DZIEWIĄTA MARGARETKA PARAFIALNA

Niedziela Miłosierdzia w naszej parafii to były również obchody połączonych uroczystości naszego księdza proboszcza Jarosława Witoszyńskiego, który w kwietniu świętuje zarówno imieniny, jak i urodziny.

Życzenia od parafian złożyły połączone siły scholi dziecięcej i Siloe Smolec.  Najcenniejszym prezentem była chyba jednak kolejna Margaretka:). To już trzecia Margaretka księdza Jarosława, co podsumował żartem, że musi  mu słabo wychodzić, skoro co roku kolejne osoby dołączają do modlitwy za niego:).

Księże Proboszczu, jest chyba dokładnie odwrotnie! Kiepscy kapłani rzadziej dostają Margaretki, bo trudno namówić kogoś do takiego dożywotniego zobowiązania!

Niech Pan Bóg błogosławi, a Niepokalana chroni i prowadzi! Wielu łask Bożych od całej parafii!

Ojciec Jan Konior w Smolcu

22 kwietnia  miało miejsce comiesięczne spotkanie formacyjne Oddanych Maryi. Tym razem z wyjątkowym gościem – ojcem Janem Koniorem, jezuitą. 

O. Jan Konior :  filozof, teolog, sinolog, religioznawca, kulturoznawca; wykształcenie zdobywał w Krakowie, w Rzymie, ale też przez wiele lat na Tajwanie, gdzie w Catholic University w Taipei studiował język chiński i kulturę chińską, teologię, a także religie wschodu w Tajwanie, literaturę chińską i filozofię; Kolejne kierunki jego zainteresowań, które przełożyły się na wykształcenie oscylują wokół ł teologii misyjnej i ekumenizmu, dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego, ale w ostatnich latach ukończył również studia z psychoterapii na PWT we Wrocławiu.  Ojciec Jan ma w swoim dorobku ponad 30 książek oraz ok. 350 artykułów. Posługuje się czternastoma językami, w tym chińskim i koreańskim. Dla nas również zagrał na flecie poprzecznym, bo muzyka to obok sportu jedna z jego największych pasji:)

Spotkanie miało nam przybliżyć duchowość ignacjańską, a jego najważniejszym owocem będzie być może codzienny rachunek sumienia wg pięciu punktów wskazanych przez naszego gościa.

WIELKANOC 2022

Uroczystość Bożego Miłosierdzia zakończyła wczoraj oktawę Zmartwychwstania.  Tradycyjnie już w nastrój świąt wprowadziła nas plenerowa Droga krzyżowa, nad która czuwa co roku ks. Grzegorz Pazdro. Szliśmy dzielnie do Jaszkotla, niosąc krzyż  na kilku stacjach – jako Siloe, jako Oddani Maryi, Jako Klub Książki Chrześcijańskiej:) Po dwóch latach doczekaliśmy się wreszcie normalnych uroczystości wielkanocnych! Kościół był pełen, służba liturgiczna wzorcowo przygotowana, ale i Siloe miało swój znaczący udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu ważnych części liturgii. Oprócz naszych panów służących przy ołtarzu, ważne zadania realizowała nasza młoda stażem diakonia liturgiczna, działająca w ramach wspólnoty Oddanych Maryi. Piękna procesja z darami w wigilię paschalną i procesja rezurekcyjna to wynik wytężonej pracy szefowej tej diakonii Ani Ciesielskiej. Dziękujemy bardzo wszystkim zaangażowanym w to dzieło członkom wspólnoty, bo było naprawdę pięknie!

POŻEGNANIE KS. PRAŁATA ALFONSA JURKIEWICZA

Z bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci 4 kwietnia 2022 roku naszego długoletniego proboszcza ks. Prałata Alfonsa Jurkiewicza. Siloe było mocno związane z księdzem Prałatem, dziękujemy za jego posługę i obecność wśród nas.

Uroczystości pogrzebowe – w Smolcu i w Puńsku na Suwalszczyźnie – relacjonowaliśmy szczegółowo na bieżąco na naszym profilu FB.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci! Niech odpoczywa w pokoju wiecznym. Amen

FINAŁ REKOLEKCJI ZAWIERZENIA MARYI 33 DNI

Kolejna – już szósta – edycja parafialnych rekolekcji zawierzenia za nami!

W piątek 25.03.22 byliśmy świadkami pięknej uroczystości złożenia aktów oddania przez 11 osób, a ponad 30 odnowiło swoje zawierzenie. To ważna chwila. Jest już nas 76 – tych którzy pod patronatem Siloe Smolec przeszli z sukcesem te rekolekcje. Gratulujemy, bo nie są to łatwe rekolekcje, nie tyle ze względu na liczbę odmawianych modlitw, ale przede wszystkim ze względu na codzienną walkę duchową, która wielu kandydatom towarzyszy od pierwszego do ostatniego dnia.

Finał rekolekcji to wyjątkowa Droga Krzyżowa, wyjątkowa, bo wg objawień bł. Anny Katarzyny Emmerich. Głos Pana Naszego Jezusa Chrystusa, dobiegający do nas chóru, robi wrażenie, nawet jeśli samej treści nie przyswoimy w całości. Tuż przed zawierzeniem odprawiamy również nabożeństwo pokutne. W tym roku poprowadził je dla nas ks. Rafała Masztalerz, nasz wielkopostny rekolekcjonista. Zakończyło się ono indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem – moment szczególny, bo my doskonale wiemy, że Najświętsza Maryja Panna prowadzi do Jezusa, nigdy do siebie, nigdy sobie chwały nie zatrzymuje. Będąc jej Niewolnikami, jesteśmy niewolnikami Jezusa Chrystusa! Mówimy o sobie: Niewolnicy Jezusa w Maryi. W uroczystość Zwiastowania spotykamy się na Mszy Świętej. W tym roku poprzedzona została ona uroczystym odczytaniem aktu zawierzenia Rosji i Ukrainy Bogarodzicy. Było więc szczególnie uroczyście. Po komunii rekolektanci wyszli na środek i odczytali głośno własnoręcznie przepisane akty zawierzenia, podpisali je i złożyli Jezusowi na ołtarzu. Była chwila na podziękowanie Matce Bożej i ofiarowanie Jej kwiatów, a potem uroczysty Magnificat. A całą uroczystość zakończyliśmy radosnym “Cały jestem Twój, Maryjo!” Piękny czas rekolekcji powróci do nas za rok – już dziś zapraszamy na 20.02.2023 !

AKT ODDANIA I CO DALEJ?
Gdyby jednym zdaniem oddać istotę tego nabożeństwa to streszcza je par. 121. ”polega[ono] na zupełnym oddaniu się Najświętszej Dziewicy, aby przez nią należeć całkowicie do Pana Jezusa (św. Jan Damasceński). Trzeba jej oddać:
– nasze ciało z wszystkimi jego zmysłami i członkami
– nasza duszę z wszystkimi jej władzami
– nasze dobra zewnętrzne, czyli majątek, który obecnie posiadamy, jak i ten, który w przyszłości posiądziemy;
– nasze dobra wewnętrzne i duchowe, tzn. nasze zasługi, cnoty i dobre uczynki zarówno dawne, jak teraźniejsze i przyszłe; słowem, wszystko co posiadamy w porządku natury i łaski, co  w przyszłości posiąść możemy…[…] To wszystko oddajemy Maryi bez żadnych zastrzeżeń, nie rezerwując dla siebie choćby jednego grosza, jednego włosa lub najmniejszego dobrego uczynku. Tę naszą ofiarę czynimy na całą wieczność, nie żądając ani nie spodziewając się w zamian żadnej innej nagrody, prócz zaszczytu należenia do Pana Jezusa przez Maryję..”

W spólnotę Oddanych Maryi aktywnie tworzy ponad 30 osób, spotykamy się raz w miesiącu (z reguły czwarty piątek miesiąca) na spotkaniach formacyjnych, ponadto dzielimy się naszym życiem z Maryja, w Maryi, przez Maryję i dla Maryi (jak pisze św. Ludwik) w trzech 9-osobowych grupach dzielenia, a także służymy wspólnocie i parafii w czterech diakoniach: muzycznej, liturgicznej, logistycznej i modlitewnej. Zapraszamy do kontaktu wszystkich, którzy w tych trudnych czasach chcieliby postawić na Maryję! To najpewniejsza i najbezpieczniejsza droga do Jezusa! Nie musisz czekać rok:)

Jeżeli za Nią pójdziesz, nie zbłądzisz,

                    je­żeli będziesz Ją prosił, nie popadniesz w rozpacz,

                               jeżeli o Niej będziesz myślał, nie zginiesz.

                                          Jeśli Ona będzie cię trzymać za rękę, nie upadniesz;

                                          jeżeli będzie cię strzec, niczego nie musisz się obawiać;

                               jeżeli Ona będzie twoją przewodniczką, nie zmęczysz się;

           jeżeli Ona będzie ci pomagać, szczęśliwie dotrzesz do portu.