.01.2020 postaraliśmy się zaskoczyć naszych gości nowym obliczem kawiarenki. Koniec z plastikami, bowiem tak dobrą kawę, jak nasza, trzeba pić w pięknych filiżankach! Nowy wystrój, nowe nakrycia, nowy charakter naszych spotkań. Pytaliśmy Was o zdanie w naszej ankiecie, rozmawiamy, próbujemy zbierać różnorakie informacje na swój temat i wiemy już w którą stronę chcemy ostatecznie iść.

W styczniu też zaprosiliśmy Was do modlitwy za kapłanów, gdyż to Siloe (a konkretnie Joasia) powołało do życia i opiekuje się naszymi parafialnymi „Margaretkami” (to szczególna modlitwa za konkretnego kapłana), co zaowocowało powstaniem kolejnej nowej „Margaretki”, która ujawniła swoje istnienie jednak dopiero w 25 rocznicę świeceń kapłańskich ks. Proboszcza Jarosława Witoszyńskiego:).

24.01.2020 miało miejsce comiesięczne spotkanie wspólnoty “Oddanych Maryi”! Ta wspólnota rozwija się w takim tempie, że aż trudno uwierzyć, że powstała w listopadzie:) W tym miesiącu skupiliśmy się na temacie Bogurodzicy – to kolejny dogmat związany z naszą Panią, a zamierzamy “przerobić” je wszystkie. Na spotkaniu pochyliliśmy się też nad kolejnym rozdziałem Traktatu św. Ludwika, a potem oczywiście dyskusje “o życiu” – czyli co tam w duszy komu gra, a choć odrobinę wiąże się z tematem spotkania:). Każdy jest mile widziany na tych spotkaniach, niezależnie czy przechodził rekolekcje 33 dni zawierzenia Maryi, czy nie.

2.02.2020 wielu parafian dochodziło do siebie po IV Parafialnym Balu Charytatywnym, a Siloe żegnała tymczasem księdza Krzysztofa, który głosił u nas rekolekcje adwentowe, wspierał nas w trakcie kolędy i nie tylko. Po dwóch miesiącach przyzwyczailiśmy już do niego i ciężko było nam Go oddać:)

14.02.2020, mimo ferii, odbyło się cykliczne spotkanie Klubu Książki Siloe Smolec. Sporo różnych tematów zostało poruszonych i wiele książek zareklamowanych. Zapraszaliśmy na kolejne spotkanie w drugi piątek marca, nie mając pojęcia, co nas czeka i że długo, długo się nie spotkamy….

21.02.2020 mszą św. o 18.00, rozpoczęliśmy 33 dniowe rekolekcje Oddani Maryi, by 34.dnia uroczyście zawierzyć swoje życie Niepokalanej. Zainteresowanie, mimo trwających ferii zimowych, było spore. Jeśli jeszcze nie wiesz, o czym tu piszemy , to zapraszamy na naszą stronę internetową WWW.siloesmolec.pl do zakładki Oddani Maryi.

11.03.2020 o godz. 20.00 – Siloe zaprosiło Parafian do włączenia się do wielkiej akcji modlitewnej, by przebłagać Trójcę Przenajświętszą i Niepokalane Serca NMP – widmo koronowirusa stało się realne! Część parafian spotkała się o 20.00 na różańcu w kościele, sporo modliło się w swoich domach. Tego dnia odwołaliśmy też marcowe spotkanie z książką i zawiesiliśmy działalność kawiarenki. Następnego dnia ogłoszono zamknięcie szkół. Póki co, nabożeństwa w naszym kościele odbywały się bez zmian.

14.03.2020 zainicjowaliśmy w naszej parafii dzieło modlitwy w intencji naszych rodzin, całej parafii i naszej Ojczyzny. Od 16 marca zwyczajowo Kościół zaprasza do modlitwy nowenną przed Zwiastowaniem Najświętszej Maryi Panny (25.03), stąd taki był nasz wybór. Nasi kapłani zaproponowali, by połączyć ten trud modlitewny z codziennym różańcem o 20.30, do którego wezwał wszystkich kapłanów Episkopat Polski. Wielu z nas kontynuowało więc modlitwę też po Święcie Zwiastowania. Cudowne było to, że do akcji przystąpiły wszystkie smoleckie wspólnoty parafialne.

15.03.2020 pierwsza msza on line z naszego kościoła, przez nasz profil facebookowy. Było to ogromne wezwanie techniczne, realizowane w pośpiechu, ale dla naszego Tomka Soróbki nie ma rzeczy niemożliwych, jedynie na cuda trzeba czasem ze trzy dni poczekać:). Możliwości techniczne naszego parafialnego Internetu szybko postawiły nas do pionu, gdy pierwsza transmisja w połowie się urwała. Ale dokupiliśmy sprzętu, przeszliśmy na prywatny net i już 20.03 była pierwsza transmisja Drogi Krzyżowej – próba generalna przed kolejną niedzielną mszą świętą. A potem juz poszło… Z każdym tygodniem było lepiej i ciekawiej, z czasem doszła druga kamera. Zainteresowanie było ogromne, rekord padł w Niedzielę Palmową, gdy podłączonych było ponad 200 odbiorników, a zakładamy, że przy wielu mogły zasiąść całe rodziny. Do końca maja transmitowane były msze święte w niedziele i święta w tygodniu , nabożeństwa Drogi Krzyżowej i całe Triduum Paschalne. Komentarze na FB ukazywały, jak bardzo ta łączność była nam w tym trudnym czasie potrzebna.

22.03.2020, jak ogłosił w tym dniu ks. Proboszcz, Siloe miało “odpust”, bo były czytania liturgiczne o sadzawce Siloe. Poszliśmy więc na całość… nasze stoły uginały się od słodkości, ale parafianie mogli na to popatrzeć jedynie przez ekrany swoich komputerów:);ciągle możecie podziwiać na FB choćby zdjęcie słodkich rogalików. W tym dniu ogłosiliśmy też konkurs na bohatera pandemii w naszej smoleckiej parafii i przyjęliśmy pierwsze nominacje:)

25.03.2020 roku byliśmy świadkami pięknej uroczystości, pięknej inaczej, bo była wyjątkowa. Dzień przed zamknięto nam praktycznie kościół, z naszej wspólnoty mogły wejść jedynie 2 osoby. Akty zawierzenia Jezusowi przez Maryję składaliśmy przed ekranami swoich komputerów, a w kościele, w imieniu wszystkich rekolektantów, akt odczytała Ania Miś. Reasumując, 17 osób zawierzyło siebie Maryi, 18 odnowiło akty złożone w ubiegłych latach. Jest już nas obecnie 46 osób, które przeszły rekolekcje wraz z Siloe, z czego 26 to członkowie naszej parafii. Choć zaraz po ogłoszeniu regulacji prawnych wydawało się, że misternie przygotowana uroczystość zawaliła się w jednym momencie, to nasza Wielka Patronka szybko sprawy poukładała i było cudnie. Co więcej, udało nam się wszystkich chętnych (bo nie wszyscy wychodzili wówczas z domów) zmieścić w kościele w dwóch dodatkowych grupach po pięć osób na sam akt zawierzenia. Jedni na Anioł Pański, drudzy po mszy świętej wieczornej.

2.04.2020 modliliśmy się przez wstawiennictwo naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II. Prosiliśmy o świętych kapłanów, o wsparcie i ochronę dla tych, którzy mimo ograniczeń i trudności, cały czas nam posługują – to był Pierwszy Czwartek Miesiąca. Następnego dnia był Pierwszy Piątek Miesiąca i Droga Krzyżowa on-line poprzez nasz profil , kolejnego dnia Pierwsza Sobota Miesiąca – na mszę św. o 9.00 oczywiście zabrakło miejsc, pierwszeństwo dostały 4 panie zelatorki i jedna osoba zamawiająca intencję. Dzięki otwartości naszych kapłanów udało się jednak zorganizować dodatkową mszę dla Siloe i komunię świętą dla pozostałych chętnych. Zmiana tajemnic różańcowych odbyła się wirtualnie i telefonicznie:).

A potem było wyjątkowe Triduum Paschalne i Święta Wielkiej Nocy, poza służbą liturgiczną, panią organistką i obsługą transmisji do dyspozycji było jedno miejsce:). W Wielki Czwartek 9.04 parafian reprezentowała nasza Joasia, jako szefowa Margaretek i całego projektu „Kwiatek dla księdza”, złożyła życzenia i podziękowania naszym kapłanom, a my włączaliśmy się do tych życzeń przez łącza internetowe. Widok pustego kościoła podczas tak wielkich uroczystości jest niesamowicie przygnębiający. Dysponujemy fotografiami i nagraniami z tych dni. Jeszcze w Wielki Czwartek i Piątek dało się jakoś to zaakceptować, ale procesja Wielkiej Soboty wokół pustych ławek kościoła pozostanie zapewne na zawsze w pamięci tych, którzy to widzieli.

28.04.2020 wspominaliśmy św. Ludwika Grignon de Montfort, niestety tylko on-line:), a potem nadszedł weekend majowy, kolejny pierwszy piątek i pierwsza sobota, ale i uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Było już nas trochę więcej w kościele, była też dodatkowa msza… Powoli wracaliśmy do „normalności”.

8.05.2020 o godzinie 19.00, Krąg Biblijny przy naszej parafii wraz z Siloe Smolec zaprosiły na wykład ks. prof. Mariusz Rosika, wykład, którego założeniem było wprowadzenie parafian w lekturę ostatniej księgi Biblii, Apokalipsy św. Jana. Z racji obowiązujących obostrzeń sanitarnych odbyło się ono w trybie on-line. Niektórzy obawiali się nowoczesnych technik komunikacji, ale udało się (dzięki Jackowi:)). Był to jeden z takich wykładów, po których dochodzi się do wniosku, że “wiem, że nic nie wiem”… 🙂 No ale pragnienie zdobywania wiedzy zaczyna się najczęściej właśnie w momencie uświadomienia sobie swojej niewiedzy:).

13.05.2020 zaprosiliśmy wszystkich czcicieli Niepokalanej do odświeżenia wiedzy o objawieniach Fatimskich. Przede wszystkim zaprosiliśmy Oddanych Maryi na kolejne trzynaste dni miesiąca na msze święte wynagradzające Jej Niepokalanemu Sercu. Będziemy trwać tak do 13 października (nie ma przerwy wakacyjnej:) na modlitwie, ale też na zgłębianiu Jej orędzia. 13.maja Niewolnicy Maryi (wspólnota Oddanych Maryi) mieli okazję posłuchać streszczenia objawień majowych i najważniejszych aspektów tego przesłania w formie rozmowy audio (udostępniamy to zamkniętej grupie członków wspólnoty), od 13 czerwca, z uwagi na zniesienie obostrzeń sanitarnych w kościołach, nasze wystąpienia przenieśliśmy do kościoła i po mszy świętej wynagradzającej zapraszamy wszystkich parafian do pozostania na kilka minut omówienia orędzia z danego dnia. Mimo epidemii, kontynuujemy też cykliczne spotkania z Traktatem św. Ludwika w każdy czwarty piątek miesiąca w formie audio-video na grupie internetowej Niewolnicy Maryi. Kończymy powoli drugi rozdział.

18.05.2020 obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Tomek wzbogacił transmisję internetową o wzruszający clip, przypominający dzieło Jana Pawała II, a Siloe Smolec wraz z p. Franciszką, przygotowało dekorację w kościele. Pięknie było też wieczorem na nabożeństwie upamiętniającym naszego wielkiego rodaka, zaproponowanym przez księdza Proboszcza, w które aktywnie Siloe się zaangażowało.

Z początkiem czerwca, w związku z całkowitym odblokowaniem kościołów, zakończyliśmy transmitowanie mszy świętych z nabożeństw w naszej świątyni. To był piękny czas wspólnej łączności duchowej, ale też mocno wymagający dla osób, które ją obsługiwały. W zasadzie wszystko spoczywało na barkach Tomka Soróbki, dlatego zaprosiliśmy mieszkańców Smolca na mszę św. jego intencji w dniu 14.06 na godz. 11.30, by podziękować mu modlitwą za tę wyjątkową służbę na rzecz naszej parafii. Tomek jeszcze wówczas nie wiedział, że został zwycięzcą konkursu i że w tym dniu, jako Szef Parafialnej TV, otrzyma nagrodę WIRUS 2020 i tytuł Bohatera Pandemii:) Ksiądz Proboszcz wręczył pamiątkową statuetkę, a każdy z nas miał możliwość osobiście podziękować naszemu Bohaterowi za te trzy miesiące ciężkiej pracy intelektualnej i fizycznej, bo przecież cały sprzęt każdorazowo przynosił on z własnego domu…

BOŻE CIAŁO 2020 było w tym roku inne, procesja jedynie wokół kościoła. Siloe aktywnie włączyło się w przygotowanie feretronów, figurek, ołtarzy – nasza Marzenka odpowiadała za pierwszy ołtarz na parkingu, tak że mimo epidemii było wszystko: procesja, 4 ołtarze, dziewczynki sypiące kwiatki, strażacy… i w ogóle było cudnie:)

13.06.2020 – kolejne spotkanie fatimskie, tym razem  kościele,  omówienie objawień również. Dzięki tej zmianie więcej osób posłuchało.

20.06.2020 w uroczystość NIEPOKALANEGO SERCA MARYI Wspólnota Jej Niewolników uczestniczyła we mszy świętej o godz. 9.00 a następnie w nabożeństwie specjalnie przygotowanym na tę okoliczność. Dziękujemy ks. Proboszczowi za to, że jest z Oddanymi Maryi, kiedy tylko potrzebujemy jego wsparcia, zastanawiamy się jednak wciąż jak zachęcić pozostałych parafian do większego zainteresowania patronką naszej parafii… to już zadanie chyba na kolejny rok pracy, po wakacjach…

Staramy się na bieżąco przypominać o co znaczniejszych świętach Matki Bożej czy wspomnieniach innych świętych kościoła, prowadziliśmy relacje „prawie on-line” z pielgrzymek parafialnych krajowych (np. Licheń) i zagranicznych (np. Ziemia Święta), przypominamy o ważnych wydarzeniach w naszej parafii i rocznicach organizowanych przez inne wspólnoty, interesujemy się tym, co dzieje się po sąsiedzku. Oferujemy Wam książki – teraz już z dwóch oddziałów: biblioteki parafialnej ogólnej (Iwonka) i Biblioteki Oddanych Maryi (Edyta).  A tym razem wakacji nie było…

13.07 i 19.08.2020 – spotkaliśmy się w kościele z okazji rocznicy objawień fatimskich. W sierpniu nieco inna data, bo objawienia nie odbyły się w terminie, z uwagi na aresztowanie dzieci.

07.09.2020 – W Częstochowie, w Centrum Zawierzenia, odkryliśmy milenijną Księgę Parafialną zawierzenia naszej parafii Maryi – okazało się, że nasza wspólnota Oddanych Maryi ma 55-letnie korzenie!

09.09.2020 – w końcu spotkaliśmy się w realu! Pierwsze po kilkumiesięcznej przerwie spotkanie klubu literackiego zgromadziło 13 osób. A było o czym rozmawiać, bo więcej czasu spędzaliśmy w domach to książek więcej przeczytaliśmy. Poprowadziła Marzenka, szybko ją zagospodarowaliśmy, bo przecież kawiarenka wciąż zamknięta, ale docelowo musimy znaleźć kogoś, kto tymi spotkaniami pokieruje …

13.09.2020 – kolejne spotkanie fatimskie, kolejna konferencja… jest nas co raz więcej. Mamy już stałych uczestników, ale wciąż pojawia się ktoś nowy. Za miesiąc finał… już niestety gdzie indziej, od jutra wszystkie nabożeństwa w kaplicy cmentarza. Zaczynamy remont dachu kościoła.

14.09.2020 – rozpoczęliśmy remont naszej świątyni, co uniemożliwiło funkcjonowanie kawiarenki Siloe, wszelkie pomysły, by jednak ją utrzymać, zniszczył lockdown i zamknięcie wszystkiego w kraju.

25.09.2020 – pierwsze po przerwie „wirusowej” spotkanie wspólnoty Oddani Maryi. Tematem przewodnim było Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Było nas  zaledwie 14 osób, bo w tym samym czasie miały miejsce inne spotkania,  ale otworzyliśmy też bibliotekę i zaplanowaliśmy najbliższy semestr.

9.10.2020 – ostatnie w tym roku spotkanie z książką chrześcijańską – rząd zamknął nas w domach, wówczas mieliśmy jeszcze nadzieje na reaktywację, działalności… szybko okazała  się ona złudna.

13.10.2020 – Finał spotkań fatimskich. Prelekcja Darka z objawień październikowych zakończyła nasz cykl nabożeństw i konferencji, ale mamy nadzieje, że to dopiero początek przybliżania orędzia Fatimy naszym parafianom. Oby do maja!

23.10.2020 – spotkanie Oddanych Maryi. Pierwsze z cyklu “Śladami Maryi”. Postanowiliśmy bowiem przejść z nią Jej śladami, ale nie tymi ziemskimi, jej życia w Nazarecie, ale tymi, które pozostawiła zjawiając się przez prawie dwa tysiące lat na wszystkich kontynentach Ziemi. Zaczęliśmy tak niezbyt chronologicznie, ale z uwagi na miesiąc różańcowy, od Matki Bożej Różańcowej i Rzymu, zatrzymując się pod Lepanto, ale poświeciliśmy też nieco czasu na historię modlitwy różańcowej. Tym razem mówiła Edyta.

1-8.11.2020 – Siloe wzięło czynny udział w akcji “Różaniec do Granic Nieba”

5.11.2020 – Pierwsze Smoleckie Zaduszki – Siloe zaprosiło na modlitewny spacer po cmentarzu smoleckim lokalnego regionalistę Sebastiana Kotlarza. Dwugodzinna Relacja na naszej stronie i na FB.

8.11.2020 – Wróciliśmy do przeprowadzania transmisji z parafialnych mszy świętych. Ograniczenia rządowe sprawiły, że nasza kaplica mogła przyjąć zaledwie kilkanaście osób, w namiocie nie dość, ze już zimno to miejsc też niewiele.

11.11.2020 – planowane obchody Święta Niepodległości i urodziny ks. Prałata trzeba było odwołać… kwarantanna covidowa na plebanii…

27.11.2020 – w ramach projektu “Śladami Maryi” konferencje o objawieniach Cudownego Medalika przedstawił Darek. Niestety, w kaplicy mało miejsc, ale na prywatnej grupie facebookowej mogli ją odsłuchać wszyscy członkowie wspólnoty Oddanych Maryi. Rozdawaliśmy tez cudowne medaliki parafianom. A napisał o nas Gość Niedzielny, bo przyjechał posłuchać pani redaktor Agata Combik.

3.12.2020 – to był początek naszego nowego projektu – czuwania Margaretek, za które jesteśmy odpowiedzialni, w pierwsze czwartki miesiąca. Projekt koordynuje Joasia.

8.12.2020 – Siloe poprowadziło Godzinę Łaski w parafii, w czasie której przyjęliśmy do wspólnoty Oddanych Maryi trzy osoby, które w trybie indywidualnym przygotowały się do zawierzenia Maryi swojego życia.

11.12.2020 – pożegnaliśmy ks. Prałata Alfonsa Jurkiewicza, który przeprowadził się do Domu Księzy Emerytów.

12. 12.2020 – po porannej mszy świętej miało miejsce kolejne spotkanie w ramach projektu “Śladami Maryi” –  o objawieniach  w Guadalupe mówiła Edyta. To pierwsze w historii objawienia uznane przez Kościół i abecadło maryjności, nie mogliśmy więc przejść obojętnie wobec rocznicy tego wydarzenia. I znów gwiazdorzyliśmy! Tym razem w papierowym wydaniu Gościa Niedzielnego. Cała strona o naszej wspólnocie!

31.12.2020 – po Wielkim Sprzątaniu wreszcie w naszej świątyni! Pod nowym dachem kościoła!

 

2021

6.01.2021 – Siloe znów obecne, no może nie na orszaku, ale na orszakowym kolędowaniu!

15.01.2021 – po prawie rocznej przerwie rusza Biblioteka Parafialna, ale działalność mniej więcej w tym samym czasie rozpoczyna nowa formacja muzyczna naszej parafii Miriam’s Slaves!

22.01.2021 – Kolejne spotkanie z cyklu “Śladami Maryi”, tym razem Edyta mówiła o “Objawieniach Maryjnych pierwszych wieków chrześcijaństwa”. Niestety w Kościele, do salki może wejść 5 osób. Kiedy to wariactwo się skończy?

20.01.2020 – rozpoczęliśmy piątą edycję rekolekcji 33 dni wg św. Ludwika Grignon de Montfort! Wszystkie informacje znajdziecie w zakładce Oddani Maryi.

7-09.03.2021– rekolekcje parafialne prowadził znany raper ks. Jakub Bartczak! Był tez gościem Miriam’s Slaves i specjalnie dla nas zaśpiewał, ale na naszej stronie też wywiad z rekolekcjonistą, udzielony specjalnie dla Siloe Smolec – polecamy szczególnie zrapowany o nas tekst.

17.03.2021 – czwarte urodziny Siloe Smolec! Skromne. Jedynie wpis na naszym FB, ale w tym dniu było tez spotkanie rekolekcyjne, wiec przynajmniej byliśmy razem!

19, 22 i 15.03.2021 – Finał rekolekcji zawierzenia! Naszym gościem był o. Marcin Wirkowski. I było naprawdę cudnie! W uroczystość Zwiastowania  z naszych ust nie schodziły słowa piosenki “Cały jestem Twój. Maryjo”!

23.04.2021 – spotkanie Oddanych Maryi w temacie “Maryja Współodkupicielka”. Prelekcje wygłosił Darek, ale przed nią przekazaliśmy Księdzu Proboszczowi dar ołtarza z naszych rekolekcji, a mianowicie piękny ornat fatimski. Nie jest to jedyny materialny dar naszej wspólnoty z rekolekcji zawierzenia – wartość całego wyniosła ponad 2100 zł.

02.05.2021 – ostatnia transmisja z mszy świętej. Wróciliśmy do normalności?

13.05.2021 – pierwsze w historii Smolca Nabożeństwo Fatimskie! Udało się  ! Piękna figurka, piękna procesja, piękni pastuszkowie… i znów gwiazdorzymy w Gościu Niedzielnym!

16.05.2021 – po bardzo długiej przerwie ruszyła Kawiarenka Siloe – co prawda z dużymi ograniczeniami, ale ruszyła! I okazało się jak wielu czekało na te chwilę!

połowa maja – to czas, gdy sercem byliśmy przy ks. Stanisławie Orzechowskim, który zmarł 19.05. Siloe na bieżąco informował o stanie jego zdrowia, a potem o uroczystościach pogrzebowych i czuwaniach.

28.05.2021 – spotkanie modlitewne Oddanych Maryi pod hasłem “Wszystko czynić przez Maryję, z Maryją, w Maryi i dla Maryi”. Oczywiście z udziałem Miriam’s Slaves.

 

 

Kawiarenka Siloe otworzy wkrótce ponownie swoje podwoje

Jeszcze chwila cierpliwości i kawiarenka Siloe otworzy na nowo swoje podwoje. Czeka na Was niespodzianka 🙂

Dzięki ofiarności gości naszej kawiarenki udało się zapewnić nowe stoły i ponad 20 krzeseł do salki katechetycznej i wesprzeć remont pomieszczeń, z których korzystają wszystkie wspólnoty i organizacje przyparafialne. Dzięki temu w rok 2018 wchodzimy już z nową jakością, co mamy nadzieję, umili czas spędzany z nami i zwiększy zainteresowanie naszym Klubem. Liczymy, że ofiary złożone w roku 2018 przez naszych sympatyków pozwolą nam organizować też w dalszym ciągu ciekawe spotkania, wykłady czy współorganizować rekolekcje.

 

KKCH Siloe świętuję pierwszą rocznicę powstania

Uroczystości urodzinowe SILOE miały miejsce 9.03.2018 r. Rozpoczęliśmy je mszą świętą o godz. 18.30, by zaraz po tym zgromadzić się na poczęstunku w salce parafialnej. Gościem specjalnym spotkania była Agata Combik z „Gościa Niedzielnego”.

Dziękujemy za przybycie wszystkim zaproszonym, przede wszystkim naszym Kapłanom, naszym Klubowiczom, ale i tym, bez których byłoby nam bardzo trudno docierać do Was, przygotować sal na drugi sezon kawiarenki, czy zaoferować coś dla ducha czy podniebienia (bo przecież były w tym roku i piękne wykłady, recenzje, ale byli też i tacy, co wspierali nas ciastami w niejedną niedzielę). Niech to będzie okazja, by tym wszystkim osobom w serca podziękować!

Trochę prezentów dostałyśmy – w tym tę właśnie stronkę internetową! Za ten cały rok jesteśmy wdzięczne  Panu Bogu i Wam wszystkim, którzy nas odwiedzacie , wspieracie i motywujecie do dalszych działań!

No i już o nas piszą!

http://wroclaw.gosc.pl/doc/4552981.Smakowite-slowo