MARIANKOWE STAJENKI

Po intensywnym październiku, który upłynął Mariankom bardzo różańcowo oraz listopadzie, w którym dziewczynki zaangażowały się w promocję Cudownego Medalika, który jest świadectwem ich służby Maryjnej, przyszedł czas na grudzień i czas oczekiwania na Narodzenie Boga w naszej codzienności. Dzieci Maryi, jak w ubiegłym roku, spotkały się w środku Adwentu na warsztatach “deweloperskich”, czyli robieniu domków z piernika. Słodka (dosłownie! 🙂 ponad dwugodzinna praca zakończyła się sukcesem, powstało 17 domków, których los jest już na pewno przesądzony! 🙂 Dziękujemy dziewczynkom za ich zaangażowanie i posługę w parafii! Życzymy im i ich rodzinom radosnych Świąt Narodzenia naszego Zbawiciela, niech Maryja ma je zawsze w Swojej opiece!
animatorki Anna i Edyta & ks. Wojtek
P.S. Dziękujemy serdecznie za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania wszystkim mamom: Ani, która wsparła w pieczeniu bloczków ściennych, Kasi i Asi, które asystowały przy sklejaniu, by domki się nie rozpadły, księdzu Marcinowi, który też na chwilę wpadł i dzielnie pomagał dziewczynkom, no i pani Jadwidze, mamie naszego księdza proboszcza, która również przyszła nas wspierać 🙂

WIGILIA ODDANYCH MARYI

Doroczną wigilię Oddanych Maryi świętowaliśmy 15.02. W mocno okrojonym składzie, ale udało się przygotować świąteczną kolację i spędzić ten wyjątkowy wieczór z życzeniami i kolędami na ustach. Całość uroczystości poprowadziła Ania Ciesielska z Rady Wspólnoty Oddanych Maryi,  wszelkie kwestie kuchenne pięknie ogarnęła Gosia Osińska, w czym wspierały je Kasia i Edyta z Rady Wspólnoty. Wielu przygotowało potrawy, wyjątkowe!

Spotkania opłatkowe to też czas wspomnień – a jest co wspominać, bo rok ten był bardzo bogaty w wydarzenia! Ania podziękowała też zaangażowanym członkom wspólnoty za prowadzenie małych grup, diakonii, koordynacją projektów, podziękowaliśmy też naszym kapłanom za ich nieoceniona pomoc i wsparcie.

Niech Matka Boża wyprasza nam wszelkie potrzebne łaski na te piękne święta i kolejny rok naszej pracy formacyjnej – Rok Eucharystii – jak zadecydowała Rada Wspólnoty.

OPŁATEK JÓZEFOWY

W piątek 15.12 na spotkaniu opłatkowym zebrała się Grupa św. Józefa.  Czas grudniowy jest dla wszystkich bardzo napięty, do tego grasują wirusy i bakterie, ale udało się chociaż w wąskim gronie podzielić opłatkiem i podsumować ten roczny okres pracy modlitewnej i formacyjnej. Dziękujemy wszystkim członkom Grupy, ale przede wszystkim naszemu nowemu opiekunowi – ks. Marcinowi i siostrom Józefitkom, które przez cały rok dzielnie nas wspierały, ale też i naszym parafinom, którzy korzystają z propozycji modlitewnych czy rekolekcyjnych, jakie w ciągu roku przedstawiamy.  Niech Pan Bóg błogosławi na kolejny rok naszej pracy i modlitwy!

PROMOCJE MARIANKOWE

Dziś w naszej parafii świętowaliśmy promocje w formacji Dzieci Maryi więc zatrzymajmy się na chwilę nad pytaniem : Kim są Marianki?
Wspólnota Dzieci Maryi w parafii pw. Narodzenia NMP w Smolcu jest częścią wspólnoty Oddanych Maryi i zrzesza dziewczynki w wieku szkolnym, które chcą żyć duchem maryjnym i szerzyć cześć Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Formacja Marianek odbywa się przede wszystkim na spotkaniach w każdą pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. Spotkania te mają za cel przede wszystkim kształtowanie właściwych postaw w życiu dziewcząt.
Wspólnotę prowadzą osoby świeckie – Anna Ciesielska i Edyta Berghauzen, obie panie aktywnie pracują w Radzie Wspólnoty Oddanych Maryi. Mają w rezerwie do pomocy Diakonię Mariankową, czyli Kasię Liberską – Kruszynę i Andżelikę Budzyńską – i z tej pomocy nierzadko korzystają :)- im zawdzięczamy choćby wiele z dzisiejszych fotografii:)
Formację wspierają mocno nasi kapłani, ksiądz proboszcz od początku bardzo dopingował temu projektowi i często wpada na spotkania, opiekun Oddanych Maryi – ks. Wojciech – czuwa, by wszystko szło w dobrym kierunku, a i z ks. Marcinem dziewczynki już zdążyły się mocno zaznajomić!
Marianki bardzo dziękują wszystkim parafianom, którzy wsparli zakup sztandaru dla ich formacji – dziś został on uroczyście wprowadzony przez rodziców naszych dziewczynek i poświęcony przez księdza Proboszcza. Będzie towarzyszył każdemu wydarzeniu z udziałem Marianek. Ufamy, że podoba się również Matce Bożej:)
Świętem patronalnym Dzieci Maryi jest 8 grudnia, czyli Uroczystość
Niepokalanego Poczęcia NMP. W większości parafii w tym właśnie dniu kandydatki zostają oficjalnie przyjęte do grupy Dzieci Maryi, dostają medaliki z wizerunkiem Maryi (tzw. Cudowny Medalik objawiony przez Matkę Bożą św. Katarzynie Laboure w 1830r, w Paryżu). W Smolcu, ze względu na to iż jest to grupa typowo dziecięca, przenosimy uroczystość na najbliższą niedzielę, by pokazać innym dzieciom z parafii, jak pięknie można przeżywać swoją wiarę.
Dziecko Maryi przez min. jeden rok, jest kandydatką i zapoznaje się z celami grupy. Następnie, po roku formacji, w grudniu zostaje mianowana na Mariankę, czyli: składa Akt oddania się Maryi, dostaje strój (pelerynki st.II, spódniczki st.III), dostaje legitymację Dziecka Maryi (st.II), otrzymuje Cudowny Medalik na odpowiedniej do stopnia formacji wstążeczce:
żółta – stopień I – przygotowawczy, dostają kandydatki, które dołączyły do grupy (przed lub po wakacjach), oczywiście plus niebieską szarfę, którą noszą od początku wejścia do grupy
różowa – stopień II, kl.III-V, plus pelerynkę i legitymację, dostają dziewczynki po min. rocznym okresie formacji
zielona – stopień III, kl.VI-VIII, plus czarną spódniczkę, dostają dziewczynki starsze, które przeszły już dłuższy okres formacji
niebieska – stopień IV, kl. I liceum.
Dziś to Apolonia i Dobrusia wstąpiły do Dzieci Maryi, dostały medalik na różowej wstążeczce i pelerynki. Hania i Oliwka dostały medalik na zielonej wstążeczce i spódniczki.
12 dziewczynek, z czego 2 były nieobecne (pozdrawiamy gorąco i życzymy zdrowia!), otrzymały medalik na żółtej wstążeczce – to kandydatki.
PROMOWANYM DZIEWCZYNKOM I ICH RODZICOM Z SERCA GRATULUJEMY I ŻYCZYMY NIEUSTANNEGO PROWADZENIA NIEPOKALANEJ, A ANIMATORKOM – ANI I EDYCIE – SKŁADAMY WYRAZY WDZIĘCZNOŚCI ZA ICH DOTYCHCZASOWĄ PRACĘ, POŚWIĘCONY CZAS, MIŁOŚĆ DO DZIECI I PRZYGOTOWANIE TAK PIĘKNEJ DZISIEJSZEJ UROCZYSTOŚCI!

Obowiązki Dziecka Maryi (wersja dla wszystkich grup Dzieci Maryi w Polsce)
1. Dziecko Maryi żyje w łasce uświęcającej.
2. Bierze czynny udział w Eucharystii.
3. Czci Niepokalaną i chce Ją naśladować.
4. Często rozmawia z Bogiem na modlitwie.
5. Pogłębia swoja wiedzę religijną, uczęszcza na spotkania dzieci Maryi.
6. Kocha swoją parafię. Aktywnie włącza się w jej życie.
7. Dba o religijną atmosferę w rodzinie.
8. Jest wzorem ucznia.
9. Śpieszy bliźnim z pomocą.
10. Jest apostołem wśród swojego otoczenia.

GODZINA ŁASKI

“Kim jest ta, co wyłania się z pustyni?
Otoczona wonią mirry i kadzidła.
W całej pełni chwały wchodzi Córa Królewska,
w całej pełni chwały wchodzi Córa Królewska,
MARYJA!”

Bez tej pieśni już nie wyobrażamy sobie Godziny Łaski:).
W połowie godziny było nas naprawdę sporo, ale nie chcieliśmy przeszkadzać w modlitwie zdjęciami. Te z przygotowań i wychodzenia też piękne. Dziękujemy bardzo Annie i Aleksandrowi!
Łaski zagarnialiśmy pełnymi garściami – dla naszej ojczyzny, parafii, naszych wspólnot, rodzin, osób bliskich naszym sercom… a być może, że Oddani Maryi modlili się o łaskę pełnego zjednoczenia z naszą Panią?…, a w konsekwencji z Jej Synem? Bo cóż ważniejszego może być do wymodlenia dla Niewolnika Maryi?:)
W Godzinie Łaski Maryja jest hojna… może Cię zaskoczyć:)

ŚW. JAN OD KRZYŻA I ŚW. TERESA OD JEZUSA – DUCHOWOŚC KARMELITAŃSKA W PIGUŁCE

24 listopada Oddani Maryi zebrali się na comiesięcznym spotkaniu formacyjnym – tym razem wokół duchowości karmelitańskiej. O drodze do świętości św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Jezusa opowiedział nam pięknie ks. Marcin Jakimów. Nie tylko opowiedział, bo spotkanie ubogaciły slajdy, z których największym zainteresowaniem cieszył się wykres rozwoju duchowego:).

Jak wygląda nasze życie duchowe? Wznosimy się po stopniach do Nieba, mimo, że czasem upadamy? Czy może tkwimy na stabilnym, ale jednak niskim poziomie?  Co proponują nam święci, którzy wiele lat karczowali tę ścieżkę, by nam było łatwiej? Jeśli zainteresował  cię temat,  to poniżej znajdziesz  krótkie  streszczenie  autorstwa  ks. Marcina.

Na tym spotkaniu ks. Wojciech zaprezentował nam też nowy tron pod Najświętszy Sakrament, zakupiony z danin rekolekcyjnych rekolekcji zawierzenia Maryi 33 dni z marca 2023.