Spotkanie formacyjne św. Józefa

W wigilię św. MARCINA (10.11) grupa modlitewna św. JÓZEFA, funkcjonująca w ramach Siloe Smolec, modliła się w intencji swojego opiekuna ks. Marcina. Oprócz życzeń i kwiatów było jeszcze coś wyjątkowego: roczna margaretka, czyli zobowiązanie do modlitwy w intencji kapłana.

Po Mszy Świętej spotkaliśmy się w salce, by wspólnie się modlić, wysłuchać nauczania siostry Józefitki, s. Dobromiły, ale i też jutrzejszego solenizanta, ks. Marcina, który przygotował dla nas krótką konferencję – wprowadzenie do modlitwy.
Przypominamy, że Grupa św. Józefa spotyka się raz w miesiącu, w drugi piątek miesiąca, po wieczornej Mszy Świętej.

SMOLECKIE MARGARETKI KOŃCZĄ 5 lat!

1 Października minęło 5 lat od powstania pierwszej Margaretki w naszej parafii. Nasz Apostolat obchodzi więc swoje 5 urodziny! W związku z tym zapraszamy dziś (poniedziałek 1.10) o godz.18.00 na Mszę św. dziękczynną w intencji członków apostolatu.

Troszkę statystyki: 1 października 2018 roku w naszej parafii zawiązała się pierwsza dożywotnia Margaretka, otrzymał ją ówczesny proboszcz ks. Waldemara Kontek. Miesiąc później powstała kolejna w intencji ks. wikariusza Grzegorza Pazdro, a następnie już świętej pamięci ks. Prałata Alfonsa Jurkiewicza.  To był początek, a potem już poleciało! Tak mocno i szybko, że  na dzień dzisiejszy w naszej parafii modli się 17 Margaretek : 11 dożywotnich i aktualnie 6 rocznych, w tym mamy 3 Margaretki stworzone przez dzieci – nasze Marianki:). Przyrzeczeniem modlitwy obdarowujemy prącujących u nas kapłanów, ale też gości szczególnych, prowadzących dla nas misje czy rekolekcje. W tym ostatnim przypadku są to najczęściej Margaretki roczne.

Warto przypomnieć, że Margaretka to grupa siedmiu osób która modli się za kapłana w wybranym dniu tygodnia, najczęściej jedna dziesiątką Różańca, ale zachęcamy do ofiarowania Mszy Świętej, umartwień, postów w intencji tego konkretnego kapłana. Warto również zaznaczyć, że poszczególne dni tygodnia związane są z Siedmioma Darami Ducha Świętego. Osoba modląca się w konkrety dzień wyprasza dla kapłana jeden z darów przypisanych temu dniu. Jeśli chciałbyś włączyć się w modlitwę za kapłanów w naszym Apostolacie to zapraszamy do kontaktu z Joasią Młyńczyk, a jak nie znasz osobiście, ciężko ci się skontaktować, to zostaw namiary na siebie w w kawiarence Siloe:) .

Wszystkim modlącym się w Apostolacie Margaretka życzymy wytrwałości w modlitwie, opieki Maryi i św. Jana Pawła II Patrona Apostolatu/J.M/

NOWY ROK DUSZPASTERSKI 2023/2024

Drodzy Parafianie,
rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i duszpasterski. Pragniemy was zaprosić do wspólnego wzrastania duchowego i do służby w naszej parafii. Siloe Smolec ma dla was szeroki wachlarz propozycji, bo my to już prawie taką małą smolecką korporacją jesteśmy…
SILOE SMOLEC to trzy, a w zasadzie nawet cztery grupy współpracujące ze sobą, których zadania i charyzmat są bardzo różnorodne, tak więc każdy może znaleźć coś dla siebie!

MARZENA prowadzi Kawiarenkę i Centrum Książki Siloe. Kawiarenka ruszy nie wcześniej jak w drugiej połowie września, będzie otwarta w niedziele w godzinach 11.00- 13.00, a wraz z nią (w tych samych godzinach) uruchamiana jest Biblioteka Parafialna. Szefowa poinformuje o szczegółach Centrum Książki Siloe Smolec jak tylko wróci z wakacji.

JOANNA ruszyła ze spotkaniami już dziś. Wraz ze wspólnotą św. Józefa, jak było zapowiedziane, gościła siostrę Ancellę, Józefitkę. Ta wspólnota spotyka się raz w miesiącu. Joasia poinformuje o szczegółach tych spotkań, ale już dziś wspomnimy, że pragnie docelowo zapraszać chętnych na drugie piątki miesiąca. Wspólnota koordynuje też indywidualne rekolekcje zawierzenia św. Józefowi, z reguły w okresie luty – marzec.
Joasia prowadzi też Apostolat Margaretki Siloe Smolec, to siedmioosobowe zespoły modlące się za konkretnego kapłana. Apostolat spotyka się okazyjnie, raz- dwa razy w roku, członkowie modlą się w swoich domach i w pierwsze czwartki miesiąca adorują Najświętszy Sakrament, wypraszając potrzebne łaski zarówno naszym kapłanom, jak i wszystkim, których Bóg do tej służby powołał. I tu nie ma wakacji! No i dzięki Joasi pamiętamy zawsze o uroczystościach kapłańskich.

EDYTA – ma przyjemność prowadzić Wspólnotę Oddanych Maryi Siloe Smolec. My pracujemy cały rok, bo nie ma przerw jeśli chodzi o Nabożeństwa Fatimskie czy Nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca. Ale w tym tygodniu ruszamy już z intensywną pracą formacyjną. Swoje spotkania rozpoczynają diakonie, małe grupy dzielenia, Maryjna Szkoła Biblijna i Marianki. Szczególnie diakonia Liturgiczna Oddanych Maryi, kierowana przez Piotra Cekałę, przy wsparciu Ani Ciesielskiej, będzie mieć pełne ręce roboty przed odpustem parafialnym 8 września:). Już dziś zachecamy do uczestnictwa w uroczystościach odpustowych!
Wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem naszej wspólnoty zapraszamy na 22 września po wieczornej Mszy Świętej do salki parafialnej. Będzie można całkowicie niezobowiązująco nas poznać, zobaczyć, jak wygląda spotkanie, poznać członków wspólnoty, których jest na dziś 44 (a z Mariankami to 60:). Nasze spotkania formacyjne odbywają się zasadniczo w czwarte piątki miesiąca, spotkania małych grup mają miejsce również raz w miesiącu. Z diakoniami jest różnie, jedna ma stałe spotkania miesięczne, inne doraźnie. Diakonie i małe grupy to zespoły zamknięte, składajace się z członków wspólnoty, podobnie jak Maryjna Szkoła Biblijna.
Wspólnota Oddanych Maryi prowadzi też grupę dla dziewcząt w wieku od 8 lat- “Marianki”, która spotyka się dwa razy w miesiącu (zasadniczo w 1 i 3 niedzielę) w godz. 10.00 – 11.15, a po spotkaniu dziewczynki wraz z animatorkami uczestniczą we Mszy Świętej. Marianek jest już 17! Te formację prowadzi Ania Ciesielska. Anię wspiera “diakonia mariankowa”, w szczególności Edyta Berghauzen.

Oddani Maryi już dziś zapraszają na coroczne rekolekcje zawierzenia Maryi 33dni wg św. Ludwika de Montfort, które wystartują 24.02.2024. Najlepiej już od września przygotowywać się do nich wraz z nami:)
Zapraszamy do naszych grup i wspólnot, szczególnie osoby, które nie mają bliższej relacji z innymi parafianami, chciałyby służyć swoimi talentami, a może po prostu brak im “osoby wprowadzającej”? Rada Wspólnoty Oddanych Maryi zaopiekuje się każdą nową osobą, która zechce nas odwiedzić 22.09. Zabierzemy was z kościoła po Mszy Świętej, zapewnimy towarzystwo i odpowiemy na wszelkie pytania. Po prostu przyjdź. Szczególnie zapraszamy osoby pogubione w chaosie informacyjnym, poszukujące swojej drogi do Boga, ale i te, których droga do Jezusa jest trudna, jak małżeństwa niesakramentalne, zapraszamy dojrzałą młodzież, która chce trwać przy Bogu, nowych mieszkańców, którzy czują się może samotni w osiedlowych blokach … jesteście dla nas ważni! Zapraszamy!

 

PILEGRZYMKA MARGARETEK DO MILICZA

 

8 lipca kilka osób z naszych Margaretek wzięło udział w II Archidiecezjalnej Pielgrzymce Margaretek i Dwunastek (rocznych Margaretek) u św.Anny w Miliczu. Spotkanie rozpoczęło się cichą adoracją Najświętszego Sakramentu. Ks.bp.Maciej Małyga poświęcił Dróżki Różańcowe a następnie przewodniczył Mszy Świętej. po krótkiej przerwie na posiłek konferencję na temat Eucharystii wygłosił KS.Waldemar Kocenda, opiekun duchowy Apostolatu Margaretka w Diecezji Wrocławskiej. Ks. Waldemar powiedział, że Eucharystia jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego. Przytoczył słowa Jana Pawła II o Eucharystii-
kochajcie Ją, adorujcie Ją, żyjcie Nią, bo to jest największy dar dla nas od Boga. Powołał się na słowa św. Bonawentury, który o Mszy świętej napisał, że zawiera Ona w sobie tyle tajemnic, ile kropli wody jest w oceanie, czy też gwiazd na firmamencie. Ks. Kocenda zwrócił uwagę, że każdą Eucharystię należy: przeżywać tak jakby była pierwsza, przeżywać tak jakby była ostatnia, przeżywać tak jakby była jedyną. Nadmienił, że jeżeli nie idziemy na Mszę św. to zadajemy ranę Wspólnocie Kościoła. Usłyszeliśmy też zachętę do rozważania liturgii Słowa Bożego w ciągu całego dnia, bo to “Porcja Chleba na cały dzień”. Nie możemy być na liturgii jak obcy i milczący widzowie. Warto przyjść wcześniej, aby się przygotować, bo Msza powinna być poprzedzona adorowaniem Chrystusa. Przytoczył słowa św. Augustyna “Niech nikt nie spożywa tego ciała, jeśli Go najpierw nie adorował.
Kolejnym punktem spotkania był koncert Pieśni Maryjnych w wykonaniu ks. Jacka Tomaszewskiego. Można było nabyć płyty z jego nagraniami. Na zakończenie odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Był to radosny dzień, okazja do wspólnej modlitwy za kapłanów i integracji osób podejmujących modlitwę w ich intencji. Dziękujemy Pani Krystynie Woszczyk za relację z tego pięknego wydarzenia.

Kolejne “margaretk” parafialne

Jak jak nie może być Kościoła bez Eucharystii, tak też nie może być Kościoła bez kapłaństwa. Nie może być między tymi dwiema rzeczywistościami braku jedności. Miłość do Eucharystii wiąże się z potrzebą szacunku wobec kapłanów. Modlitwa natomiast jest najpiękniejszym podziękowaniem. Dlatego też grupa naszych parafianek, w podziękowaniu za głoszone Słowo Boże w czasie tych rekolekcji wielkopostnych, postanowiła ofiarować ks. Rafałowi Nitkowi, z Sanktuarium Fatimskiego w Zakopanem, roczną Margaretkę, codzienną modlitwę. W naszej parafii to już 13 Margaretka. Ks. Rafał powiedział że odprawia za swoje Margaretki Mszę św., więc my również dziękujemy za najpiękniejszy dar modlitwy. 🌸🌸🌸🌸🌸

W kwietniu z kolei ujawniły się dwie kolejne Margarteki. Z okazji imienin wręczyliśmy je ks. Wojciechowi. To jego pierwsze Margartki w naszej parafii. Ks. Wojciechowi dziękujemy za życzliwość, uśmiech, za posługę pośród nas. Niech Pan Bóg błogosławi.

Apostolat Modlitwy” Margaretka” to niezwykle potrzebne w naszych czasach dzieło modlitwy za kapłanów. Jego istotą jest codzienna modlitwa za konkretnego kapłana. Gorąco zapraszamy wszystkim, którym bliskie sercu są sprawy naszej wiary i kościoła do wstąpienia w szeregi parafialnego Apostolatu Modlitwy za kapłanów “Margaretki”. Członków Apostolatu zachęcamy natomiast do uczestnictwa w każdy pierwszy czwartek miesiąca w adoracji i modlitwie za powołanych i o nowe powołania. “Takich mamy kapłanów jakich sobie wymodlimy” – św Jan Maria Vianney /J.M/

TEOBAŃKOLOGIA W SMOLCU!

W niedzielę 29.01.2023 na zaproszenie Oddanych Maryi Siloe Smolec  w naszej parafii gościł ks. Teodor Sawielewicz z ekipą Teobańkologii! To ogromne wydarzenie dla nas i niesamowicie ciekawe doświadczenie móc spędzić z nimi 14 godzin, mieć możliwość zapytania o różne sprawy, porozmawiać, jak funkcjonuje Teobańkologia “od kuchni”,  wysłuchać nauczania kapłana, którego słucha codziennie 400 osób na Tik – Toku, kolejne 250 – 300 na Istagramie, kilka – kilkanaście tysięcy na Facebooku i 30 tysięcy na You Tubie!  W kuluarach zapytaliśmy nawet, jak sobie radzi z taką sławą:)

Ks. Teodor wygłosił homilie na mszach świętych o godz. 8.00, 10.00, 11.30 , 13.00 i 18.00, po tej ostatniej można było podejść po indywidualne błogosławieństwo, z czego wielu parafian skorzystało.

O 15.30 spotkaliśmy się na konferencji “Dlaczego Maryja?”, po której podziękowaliśmy naszemu gościowi. Ks. Teodor zabrał ze Smolca nieco słodkości, a jak to ze wsi:) i też nieco naszych lokalnych wyrobów, ale najważniejszym prezentem były dwie margaretki: roczna i dożywotnia. Joasia dopięła swego i  14 osób z naszej parafii modli się od tego dnia w intencji tego wielkiego duszpasterza! Cóż piękniejszego możemy ofiarować kapłanowi?

Wraz z księdzem Teodorem przyjechała koordynatorka Marta,  a także Ania i Arek. Ciepli i oddani sprawie ludzie, którym nie odpuścimy dalszego kontaktu, bo wiele mogą wnieść w nasze funkcjonowanie. Od 6 rano do późnych godzin wieczornych byli dla nas.

Oddani Maryi stanęli na wysokości zadania i godnie ugościli naszych przybyszów. Swoje podwoje w tym dniu otworzyła kawiarenka Siloe, przez plebanię przeszedł istny huragan, było nas znacząco więcej w kościele, dzieci wysłuchały opowieści o mamie linoskoczku, można było zakupić książki autorstwa ks. Teodora i doświadczyć nieco atmosfery, którą znamy jedynie z ekranów komputerów.

Księże Teodorze, dziękujemy ci za to co robisz, kochamy Cię za to że jesteś!

BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIAT BOŻEGO NARODZENIA!

Urodziny naszego Pana i Zbawiciela. Wcielenie – fenomen, który nie ma sobie równych. Nasza ludzka natura dotknęła Trójjedynego Boga. Jeśli to choć trochę ogarnę umysłem, to cała reszta stanie się już oczywista…
Wszystkim członkom tak wielu wspólnot i grup zrzeszonych pod nazwą Siloe Smolec, naszym Sympatykom i Czytelnikom – tym wiernym od lat i tym okazjonalnie tu zaglądającym, tym modlącym się i śpiewającym w innych formacjach naszej parafii, ale przede wszystkim naszym kapłanom – ks. Jarosławowi, ks. Wojciechowi, ale wciąż też trochę “naszemu” ks. Grzegorzowi…, naszym organistom, wszystkim Parafianom i Gościom:
BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!!I i SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
życzy
SILOE SMOLEC
Joanna, Marzena i Edyta
P.S. Zapraszamy na urodziny naszego Pana, nie na święta zimowe, nie na przerwę biznesową, ale na świętowanie pamiątki Jego urodzin! Dziś pasterki 22.00 i 24 00. Jutro Msze Święte jak w niedziele, bez Mszy o 8.00. Zaproszenia wysłane. Możesz zabrać osoby towarzyszące. Liczba miejsc na tej imprezie nieograniczona. Godny strój i prezent obowiązkowy – jeszcze zdążysz ubrać się w kilka dobrych słów i dobrych uczynków, by Twoje serce było w stanie rozpoznać Jubilata.
“Naród kroczący w ciemnościach
ujrzał światłość wielką;
nad mieszkańcami kraju mroków
światło zabłysło.
Pomnożyłeś radość,
zwiększyłeś wesele.
/…/
Albowiem Dziecię nam się narodziło,
Syn został nam dany,
na Jego barkach spoczęła władza.
Nazwano Go imieniem:
Przedziwny Doradca, Bóg Mocny,
Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju.
Wielkie będzie Jego panowanie
w pokoju bez granic.”

MARGAERTKI W KRAKOWSKICH ŁAGIEWNIKACH

W sobotę 8 października 2022r.  nasze margaretki udały się z ks. proboszczem Jarosławem Witoszyńskim na VII Ogólnopolską Pielgrzymkę Apostolatu Margaretka do Krakowa – Łagiewnik. Pielgrzymkę rozpoczęliśmy w Sanktuarium Jana Pawła II gdzie przywitał nas ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Wspominał o św. Janie Pawle II i jego miłości do tego miejsca. ale też o jego umiłowaniu adoracji. Pomodliliśmy się wspólnie Litanią do św. Jana Pawła II i ruszyliśmy wszyscy z procesją różańcową w stronę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, rozważając Tajemnice Światła. Po dotarciu na miejsce mogliśmy wysłuchać świadectwa założycielki Apostolatu Margaretka, Pani Louise Ward, która w swoich słowach zwróciła się również do kapłanów:

“Chciałabym powiedzieć Wam, jak bardzo w Was wierzymy, jak bardzo Wam ufamy i jak bardzo Was szanujemy i cenimy sobie Waszą pracę i posługę. …. A my zawsze myślimy, że Wy jesteście zawsze do naszej dyspozycji, a który z Was kapłanów, kiedykolwiek nie wątpił w skuteczność swojej pracy, swojej posługi? Który zadawał sobie pytanie, czy rzeczywiście zrobił to, co było w jego mocy? Czy nie wątpił w ogóle w siebie samego? Wobec takich pytań są pułapki, jest pokusa, żeby zostawić, opuścić… Często księża sami nie doceniają wielkości swojej posługi, a pomagają tak wielu ludziom. Kiedy przychodzi Wam zniechęcenie to wtedy przypomnijcie sobie to pytanie Jezusa skierowane do Piotra -Piotrze czy mnie miłujesz? Chrystus daje Wam, taką władzę, której nie ma żaden król, żaden władca na tym świecie żeby móc go czynić Zmartwychwstałym w czasie Eucharystii i przebaczać nasze grzechy. Wierzcie mi, Wasze powołanie jest piękne.”

Po świadectwie uczestniczyliśmy w Eucharystii pod przewodnictwem J.E. Bp Jana Zająca, który w czasie homilii zwrócił się do wszystkich modlących się za kapłanów. … To Wy, Drodzy siostry i bracia wspólnoty Margaretka, bierzecie w duchową adopcję kapłanów, w modlitwie. Wasza modlitwa jest dla Waszego kapłana znakiem Waszej miłości. Wasza miłość wytrwania w modlitwie wielu kapłanów umocniła, podniosła z upadku, pomogła wypełnić Boże plany i trudności ludzkiej słabości.” Swoja Homilię zakończył słowami “Jezu Ufam Tobie, Matko prowadź, św. Faustyno, św. Janie Pawle II wspierajcie nas.”

Na koniec Eucharystii grupa uczestników wręczyła J.E Bp Janowi Zającowi margaretkę, składając uroczyście przyrzeczenie AM przed Najświętszym Sakramentem. Podziękowania i piękne kwiaty otrzymała również Pani Louise Ward.
Po skończonej Eucharystii udaliśmy się na obiad i w drogę powrotną do domu.

ZAPRASZAMY DO NASZEGO PARAFIALNEGO APOSTOLATU!