Spotkanie formacyjne św. Józefa

W wigilię św. MARCINA (10.11) grupa modlitewna św. JÓZEFA, funkcjonująca w ramach Siloe Smolec, modliła się w intencji swojego opiekuna ks. Marcina. Oprócz życzeń i kwiatów było jeszcze coś wyjątkowego: roczna margaretka, czyli zobowiązanie do modlitwy w intencji kapłana.

Po Mszy Świętej spotkaliśmy się w salce, by wspólnie się modlić, wysłuchać nauczania siostry Józefitki, s. Dobromiły, ale i też jutrzejszego solenizanta, ks. Marcina, który przygotował dla nas krótką konferencję – wprowadzenie do modlitwy.
Przypominamy, że Grupa św. Józefa spotyka się raz w miesiącu, w drugi piątek miesiąca, po wieczornej Mszy Świętej.

Różaniec Józefowy

31 października zakończyliśmy Nabożeństwa Różańcowe.  W modlitwę różańcową włączyły się dwie wspólnoty naszej grupy: w każdy piątek Różaniec prowadzili Oddani Maryi, a konkretnie Diakonia Modlitewna tej wspólnoty i Marianki, o czym już pisaliśmy. W ostatni dzień 31.10 z kolei na Różańcu spotkali się zawierzeni św. Józefowi.

Siostry Józefitki w Smolcu

Za nami pierwsze powakacyjny spotkanie Wspólnoty Zawierzonych św. Józefowi – Grupy Modlitewnej św. Józefa. W tym roku na spotkaniach będziemy rozważać “Świętego Józefa- zwierciadło miłości”.

Św. Paweł w Liście do Koryntian wskazuje drogę którą każdy z nas powinien podążać w “Hymnie do miłości”, który dziś dotykał naszych serc, takiej miłości od św. Józefa pragniemy się uczyć. Dziękujemy siostrom ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa s. Redemptoris i s. Ancelli za obecność i za poprowadzenie spotkania. Siostry świętowały dziś 25 lecie Grupy Modlitewnej św. Józefa, która działa przy Wrocławskim Zgromadzeniu Sióstr św. Józefa. Dziękujemy za piękny prezent dla naszej wspólnoty, siostry przywiozły nam poświęconą figurkę św. Józefa która rozpoczęła peregrynację w naszej grupie. Kto wie, może kiedyś i w naszej parafii?

Dziękujemy ślicznie również ks. Marcinowi za jego obecność, wielka radość w naszych sercach, że został opiekunem naszej wspólnoty. My wiemy że to sprawka św. Józefa, bo Pan Bóg przyprowadził księdza do nas właśnie z parafii św. Józefa. Dziękuję wszystkim którzy byli dziś na spotkaniu i wspólnie ze św. Józefem i Maryją idą w drodze ku świętości, każdy z nas dźwiga bagaż różnych problemów, ale św. Józef i Maryja zawsze są razem i w ich mocy jest uczynienie możliwym tego, co niemożliwe –  tylko trzeba zaufać i powierzyć im swoje troski. Grupa modlitewna będzie się spotykać w drugie piątki miesiąca po Mszy św. o godz. 19.00 w salce na plebani. Św. Józefie mężu sprawiedliwy módl się za nami/JM/

NOWY ROK DUSZPASTERSKI 2023/2024

Drodzy Parafianie,
rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i duszpasterski. Pragniemy was zaprosić do wspólnego wzrastania duchowego i do służby w naszej parafii. Siloe Smolec ma dla was szeroki wachlarz propozycji, bo my to już prawie taką małą smolecką korporacją jesteśmy…
SILOE SMOLEC to trzy, a w zasadzie nawet cztery grupy współpracujące ze sobą, których zadania i charyzmat są bardzo różnorodne, tak więc każdy może znaleźć coś dla siebie!

MARZENA prowadzi Kawiarenkę i Centrum Książki Siloe. Kawiarenka ruszy nie wcześniej jak w drugiej połowie września, będzie otwarta w niedziele w godzinach 11.00- 13.00, a wraz z nią (w tych samych godzinach) uruchamiana jest Biblioteka Parafialna. Szefowa poinformuje o szczegółach Centrum Książki Siloe Smolec jak tylko wróci z wakacji.

JOANNA ruszyła ze spotkaniami już dziś. Wraz ze wspólnotą św. Józefa, jak było zapowiedziane, gościła siostrę Ancellę, Józefitkę. Ta wspólnota spotyka się raz w miesiącu. Joasia poinformuje o szczegółach tych spotkań, ale już dziś wspomnimy, że pragnie docelowo zapraszać chętnych na drugie piątki miesiąca. Wspólnota koordynuje też indywidualne rekolekcje zawierzenia św. Józefowi, z reguły w okresie luty – marzec.
Joasia prowadzi też Apostolat Margaretki Siloe Smolec, to siedmioosobowe zespoły modlące się za konkretnego kapłana. Apostolat spotyka się okazyjnie, raz- dwa razy w roku, członkowie modlą się w swoich domach i w pierwsze czwartki miesiąca adorują Najświętszy Sakrament, wypraszając potrzebne łaski zarówno naszym kapłanom, jak i wszystkim, których Bóg do tej służby powołał. I tu nie ma wakacji! No i dzięki Joasi pamiętamy zawsze o uroczystościach kapłańskich.

EDYTA – ma przyjemność prowadzić Wspólnotę Oddanych Maryi Siloe Smolec. My pracujemy cały rok, bo nie ma przerw jeśli chodzi o Nabożeństwa Fatimskie czy Nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca. Ale w tym tygodniu ruszamy już z intensywną pracą formacyjną. Swoje spotkania rozpoczynają diakonie, małe grupy dzielenia, Maryjna Szkoła Biblijna i Marianki. Szczególnie diakonia Liturgiczna Oddanych Maryi, kierowana przez Piotra Cekałę, przy wsparciu Ani Ciesielskiej, będzie mieć pełne ręce roboty przed odpustem parafialnym 8 września:). Już dziś zachecamy do uczestnictwa w uroczystościach odpustowych!
Wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem naszej wspólnoty zapraszamy na 22 września po wieczornej Mszy Świętej do salki parafialnej. Będzie można całkowicie niezobowiązująco nas poznać, zobaczyć, jak wygląda spotkanie, poznać członków wspólnoty, których jest na dziś 44 (a z Mariankami to 60:). Nasze spotkania formacyjne odbywają się zasadniczo w czwarte piątki miesiąca, spotkania małych grup mają miejsce również raz w miesiącu. Z diakoniami jest różnie, jedna ma stałe spotkania miesięczne, inne doraźnie. Diakonie i małe grupy to zespoły zamknięte, składajace się z członków wspólnoty, podobnie jak Maryjna Szkoła Biblijna.
Wspólnota Oddanych Maryi prowadzi też grupę dla dziewcząt w wieku od 8 lat- “Marianki”, która spotyka się dwa razy w miesiącu (zasadniczo w 1 i 3 niedzielę) w godz. 10.00 – 11.15, a po spotkaniu dziewczynki wraz z animatorkami uczestniczą we Mszy Świętej. Marianek jest już 17! Te formację prowadzi Ania Ciesielska. Anię wspiera “diakonia mariankowa”, w szczególności Edyta Berghauzen.

Oddani Maryi już dziś zapraszają na coroczne rekolekcje zawierzenia Maryi 33dni wg św. Ludwika de Montfort, które wystartują 24.02.2024. Najlepiej już od września przygotowywać się do nich wraz z nami:)
Zapraszamy do naszych grup i wspólnot, szczególnie osoby, które nie mają bliższej relacji z innymi parafianami, chciałyby służyć swoimi talentami, a może po prostu brak im “osoby wprowadzającej”? Rada Wspólnoty Oddanych Maryi zaopiekuje się każdą nową osobą, która zechce nas odwiedzić 22.09. Zabierzemy was z kościoła po Mszy Świętej, zapewnimy towarzystwo i odpowiemy na wszelkie pytania. Po prostu przyjdź. Szczególnie zapraszamy osoby pogubione w chaosie informacyjnym, poszukujące swojej drogi do Boga, ale i te, których droga do Jezusa jest trudna, jak małżeństwa niesakramentalne, zapraszamy dojrzałą młodzież, która chce trwać przy Bogu, nowych mieszkańców, którzy czują się może samotni w osiedlowych blokach … jesteście dla nas ważni! Zapraszamy!

 

ZGROMADZENIE SIÓSTR ŚW. JÓZEFA W SMOLCU

27 sierpnia w naszej parafii gościliśmy siostrę Ancellę ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Siostra przybliżyła nam kult św. Józefa wśród osób świeckich, który funkcjonuje w formie Modlitewnych Grup św. Józefa. Grupy takie tworzą katolicy, którzy pragną realizować swoje życiowe powołanie na drodze szczególnego zawierzenia św. Józefowi. Mogliśmy posłuchać z jak wielką miłość siostra mówiła o swoim patronie. “W życiu św. Józef emanuje wiara, która jest owocna. Taką wiarą odpowiedziała Bogu Maryja wypowiadając swoje FIAT. Prawdziwa wiara musi być doświadczona ogniem cierpienia. Św. Józef musiał również zdać egzamin z wiary i zdał go wzorowo stawiając Boga na pierwszym miejscu ponad wielką miłość do swojej małżonki, Maryi. Często w naszym życiu są sytuacje trudne, niezrozumiałe a jest to zaproszenie Pana Boga. Czy ja potrafię postawić Boga na pierwszym miejscu? Św. Józef zrobił to w sposób doskonały dlatego może być dla nas przewodnikiem w naszych trudnościach życiowych razem z Maryją. Wiara to sprawą kluczową w naszym życiu, od wiary zależy nasz przyszłość. Wiara, która ma być nie tylko wyznaniem że wierzę w Boga ale że ja wierzę Bogu.” Siostra wspominała również o obrazie Józefa Kaliskiego gdzie w centrum jest Jezus Chrystus który jakby chciał nam powiedzieć: weź za rękę moją Matkę Maryję i mojego opiekuna ziemskiego św. Józefa i daj im prowadzić się przez ziemskie życie, oni pomogą Ci w Twoich problemach. Usłyszeliśmy również krótkie świadectwo życia założyciela Zgromadzenia św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, który doświadczył szczególnej opieki św. Józefa i bardzo go ukochał. Święty ks. Zygmunt, urzeczony rolą świętego Józefa, jaką wyznaczył mu Bóg na ziemi i w niebie, obrał go za Patrona Zgromadzenia, aby siostry zagłębiały jego duchowość, były oddane sprawą Boży.

Grupy Modlitewne św. Józefa spotykają się na spotkaniach formacyjnych raz w miesiącu, spotkań jest 10.Członkowie tych grup starają się w swoim życiu naśladować św. Józefa w jego zawierzeniu Bogu w trudach codziennego życia, w umiłowaniu i wiernym wypełnianiu woli Bożej w Jego życiu pracowitym, przesiąkniętym modlitwą i miłością do Jezusa i Maryi.

Jeśli chcesz dołączyć do czcicieli św. Józefa w naszej parafii to zapraszamy na spotkania w drugie piątki miesiąca po Mszy świętej o godz. 19.00. We wrześniu wyjątkowo spotkanie odbędzie się w trzecią sobotę miesiąca tj.16. września po Mszy Świętej w salce na plebani a poprowadzi je goszcząca dziś u nas s. Ancella. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Siostrze za obecność i podzielenie się z nami miłością do Maryi i św. Józefa.
Poniżej link do strony Zgromadzenia Sióstr św. Józef- http://www.wroclaw.jozefitki.pl/ Św. Józefie módl się za nami. /J.M./

 

RODZINNY FESTYN PARAFIALNY

18 czerwca spotkaliśmy się na wspólnym biesiadowaniu na placu przed szkołą. Wspólnoty wystawiły stoiska, na scenie występowały nasze formacje muzyczne, a nasz ulubiony konferansjer nie dał nam chwili wytchnienia, zapowiadając co chwilę ciekawe zabawy i konkursy. W zabawach wsparła nas Marta Giżewska z teobańkami. Nasze Marianki zbierały obrazy cennych dla nas spraw do Arki Przymierza, która na końcu wniosły na scenę. Stefan zaśpiewał w swoim ojczystym języku, Anetka malowała buzie. Joasia zachęcała do wspólnoty św. Józefa, a Sebastian promował książki katolickie.  Oj, działo się!

Zawierzenie św. Józefowi

Za nami uroczystość Świętego Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. W tym pięknym dniu pięciu parafian (w tym 3 panów) zakończyło 33 dniowe rekolekcje zawierzenia św. Józefowi i odmówiło uroczysty akt zawierzenia składając go po podpisaniu na ołtarzu i wręczając kwiat lilii Maryi przez ręce św. Józefa. Drodzy zawierzeni, oddaliście się w ręce naszego ojca duchowego, niech św. Józef przybliża Was do swojego syna. To dopiero początek Waszej drogi rozwoju duchowego ze św. Józefem. Owocem poświęcenia życia św. Józefowi ma być upodobanie się do tego świętego i doścignięcie go w cnotach. Mamy stawać się miłością, darem dla innych. Życzę wszystkim którzy dziś zawierzyli swoje życie św. Józefowi, aby rozwijali swoje życie duchowe niczym lilia złożona na ręce św. Józefa.
Po Mszy świętej odbyło się krótkie nabożeństwo na którym rozważaliśmy Św. Józefa jako przykładnego ojca. Po nim pomodliliśmy się Litanią do św. Józefa w intencji rodzin z naszej parafii. A o czym było rozważanie na nabożeństwie, krótkie streszczenie:
“Dziś zbyt wcześnie czynimy z dzieci dorosłych, nie pozwalamy im przeżywać wieku niewinności bez trudnych doświadczeń i cierpień. Dziś jesteśmy świadkami “wyparowania ojca”. Nie istnieje jednak doświadczenie wiary bez odkrycia ojca. W społeczeństwie bez ojców Ty, Józefie stajesz się wzorem ojcostwa w życiu ,w formacji i w wierze. Ty byłeś wzorowym ojcem rodziny, ponieważ realizowałeś w praktyce podstawowy obowiązek ojca wobec dzieci, jakim jest miłość do ich matki. Dziękujemy Ci, Józefie, że uczysz nas, iż ojciec powinien przede wszystkim być obecny. Kiedy brakuje ojca, kiedy jego obecność jest znikoma lub formalna, młodzi ludzie nie wiedzą, jak stawić czoło rzeczywistości, i nie potrafią wziąć na siebie odpowiedzialności w obliczu codziennych wyborów. Bez ojca życie zapełni się nieprzyjaciółmi. Brak doświadczenia synostwa jest podstawową przyczyną poczucia beznadziejności i rozprzestrzenia się przemocy. Ojcostwo polega też na wprowadzeniu w świat i jego problemy. Dla Ciebie, św. Józefie, sukcesem i radością była miłość do żony, wychowanie syna, opieką nad obojgiem, rzetelnie i z pasją wykonywana praca. Pomagaj nam tworzyć rodzinę: miejsce, w którym czujemy się przyjęci takimi, jacy jesteśmy, nie ze względu co wiemy, czy też na to co robimy. Rodzinę, w której tworzy się atmosferę, klimat, ale jednak zachowuje i strzeże życie.”
Św. Józefie, podporo rodzin módl się za nami.”
Źródło- ” Józef człowiek, który prowadzi do Boga”. /J.M/

CO SŁYCHAĆ U ŚW. JÓZEFA?

 

Za nami kolejne spotkanie wspólnoty zawierzonych św. Józefowi Siloe Smolec. Spotykamy się zawsze w 3 poniedziałek miesiąca po Mszy św. ok godz. 18.45. Obecnie na naszych spotkaniach pochylamy się nad Listem Apostolskim Ojca św. Franciszka “PATRIS CORDE” Ojcowskim sercem, rozważając ojcostwo św.Józefa w siedmiu aspektach. Pogłębiamy nie tylko miłość do opiekuna Jezusa ale i nasze życie duchowe. Na poprzednich spotkaniach omawialiśmy już aspekt św. Józefa jako ojca umiłowanego i ojca czułego natomiast na obecnym spotkaniu pochylaliśmy się nad św. Józefem jako ojcem posłusznymi i przyjmującym.
Papież Franciszek podkreśla, że akceptacja Bożego planu na nasze życie, uwolnienie życia od gniewu i rozczarowania może ukazać nam znacznie głębszy i piękniejszy jego sens. Takiej właśnie akceptacji Bożego planu na nasze życie uczy nas św. Józef.

Św. Józef z miłości przyjął i usynowił Jezusa żyjącego pod sercem Maryi. Zamiast być mężem oddalającym zostaje mężem i ojcem przyjmującym. Nie targuje się z Bogiem, całkowicie zawierza mu się bez zadawania jakichkolwiek pytań. Czyni wszystko w milczeniu, właśnie w tym milczeniu Józefa kryje się słuchanie Boga, które staje się również jego modlitwą.
Czy My tez potrafimy tak jak św. Józef przyjmować w swoim życiu i te rzeczy dobre, i te złe, bez jakichkolwiek negocjacji, w milczeniu? Św. Józef uczy nas przede wszystkim jak ważna jest modlitwa, wzajemny szacunek, miłość, a przede wszystkim postawienie Boga na pierwszym miejscu.
Przykład św. Józefa to dla mężczyzn wielka nauka jak być dobrym mężem i ojcem. Św. Józef pokazuje nam czym jest harmonia i szczęście rodzinne. Właśnie z tej troski o rodziny w naszej parafii, wspólnota podjęła modlitwę za rodziny a szczególnie tą męską część naszej parafii (mężów, ojców, synów), aby na wzór św. Józefa potrafili być opiekuńczy, odpowiedzialni, odważni, aby potrafili szanować i bronić swoich najbliższych.
Jeśli czujesz w sercu potrzebę włączenia się w modlitwę za męską część naszej parafii zapraszamy do kontaktu.
Św. Józefie Głowo Najświętszej Rodziny módl się za nami.
J.M

BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIAT BOŻEGO NARODZENIA!

Urodziny naszego Pana i Zbawiciela. Wcielenie – fenomen, który nie ma sobie równych. Nasza ludzka natura dotknęła Trójjedynego Boga. Jeśli to choć trochę ogarnę umysłem, to cała reszta stanie się już oczywista…
Wszystkim członkom tak wielu wspólnot i grup zrzeszonych pod nazwą Siloe Smolec, naszym Sympatykom i Czytelnikom – tym wiernym od lat i tym okazjonalnie tu zaglądającym, tym modlącym się i śpiewającym w innych formacjach naszej parafii, ale przede wszystkim naszym kapłanom – ks. Jarosławowi, ks. Wojciechowi, ale wciąż też trochę “naszemu” ks. Grzegorzowi…, naszym organistom, wszystkim Parafianom i Gościom:
BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!!I i SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
życzy
SILOE SMOLEC
Joanna, Marzena i Edyta
P.S. Zapraszamy na urodziny naszego Pana, nie na święta zimowe, nie na przerwę biznesową, ale na świętowanie pamiątki Jego urodzin! Dziś pasterki 22.00 i 24 00. Jutro Msze Święte jak w niedziele, bez Mszy o 8.00. Zaproszenia wysłane. Możesz zabrać osoby towarzyszące. Liczba miejsc na tej imprezie nieograniczona. Godny strój i prezent obowiązkowy – jeszcze zdążysz ubrać się w kilka dobrych słów i dobrych uczynków, by Twoje serce było w stanie rozpoznać Jubilata.
“Naród kroczący w ciemnościach
ujrzał światłość wielką;
nad mieszkańcami kraju mroków
światło zabłysło.
Pomnożyłeś radość,
zwiększyłeś wesele.
/…/
Albowiem Dziecię nam się narodziło,
Syn został nam dany,
na Jego barkach spoczęła władza.
Nazwano Go imieniem:
Przedziwny Doradca, Bóg Mocny,
Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju.
Wielkie będzie Jego panowanie
w pokoju bez granic.”