TEOBAŃKOLOGIA W SMOLCU!

W niedzielę 29.01.2023 na zaproszenie Oddanych Maryi Siloe Smolec  w naszej parafii gościł ks. Teodor Sawielewicz z ekipą Teobańkologii! To ogromne wydarzenie dla nas i niesamowicie ciekawe doświadczenie móc spędzić z nimi 14 godzin, mieć możliwość zapytania o różne sprawy, porozmawiać, jak funkcjonuje Teobańkologia “od kuchni”,  wysłuchać nauczania kapłana, którego słucha codziennie 400 osób na Tik – Toku, kolejne 250 – 300 na Istagramie, kilka – kilkanaście tysięcy na Facebooku i 30 tysięcy na You Tubie!  W kuluarach zapytaliśmy nawet, jak sobie radzi z taką sławą:)

Ks. Teodor wygłosił homilie na mszach świętych o godz. 8.00, 10.00, 11.30 , 13.00 i 18.00, po tej ostatniej można było podejść po indywidualne błogosławieństwo, z czego wielu parafian skorzystało.

O 15.30 spotkaliśmy się na konferencji “Dlaczego Maryja?”, po której podziękowaliśmy naszemu gościowi. Ks. Teodor zabrał ze Smolca nieco słodkości, a jak to ze wsi:) i też nieco naszych lokalnych wyrobów, ale najważniejszym prezentem były dwie margaretki: roczna i dożywotnia. Joasia dopięła swego i  14 osób z naszej parafii modli się od tego dnia w intencji tego wielkiego duszpasterza! Cóż piękniejszego możemy ofiarować kapłanowi?

Wraz z księdzem Teodorem przyjechała koordynatorka Marta,  a także Ania i Arek. Ciepli i oddani sprawie ludzie, którym nie odpuścimy dalszego kontaktu, bo wiele mogą wnieść w nasze funkcjonowanie. Od 6 rano do późnych godzin wieczornych byli dla nas.

Oddani Maryi stanęli na wysokości zadania i godnie ugościli naszych przybyszów. Swoje podwoje w tym dniu otworzyła kawiarenka Siloe, przez plebanię przeszedł istny huragan, było nas znacząco więcej w kościele, dzieci wysłuchały opowieści o mamie linoskoczku, można było zakupić książki autorstwa ks. Teodora i doświadczyć nieco atmosfery, którą znamy jedynie z ekranów komputerów.

Księże Teodorze, dziękujemy ci za to co robisz, kochamy Cię za to że jesteś!

BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIAT BOŻEGO NARODZENIA!

Urodziny naszego Pana i Zbawiciela. Wcielenie – fenomen, który nie ma sobie równych. Nasza ludzka natura dotknęła Trójjedynego Boga. Jeśli to choć trochę ogarnę umysłem, to cała reszta stanie się już oczywista…
Wszystkim członkom tak wielu wspólnot i grup zrzeszonych pod nazwą Siloe Smolec, naszym Sympatykom i Czytelnikom – tym wiernym od lat i tym okazjonalnie tu zaglądającym, tym modlącym się i śpiewającym w innych formacjach naszej parafii, ale przede wszystkim naszym kapłanom – ks. Jarosławowi, ks. Wojciechowi, ale wciąż też trochę “naszemu” ks. Grzegorzowi…, naszym organistom, wszystkim Parafianom i Gościom:
BŁOGOSŁAWIONYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!!I i SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
życzy
SILOE SMOLEC
Joanna, Marzena i Edyta
P.S. Zapraszamy na urodziny naszego Pana, nie na święta zimowe, nie na przerwę biznesową, ale na świętowanie pamiątki Jego urodzin! Dziś pasterki 22.00 i 24 00. Jutro Msze Święte jak w niedziele, bez Mszy o 8.00. Zaproszenia wysłane. Możesz zabrać osoby towarzyszące. Liczba miejsc na tej imprezie nieograniczona. Godny strój i prezent obowiązkowy – jeszcze zdążysz ubrać się w kilka dobrych słów i dobrych uczynków, by Twoje serce było w stanie rozpoznać Jubilata.
“Naród kroczący w ciemnościach
ujrzał światłość wielką;
nad mieszkańcami kraju mroków
światło zabłysło.
Pomnożyłeś radość,
zwiększyłeś wesele.
/…/
Albowiem Dziecię nam się narodziło,
Syn został nam dany,
na Jego barkach spoczęła władza.
Nazwano Go imieniem:
Przedziwny Doradca, Bóg Mocny,
Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju.
Wielkie będzie Jego panowanie
w pokoju bez granic.”

MARGAERTKI W KRAKOWSKICH ŁAGIEWNIKACH

W sobotę 8 października 2022r.  nasze margaretki udały się z ks. proboszczem Jarosławem Witoszyńskim na VII Ogólnopolską Pielgrzymkę Apostolatu Margaretka do Krakowa – Łagiewnik. Pielgrzymkę rozpoczęliśmy w Sanktuarium Jana Pawła II gdzie przywitał nas ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Wspominał o św. Janie Pawle II i jego miłości do tego miejsca. ale też o jego umiłowaniu adoracji. Pomodliliśmy się wspólnie Litanią do św. Jana Pawła II i ruszyliśmy wszyscy z procesją różańcową w stronę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, rozważając Tajemnice Światła. Po dotarciu na miejsce mogliśmy wysłuchać świadectwa założycielki Apostolatu Margaretka, Pani Louise Ward, która w swoich słowach zwróciła się również do kapłanów:

“Chciałabym powiedzieć Wam, jak bardzo w Was wierzymy, jak bardzo Wam ufamy i jak bardzo Was szanujemy i cenimy sobie Waszą pracę i posługę. …. A my zawsze myślimy, że Wy jesteście zawsze do naszej dyspozycji, a który z Was kapłanów, kiedykolwiek nie wątpił w skuteczność swojej pracy, swojej posługi? Który zadawał sobie pytanie, czy rzeczywiście zrobił to, co było w jego mocy? Czy nie wątpił w ogóle w siebie samego? Wobec takich pytań są pułapki, jest pokusa, żeby zostawić, opuścić… Często księża sami nie doceniają wielkości swojej posługi, a pomagają tak wielu ludziom. Kiedy przychodzi Wam zniechęcenie to wtedy przypomnijcie sobie to pytanie Jezusa skierowane do Piotra -Piotrze czy mnie miłujesz? Chrystus daje Wam, taką władzę, której nie ma żaden król, żaden władca na tym świecie żeby móc go czynić Zmartwychwstałym w czasie Eucharystii i przebaczać nasze grzechy. Wierzcie mi, Wasze powołanie jest piękne.”

Po świadectwie uczestniczyliśmy w Eucharystii pod przewodnictwem J.E. Bp Jana Zająca, który w czasie homilii zwrócił się do wszystkich modlących się za kapłanów. … To Wy, Drodzy siostry i bracia wspólnoty Margaretka, bierzecie w duchową adopcję kapłanów, w modlitwie. Wasza modlitwa jest dla Waszego kapłana znakiem Waszej miłości. Wasza miłość wytrwania w modlitwie wielu kapłanów umocniła, podniosła z upadku, pomogła wypełnić Boże plany i trudności ludzkiej słabości.” Swoja Homilię zakończył słowami “Jezu Ufam Tobie, Matko prowadź, św. Faustyno, św. Janie Pawle II wspierajcie nas.”

Na koniec Eucharystii grupa uczestników wręczyła J.E Bp Janowi Zającowi margaretkę, składając uroczyście przyrzeczenie AM przed Najświętszym Sakramentem. Podziękowania i piękne kwiaty otrzymała również Pani Louise Ward.
Po skończonej Eucharystii udaliśmy się na obiad i w drogę powrotną do domu.

ZAPRASZAMY DO NASZEGO PARAFIALNEGO APOSTOLATU!

 

 

Wakacyjne Margarteki

“Margaretki są małymi promykami, jednak ich modlitwa może rozpalić cały kościół.”
Louise Ward

Za nami drugie w historii wspólnoty Apostalatu Margaretki spotkanie członków, który w naszej parafii działa już ok. 4 lat. Z uwagi na okres wakacyjny spotkanie odbyło się w mniejszym gronie było jednak potrzebne.
Poruszaliśmy różne tematy naszej działalności m.in. prowadzenia adoracji w pierwsze czwartki miesiąca, zaplanowaliśmy udział w VII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolatu Margaretka w październiku do Krakowa – Łagiewnik.

Rozmawialiśmy również o funkcjonowaniu “margaretki” w sytuacji śmierci kapłana. Warto wiedzieć, że wraz ze śmiercią kapłana, “margaretka” się rozpada. Według Louise Ward jest podobnie jak w przyrodzie, gdy znika serce kwiatu, płatki spadają na ziemię i nie
ma już margaretki. Jeśli ktoś pragnie się w tym przypadku dalej modlić, czyni to na zasadzie dobrowolności, a nie obowiązku.

Każdy kapłan w parafii powinien mieć przynajmniej jedną “margaretkę”. W pierwszej kolejności należy bowiem otoczyć modlitwą księży, których Pan Bóg postawił na naszej drodze, może to być modlitwa na całe życie lub na określony czas.

A teraz torchę statystki. W naszej Parafii powstało już 10 margaretek w których
modli się w sumie 70 osób z czego 34 osoby modlą się w jednej “margaretce”, a 36
osób w kilku.

Zapraszam do włączania się w tę formę modlitwy za kapłanów – Joanna Młyńczyk.

DZIEWIĄTA MARGARETKA PARAFIALNA

Niedziela Miłosierdzia w naszej parafii to były również obchody połączonych uroczystości naszego księdza proboszcza Jarosława Witoszyńskiego, który w kwietniu świętuje zarówno imieniny, jak i urodziny.

Życzenia od parafian złożyły połączone siły scholi dziecięcej i Siloe Smolec.  Najcenniejszym prezentem była chyba jednak kolejna Margaretka:). To już trzecia Margaretka księdza Jarosława, co podsumował żartem, że musi  mu słabo wychodzić, skoro co roku kolejne osoby dołączają do modlitwy za niego:).

Księże Proboszczu, jest chyba dokładnie odwrotnie! Kiepscy kapłani rzadziej dostają Margaretki, bo trudno namówić kogoś do takiego dożywotniego zobowiązania!

Niech Pan Bóg błogosławi, a Niepokalana chroni i prowadzi! Wielu łask Bożych od całej parafii!

Kolejna smolecka Margaretka!

Idea Ruchu-Apostolatu Margaretka jest prosta, bo chodzi o otoczenie kapłanów modlitwą, aby mogli służyć dobrze nam wiernym. Dlatego w wielu parafiach zbierają się siedmioosobowe zespoły, na wzór kwiatu margaretki, które “omadlają” jednego wybranego kapłana – każda osoba w inny dniu tygodnia – jak płatki symbolicznego kwiatu. Osoby te składają uroczyste przyrzeczenie na rok bądź na całe życie i następnie przez ten określony czas ofiarowują codziennie co najmniej jedną dziesiątkę Różańca (tak jest w naszej parafii) i ewentualne inne modlitwy, nabożeństwa, wyrzeczenia, cierpienia itp. – w zależności od inwencji członka danej Margaretki – wszystko w intencji tego konkretnego kapłana.

Jak wczoraj powiedziała Ewa – takich mamy kapłanów, jakich sobie wymodlimy!
Dlatego parafia Smolec nie ma najmniejszych uwag do Pana Boga w związku z posługą kapłanów, jakich wybrał dla naszej parafii:). Doceniamy, że wysłuchuje On naszych modlitw, bowiem od dawna już dwie Margaretki modlą się za księdza Proboszcza Jarosława Witoszyńskiego i dwie za księdza Grzegorza Pazdro. Są jednak w parafii również zespoły, które cały czas modlą się w intencji naszych byłych proboszczów czy kapłanów, którzy mocno wpisali się w naszą historię: mamy po jednej Margaretce ks. Alfonsa Jurkiewicza, Waldemara Kontka i Tomasza Kosteckiego… to są Margaretki dożywotnie!

Od wczoraj do zacnego grona Apostolatu doszła Margaretka roczna za księdza Rafała Masztalerza, naszego tegorocznego rekolekcjonisty. 7 osób (same panie, słabo u nas z parytetami:) podjęło na rok trud modlitwy, by wspierać ważne dzieło ewangelizacji i miłosierdzia, jakie prowadzi nasz gość, kapłan wielkiego serca i mocnego słowa.
Tym samym ks. Rafał ma motywację, by wrócić do nas za rok, a my poprzez ten zespół modlitewny będziemy trwać w łączności duchowej. Nie tylko bowiem modlić się będzie 7 osób z Margarteki – ks. Rafał zostaje przez to dzieło też włączony w naszą pierwszoczwartkową modlitwę przed Najświętszym Sakramentem, która trwa nieprzerwanie od grudnia 2020, prowadzona przez członków Apostolatu Margaretka z naszej parafii. Zapraszamy wszystkich parafian w każdy pierwszy czwartek miesiąca od godziny 17.00, ale również zapraszamy do włączenia się do tego dzieła. Pracę Margaretek w parafii koordynuje z ramienia Siloe Joasia Młyńczyk . Jeśli nie traficie do niej osobiście to zostawcie swoje namiary u Marzenki w kawiarence Siloe (otwarte w każdą niedzielę od 11.00 do 13.00), na pewno do was oddzwonimy. Sami zadecydujecie w intencji kogo chcecie się modlić.

Maryja nieustannie prosi o modlitwę za kapłanów, zamiast narzekać na Kościół, wspierajmy go, wypraszając wiernych Ewangelii kapłanów, gotowych do posługi w każdych okolicznościach, prośmy, by Duch Święty udzielał im światła wiary, miłości, nadziei, przemawiał przez nich mocą słowa, by w naszym kraju zawsze był dostęp do sakramentów świętych… Tak wiele zależy od nas.

I PIELGRZYMKA APOSTOLATU MARGARTEKA – KALISZ 2022

W dniu 05.03.2022 grupa pielgrzymów z naszej parafii wspólnie z Margaretkami i ks. proboszczem Jarosławem Witoszyńskim udała się na I Pielgrzymkę Apostolatu Margaretka do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Pielgrzymka rozpoczęła się modlitwą różańcową, po której konferencję pt. ”Bohaterstwo polskich kapłanów” wygłosił ks. Bogusław Nagel.
Podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl, padły słowa wdzięczności za modlitwę w intencji kapłanów : „To jest wielka sprawa, wszyscy wiemy, jak bardzo także w dzisiejszych czasach potrzebna jest kapłanom modlitwa. Jak bardzo potrzeba kapłanom duchowego wsparcia, że są osoby, którym zależy na nich, dla których są ważni…Modlitwa za księży jest wyrazem szacunki, miłości do kapłanów, a przez to także wyrazem troski o Kościół. Ta modlitwa jest bardzo ważna…” – powiedział ks. biskup.
Po komunii, w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa Kaliskiego, biskup Damian Bryl zawierzył świętemu Józefowi kapłanów i Apostolat Margaretki z całej Polski.
Pielgrzymka zakończyła się nabożeństwem do św. Józefa i Koronką do Miłosierdzia Bożego.
Chętnych na wyjazd nie brakowało, mimo, ze w grudniu byliśmy przecież z parafią w Kaliszu. Może dlatego, że w Smolcu modli się aż siedem Margaretek.
No cóż, takich mamy kapłanów, jakich sobie wymodlimy, dlatego w Smolcu z tym od lat jest naprawdę dobrze:).

Koniec roku 2021

Wczoraj (31.01) po uroczystej mszy świętej, przepięknym nabożeństwie przed Najświętszym Sakramentem i odśpiewaniem Te Deum udaliśmy się jeszcze na kwadrans do salki parafialnej by złożyć sobie życzenia noworoczne. Nie wiemy, co ten nowy rok przyniesie, jesteśmy pełni obaw, ale wierzymy, że Boża Opatrzność czuwa nad wszystkim i pragniemy być w nim blisko Boga i Jego Matki.

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!