spotkanie styczniowe Oddanych Maryi

22 stycznia miało miejsce pierwsze w tym roku spotkanie Oddanych Maryi. Temat spotkania to „Objawienia Maryjne pierwszych wieków chrześcijaństwa”. Zaczynając od objawienia w 40 r. n.e. w Saragossie dotarliśmy do VI wieku do Toledo. Kiedy dalsza część? Trudno powiedzieć, bo przed nami rekolekcje zawierzenia i temu tematowi też trzeba było poświecić kilka minut spotkania, a na pewno najbliższe dwa miesiące:). No i miło, że dzięki naszej nowej formacji muzycznej Miriam’s Slaves można zacząć i zakończyć spotkanie pieśnią:)

Ruszamy z nowym rokiem szkolnym!

Drodzy Przyjaciele i Sympatycy Siloe Smolec!

Weszliśmy już w nowy rok szkolny i choć do szkoły już nie chodzimy to jednak wrzesień jest dla wielu pewnym początkiem i taką granicą, od której warto zacząć coś nowego, a może i coś ulepszyć… Chcemy zaprosić Was do spędzenia tego roku z nami, a propozycji mamy sporo, wierzymy więc, że każdy znajdzie coś dla siebie, tym bardziej, że zaczniemy z przytupem, bo już 8 września zapraszamy na  Pierwszy Dzień Otwarty SILOE SMOLEC!!! No może nie dzień, a dwie godzinki, ale ładnie zabrzmiało:). Termin nie jest przypadkowy, bo przypomnijmy, że to nasze parafialne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny – stąd przenosimy spotkanie z książką ze zwyczajowego piątku na niedzielę i czekamy na wszystkich chętnych w kawiarence o godz. 11.00. Będziecie mogli wziąć udział w spotkaniu literackim (temat wrześniowy: „Objawienia Maryjne”), posłuchać o ciekawych książkach, o Niewolnikach Maryi, zapisać się do biblioteki parafialnej, spróbować pysznych wypieków kawiarenkowych… jednym słowem zobaczyć, co robi na co dzień Siloe Smolec. Kończymy 12.45, by można było wziąć udział w mszy świętej odpustowej o godz. 13.00. Zapraszamy wszystkich, a szczególnie tych, którzy z nami jeszcze nie mieli okazji się spotkać!

Niech Odpust Parafialny będzie świętem nas wszystkich, niech będzie to też okazja do wynagrodzenia Niepokalanej za wszelkie zło, jakiego doświadcza od swoich duchowych dzieci. W tym dniu będziemy Was zachęcać do przyjęcia szkaplerza. Pragniemy umożliwić Wam to na mszach świętej o godz. 8.00 i 13.00.

A co w ciągu roku?

  1. Pierwszego września ruszył piąty sezon kawiarenki Siloe. Marzenka (i nie tylko) czekać będzie na was w każdą niedzielę do 8 grudnia włącznie, w godzinach 11.00 – 13.00 – bo jak pewnie już wiecie, zmienia się nam nieznacznie grafik mszy świętych- potem mamy przerwę adwentowo – świąteczną.
  2. Przy kawiarence (w terminach jej otwarcia) działać będzie mini-księgarnia, a w ostatnią niedzielę miesiąca również biblioteka parafialna. Biblioteka będzie otwarta też przed każdym spotkaniem literackim Siloe.
  3. Spotkania literackie – czyli spotkania z książką chrześcijańską – odbywać się będą w tym roku w następujących terminach:

8 września (dlaczego w  niedzielę to na wstępie już pisaliśmy) w godz. 11.00 – 12.45

25 października godz. 19.15 – z udziałem gościa specjalnego  – ks. prof. Mariusza Rosika

8 listopada godz. 19.15

W grudniu spotkania nie będzie

  1. Od 4 września ruszyliśmy z kolejną edycją rekolekcji „Oddani Maryi” – z finałem na Matki Bożej Różańcowej  – Mamy kilkunastu uczestników, kolejna edycja najprawdopodobniej w lutym – szczegóły rekolekcji na http://www.siloesmolec.pl/?p=418 
  2. Konsekwentnie, we współpracy z Różami Różańcowymi, zapraszamy do udziału w nabożeństwach Pierwszych Sobót Miesiąca. Zaczynamy 8.30 różańcem, o 9.00 bierzemy udział we mszy świętej, a po niej 15 minutowa adoracja Najświętszego Sakramentu – wszystko zgodnie życzeniem Matki Bożej.
  3. Oczywiście będzie na pewno trochę akcji spontanicznych, działają cały czas „Margaretki”, na których rozwój liczymy, chcielibyśmy Wam przypominać o wielkich obietnicach Niepokalanej, stąd już dziś myślimy o grudniowej Godzinie Łaski, ale o wszystkim dowiedzie się z naszego profilu czy z ogłoszeń parafialnych.

ZAPRASZAMY!!!!!!!

Święto Niewolników Maryi

28 kwietnia wspominamy św. Ludwika Grignon de Montfort – to również święto Niewolników Maryi. Mimo długiego weekndu spotkaliśmy się w kawiarence Siloe, by podzielić się naszym doświadczeniem życia z Maryją. Warto przy okazji wspomnieć, że pokłosiem naszych grudniowych rekolekcji “33dni” jest grupa 31 osób, które złożyły akty oddania Maryi w zaprzyjaźnionej parafii. My koordynowaliśmy rekolekcje na przełomie lutego i marca 2019 – mamy dwoje nowych Niewolników Maryi w Warszawie i jedną w Smolcu. Kolejna edycja rekolekcji 33 dni już 4 września. Nie zwlekaj – dołącz do armii Niepokalanej na czasy ostatnie!

Nowenna przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny

Zachęcamy Was wszystkich, by włączyć się dziś do szczególnej modlitwy, jaką jest przygotownie do uroczystości Niepokalnego Poczęcia NMP. 8 grudnia świętować będziemy wraz z Maryją, a jest to szczególny czas – w Godzinie Łaski, pomiędzy 12.00 a 13.00 na świat spływa deszcz łask, które moga być również naszym udziałem.
Godzina Łaski
“Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski.” – takie obietnice złożyła Maryja objawiając się Pierinie Gilli w 1947 r. Godzina Łaski rozpoczyna się 8 grudnia w samo południe.
Choć w wielu parafiach przyjęło się już nabożeństwo zwane “Godziną Łaski”, to niewiele osób w naszym kraju słyszało o objawieniach Matki Bożej w Montichiari-Fontanelle. Godzina łaski przypada w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – 8 grudnia – między godziną 12 a 13. U jej początków są właśnie objawienia Matki Bożej Róży Duchownej we włoskim Montichiari.
To właśnie w jednym z tych objajwień Maryja wyraziła pragnienie, by nazywać ją Różą Duchowną. Powierniczką objawień była Pierina Gilli, pielęgniarka z miejscowego szpitala. Najszerzej z tych objawień znana jest natomiast prośba Maryi, by w dzień jej Niepokalanego Poczęcia, 8 grudnia, obchodzono Godzinę Łaski.
“Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. – zapowiedziała Pierinie Maryja – Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu”.
Forma modlitwy w Godzinie Łaski jest dowolna. Szczególnie ważna jest modlitwa za grzeszników, i uczczenie Maryi jako Róży Mistycznej i Matki Kościoła. Można spędzić ten czas na różańcu, można z litanią do Niepokalanego Poczęcia NMP./ za : www.stacja7.pl/

Modlitwy przewidziane na 9 dni nowenny:
https://opusdei.org/pl-pl/document/nowenna-przed-uroczystoscia-niepokalanego-poczecia/#pierwszy

Módlmy się za kapłanów

Modlitwa o uświęcenie kapłanów

O Jezu, wiekuisty Najwyższy Kapłanie, zachowaj Twoich kapłanów w opiece Twojego Najświętszego Serca, gdzie nikt im nie może zaszkodzić. Zachowaj nieskalanymi ich namaszczone dłonie, które codziennie dotykają Twojego świętego Ciała. Zachowaj czystymi ich wargi, które zraszane są Twoją Najdroższą Krwią. Zachowaj czystymi ich serca naznaczone wspaniałą pieczęcią Twojego Kapłaństwa. Spraw aby wzrastali w miłości i wierności Tobie, chroń ich przed zepsuciem i skażeniem tego świata. Wraz z mocą przemiany chleba i wina udziel im również mocy przemiany serc. Błogosław ich trudowi, aby wydał obfite owoce. Niech dusze którym służą, będą ich pociechą tu na ziemi a także wieczną koroną w życiu przyszłym. Amen.  /św. Tereska/

czym jest margaretka?

 To ruch osób modlących się za kapłanów „Le Mouvement des Marguerites” został założony w Kanadzie w 1981 roku przez panią profesor Louise Ward, przy aprobacie miejscowego biskupa. Tam też powstały pierwsze Margaretki. Zatem źródłem ogólnych zasad są kanadyjskie wytyczne.

  1. Cele Apostolatu:
  • modlitwa za wybranego kapłana
  • troska o jedność kapłanów ze swoim biskupem i między sobą
  • współpraca między kapłanami i świeckimi
  • wspieranie powołań do kapłaństwa i życia zakonnego
  1. Logo Apostolatu

Jako logo ruchu wybrano margaretkę czyli polny kwiat. Ilustruje on zaangażowanie w modlitwę. Roślina jest zakorzeniona w glebie Kościoła i odżywiona życiem Ducha Świętego. Siedem płatków kwiatu reprezentuje siedem osób, które zobowiązały się do modlitwy za konkretnego kapłana. W centrum kwiatu wpisuje się imię kapłana, natomiast na płatkach imiona siedmiu osób, które składają Bogu przyrzeczenie modlitwy – każda w jednym, wybranym przez siebie dniu tygodnia.

  1. Modlitwa

W Apostolacie Margaretka istnieje duża dowolność w wyborze modlitw. Louise Ward stwierdziła: „Każdy ‘płatek’ może modlić się w sposób, który najlepiej mu odpowiada, każdy na swój sposób. Ruch nie oferuje specjalnej formuły”. I podobnie: „Każdy człowiek jest niepowtarzalny. Każdy liść z drzewa jest wyjątkowy;  każdy płatek śniegu, kropla wody, ziarnko piasku są wyjątkowe. Więc każdy znajdzie unikalny sposób. Bóg nie tworzy kopii. Różnorodność jest chwałą Ojca”. Zatem istnieje dowolność w przyjmowaniu modlitw przez różne Margaretki. Szanując wytworzoną przez lata praktykę, proponujemy modlitwę „O Jezu Boski Pasterzu…” oraz (według ustalenia przez grupę): dziesiątek Różańca lub Koronkę Pokoju lub Koronkę do Miłosierdzia Bożego lub inną modlitwę.

A czy ty modlisz się za swoich kaplanów?

Kawiarenka Siloe otworzy wkrótce ponownie swoje podwoje

Jeszcze chwila cierpliwości i kawiarenka Siloe otworzy na nowo swoje podwoje. Czeka na Was niespodzianka 🙂

Dzięki ofiarności gości naszej kawiarenki udało się zapewnić nowe stoły i ponad 20 krzeseł do salki katechetycznej i wesprzeć remont pomieszczeń, z których korzystają wszystkie wspólnoty i organizacje przyparafialne. Dzięki temu w rok 2018 wchodzimy już z nową jakością, co mamy nadzieję, umili czas spędzany z nami i zwiększy zainteresowanie naszym Klubem. Liczymy, że ofiary złożone w roku 2018 przez naszych sympatyków pozwolą nam organizować też w dalszym ciągu ciekawe spotkania, wykłady czy współorganizować rekolekcje.