Katechezy mistagogiczne ks. prof. Waldemara Rakocego

Kto był z nami w lipcu, gdy przerabialiśmy wspólnie katechezy mistagogiczne ks. Waldemara Rakocego?  Jeśli dotarliście do ostatniej to super, bo naprawdę warto, jeśli się nie udało, a wiadomo, że wakacje kierują się swoimi prawami, to prezentujemy wam wszystkie zebrane w jednym miejscu i jeszcze raz ogromnie zachęcamy do ich spokojnego odsłuchania. A nie przesadzimy pisząc, że warto to zrobić dwa, a nawet i trzy razy.  To takie niby podstawy, ale nie tylko dla początkujących, my słuchaliśmy z ogromnym zainteresowaniem i wiele się nauczyliśmy.  Słuchajcie i dzielcie się z nami swoimi opiniami!

Wszystkie znajdziecie po kolei na stronie księdza profesora, pod poniższym linkiem

http://www.waldemarrakocy.pl/katechezy.htm

 

Rekolekcje wyjazdowe Oddanych Maryi

W dniach 24 – 26 września wspólnota Oddanych Maryi gościła na Klonowym Wzgórzu w Stroniu Śląskim na rekolekcjach wyjazdowych, których tematem przewodnim były: Opatrzność Boża i walka duchowa. W piątek zaczęliśmy mszą świętą i spotkaniem modlitewnym (przy dźwiękach słowiczych głosów z Miriam’s Slaves:), czekając aż wszyscy szczęśliwie dotrą na miejsce (wielu więc nie załapało się na pierwsze nasze zdjęcia przy grocie Matki Bożej). Dzieci i młodzież integrowały się w sali zabaw, my wieczorkiem w jadalni i w naszych pokojach.

W sobotę o 7.00 rano dla chętnych była msza święta a zaraz potem jutrznia w sali zabaw, po której śpiewaliśmy tak mniej brewiarzowo: czy wy wiecie, że jesteśmy świątynią – świątynią, w której mieszka Święty Duch! Dzieci nauczyły się błyskawicznie! Pierwszy blok konferencyjny dotyczył Bożej Opatrzności. Dzieci wczesnoszkolne w tym czasie uczyły się pod kierownictwem Kasi i z pomocą Janka, jak Boża Opatrzność realizowała się w życiu Noego. Wykonały przepiękne arki – sami oceńcie! Rozmaitość zwierzątek w tych arkach nas zaskoczyła – od pająka po jeżozwierza, lwa, żółwia, żyrafę….
Młodzież (czyli nasze nastolatki)- pod wodza Joasi – rysowały Oko Bożej Opatrzności, opatrując je własnymi skojarzeniami. Bo jak się sami zastanowicie – to nie tak łatwo zdefiniować, czym jest ta Opatrzność. Łatwiej nam chyba na przykładach podać, jak realizuje się w naszej codzienności.
W południe ruszyliśmy w góry. Spora ekipa udała się na Czarną Górę – jedni Luxtorpedą, a inni na własnych nogach – tych była zdecydowana mniejszość – ale to ta piątka “wybrała lepszą cząstkę”. Ale ci z Luxtorpedy schodzili o własnych siłach, a to dość strome podejście, więc im też gratulujemy, bo trochę tam było małych stópek:)

Po powrocie był pyszny obiad… a po obiedzie… oj ciężko było się skupić na walce duchowej… Tym bardziej, że było o demonie obżarstwa:)… zresztą nie tylko o tym demonie… Walka duchowa tak nas pochłonęła, że spotkanie trwało ponad 2 godziny i zaliczyliśmy pierwszy poślizg czasowy, bo do tej pory wszystko szło zgodnie z zaplanowanym scenariuszem:) W czasie drugiego bloku rekolekcji dzieci i młodzież lepiły anioły z masy solnej i słuchały anielskich historii, bo za chwilę doroczne wspomnienia anielskie. Efekt – powalający! Anioły zostały osuszone w suszarce do grzybów i na zakończenie rekolekcji wręczone przez panią Franię. To się nazywa pamiątka z wyjazdu! Wieczorem było ognisko, a na nim dyskusje o wspólnocie i małych grupach (na fotografii najwytrwalsi:).

Niedziela rano to, jak przystało na wspólnotę maryjną,  Godzinki o 7.45, po nich jutrznia i dalszy ciąg walki duchowej. Ostatni – trzeci – blok rekolekcyjny. Po nim udaliśmy się do “teatru”, bowiem dzieci pod okiem Kasi i Janka, przygotowały piękne przedstawienie historii Gedeona!
O 12.00 była msza święta w kościele parafialnym, obiad, dziesiątek różańca w wiacie, a po nim świadectwa i dyskusja. Musieliśmy odśpiewać nie tylko “Cały jestem Twój”, ale przede wszystkim hit wyjazdu: “tu stoją krokodyle” . Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ten wyjazd mógł się zrealizować. Wszystkim, którzy służyli w czasie tego weekendu na rożny sposób. Wszystkim, którzy pojechali (18 dorosłych, 6 małych dzieci i 6 młodzieży), ale też tym, którzy modlili się, byśmy bez niepotrzebnych “atrakcji” dotarli szczęśliwie do końca (szczególnie diakonii modlitwy wstawienniczej). A po owocach poznacie:)

Zawierzenie

8 września 2021 roku uroczyście zawierzyliśmy naszą parafię Maryi…

Kochani! Dziękujemy Wam, że byliście dziś z nami! Że dla wielu naszych parafian ta uroczystość była jednak Wydarzeniem! Dziękujemy członkom wspólnoty Oddani Maryi, których wyraźnie było widać i słychać – z mocą! Nazwiska sobie darujemy, bo we wspólnocie wiedzą dokładnie, kto i ile z siebie dał, by dziś było tak pięknie:)
Dziękujemy członkom chóru Smolec Cantans – śpiew chóralny nadaje każdej uroczystości tyle powagi, że wszyscy stajemy niechcący na baczność:), a przecież kilkoro członków z tej formacji muzycznej buduje też wspólnotę Oddanych Maryi, więc połączyli siły z Miriam’s Slaves, co chyba dobrze rokuje na przyszłość:). Szczególne podziękowania kierujemy do naszego organisty, Bartosz Więckowski – super, że możemy na Ciebie liczyć! Dziękujemy za zrozumienie, sprawną komunikację i Twoje zaangażowanie!
Wiemy, ile zadań realizowała ostatnio Służba Liturgiczna Ołtarza, tym bardziej dziękujemy, że byliście – Wasza posługa jest bezcenna!
Dziękujemy panom, którzy rano składali rusztowania, by wieczorem ponownie je rozkładać w innym miejscu.
Dziękujemy diakonii liturgicznej wspólnoty Oddani Maryi – pięknie, że mogliśmy wraz z darami ołtarza zanieść nasze zobowiązania na ołtarz Chrystusa – a trochę się ich uzbierało- piękny prezent urodzinowy dla naszej Matki!
Nasza Pani obchodziła  urodziny, a nasz Wikariusz imieniny – życzenia w imieniu parafian złożyli przedstawiciele chóru Smolec Cantans. Odpust to też godna okazja, by uroczyste przyrzeczenie codziennej modlitwy złożyły dwie kolejne “Margaretki” – jedną otrzymał ksiądz Proboszcz, a drugą ksiądz Grzegorz. To już szósta i siódma “Margaretka” w naszej parafii! Modliły się już od czerwca, ale “w konspiracji”, 8 września ujawniły się swoim “podopiecznym”. Nie sądzicie, że właśnie dlatego mamy tak wspaniałą parafię, że modlimy się za naszych kapłanów?
Obudziliśmy się kolejnego ranka szczęśliwsi, bo rękach naszej Pani jesteśmy bezpieczni, z nią góry możemy przenosić! I przenosimy! Ale to też zadanie. Jak usłyszeliśmy: “Wypełniając wolę naszego Pana i Zbawiciela pragniemy, byś Maryjo była bardziej znana i miłowana, by Twoje wezwanie do nawrócenia i pokuty poznał i wypełnił świat. I temu zadaniu chcemy oddać nasze serca i nasze ręce. “
Chcesz poznać lepiej Panią z naszego ołtarza i wielu innych ołtarzy świata? Chcesz uczyć się ją bardziej kochać i wypełniać Jej wezwanie? Zastanawiałeś się kiedyś, czy może być częścią Wspólnoty Oddani Maryi i razem z nami pracować na większą chwałę Pana Boga w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Smolcu? Jeśli tak to zapraszamy!
a o naszym zawierzeniu było głośno w archidiecezji:

https://wroclaw.gosc.pl/doc/7091472.W-Smolcu-oddali-sie-w-niewole-Maryi-tak-jak-ich-poprzednicy-Po?fbclid=IwAR0ApbYEPQyFkv7UaQJvYsDDzfa5myav4cbYeTcMBrfjZM_oE34jM2dV7nE

 

Akt oddania Parafii w Macierzyńską Niewolę Matki Kościoła – 8 września 2021 r.

Drodzy Parafianie!

Tegoroczne obchody odpustowe w naszej parafii będą miały szczególny charakter. 8 września, po mszy świętej o godz. 18.00, przed Najświętszym Sakramentem i obrazem naszej Jasnogórskiej Pani, odnowimy „Akt oddania Parafii w Macierzyńską Niewolę Matki Kościoła”. Akt ten został złożony przez naszych poprzedników, z ks. Łukaszem Makolądrą na czele, w dniu 8 grudnia 1965 roku. Wówczas to cała smolecka społeczność zawierzyła naszą parafię opiece Maryi, przygotowując się do tego aktu w dziewięcioletniej nowennie milenijnej.
My prosimy o zaledwie dziewięć dni łączności modlitewnej w tej intencji. Na profilu facebookowym Siloe Smolec będziemy inicjować taką modlitwę każdego dnia, począwszy od 30 sierpnia. Osoby, które nie są aktywne w Internecie, prosimy o łączność modlitewną według własnego pomysłu, z uwzględnieniem modlitwy „Pod Twoją obronę”. Będziemy też modlić się wspólnie  na chwilę przed rozpoczęciem mszy świętych codziennych. Ofiarujmy też różne umartwienia, posty, obecność na mszach świętych, dobre uczynki oraz przyjmowane z pokorą cierpienia w tej intencji, by Najświętsza Maryja Panna objęła swoją opieką wszystkie rodziny naszej parafii, naszych kapłanów, dzieci, młodzież, seniorów, przedsiębiorców, wszystkie wspólnoty i formacje muzyczne, działające tu na chwałę Bożą… Powierzmy Jej wszystkie osoby, które modlą się w naszej świątyni, złóżmy ten akt oddania w naszych rodzinach (opublikujemy jego tekst pod koniec nowenny). Na mszę świętą w dniu 8 września przynieśmy świece i spisane na karteczkach nasze osobiste zobowiązania (nie ma konieczności podpisania) – złożymy je na ołtarzu w uroczystej procesji z darami.
Nasi rodzice i dziadkowie, mieszkańcy Smolca i okolic, zawierzyli się Niepokalanej Matce w czasach, gdy o nadzieję było tak trudno, uwierzmy i my w to, że Bóg jest większy od wszelkich trudności, od wszelkiego zła, które naokoło nas butnie podnosi głowę. Jak w Kanie Galilejskiej poprośmy Ją o pomoc i powiedzmy Jej, że my – obecni parafianie Smolca, Mokronosu, Krzeptowa i Rybnicy – też pragniemy powierzyć nas i naszą parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Macierzyńską Niewolę Matki Kościoła.
8.09.2021 godz. 18.00
Wspólnota Oddanych Maryi Siloe Smolec

Matka Boża Cierpliwie Słuchająca

21 sierpnia wielu członków naszej wspólnoty wyruszyło z księdzem proboszczem i sporą grupą parafian na pielgrzymkę autokarową do Matki Bożej do Rokitna. Piękny czas modlitwy i przeżywania wspólnoty wykorzystaliśmy też na propagowanie kultu Niepokalanego Serca Maryi, była to bowiem wigilia wspomnienia Maryi Królowej – o tym w autokarze mówił Darek – i planowanego na 8 września odnowienia poświęcenia parafii smoleckiej Matce Bożej – do tego zachęcała Edyta. Poświęcenie to miało miejsce 8 grudnia 1965 roku na zakończenie obchodów millenium chrztu Polski.

Maryja Cierpliwie Słuchająca wsłuchiwała się w nasze prośby i podziękowania, ale ufamy , że też uczyła nas, jak cierpliwie słuchać głosu Pana Boga, jak rozpoznawać natchnienia Ducha Świętego, w końcu jest jego umiłowaną Oblubienicą.

W drodze powrotnej nawiedziliśmy piękny pocysterski klasztor w Gościkowicach – Paradyżu i figurę Chrystusa Króla w Świebodzinie. Księże Proboszczu, czekamy na kolejna wyprawę! A przy okazji formacja muzyczna Miriam’s Slaves zrobiła sobie pamiątkową fotografię.

Katechezy mistagogiczne

Misje zobowiązują… idąc za ciosem Siloe Smolec przez cały lipiec i dziesięć dni sierpnia 2021  udostępniało katechezy mistagogiczne ks. prof. Waldemara Rakocego. Niesamowity materiał, przygotowany z dbałością o szczegóły – wszystkie 40 odcinków (no bez trzech, które są dopiero nagrywane:) znajdziecie na naszym profilu FB Siloe Smolec.  Dla członków małych grup wspólnoty Oddani Maryi to materiał obowiązkowy i będzie  “odpytka” we wrześniu – ale to na zamkniętej grupie – dla reszty: sympatyków wspólnoty, parafian i wszystkich czytelników naszego profilu – na stronie publicznej.  No i oczywiście, jak to w wakacje, ciężko się zebrać do poważniejszych zadań, mimo to jednak sporo osób kurs katechetyczny ukończyło i z zachwytem wypowiada się o pracy księdza profesora. Te wakacje zmarnowane nie są!

MISJE ŚWIĘTE

20 czerwca rozpoczęliśmy w naszej parafii Misje Święte – niesamowity czas łaski! Poprowadził je dla nas ks. Tomasz Kostecki, którego chyba przedstawiać nie trzeba. Właściwy człowiek na właściwym miejscu!

Szczegółowe relacje z każdego z dnia, z mnóstwem zdjęć i nagrań wideo znajdziecie Państwo na publicznym profilu FB Siloe Smolec. My powiemy tylko, że było cudnie i  że ks. Tomasz jest już na stałe związany z nami – Margeretką Smolecką:), w której modlą się nasze parafianki:). Kawiarenka Siloe pracowała w tym czasie na zwiększonych obrotach, produkując niezliczone litry wody z miętą i cytryną, rozdzielając podlaskiego sękacza ks. Tomasza i koordynując wiele działań, których wcześniej nie planowaliśmy:)

No i przyznamy się, że mogliśmy spotkać się z naszym misjonarzem też w salce, a dokładnie wspólnota Oddanych Maryi i jej sympatycy, zadać pytania, podzielić się przeżyciami i wrażeniami… i ksiądz Tomasz poświęcił też naszą wspólnotową ikonę!

Wielka rzecz takie misje i za ten pomysł i jego realizację ogromnie dziękujemy Księdzu Proboszczowi Jarosławowi Witoszyńskiemu!

Niepokalanego Serca Maryi

W piątek 11.06 w piątek obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, a dzień później 12.06 wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi.  I na tę właśnie maryjną sobotę zaplanowaliśmy zakończenie roku formacyjnego dla Wspólnoty Oddani Maryi, bowiem z uwagi na planowane Misje Święte nie było możliwości zwyczajowego spotkania w czwarty piątek miesiąca.
Na mszy świętej o 9.00 rano śpiewała formacja Miriam’s Slaves, szczególnie oddana naszej parafialnej patronce. Po mszy świętej Oddani Maryi spotkali się na uroczystym zakończeniu w salce. Była kawa, ciasta, sprawozdanie z całego roku i krótkie nauczanie o Niepokalanym Sercu Maryi.
Z końcem roku “szkolnego” z zarządu Siloe Smolec odeszła Małgosia Strączek – dziękujemy jej za pracę na rzecz wspólnoty i parafii. Powstały też nowe diakonie. Obok istniejącej już diakonii muzycznej (Miriam’s Slaves – prowadzonej przez Edytę, ale pod kierownictwem muzycznym Krysi) powstały diakonia logistyczna (Marzenka), diakonia modlitwy wstawienniczej (Ania M.) i diakonia liturgiczna (Ania C.) i diakonia medialna pod przewodnictwem Tomka.
Wiele udało nam się w mijającym roku formacyjnym zrobić, mimo lockdownów nie przerwaliśmy funkcjonowania. Odbyło się 5 spotkań fatimskich, dwa dotyczące dogmatów Maryjnych i 4 z cyklu “Śladami Maryi” (“MB Różańcowa i Lepanto”, “Objawienia Cudownego Medalika”, “Objawienie w Guadelupe” i “Objawienia Maryjne pierwszych wieków chrześcijaństwa”), była Godzina Łaski i piękne rekolekcje zawierzenia “33 dni”… Oprócz comiesięcznych spotkań formacyjnych chętni uczestniczą w dzieleniu się życiem z Panem Bogiem i Maryją w dwóch 10 osobowych “małych grupach”.

Wspólnota Żywego Różańca

Jak zapewne wszyscy wiecie, w naszej parafii funkcjonuje od lat wspólnota Żywego Różańca, w którą Siloe, a szczególnie część Siloe, jaka są Oddani Maryi,  aktywnie się włączyli, propagując idę modlitwy różańcowej, współorganizując Nabożeństwa Pierwszej Soboty, ale przede wszystkim cały zarząd Siloe wszedł w struktury Żywego Różańca:)

O naszej lokalnej Wspólnocie Żywego Różańca, której przewodzi pani Franciszka Popiel, pisaliśmy w 2019 roku i zachęcamy do poczytania: https://www.siloesmolec.pl/?p=452

Dziś zapraszamy do zapoznania się ze Statutem tej wspólnoty. Określa on prawa i obowiązki wszystkich członków, zasady działania i strukturę organizacyjną. Rozważ, czy nie chciałbyś stać się częścią tej wspólnoty?

statut_zr

Fatima w Smolcu

13 maja w Smolcu miała miejsce pierwsza w historii naszej parafii procesja fatimska z figurką Matki Bożej, ze świecami i pastuszkami.  Ciąg dalszy Fatimy nastąpił… Warto mieć marzenia!

Więcej napisał o nas Gość Niedzielny: https://wroclaw.gosc.pl/doc/6857554.Jeszcze-niedawno-jak-odlegle-marzenie-a-dzis-to-piekna-historia?fbclid=IwAR39zu6NL0LtY7J13IN-1Im9fwU44QjNACnxNv3McNZjl8XtCyXA6CsTSk0