Wspólnota Żywego Różańca

Jak zapewne wszyscy wiecie, w naszej parafii funkcjonuje od lat wspólnota Żywego Różańca, w którą Siloe, a szczególnie część Siloe, jaka są Oddani Maryi,  aktywnie się włączyli, propagując idę modlitwy różańcowej, współorganizując Nabożeństwa Pierwszej Soboty, ale przede wszystkim cały zarząd Siloe wszedł w struktury Żywego Różańca:)

O naszej lokalnej Wspólnocie Żywego Różańca, której przewodzi pani Franciszka Popiel, pisaliśmy w 2019 roku i zachęcamy do poczytania: https://www.siloesmolec.pl/?p=452

Dziś zapraszamy do zapoznania się ze Statutem tej wspólnoty. Określa on prawa i obowiązki wszystkich członków, zasady działania i strukturę organizacyjną. Rozważ, czy nie chciałbyś stać się częścią tej wspólnoty?

statut_zr

Fatima w Smolcu

13 maja w Smolcu miała miejsce pierwsza w historii naszej parafii procesja fatimska z figurką Matki Bożej, ze świecami i pastuszkami.  Ciąg dalszy Fatimy nastąpił… Warto mieć marzenia!

Więcej napisał o nas Gość Niedzielny: https://wroclaw.gosc.pl/doc/6857554.Jeszcze-niedawno-jak-odlegle-marzenie-a-dzis-to-piekna-historia?fbclid=IwAR39zu6NL0LtY7J13IN-1Im9fwU44QjNACnxNv3McNZjl8XtCyXA6CsTSk0

 

 

 

 

 

W piątej edycji rekolekcji zawierzenia, której finał miał miejsce 25.03.2021, wystartowało ostatecznie (bo nawet w dniu rozpoczęcia jeszcze przystępowały do nas kolejne osoby) 41 osób, z czego: 14 kandydatów na Niewolników Maryi, a 27 odnawiających. Do mety dotarło 13 kandydatów i 24 Odnawiających. Wszystkim z serca gratulujemy decyzji i zapraszamy do naszej wspólnoty na comiesięczne spotkania w każdy czwarty piątek miesiąca.
Uroczystej Mszy Świętą w uroczystość Zwiastowania 25.03 przewodniczył o. Marcin Wirkowski, łańcuchy niewolnika zakładał Darek, a śpiewał Miriam’s Slaves. Był z nami również nasz Ksiądz Proboszcz Jarosław Witoszyński, który tę msze świętą odprawiał w czwarta rocznicę urodzin Siloe Smolec!  Rozwijamy się !:):)
Kolejne rekolekcje za rok!

REKOLEKCJE ZAWIERZENIA NABOŻEŃSTWO POKUTNE 22.03.2021

Nabożeństwu pokutnemu przewodniczył o. Marcin Wirkowski, paulin z Wrocławia. Bezpośrednio po nim uczestnicy rekolekcji mogli przystąpić do sakramentu pojednania, w czasie którego modlitwę prowadziła formacja Miriam’s Slaves. Ojciec Marcin przywiózł do nas książki dokładnie w temacie, czyli o pokajaniu, które można było nabyć po nabożeństwie. Nasz gość jest Niewolnikiem Maryi od czasu nowicjatu, ale w czasie wieczornej kolacji odkryliśmy też inne jego talenty, więc nie wykluczone, że pojawi się u nas również przy innej okazji:)

Maryja Pośredniczka Łask i spotkania środowe

Przez całe rekolekcje co środę spotykaliśmy się na wprowadzeniu do kolejnego etapu. 10 marca – oprócz wprowadzenia – mieliśmy również wykład Darka o Maryi Wszechpośredniczce. Było długo i zimo, ale temat konieczny, by móc zrozumieć, jakie miejsce zajmuje Maryja w historii zbawienia, by oddać jej należną cześć, ale z drugiej strony pamiętać, że celem naszych wszystkich działań i modlitw jest Bóg, a Maryja ma do Niego jedynie prowadzić.

REKOLEKCJE ZAWIERZENIA DROGA KRZYŻOWA 19.03.2021

Drogę Krzyżową, w ramach finału rekolekcji, poprowadził dla nas ks. Grzegorz Pazdro, rozważania przygotowaliśmy sami na podstawie objawień bł. Anny Katarzyny Emmerich. Obrazami poszczególnych stacji, z pięknym podziałem na role, przeplatanymi pieśniami w wykonaniu Miriam’s Slaves, modliliśmy się w dużym skupieniu ponad godzinę. Wrażenie bezcenne…

REKOLEKCJE ZAWIERZENIA 2021

21 lutego rozpoczęliśmy rekolekcje 33 dni. Wielki dzień dla wspólnoty. W piątej edycji parafialnej wystartowało 41 osób, z czego 14 kandydatów na Niewolników Maryi, 24 odnawiających zawierzenie. Są w tym gronie nie tylko nasi parafianie, mamy rekolektantów z naszej gminy, z Wrocławia, Częstochowy, z Kępna, a nawet jedną osobę z Łomży:).

O 9.00 rano rozpoczęliśmy mszą świętą, by następnie wysłuchać wprowadzenia do rekolekcji, a na końcu spotkania odprawić wspólnie pierwszy dzień modlitw. Przed nami ponad miesiąc zmagań, czasem trudnych, ale z Niepokalaną u boku nie ma rzeczy niemożliwych!

spotkanie styczniowe Oddanych Maryi

22 stycznia miało miejsce pierwsze w tym roku spotkanie Oddanych Maryi. Temat spotkania to „Objawienia Maryjne pierwszych wieków chrześcijaństwa”. Zaczynając od objawienia w 40 r. n.e. w Saragossie dotarliśmy do VI wieku do Toledo. Kiedy dalsza część? Trudno powiedzieć, bo przed nami rekolekcje zawierzenia i temu tematowi też trzeba było poświecić kilka minut spotkania, a na pewno najbliższe dwa miesiące:). No i miło, że dzięki naszej nowej formacji muzycznej Miriam’s Slaves można zacząć i zakończyć spotkanie pieśnią:)

MATKA BOŻA Z GUADALUPE

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Gaudalupe. My świętowaliśmy poranną mszą świętą i konferencją w temacie objawień z Meksyku, a są one wyjątkowe. To pierwsze zatwierdzone przez Kościół objawienia maryjne, a ich wymowa jest wyjątkowa! Po raz pierwszy Matka Boża zwraca się do całego Kościoła, swoje orędzie kieruje do wszystkich ludzi:

Dam Go [Boga] ludowi w mojej całej osobistej miłości, w moim współczuciu, w mojej pomocy, w mojej obronie, ponieważ prawdziwie jestem twą miłosierną Matką, twoją i wszystkich ludzi, którzy żyją razem w tym kraju i wszystkich innych ludzi różnych przodków”./…/ „Tu wysłucham ich łkania, ich narzekań, i uzdrowię ich ze smutku, ciężkich doświadczeń i cierpień.”

Maryja z Guadalupe mogłaby dziś stanąć w naszej kaplicy i powiedzieć dokładnie to samo. co powiedziała w 1531 roku: „Posłuchaj, weź to sobie do serca, mój najmłodszy i najdroższy synu, ta rzecz, która cię niepokoi, rzecz, która cię dotyka, jest niczym. Nie pozwól, aby twe oblicze, twe serce niepokoiło się. Nie bój się tej choroby twego wuja ani żadnej innej choroby, ani niczego, co ostre i bolesne. Czyż nie jestem tu, Ja, twoja matka? Czyż nie jesteś w moim cieniu i mojej opiece? Czyż nie jesteś w zagłębieniu mego płaszcza, w skrzyżowaniu mych rąk? Czy potrzebujesz czegoś więcej?”

No właśnie, czemu boisz się choroby? Czy Ona – Twoja Matka – nie jest tu obok? Czy potrzebujesz czegoś więcej???

Matka Boża z Guadalupe to patronka dzieci nienarodzonych i żadna nowomoda tego nie zmieni. Na tym obrazie jest brzemienna i uczy nas szacunku do życia. Jak pisze pan Wincenty Łaszewski, tak jak Aztekowie składali ofiary z dzieci, by nakarmić swoich bogów, tak i my dziś składamy ofiary z dzieci nienarodzonych, by nakarmić bożka egoizmu. I choć wiemy, że ten akapit nie przysporzy nam lajków, to czas stanąć w prawdzie, bo tylko ona się liczy.

Dziś Maryja z Guadalupe mówi nie tylko Juanowi Diego, nie tylko narodowi meksykańskiemu, ale całemu światu, że jej zadaniem jest chronić człowieka i towarzyszyć mu, że niesie pokój i daje życie, nosi nas w swoich ramionach, przyciska do serca, uspokaja i broni – „czy potrzebujesz czegoś więcej?” no właśnie… czy potrzebujesz czegoś więcej?

Nam dziś towarzyszył właśnie ten wizerunek, przywieziony z Meksyku kilka lat temu przez naszych smoleckich parafian.

Niech Maryja, „Doskonała Dziewica, Święta Maryja z Guadalupe”, prowadzi nas do prawdy, do Boga i do świętości.