TEOBAŃKOLOGIA W SMOLCU!

W niedzielę 29.01.2023 na zaproszenie Oddanych Maryi Siloe Smolec  w naszej parafii gościł ks. Teodor Sawielewicz z ekipą Teobańkologii! To ogromne wydarzenie dla nas i niesamowicie ciekawe doświadczenie móc spędzić z nimi 14 godzin, mieć możliwość zapytania o różne sprawy, porozmawiać, jak funkcjonuje Teobańkologia “od kuchni”,  wysłuchać nauczania kapłana, którego słucha codziennie 400 osób na Tik – Toku, kolejne 250 – 300 na Istagramie, kilka – kilkanaście tysięcy na Facebooku i 30 tysięcy na You Tubie!  W kuluarach zapytaliśmy nawet, jak sobie radzi z taką sławą:)

Ks. Teodor wygłosił homilie na mszach świętych o godz. 8.00, 10.00, 11.30 , 13.00 i 18.00, po tej ostatniej można było podejść po indywidualne błogosławieństwo, z czego wielu parafian skorzystało.

O 15.30 spotkaliśmy się na konferencji “Dlaczego Maryja?”, po której podziękowaliśmy naszemu gościowi. Ks. Teodor zabrał ze Smolca nieco słodkości, a jak to ze wsi:) i też nieco naszych lokalnych wyrobów, ale najważniejszym prezentem były dwie margaretki: roczna i dożywotnia. Joasia dopięła swego i  14 osób z naszej parafii modli się od tego dnia w intencji tego wielkiego duszpasterza! Cóż piękniejszego możemy ofiarować kapłanowi?

Wraz z księdzem Teodorem przyjechała koordynatorka Marta,  a także Ania i Arek. Ciepli i oddani sprawie ludzie, którym nie odpuścimy dalszego kontaktu, bo wiele mogą wnieść w nasze funkcjonowanie. Od 6 rano do późnych godzin wieczornych byli dla nas.

Oddani Maryi stanęli na wysokości zadania i godnie ugościli naszych przybyszów. Swoje podwoje w tym dniu otworzyła kawiarenka Siloe, przez plebanię przeszedł istny huragan, było nas znacząco więcej w kościele, dzieci wysłuchały opowieści o mamie linoskoczku, można było zakupić książki autorstwa ks. Teodora i doświadczyć nieco atmosfery, którą znamy jedynie z ekranów komputerów.

Księże Teodorze, dziękujemy ci za to co robisz, kochamy Cię za to że jesteś!

Pisarka Magdalena Mikutel gościem Klubu Książki Siloe Smolec

13 stycznia gościem Klubu Książki Siloe była pisarka chrześcijańska, pani Magdalena Mikutel.

“Gdzie jesteś, bracie/siostro? Takie pytanie nasuwa się na myśl po spotkaniu autorskim, które zorganizował Klub Książki Chrześcijańskiej “Siloe Smolec”, a moderował Sebastian Kotlarz. Pani Mikutel opowiadała o swoich dwóch książkach, “Mój syn” i “Gdzie jesteś, bracie”, w których to nie tylko człowiek szuka Boga, ale przede wszystkim Bóg szuka człowieka. Dziękujemy wszystkim gościom, którzy przybyli tak licznie i zadawali Autorce wiele pytań. Cieszy to, że była wśród nich pani Aneta Mazgaj z sąsiedniej parafii w Kątach Wrocławskich i mamy nadzieję, że jest to zwiastun nawiązania przyjacielskich relacji z tamtejszymi wspólnotami. Wyrazy wdzięczności należą się Magdalenie Konopko, liderce naszego Kręgu Biblijnego, za pomysł zaproszenia pani Magdaleny do Smolca. Salę, herbatę i poczęstunek przygotowały niezawodne Marzena Płatek i Joanna Młyńczyk. Dziękujemy również gospodarzom naszej plebanii, księdzu proboszczowi Jarosławowi Witoszyńskiemu i księdzu wikariuszowi Wojciechowi Antosikowi, za gościnność.

Spotkanie z panią Magdaleną jest pierwszym z cyklu “Żywa Kultura Chrześcijańska”, w planach mamy już kolejne, o których będziemy informować w naszych mediach społecznościowych.
Przypominamy: Klub Książki Chrześcijańskiej “Siloe Smolec ”
ma spotkania w drugie piątki miesiąca w salce parafialnej po wieczornej mszy świętej
Autor: Sebastian Kotlarz

BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIAT BOŻEGO NARODZENIA!

Urodziny naszego Pana i Zbawiciela. Wcielenie – fenomen, który nie ma sobie równych. Nasza ludzka natura dotknęła Trójjedynego Boga. Jeśli to choć trochę ogarnę umysłem, to cała reszta stanie się już oczywista…
Wszystkim członkom tak wielu wspólnot i grup zrzeszonych pod nazwą Siloe Smolec, naszym Sympatykom i Czytelnikom – tym wiernym od lat i tym okazjonalnie tu zaglądającym, tym modlącym się i śpiewającym w innych formacjach naszej parafii, ale przede wszystkim naszym kapłanom – ks. Jarosławowi, ks. Wojciechowi, ale wciąż też trochę “naszemu” ks. Grzegorzowi…, naszym organistom, wszystkim Parafianom i Gościom:
BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!!I i SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
życzy
SILOE SMOLEC
Joanna, Marzena i Edyta
P.S. Zapraszamy na urodziny naszego Pana, nie na święta zimowe, nie na przerwę biznesową, ale na świętowanie pamiątki Jego urodzin! Dziś pasterki 22.00 i 24 00. Jutro Msze Święte jak w niedziele, bez Mszy o 8.00. Zaproszenia wysłane. Możesz zabrać osoby towarzyszące. Liczba miejsc na tej imprezie nieograniczona. Godny strój i prezent obowiązkowy – jeszcze zdążysz ubrać się w kilka dobrych słów i dobrych uczynków, by Twoje serce było w stanie rozpoznać Jubilata.
“Naród kroczący w ciemnościach
ujrzał światłość wielką;
nad mieszkańcami kraju mroków
światło zabłysło.
Pomnożyłeś radość,
zwiększyłeś wesele.
/…/
Albowiem Dziecię nam się narodziło,
Syn został nam dany,
na Jego barkach spoczęła władza.
Nazwano Go imieniem:
Przedziwny Doradca, Bóg Mocny,
Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju.
Wielkie będzie Jego panowanie
w pokoju bez granic.”

KLUB KSIĄŻKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ W SANTIAGO DE COMPOSTELA

Klub Książki Chrześcijańskiej Siloe Smolec udał się 14 października w wirtualną podróż do Santiago de Compostela, wirtualną, gdyż ze slajdami Jakuba. Dziękujemy wszystkim obecnym na tym spotkaniu z naszym lokalnym podróżnikiem – pielgrzymem.  Ogrom kilometrów, w deszczu i upały, z niespodziankami po drodze – zarówno tymi miłymi, jak napotkane polskie grupy, jak i tymi, których byśmy chcieli uniknąć – choćby awarie motoru. Przeżycie, które bije na głowę każde wakacje i każdą wycieczkę! Wspomnienia, ale też i doznania duchowe… i znaczek Siloe w każdym ważnym miejscu! A Jakub ma zaledwie 11 lat, za to ma super wujka Sebastiana, który postanowił marzenie chłopca wcielić w życie. I się udało!

Jakubie, szerokiej drogi i opieki Anioła Stróża na kolejną wyprawę! Niech św. Jakub prowadzi Cię do zbawienia!

 

Klub Książki Chrześcijańskiej rusza z nowym rokiem duszpasterskim!

9. września miało miejsce pierwsze po wakacjach spotkanie Klubu Książki Chrześcijańskiej, dedykowane ks. Grzegorzowi Pazdro, po którego wyprowadzce ze Smolca pozostało nieco dobrej lektury. Okazało się, że wszystkie ścieżki mogą prowadzić do Boga, nawet te rowerowe, może tam będzie droga do KS Grzegorza.

Wszystkim uczestnikom pierwszego powakacyjnego spotkania dziękujemy za miłe (wręcz wesołe) spotkanie i witamy serdecznie księdza Wojciecha, który zechciał nam dotrzymać towarzystwa, ugościł pyszną kawą i polecił dobrą lekturę!

Na kolejne spotkanie 14.10.2022. zapraszają: Szefowa Klubu Marzenka Płatek i prowadzący spotkania Sebastian Kotlarz.

Ks. prof Waldemar Rakocy w Smolcu!

14 stycznia dwie smoleckie wspólnoty, Siloe Smolec i Krąg Biblijny, gościły wyjątkowego kapłana!  Ks.prof. Waldemar Rakocy ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy z Krakowa przyjechał, by zachęcić nas do odsłuchania katechez mistagogicznych, których jest autorem.  Zachęcał jedynie część z nas, bo wielu ma już to za sobą to piękne doświadczenie. Przez miesiąc wakacji każdego dnia pochylaliśmy się z uwagą nad jednym z odcinków, proponując jednocześnie naszym parafianom do włączenia się w tę akcję.

Katechez ukazało się już prawie czterdzieści. Omawiają one najważniejsze prawdy wiary chrześcijańskiej. Jak wskazuje autor, niektóre z nich dotyczą też “życia dzisiejszego Kościoła oraz społeczeństwa. Ich celem jest pogłębienie przeżywanej wiary, a tym samym mocniejsze przylgnięcie do Boga, ale również ostrzeżenie przed występującymi zagrożeniami, aby od Niego nie odpaść. Katechezy zostały pomyślane w ten sposób, aby jednocześnie służyły pomocą poszukującym czy powątpiewającym. Jeżeli natknie się na nie niewierzący, dowie się, dlaczego Bóg istnieje oraz zdobędzie wiedzę, która pomoże mu zrozumieć chrześcijańskie korzenie europejskiej cywilizacji.” Stanowią one takie wprowadzenie, które wiele spraw katolikowi też porządkuje i wyjaśnia. Dla Oddanych Maryi było to również styczniowe spotkanie formacyjne.

Podobało się bardzo! Wszyscy narzekali jedynie, że czas z naszym gościem minął tak szybko!

Ksiądz Profesor przyjeżdża od trzech lat co miesiąc do Wrocławia, gdzie w ramach swojej działalności misyjnej prowadzi znane w całej Polsce trzyletnie kursy szkoły biblijnej.

zainteresowanych odsyłamy na stronę księdza profesora, by osobiście zapoznać się z treścią katechez mistagogicznych : http://www.waldemarrakocy.pl/katechezy.htm

 

 

 

Biblioteka Siloe w nowym roku 2022

      Drodzy Miłośnicy Literatury Chrześcijańskiej!

W nowym roku, po inwentaryzacji naszych zbiorów, proponujemy Wam nowe terminy otwarcia Biblioteki Parafialnej Siloe. Chcielibyśmy być do waszej dyspozycji:

w każdą niedzielę, w dwóch odsłonach:  od ok.11.00-11.30 i  ok. 12.30 – 13.00

STARTUJEMY W NIEDZIĘLĘ 16.01.2022!

Pomiędzy tymi godzinami musicie prosić Marzenkę, jeśli nie będzie miała dużo gości kawiarenkowych to na pewno was obsłuży, ale wtedy czekacie w kolejce:)… no bo właśnie – znana Wam dobrze Szefowa kawiarenki Siloe została w tym roku Szefową całego “Centrum Kultury Siloe” – kawiarenka, biblioteka i miniksięgarenka są już w rękach jednej osoby.  Ufamy jednak, że kawiarenka będzie mogła funkcjonować w miarę normalnie stąd stworzyliśmy zespół : Joasia, Iwonka, Ania, Małgosia i Basia podpowiedzą Wam , co gdzie leży i sprawnie wydadzą książki, nawet jeśli po kawę będzie spora kolejka:)

Bardzo prosimy, byście jednak nie przychodzili na ostatnią minutę, ponieważ obsługa biblioteki będzie wychodziła na msze świętą o godz. 11.30. Oczywiście msze święte nie trwają równo 60 minut więc te podane przez nas godziny są orientacyjne. Pragniemy dać szansę wymiany książek zarówno uczestnikom mszy z godz. 10.00 jak i tym z godz. 11.30, a powyższy grafik umożliwia też zajrzenie do nas przed mszą osobom wybierającym się na 13.00.

Biblioteka będzie zamknięta w wakacje letnie, w środku ferii zimowych (6.02) i święta (Wielkanoc, 1 maja, 19.06 – weekend Bożego Ciała) oraz po uprzednim ogłoszeniu na naszej stronie FB .

Rezygnujemy z terminu piątkowego, dając Wam w zamian wszystkie niedziele, a nie tylko jedną. Otwarcia w dni powszednie nie cieszyły się zainteresowaniem, a z uwagi na niekończące się lockdowny są dla nas mocno uciążliwe (mimo odwołania spotkania w salce, ktoś musi się stawiać do biblioteki dla być może jednej osoby, bo często nie było żadnego interesanta).

Mocno Was zachęcamy do korzystania z naszych zbiorów, które będziemy uatrakcyjniać na bieżąco. Bardzo chętnie podejmiemy współpracę z naszymi czytelnikami, jeśli zechcieliby czasem napisać krótką recenzję przeczytanej książki z naszych zbiorów. Zapraszamy do kontaktu pod postem lub poprzez messsengera, albo bezpośrednio z Marzenką. Zachęcamy, by połączyć wizytę w bibliotece z wypiciem kawy w kawiarence:) Nawet jeśli kawiarenka będzie musiała być zamknięta, to bibliotekę będziemy starali się otwierać w wyznaczonych terminach, a odstępstwa od tej zasady będą każdorazowo ogłaszane – żyjemy bowiem w czasach, gdy nie znamy dnia ani godziny i nie jesteśmy w stanie nic sensownie zaplanować. Ale my się nie poddamy!