PLENEROWA DROGA KRZYŻOWA SMOLEC – JASZKOTLE

W ostatni piątek przed Niedzielą Palmową nasze wspólnoty uczestniczyły w Plenerowej Drodze Krzyżowej ze Smolca do Jaszkotla.

Chwilę po 18.30 wyruszyliśmy i jako pierwsi krzyż nieśli przedstawiciele LSO, następnie przedstawiciele smoleckich wspólnot parafialnych: Domowego Kościoła, Kręgu Biblijnego, Oddanych Maryi, Grupy Modlitewnej Św. Józefa, Wspólnoty Żywego Różańca… w dalszej kolejności przedstawiciele stanów: matki, ojcowie, dzieci, młodzież, siostry zakonne, kapłani.
Dalej krzyż podjęli parafianie z Jaszkotla i zakończyliśmy nabożeństwo w kościele naszych sąsiadów, z którymi przecież kiedyś byliśmy jedną parafia.
Całość poprowadził ks. Proboszcz Jarosław Witoszyński, z pomocą naszych wikariuszy i Krysi Woszczyk, bez której już ciężko sobie wyobrazić plenerową Drogę Krzyżową – na zmianę z księdzem proboszczem poprowadzili dziś pięknie śpiew.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, Księdzu Proboszczowi i parafianom z Jaszkotla, wszystkim czytającym rozważania i niosącym krzyż. Szczególnie dziękujemy tym małym uczestnikom, bo to jednak kawałek drogi!
Trasę zabezpieczała Straż Pożarna, wszyscy czuliśmy się bardzo bezpiecznie!
Ps. Dziękujemy Jackowi, że nam zrobił zdjęcie… dorzucamy do naszej kolekcji:)

MODLITWA ZA OJCZYZNĘ

Drodzy Parafianie!
dziś rozpoczynamy ogólnopolską nowennę w intencji naszej Ojczyzny. Prosimy was wszystkich szczególnie o duchową łączność z sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze każdego dnia o godz. 21.20. wszelkie szczegóły, jak odprawić nowennę, znajdziecie w komentarzach w formie do wydruku.
Jednocześnie chcielibyśmy Was poinformować o zamówionych przez Oddanych Maryi Siloe Smolec Mszach Świętych w następującej intencji:
“O Boże błogosławieństwo i opiekę Królowej Polski dla naszej Ojczyzny, zachowanie jej od wojny, o mądrość i odwagę dla Polaków w bronieniu wiary i wartości chrześcijańskich”
Pierwsza taka Msza Święta odprawiona została 3.03 o godz. 13.00, kolejne :
05.04 piątek godz. 18.00
24.05 piątek godz. 18.00
07.06. piątek godz. 18.00
Jednocześnie wciąż trwa nowenna przed uroczystością św. Józefa – w tym roku Grupa Modlitewna św. Józefa Siloe Smolec podjęła tę samą intencję i również modli się za naszą Ojczyznę.
We Wspólnocie Oddanych Maryi powstała w ubiegłym miesiącu Róża Różańcowa w intencji Polski, składająca się z członków naszej Wspólnoty.
Wszystkich, którym leży na sercu Polska, którym nie jest wszystko jedno jakie wartości będą w naszym kraju pielęgnowane, mocno zapraszamy do wspólnego wołania do Boga przez wstawiennictwo naszej Królowej z Jasnej Góry.

GRUPA MODLITEWNA ŚWIĘTEGO JÓZEFA – PRZYJĘCIE DO WSPÓLNOTY

8 marca na Mszy Świętej o godz. 18.00 odbyła się oficjalna uroczystość przyjęcia członków do Grupy Modlitewnej św. Józefa. W sumie 14 osób (w tym 3 mężczyzn) odmówiło powtórnie Akt Oddania św. Józefowi i jako członkowie MGSJ stają się uczestnikami duchowych dóbr i wszystkich dzieł realizowanych przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa. Przy wspólnotach prowincji Wrocławskiej jest 17 grup św. Józefa a nasza będzie 18.
Mszy Świętej przewodniczył ks. Marcin, opiekun grupy, a homilię wygłosił ks. Wojciech, który powiedział: ” Św. Józef to przykład jak wypełniać pierwsze przykazanie ” Słuchaj Izraelu..
Jest najlepszym przykładem słuchania i wypełniania woli Bożej. My też za przykładem św. Józefa powinniśmy słuchać i wypełniać wolę Bożą w naszym życiu i św. Józef bez wątpienia tego nas uczy”.
Po Mszy Świętej wspólnie z ks. Proboszczem GMSJ poprowadziła Drogę Krzyżową, której towarzyszył św. Józef, choć nie było mu dane towarzyszyć na tej jedynej niepowtarzalnej drodze Jezusowi, to jednak kontemplowanie jego postaw uświadamia nam szczególny jego udział w zbawczym dziele Jezusa.
Dziękuję wszystkim dzięki którym mogliśmy przeżyć pięknie, duchowo ten czas.
❤️‍🔥Św. Józefie mężu sprawiedliwy naucz nas świętego życia.
❤️‍🔥Św. Józefie prowadź nas na drogach życia.

OPŁATEK JÓZEFOWY

W piątek 15.12 na spotkaniu opłatkowym zebrała się Grupa św. Józefa.  Czas grudniowy jest dla wszystkich bardzo napięty, do tego grasują wirusy i bakterie, ale udało się chociaż w wąskim gronie podzielić opłatkiem i podsumować ten roczny okres pracy modlitewnej i formacyjnej. Dziękujemy wszystkim członkom Grupy, ale przede wszystkim naszemu nowemu opiekunowi – ks. Marcinowi i siostrom Józefitkom, które przez cały rok dzielnie nas wspierały, ale też i naszym parafinom, którzy korzystają z propozycji modlitewnych czy rekolekcyjnych, jakie w ciągu roku przedstawiamy.  Niech Pan Bóg błogosławi na kolejny rok naszej pracy i modlitwy!

Spotkanie formacyjne św. Józefa

W wigilię św. MARCINA (10.11) grupa modlitewna św. JÓZEFA, funkcjonująca w ramach Siloe Smolec, modliła się w intencji swojego opiekuna ks. Marcina. Oprócz życzeń i kwiatów było jeszcze coś wyjątkowego: roczna margaretka, czyli zobowiązanie do modlitwy w intencji kapłana.

Po Mszy Świętej spotkaliśmy się w salce, by wspólnie się modlić, wysłuchać nauczania siostry Józefitki, s. Dobromiły, ale i też jutrzejszego solenizanta, ks. Marcina, który przygotował dla nas krótką konferencję – wprowadzenie do modlitwy.
Przypominamy, że Grupa św. Józefa spotyka się raz w miesiącu, w drugi piątek miesiąca, po wieczornej Mszy Świętej.

Różaniec Józefowy

31 października zakończyliśmy Nabożeństwa Różańcowe.  W modlitwę różańcową włączyły się dwie wspólnoty naszej grupy: w każdy piątek Różaniec prowadzili Oddani Maryi, a konkretnie Diakonia Modlitewna tej wspólnoty i Marianki, o czym już pisaliśmy. W ostatni dzień 31.10 z kolei na Różańcu spotkali się zawierzeni św. Józefowi.

Siostry Józefitki w Smolcu

Za nami pierwsze powakacyjny spotkanie Wspólnoty Zawierzonych św. Józefowi – Grupy Modlitewnej św. Józefa. W tym roku na spotkaniach będziemy rozważać “Świętego Józefa- zwierciadło miłości”.

Św. Paweł w Liście do Koryntian wskazuje drogę którą każdy z nas powinien podążać w “Hymnie do miłości”, który dziś dotykał naszych serc, takiej miłości od św. Józefa pragniemy się uczyć. Dziękujemy siostrom ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa s. Redemptoris i s. Ancelli za obecność i za poprowadzenie spotkania. Siostry świętowały dziś 25 lecie Grupy Modlitewnej św. Józefa, która działa przy Wrocławskim Zgromadzeniu Sióstr św. Józefa. Dziękujemy za piękny prezent dla naszej wspólnoty, siostry przywiozły nam poświęconą figurkę św. Józefa która rozpoczęła peregrynację w naszej grupie. Kto wie, może kiedyś i w naszej parafii?

Dziękujemy ślicznie również ks. Marcinowi za jego obecność, wielka radość w naszych sercach, że został opiekunem naszej wspólnoty. My wiemy że to sprawka św. Józefa, bo Pan Bóg przyprowadził księdza do nas właśnie z parafii św. Józefa. Dziękuję wszystkim którzy byli dziś na spotkaniu i wspólnie ze św. Józefem i Maryją idą w drodze ku świętości, każdy z nas dźwiga bagaż różnych problemów, ale św. Józef i Maryja zawsze są razem i w ich mocy jest uczynienie możliwym tego, co niemożliwe –  tylko trzeba zaufać i powierzyć im swoje troski. Grupa modlitewna będzie się spotykać w drugie piątki miesiąca po Mszy św. o godz. 19.00 w salce na plebani. Św. Józefie mężu sprawiedliwy módl się za nami/JM/

NOWY ROK DUSZPASTERSKI 2023/2024

Drodzy Parafianie,
rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i duszpasterski. Pragniemy was zaprosić do wspólnego wzrastania duchowego i do służby w naszej parafii. Siloe Smolec ma dla was szeroki wachlarz propozycji, bo my to już prawie taką małą smolecką korporacją jesteśmy…
SILOE SMOLEC to trzy, a w zasadzie nawet cztery grupy współpracujące ze sobą, których zadania i charyzmat są bardzo różnorodne, tak więc każdy może znaleźć coś dla siebie!

MARZENA prowadzi Kawiarenkę i Centrum Książki Siloe. Kawiarenka ruszy nie wcześniej jak w drugiej połowie września, będzie otwarta w niedziele w godzinach 11.00- 13.00, a wraz z nią (w tych samych godzinach) uruchamiana jest Biblioteka Parafialna. Szefowa poinformuje o szczegółach Centrum Książki Siloe Smolec jak tylko wróci z wakacji.

JOANNA ruszyła ze spotkaniami już dziś. Wraz ze wspólnotą św. Józefa, jak było zapowiedziane, gościła siostrę Ancellę, Józefitkę. Ta wspólnota spotyka się raz w miesiącu. Joasia poinformuje o szczegółach tych spotkań, ale już dziś wspomnimy, że pragnie docelowo zapraszać chętnych na drugie piątki miesiąca. Wspólnota koordynuje też indywidualne rekolekcje zawierzenia św. Józefowi, z reguły w okresie luty – marzec.
Joasia prowadzi też Apostolat Margaretki Siloe Smolec, to siedmioosobowe zespoły modlące się za konkretnego kapłana. Apostolat spotyka się okazyjnie, raz- dwa razy w roku, członkowie modlą się w swoich domach i w pierwsze czwartki miesiąca adorują Najświętszy Sakrament, wypraszając potrzebne łaski zarówno naszym kapłanom, jak i wszystkim, których Bóg do tej służby powołał. I tu nie ma wakacji! No i dzięki Joasi pamiętamy zawsze o uroczystościach kapłańskich.

EDYTA – ma przyjemność prowadzić Wspólnotę Oddanych Maryi Siloe Smolec. My pracujemy cały rok, bo nie ma przerw jeśli chodzi o Nabożeństwa Fatimskie czy Nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca. Ale w tym tygodniu ruszamy już z intensywną pracą formacyjną. Swoje spotkania rozpoczynają diakonie, małe grupy dzielenia, Maryjna Szkoła Biblijna i Marianki. Szczególnie diakonia Liturgiczna Oddanych Maryi, kierowana przez Piotra Cekałę, przy wsparciu Ani Ciesielskiej, będzie mieć pełne ręce roboty przed odpustem parafialnym 8 września:). Już dziś zachecamy do uczestnictwa w uroczystościach odpustowych!
Wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem naszej wspólnoty zapraszamy na 22 września po wieczornej Mszy Świętej do salki parafialnej. Będzie można całkowicie niezobowiązująco nas poznać, zobaczyć, jak wygląda spotkanie, poznać członków wspólnoty, których jest na dziś 44 (a z Mariankami to 60:). Nasze spotkania formacyjne odbywają się zasadniczo w czwarte piątki miesiąca, spotkania małych grup mają miejsce również raz w miesiącu. Z diakoniami jest różnie, jedna ma stałe spotkania miesięczne, inne doraźnie. Diakonie i małe grupy to zespoły zamknięte, składajace się z członków wspólnoty, podobnie jak Maryjna Szkoła Biblijna.
Wspólnota Oddanych Maryi prowadzi też grupę dla dziewcząt w wieku od 8 lat- “Marianki”, która spotyka się dwa razy w miesiącu (zasadniczo w 1 i 3 niedzielę) w godz. 10.00 – 11.15, a po spotkaniu dziewczynki wraz z animatorkami uczestniczą we Mszy Świętej. Marianek jest już 17! Te formację prowadzi Ania Ciesielska. Anię wspiera “diakonia mariankowa”, w szczególności Edyta Berghauzen.

Oddani Maryi już dziś zapraszają na coroczne rekolekcje zawierzenia Maryi 33dni wg św. Ludwika de Montfort, które wystartują 24.02.2024. Najlepiej już od września przygotowywać się do nich wraz z nami:)
Zapraszamy do naszych grup i wspólnot, szczególnie osoby, które nie mają bliższej relacji z innymi parafianami, chciałyby służyć swoimi talentami, a może po prostu brak im “osoby wprowadzającej”? Rada Wspólnoty Oddanych Maryi zaopiekuje się każdą nową osobą, która zechce nas odwiedzić 22.09. Zabierzemy was z kościoła po Mszy Świętej, zapewnimy towarzystwo i odpowiemy na wszelkie pytania. Po prostu przyjdź. Szczególnie zapraszamy osoby pogubione w chaosie informacyjnym, poszukujące swojej drogi do Boga, ale i te, których droga do Jezusa jest trudna, jak małżeństwa niesakramentalne, zapraszamy dojrzałą młodzież, która chce trwać przy Bogu, nowych mieszkańców, którzy czują się może samotni w osiedlowych blokach … jesteście dla nas ważni! Zapraszamy!

 

ZGROMADZENIE SIÓSTR ŚW. JÓZEFA W SMOLCU

27 sierpnia w naszej parafii gościliśmy siostrę Ancellę ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Siostra przybliżyła nam kult św. Józefa wśród osób świeckich, który funkcjonuje w formie Modlitewnych Grup św. Józefa. Grupy takie tworzą katolicy, którzy pragną realizować swoje życiowe powołanie na drodze szczególnego zawierzenia św. Józefowi. Mogliśmy posłuchać z jak wielką miłość siostra mówiła o swoim patronie. “W życiu św. Józef emanuje wiara, która jest owocna. Taką wiarą odpowiedziała Bogu Maryja wypowiadając swoje FIAT. Prawdziwa wiara musi być doświadczona ogniem cierpienia. Św. Józef musiał również zdać egzamin z wiary i zdał go wzorowo stawiając Boga na pierwszym miejscu ponad wielką miłość do swojej małżonki, Maryi. Często w naszym życiu są sytuacje trudne, niezrozumiałe a jest to zaproszenie Pana Boga. Czy ja potrafię postawić Boga na pierwszym miejscu? Św. Józef zrobił to w sposób doskonały dlatego może być dla nas przewodnikiem w naszych trudnościach życiowych razem z Maryją. Wiara to sprawą kluczową w naszym życiu, od wiary zależy nasz przyszłość. Wiara, która ma być nie tylko wyznaniem że wierzę w Boga ale że ja wierzę Bogu.” Siostra wspominała również o obrazie Józefa Kaliskiego gdzie w centrum jest Jezus Chrystus który jakby chciał nam powiedzieć: weź za rękę moją Matkę Maryję i mojego opiekuna ziemskiego św. Józefa i daj im prowadzić się przez ziemskie życie, oni pomogą Ci w Twoich problemach. Usłyszeliśmy również krótkie świadectwo życia założyciela Zgromadzenia św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, który doświadczył szczególnej opieki św. Józefa i bardzo go ukochał. Święty ks. Zygmunt, urzeczony rolą świętego Józefa, jaką wyznaczył mu Bóg na ziemi i w niebie, obrał go za Patrona Zgromadzenia, aby siostry zagłębiały jego duchowość, były oddane sprawą Boży.

Grupy Modlitewne św. Józefa spotykają się na spotkaniach formacyjnych raz w miesiącu, spotkań jest 10.Członkowie tych grup starają się w swoim życiu naśladować św. Józefa w jego zawierzeniu Bogu w trudach codziennego życia, w umiłowaniu i wiernym wypełnianiu woli Bożej w Jego życiu pracowitym, przesiąkniętym modlitwą i miłością do Jezusa i Maryi.

Jeśli chcesz dołączyć do czcicieli św. Józefa w naszej parafii to zapraszamy na spotkania w drugie piątki miesiąca po Mszy świętej o godz. 19.00. We wrześniu wyjątkowo spotkanie odbędzie się w trzecią sobotę miesiąca tj.16. września po Mszy Świętej w salce na plebani a poprowadzi je goszcząca dziś u nas s. Ancella. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Siostrze za obecność i podzielenie się z nami miłością do Maryi i św. Józefa.
Poniżej link do strony Zgromadzenia Sióstr św. Józef- http://www.wroclaw.jozefitki.pl/ Św. Józefie módl się za nami. /J.M./