ZWIASTOWANIE 2024

Dla Oddanych Maryi Zwiastowanie to klucz do zrozumienia istoty naszego charyzmatu. w tym roku obchodziliśmy je wyjątkowo 8 kwietnia.
Bóg przyjął naszą naturę! Czy mógł bardziej okazać nam miłość? Czy mógł zniżyć się jeszcze bardziej?
Jej “fiat”, które staje się naszym “fiat” – niech mi się stanie! Bo Twoja wola, Panie, jest moim pragnieniem i moją radością!
Uroczystość Zwiastowania NMP dla Jej Niewolników z miłości to największe święto w roku! Było więc uroczyście i na bogato! I po raz pierwszy akt zawierzenia miał miejsce wcześniej, bo składaliśmy go w Wielkim Tygodniu.
Dziś też prawie 30 osób podjęło trud adopcji duchowej dziecka poczętego zagrożonego aborcją, poprowadzony przez Wspólnotę Różańca Rodziców za Dzieci.  W  tej grupie sporo było członków naszej wspólnoty! Aborcja to najczęstsza przyczyna śmierci dziś na świecie. Tyle mówimy o prawach człowieka! A tak niewiele nas, jako społeczeństwo, obchodzą prawa tych najmniejszych i najsłabszych.
A uratować choćby jedno życie znaczy więcej niż zawojować świat!

Była uroczysta Msza Święta – oprawę muzyczną zapewniła diakonia muzyczna Oddanych Maryi Miriam’s Slaves, z jak najlepszej strony pokazała się też Diakonia Liturgiczna, dary poniosły niezawodne Marianki... a potem było świętowanie – agapa przy suto zastawionych stołach i świadectwa… takie z rekolekcji, ale i takie dłuższe… nawet z wielu lat życia z Maryją:)… no i wspólnota wzbogaciła się w nową świecę – przywiezioną przez naszą członkinię Edytę Berghauzen prosto z Medjugorie .

FINAŁ REKOLEKCJI ZAWIERZENIA 2024

25. marca z reguły przeżywamy uroczystość Zwiastowania Pańskiego. To wielkie święto Oddanych Maryi, bowiem nasze zbawienie rozpoczęło się od Wcielenia! W tym roku, z uwagi na Wielki Tydzień, Zwiastowanie obchodzić będziemy 8 kwietnia i wtedy to Oddani Maryi Siloe Smolec spotkają się na Mszy Świętej i uroczystej agapie ze świadectwami. Jednak już wczoraj cała wspólnota zakończyła rekolekcje zawierzenia 33 dni, kto mógł to był z nami, odczytała akt zawierzenia Jezusowi przez ręce Maryi, kandydaci złożyli na ołtarzu swoje własnoręcznie przepisane akty zawierzenia (nowo zawierzonych mamy w tym roku 10 osób), a prawie 50 osób odnowiło swoje zawierzenie. Niektórzy sprzed roku, inni sprzed 4-5 lat, a inny jeszcze starsze.
Wspólnota spotyka się zasadniczo raz w miesiącu – są to spotkania formacyjne w czwarte piątki miesiąca. Oprócz tego oferujemy członkom małe grupy dzielenia (raz w miesiącu – jest ich na dziś trzy po ok. 8 – 12 osób: Grupa Królowej Rodzin, Królowej Pokoju i Królowej Wyznawców), prowadzimy Maryjną Szkołę Biblijną, dajemy naszym członkom możliwość służby w diakoniach wspólnotowych : muzycznej, modlitewnej, liturgicznej. Prowadzimy formację dla dziewcząt – Dzieci Maryi (Marianki), grupę Sympatyków Wspólnoty, współprowadzimy Pierwsze Soboty Miesiąca. Za chwilę rozpoczynamy kolejny już cykl Nabożeństw Fatimskich. Raz w roku, na 40 dni przed uroczystością Zwiastowania, organizujemy dla siebie i wszystkich chętnych rekolekcje zawierzenia Jezusowi przez ręce Maryi, ściśle wg wskazań św. Ludwika de Montfort. Rekolekcje te trwają 33 dni. W ich trakcie przechodzimy przez cztery etapy: wyzbycie się ducha tego świata, poznanie siebie, poznanie Maryi, poznanie Jezusa Chrystusa. To jest codzienna modlitwa, rozważanie Słowa, spotkania w małej grupie rekolekcyjnej, nabożeństwa – w tym roku było ich sporo – uroczyste rozpoczęcie z wprowadzeniem do rekolekcji, Nabożeństwo ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej, Droga Krzyżowa, Nabożeństwo Pokutne i wczorajsza Msza Święta finałowa – po raz pierwszy mieliśmy osobną Mszę Wspólnotową! Dziękujemy ks. Wojciechowi – naszemu Opiekunowi! Czasem potrzeba też indywidualnych spotkań, a od jakiegoś czasu mamy też codzienny kontakt na grupach społecznościowych, gdzie każdego dnia pojawiają się dodatkowe rozważania do kolejnych dni rekolekcji. Serdecznie na te rekolekcje zapraszamy! Ale zawierzenie swojego życia to dopiero początek, dlatego wszystkim zawierzonym proponujemy stałą formację – życia przez Maryję, z Maryją, w Maryi i dla Maryi.
Wierzymy, że nikt nie zna lepiej drogi do naszego Zbawiciela jak ta, która nosiła Go w swoim łonie dziewięć miesięcy, wykarmiła, wychowała i ofiarowała Bogu za nas wszystkich. Ta, którą pod krzyżem otrzymaliśmy za Matkę i Przewodniczkę. Ta, która jest Arką na czasy chaosu, zamieszania i upadku wartości. To są czasy Maryi!

PLENEROWA DROGA KRZYŻOWA SMOLEC – JASZKOTLE

W ostatni piątek przed Niedzielą Palmową nasze wspólnoty uczestniczyły w Plenerowej Drodze Krzyżowej ze Smolca do Jaszkotla.

Chwilę po 18.30 wyruszyliśmy i jako pierwsi krzyż nieśli przedstawiciele LSO, następnie przedstawiciele smoleckich wspólnot parafialnych: Domowego Kościoła, Kręgu Biblijnego, Oddanych Maryi, Grupy Modlitewnej Św. Józefa, Wspólnoty Żywego Różańca… w dalszej kolejności przedstawiciele stanów: matki, ojcowie, dzieci, młodzież, siostry zakonne, kapłani.
Dalej krzyż podjęli parafianie z Jaszkotla i zakończyliśmy nabożeństwo w kościele naszych sąsiadów, z którymi przecież kiedyś byliśmy jedną parafia.
Całość poprowadził ks. Proboszcz Jarosław Witoszyński, z pomocą naszych wikariuszy i Krysi Woszczyk, bez której już ciężko sobie wyobrazić plenerową Drogę Krzyżową – na zmianę z księdzem proboszczem poprowadzili dziś pięknie śpiew.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom, Księdzu Proboszczowi i parafianom z Jaszkotla, wszystkim czytającym rozważania i niosącym krzyż. Szczególnie dziękujemy tym małym uczestnikom, bo to jednak kawałek drogi!
Trasę zabezpieczała Straż Pożarna, wszyscy czuliśmy się bardzo bezpiecznie!
Ps. Dziękujemy Jackowi, że nam zrobił zdjęcie… dorzucamy do naszej kolekcji:)

Siedem Boleści Matki Bożej i Nabożeństwo Pokutne Oddanych Maryi

Oddani Maryi – w ramach rekolekcji zawierzenia – odprawiają też wiele nabożeństw. W tym roku po raz pierwszy zgromadziliśmy się na Nabożeństwie ku czci 7 Boleści Matki Bożej. 28.02 ocieraliśmy łzy z oczu Maryi, pochylając się nad siedmioma bolesnymi wydarzeniami z życia Matki Bożej.
Mamy nadzieję, że to nabożeństwo na stałe zagości w naszej parafii!
Modlitwy odmawiamy na specjalnych 7-częsciowych różańcach, które przygotowała Ania Ciesielska na tę okoliczność – mariankowe rękodzieło!
Różaniec do Siedmiu Boleści Maryi zatwierdził papież Benedykt XIII w 1724 r. Rozpowszechniony jest on w całym Kościele. Matka Boża sama przypomniała o tej modlitwie podczas objawień trzem dziewczynkom w Kibeho w Rwandzie /Afryka/ w latach osiemdziesiątych XX wieku (1981-1983). Jednej z wizjonerek (Marie Claire Mukangango) Najświętsza Dziewica wyznaczyła (6 marca 1982 r.) misję upowszednienia na całym świecie Różańca do Siedmiu Boleści Najświętszej Dziewicy Maryi. Objawienia Dziewicy Maryi dla Marie Claire zakończyły się 15 września 1982 r., w dniu, w którym Kościół czci Matkę Bożą Bolesną. Objawienia w Kibeho są to pierwsze objawienia maryjne uznane przez Kościół w XXI w.
Najświętsza Panna zwróciła się do jednej z widzących z Kibeho:
To o co was proszę, to pokuta. Chcę jedynie skruchy. Jeżeli będziecie odmawiać Różaniec do Siedmiu Boleści, rozważając ją, otrzymacie moc, by naprawdę żałować. Dziś wielu ludzi w ogóle nie umie prosić o przebaczenie. Nadal krzyżują mego Syna.
„Jeśli modlisz się na Różańcu do Siedmiu Boleści i rozważasz głęboko jego tajemnice, znajdziesz siłę, która potrzebna jest do nawrócenia z grzechu i przemiany twojego serca. Módl się na Różańcu do Siedmiu Boleści, aby odnaleźć drogę nawrócenia”/objawienie w Kibeho/
Autorem muzyki i tekstów do śpiewanych części nabożeństwa jest sercanin biały brat Andrzej Kostrowicki SSCC.
A zainteresowanych oryginalnym wykonaniem zapraszamy do przepięknego średniowiecznego Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu www.starywielislaw.pl

20 marca spotkaliśmy się na Nabożeństwie Pokutnym, które przygotowały i poprowadziły Edyta Berghauzen i Małgorzata Osińska. Dla nas wszystkich te rekolekcje były niesamowitym czasem poznawania prawdy o sobie oraz potwierdzenie umiejętność wyzbywania się ducha tego świata. Pod koniec rekolekcji zawsze przygotowujemy się do sakramentu pokuty i pojednania, w którym możemy przyjrzeć się swojej małości wobec Majestatu Bożego, zobaczyć i nazwać swoje grzechy i wyrazić szczery żal za nie.

MODLITWA ZA OJCZYZNĘ

Drodzy Parafianie!
dziś rozpoczynamy ogólnopolską nowennę w intencji naszej Ojczyzny. Prosimy was wszystkich szczególnie o duchową łączność z sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze każdego dnia o godz. 21.20. wszelkie szczegóły, jak odprawić nowennę, znajdziecie w komentarzach w formie do wydruku.
Jednocześnie chcielibyśmy Was poinformować o zamówionych przez Oddanych Maryi Siloe Smolec Mszach Świętych w następującej intencji:
“O Boże błogosławieństwo i opiekę Królowej Polski dla naszej Ojczyzny, zachowanie jej od wojny, o mądrość i odwagę dla Polaków w bronieniu wiary i wartości chrześcijańskich”
Pierwsza taka Msza Święta odprawiona została 3.03 o godz. 13.00, kolejne :
05.04 piątek godz. 18.00
24.05 piątek godz. 18.00
07.06. piątek godz. 18.00
Jednocześnie wciąż trwa nowenna przed uroczystością św. Józefa – w tym roku Grupa Modlitewna św. Józefa Siloe Smolec podjęła tę samą intencję i również modli się za naszą Ojczyznę.
We Wspólnocie Oddanych Maryi powstała w ubiegłym miesiącu Róża Różańcowa w intencji Polski, składająca się z członków naszej Wspólnoty.
Wszystkich, którym leży na sercu Polska, którym nie jest wszystko jedno jakie wartości będą w naszym kraju pielęgnowane, mocno zapraszamy do wspólnego wołania do Boga przez wstawiennictwo naszej Królowej z Jasnej Góry.

DROGA KRZYŻOWA Z MARYJĄ

15 marca Oddani Maryi poprowadzili Drogę Krzyżową z Maryją... To początek finałowych nabożeństw rekolekcji zawierzenia Maryi 33 dni. Dziękujemy wszystkim, którzy dziś przeszli tę drogę  z nami, a szczególnie grupie Miriam’s Slaves i grupie zawierzeniowej, w której dzielnie pracują: ks. Wojtek, Andżelika Budzyńska, Kasia Liberska – Kruszyna, Ania Gierko i Edyta Niemczynowska – Frąckieiwcz.
Maryja tam wtedy była… przeżyła każdą sekundę… z każdej wyciągnęła naukę… W Jej Niepokalanym Sercu przetrwał wówczas Kościół.

ROZPOCZĘCIE REKOLEKCJI ZAWIERZENIA MARYI 2024

25 lutego wystartowała 8 edycja smoleckich rekolekcji zawierzenia. Oddani Maryi Siloe Smolec wraz z ks. Wojciechem rozpoczęli coroczny czas skupienia – rekolekcje zawierzenia Maryi 33 dni wg św. Ludwika Marii Grignon de Montfort. Realizujemy je w trzech grupach: kandydaci do złożenia aktu zawierzenia, grupa Odnowienie 2024 i Wspólnota Oddanych Maryi. Wszyscy mamy ten sam program, te sam podręczniki, tych samych animatorów:).Razem wystartowało dziś 58 osób. Każda z tych osób potrzebuje wsparcia modlitewnego naszych… Z góry dziękujemy!

MARYJNA SZKOŁA BIBLIJNA

Od dwóch lat Oddani Maryi Siloe Smolec prowadzą dla swoich członków  Maryjną Szkołę Biblijną. Patronat honorowy na Szkołą objął  w maju 2022 ks. prof. Waldemar Rakocy – ceniony biblista z Krakowa ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

Spotykamy się raz w miesiącu i omawiamy poszczególne księgi Pisma Świętego. Jesienią 2023 przeszliśmy pięknie przez Pięcioksiąg, od stycznia studiujemy Ewangelie. 

W Maryjnej Szkole Biblijnej w niedzielne wieczory spotyka się 17 osób, w tym prowadzący: Edyta i Dariusz Frąckiewiczowie.

REKOLEKCJE ZAWIERZENIA MARYI 2024

Drodzy Czytelnicy!
Już dziś zapraszamy was do wzięcia udziału w rekolekcjach Zawierzenia Maryi 2024. Prowadzimy je zgodnie z założeniami św. Ludwika de Montfort, który poprzez to 33-dniowe przygotowanie pragnie doprowadzić nas do nieustannego życia Doskonałym Nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny. Życie z zjednoczeniu z Nią jest możliwe! A zjednoczenie z Nią to zjednoczenie z Jej Synem – z całą Trójcą Świętą!
Masz lepszy pomysł na życie?
Oddanie się w niewolę miłości Jezusowi przez ręce Maryi powinno być aktem świadomym, stąd nabożeństwa, spotkania formacyjne, grupa dzielenia. Nie znajdziesz czasu teraz, to nie znajdziesz go również potem, by w swojej codzienności żyć zasadami tego nabożeństwa, bo to jest droga, którą idziesz sam, wspierany przez wspólnotę (jeśli tego zechcesz) i przez całe NIEBO, ale to droga codziennych indywidualnych ćwiczeń duchowych, gdzie wszystko jest w Twoich rękach.
Jeśli czujesz zaproszenie Maryi – nie wahaj się – nie ma znaczenia na jakim etapie rozwoju duchowego jesteś. Nie ma znaczenia, jak wielką masz wiedzę religijną, nie ma znaczenia twoje dotychczasowe zaangażowanie w życie Kościoła, ma znaczenie tylko Twoja decyzja i determinacja, by ten ponad miesiąc oddać Bogu, Ona wyciśnie z niego każdą minutę, na Bożą chwałę i dla Twojego zbawienia.

ORSZAK TRZECH KRÓLI

Z radością informujemy, że wielu członków naszych wspólnot Siloe Smolec czynnie zaangażowało się w tegoroczny Orszak Trzech Króli! Cała Święta Rodzina i nasza lokalna Gwiazda to członkowie Oddanych Maryi – Roma, Piotr, Tymuś, Darek...  Ale przepięknie pokazały się też Marianki z zacnymi archaniołami Anią i Edytą. Trzej Królowie również przybyli z Oddanych Maryi: Stefan, Wojtek, Aleksander… gratulacje dla głównych bohaterów tego wydarzenia, bez których nie byłoby orszaku!

Wielu z naszych było też członkami poszczególnych orszaków królewskich, angażowało się w różne  – może mniej widoczne  posługi – jak Marzenka, która mocno wspierała organizację, ale i zadbała i poczęstunek dla występujących w poszczególnych scenkach.

Ale tego wszystkiego by nie było, gdyby nie nasza nieoceniona Krysia Woszczyk – zawierzona Maryi, zawierzona św. Józefowi,  regularnie uczestnicząca w formacji obu tych wspólnot – nie ma się więc co dziwić, że Duch Święty tak pięknie ją prowadzi!  Za cały poświęcony czas, zaangażowanie, prowadzenie – DZIĘKUJEMY! Tobie i całej Twojej licznej ekipie z różnych grup parafialnych, ze Szkoły Podstawowej, Drużyny Harcerskiej, Straży Pożarnej itp., itd….

Do zobaczenia za rok!