Akita – kontynuacja Fatimy

27 października Oddani Maryi zebrali się na cyklicznym spotkaniu comiesięcznym – tym razem z cyklu “Śladami Maryi”. Wybraliśmy się na wirtualną podróż do Japonii, gdzie w 1973 roku miały miejsce wyjątkowe objawienia Matki Bożej, objawienia apokaliptyczne, bowiem zapowiadające rozłam w Kościele i karę Bożą na ludzkość, ale też głęboko eucharystyczne, które swoim orędziem bardzo mocno nawiązują do wydarzeń w Fatimie w 1917 roku.

Półtorej godziny w salce to jednak nie to samo, co przez cały miniony rok w zimnym kościele. Była możliwość wypicia herbaty, zjedzenia “marzenkowego” rogalika, zadania pytania czy dodania czegoś od siebie, bo wielu z nas o tych objawieniach wcześniej słyszało.

Kolejne spotkanie Oddanych Maryi w czwarty piątek listopada odbędzie się wokół tematu : Dogmat o dziewictwie Maryi. Tym samym zakończymy nasz cykl dogmatów maryjnych, ale w lutym planujemy małe podsumowanie – streszczenie – dla tych, którzy z różnych przyczyn nie byli obecni na wszystkich spotkaniach.

Historyczne spotkanie Margaretek Smoleckich

20 października 2021 miało miejsce historyczne -bowiem pierwsze w historii parafii – spotkanie smoleckich “margaretek”. A jest już ich 7 – dwie “omadlają” księdza proboszcza Jarosława Witoszyńskiego, dwie naszego wikariusza ks. Grzegorza Pazdro, a po jednej dedykowane są księżom: Alfonsowi Jurkiewiczowi, Waldemarowi Kontkowi i Tomaszowi Kosteckiemu. Każda “margaretka” to siedmioosobowy zespół, w którym każdy z członków deklaruje uroczyście modlitwę w konkretnym dniu tygodnia. Margaretkom szefują osoby z czwartku – to bowiem dzień kapłański. Modlimy się dziesiątką różańca, ale ofiarowujemy “swoim” kapłanom też nasze cierpienia, posty, intencje mszy świętych  i cokolwiek jeszcze sobie sami wymyślimy.  Margaretki działają w naszej parafii od 2018 roku, a w październiku 2021 była pierwsza okazja by wspólnie wypić kawę i podzielić się doświadczeniem tej modlitwy. Obejrzeliśmy też krótki dokument o powstaniu i historii tego Apostolatu. Piękny czas spotkania, przygotowany przez Joasię Młyńczyk – która z ramienia Siloe koordynuje i nadzoruje pracę tego ruchu.

Katechezy mistagogiczne ks. prof. Waldemara Rakocego

Kto był z nami w lipcu, gdy przerabialiśmy wspólnie katechezy mistagogiczne ks. Waldemara Rakocego?  Jeśli dotarliście do ostatniej to super, bo naprawdę warto, jeśli się nie udało, a wiadomo, że wakacje kierują się swoimi prawami, to prezentujemy wam wszystkie zebrane w jednym miejscu i jeszcze raz ogromnie zachęcamy do ich spokojnego odsłuchania. A nie przesadzimy pisząc, że warto to zrobić dwa, a nawet i trzy razy.  To takie niby podstawy, ale nie tylko dla początkujących, my słuchaliśmy z ogromnym zainteresowaniem i wiele się nauczyliśmy.  Słuchajcie i dzielcie się z nami swoimi opiniami!

Wszystkie znajdziecie po kolei na stronie księdza profesora, pod poniższym linkiem

http://www.waldemarrakocy.pl/katechezy.htm

 

Dzień Papieski w kawiarence Siloe

10 października obchodziliśmy XXI Dzień Papieski. W kawiarence Siloe to tradycyjnie degustacja smoleckich kremówek papieskich. Dzięki wsparciu naszych cukierniczek – Eweliny i Ani – udało się zaspokoić zapotrzebowanie na te pyszności. Ale nie zabrakło też tradycyjnego “Shreka” i serniczka, a można było skosztować też rogalików:).

No a jak dorzucimy do tego piękny wystrój,  naklejki i medale papieskie, to  wydaje się, że było godnie. Dla nas najważniejsze, że udało się kontynuować tradycję, że – mimo roku przerwy -nie zapomnieliście smaku naszych kremówek i że możemy razem świętować, dumni z naszego papieża!

Anielska Niedziela w Kawiarence Siloe

3 października obchodziliśmy w kawiarence Siloe Anielską Niedzielę. Wreszcie… bo przez to wszystko, co dzieje się naokoło, nasza tradycja zaczęła wymierać.

W okolicy kościoła smoleckiego we wspomnienie Aniołów Stróżów pojawił się Anioł Stróż naszej parafii… i pozostał na czas otwarcia kawiarenki. Jak widać, zarówno ksiądz proboszcz, jak i ksiądz wikariusz, są w dobrych relacjach z Aniołem Stróżem parafii więc możemy czuć się bezpiecznie:). Gdyby tego było mało, to sprawdziliśmy, że dzieci smoleckie znają modlitwę do Anioła Stróża, starsi też, bo wejście do kawiarenki dziś było na hasło: Aniele Boży Stróżu mój” – odzew: “Ty zawsze przy mnie stój” – i wszyscy jakoś weszli:). “Przy ladzie” dwoiły się i troiły Kasia z Małgosią oraz asystentka Anioła Stróża – Oliwia vel Łucja:)

Dziś gośćmi parafii były też siostry Józefitki z Polanicy Zdroju. Siostry prowadzą Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy przy ul. Kościelnej 2. Mają pod swoją opieką dzieci od lat 3 (prowadzą bowiem też przedszkole) do lat dwudziestu kilku. Dzieci te mieszkają w prowadzonym przez nie internacie, uczą się i tworzą wielką rodzinę. Siostry swoją “wiedzą i wsparciem w zakresie edukacji, opieki i terapii służą dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym”. Bardzo trudna praca, ale jakże potrzebna dziś, w świecie, w którym dzieci te są odrzucane już u początków swojego życia (tu przeczytasz więcej o ośrodku: https://osrodekpolanica.pl/, możesz też wesprzeć siostry poprzez Fundację Szansa, szczegóły na załączonej ulotce – szukaj pośród zdjęć).
A skąd w ogóle pomysł, by siostry zawitały do Smolca? Od jakiegoś czasu mocno współpracują z naszą smolecką grupą charytatywną. Część odzieży i zabawek, które nasi parafianie dostarczają do punktu grupy charytatywnej przy ul. Głównej, trafia właśnie do Polanicy, ale mamy też za sobą akcję, z której fundusz przeznaczony był właśnie na ich potrzeby (ofiary z bukietów z Wniebowzięcia NMP). Niesamowite było poznać siostry osobiście, już wymieniliśmy się telefonami i teraz dopiero rozkręcimy naszą współpracę!:):) :). Dziękujemy Ani Baczewskiej i Ewie Kłos, które do sióstr dotarły, ten kontakt nawiązały i pięknie podtrzymują. W parafii gościły też – dzięki uprzejmości parafii Jaszkotle –  relikwie, w tym patrona naszej grupy charytatywnej św. Franciszka z Asyżu…

Dziś powiększył się też nasz zbiór magnesów z sanktuariów maryjnych. Dziękujemy Magdalenie i Ewie za pamiątkę z meteorów greckich, a Ani i Tomkowi za Matkę Bożą Łaskawą ze Lwowa. Podziwiajcie nasz zbiór!

Rekolekcje wyjazdowe Oddanych Maryi

W dniach 24 – 26 września wspólnota Oddanych Maryi gościła na Klonowym Wzgórzu w Stroniu Śląskim na rekolekcjach wyjazdowych, których tematem przewodnim były: Opatrzność Boża i walka duchowa. W piątek zaczęliśmy mszą świętą i spotkaniem modlitewnym (przy dźwiękach słowiczych głosów z Miriam’s Slaves:), czekając aż wszyscy szczęśliwie dotrą na miejsce (wielu więc nie załapało się na pierwsze nasze zdjęcia przy grocie Matki Bożej). Dzieci i młodzież integrowały się w sali zabaw, my wieczorkiem w jadalni i w naszych pokojach.

W sobotę o 7.00 rano dla chętnych była msza święta a zaraz potem jutrznia w sali zabaw, po której śpiewaliśmy tak mniej brewiarzowo: czy wy wiecie, że jesteśmy świątynią – świątynią, w której mieszka Święty Duch! Dzieci nauczyły się błyskawicznie! Pierwszy blok konferencyjny dotyczył Bożej Opatrzności. Dzieci wczesnoszkolne w tym czasie uczyły się pod kierownictwem Kasi i z pomocą Janka, jak Boża Opatrzność realizowała się w życiu Noego. Wykonały przepiękne arki – sami oceńcie! Rozmaitość zwierzątek w tych arkach nas zaskoczyła – od pająka po jeżozwierza, lwa, żółwia, żyrafę….
Młodzież (czyli nasze nastolatki)- pod wodza Joasi – rysowały Oko Bożej Opatrzności, opatrując je własnymi skojarzeniami. Bo jak się sami zastanowicie – to nie tak łatwo zdefiniować, czym jest ta Opatrzność. Łatwiej nam chyba na przykładach podać, jak realizuje się w naszej codzienności.
W południe ruszyliśmy w góry. Spora ekipa udała się na Czarną Górę – jedni Luxtorpedą, a inni na własnych nogach – tych była zdecydowana mniejszość – ale to ta piątka “wybrała lepszą cząstkę”. Ale ci z Luxtorpedy schodzili o własnych siłach, a to dość strome podejście, więc im też gratulujemy, bo trochę tam było małych stópek:)

Po powrocie był pyszny obiad… a po obiedzie… oj ciężko było się skupić na walce duchowej… Tym bardziej, że było o demonie obżarstwa:)… zresztą nie tylko o tym demonie… Walka duchowa tak nas pochłonęła, że spotkanie trwało ponad 2 godziny i zaliczyliśmy pierwszy poślizg czasowy, bo do tej pory wszystko szło zgodnie z zaplanowanym scenariuszem:) W czasie drugiego bloku rekolekcji dzieci i młodzież lepiły anioły z masy solnej i słuchały anielskich historii, bo za chwilę doroczne wspomnienia anielskie. Efekt – powalający! Anioły zostały osuszone w suszarce do grzybów i na zakończenie rekolekcji wręczone przez panią Franię. To się nazywa pamiątka z wyjazdu! Wieczorem było ognisko, a na nim dyskusje o wspólnocie i małych grupach (na fotografii najwytrwalsi:).

Niedziela rano to, jak przystało na wspólnotę maryjną,  Godzinki o 7.45, po nich jutrznia i dalszy ciąg walki duchowej. Ostatni – trzeci – blok rekolekcyjny. Po nim udaliśmy się do “teatru”, bowiem dzieci pod okiem Kasi i Janka, przygotowały piękne przedstawienie historii Gedeona!
O 12.00 była msza święta w kościele parafialnym, obiad, dziesiątek różańca w wiacie, a po nim świadectwa i dyskusja. Musieliśmy odśpiewać nie tylko “Cały jestem Twój”, ale przede wszystkim hit wyjazdu: “tu stoją krokodyle” . Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten wyjazd mógł się zrealizować. Wszystkim, którzy służyli w czasie tego weekendu na rożny sposób. Wszystkim, którzy pojechali (18 dorosłych, 6 małych dzieci i 6 młodzieży), ale też tym, którzy modlili się, byśmy bez niepotrzebnych “atrakcji” dotarli szczęśliwie do końca (szczególnie diakonii modlitwy wstawienniczej). A po owocach poznacie:)

Zawierzenie

8 września 2021 roku uroczyście zawierzyliśmy naszą parafię Maryi…

Kochani! Dziękujemy Wam, że byliście dziś z nami! Że dla wielu naszych parafian ta uroczystość była jednak Wydarzeniem! Dziękujemy członkom wspólnoty Oddani Maryi, których wyraźnie było widać i słychać – z mocą! Nazwiska sobie darujemy, bo we wspólnocie wiedzą dokładnie, kto i ile z siebie dał, by dziś było tak pięknie:)
Dziękujemy członkom chóru Smolec Cantans – śpiew chóralny nadaje każdej uroczystości tyle powagi, że wszyscy stajemy niechcący na baczność:), a przecież kilkoro członków z tej formacji muzycznej buduje też wspólnotę Oddanych Maryi, więc połączyli siły z Miriam’s Slaves, co chyba dobrze rokuje na przyszłość:). Szczególne podziękowania kierujemy do naszego organisty, Bartosz Więckowski – super, że możemy na Ciebie liczyć! Dziękujemy za zrozumienie, sprawną komunikację i Twoje zaangażowanie!
Wiemy, ile zadań realizowała ostatnio Służba Liturgiczna Ołtarza, tym bardziej dziękujemy, że byliście – Wasza posługa jest bezcenna!
Dziękujemy panom, którzy rano składali rusztowania, by wieczorem ponownie je rozkładać w innym miejscu.
Dziękujemy diakonii liturgicznej wspólnoty Oddani Maryi – pięknie, że mogliśmy wraz z darami ołtarza zanieść nasze zobowiązania na ołtarz Chrystusa – a trochę się ich uzbierało- piękny prezent urodzinowy dla naszej Matki!
Nasza Pani obchodziła  urodziny, a nasz Wikariusz imieniny – życzenia w imieniu parafian złożyli przedstawiciele chóru Smolec Cantans. Odpust to też godna okazja, by uroczyste przyrzeczenie codziennej modlitwy złożyły dwie kolejne “Margaretki” – jedną otrzymał ksiądz Proboszcz, a drugą ksiądz Grzegorz. To już szósta i siódma “Margaretka” w naszej parafii! Modliły się już od czerwca, ale “w konspiracji”, 8 września ujawniły się swoim “podopiecznym”. Nie sądzicie, że właśnie dlatego mamy tak wspaniałą parafię, że modlimy się za naszych kapłanów?
Obudziliśmy się kolejnego ranka szczęśliwsi, bo rękach naszej Pani jesteśmy bezpieczni, z nią góry możemy przenosić! I przenosimy! Ale to też zadanie. Jak usłyszeliśmy: “Wypełniając wolę naszego Pana i Zbawiciela pragniemy, byś Maryjo była bardziej znana i miłowana, by Twoje wezwanie do nawrócenia i pokuty poznał i wypełnił świat. I temu zadaniu chcemy oddać nasze serca i nasze ręce. “
Chcesz poznać lepiej Panią z naszego ołtarza i wielu innych ołtarzy świata? Chcesz uczyć się ją bardziej kochać i wypełniać Jej wezwanie? Zastanawiałeś się kiedyś, czy może być częścią Wspólnoty Oddani Maryi i razem z nami pracować na większą chwałę Pana Boga w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Smolcu? Jeśli tak to zapraszamy!
a o naszym zawierzeniu było głośno w archidiecezji:

https://wroclaw.gosc.pl/doc/7091472.W-Smolcu-oddali-sie-w-niewole-Maryi-tak-jak-ich-poprzednicy-Po?fbclid=IwAR0ApbYEPQyFkv7UaQJvYsDDzfa5myav4cbYeTcMBrfjZM_oE34jM2dV7nE