WSPÓLNOTA – ODDANI MARYI WIEDZĄ, CZYM ONA JEST!

22 września miało miejsce pierwsze powakacyjne spotkanie Oddanych Maryi Siloe Smolec. Frekwencją  pochwalić się nie można, było zaledwie dwadzieścia kilka osób, za to chyba temat  ważny, bo słuchaliśmy czym jest wspólnota, jakie elementy decydują o jej istnieniu, zastanawialiśmy się nad misją naszej wspólnoty i jej realizacją w praktyce. Wiele czasu poświęciliśmy tematowi relacji we wspólnocie, ale wspomnieliśmy też o wspólnotowej modlitwie i stowarzyszeniu Maryi Królowej Serc, które mocno wpisuje się w misję naszej wspólnoty.

Kolejne spotkanie za miesiąc –  27 października. Wracamy do cyklu “Śladami Maryi” i tematem spotkania będą objawienia Matki Bożej Szkaplerznej. Zapraszamy!

ODPUST PARAFIALNY 2023

Za nami piękna uroczystość odpustowa – 8 września – Narodziny NMP. Dziękujemy naszym kapłanom i gościom, wzorowo przygotowanej Służbie Liturgicznej, Mariankom, wszystkim, którzy ponieśli chorągwie i feretrony. Dziękujemy parafianom za wspólną modlitwę.
Mszy Świętej przewodniczył ks. Arcybiskup Józef Kupny, który sporo miejsca w skierowanym do nas słowie poświęcił potrzebie miłości i wzajemnej służby, szczególnie między małżonkami czy między rodzicami a dziećmi. To trudne, “bo dziś człowiek chce być raczej przełożonym niż służyć. A w Ewangelii służba to miara miłości, miara człowieczeństwa, męskości i kobiecości. Święta Rodzina mimo niedostatków była szczęśliwa”. Nasz pasterz wspomniał też, że fałszywy obraz rodziny promowany przez dzisiejszą kulturę, sprawia, że wiele rodzin przeżywa kryzys i ważne jest wówczas uświadomienie sobie jak Maryja i Józef są bliscy każdemu ojcu i każdej matce. Bo jak i dzisiejsi rodzice doświadczyli trudów wychowania i niepokojów o przyszłość dziecka.
Ks. Biskup zachęcał do modlitwy w rodzinie, do rozmawiania o Bogu, dawania przykładu właściwego przeżywania niedzieli. Wskazywał też na niepokój, który budzi fakt, że coraz mniej jest dialogu między małżonkami, między rodzicami a dziećmi… a więzi buduje się właśnie poprzez wspólne spędzanie czasu, dzielenie się radościami, smutkami… Trzeba na nowo się z sobą zaprzyjaźnić. Bo łatwo jest utrzymać więź z małym dzieckiem, ale trzeba zaprzyjaźnić się też z tym dorosłym, nie zostawiać dorastających dzieci tylko relacjom z rówieśnikami.
Zachęcał nas do patrzenia na Maryję, która przypomina nam, że jesteśmy rodziną, wspólnotą. Patrzy z miłością na rodziny, które starają się naśladować jej życie rodzinne. Z miłością patrzy na wysiłek wychowania i chce nam pomagać. Chce byśmy nie utracili nadziei i nie zrezygnowali z troski o nasze relacje, nawet gdy są trudne.
Dziękujemy ks. Arcybiskupowi za te piękne słowa, za ten powrót do fundamentów i wspólną modlitwę, modlitwę też za rodziny naszej parafii.
Na zakończenie Mszy Świętej ks. Arcybiskup poświęcił też ziarno.
Nasza Wspólnota mocno zaangażowała się w to wydarzenie. Diakonia Liturgiczna Oddanych Maryi przygotowała i koordynowała procesję, a Marianki wniosły dary, przeczytały Modlitwę Wiernych i sypały kwiatki w procesji przed Najświętszym Sakramentem.  Procesję z darami można obejrzeć na naszym profilu FB https://fb.watch/mYt1w3q0y2/.
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli dziś trud czterech części Różańca w prezencie urodzinowym dla naszej Pani. W tym spontanicznym challengu na naszym FB było nas 16 osób, co dało 64 części Różańca i 320 dziesiątek:). BRAWO!

MARYJNA SZKOŁA BIBLIJNA – SEMESTR TRZECI!

3 września nowy rok szkolny zainaugurowała Maryjna Szkoła Biblijna. Prawie wszyscy dotarli już z wakacji i mogliśmy wspólnie przejść wraz z ludem wybranym przez pustynię pod Górę Synaj… bowiem dziś omawialiśmy Księgę Wyjścia.
Odwiedzili nas wszyscy kapłani. Doceniamy, że można wesprzeć się ich wiedzą i doświadczeniem. Bóg zapłać!
Maryjna Szkoła Biblijna trwa trzy i pół roku i jest dedykowana członkom wspólnoty Oddani Maryi Siloe Smolec jako uzupełnienie formacji. Za nami już dwa semestry zmagań.
Patronat honorowy nad Szkołą objął ks.prof Waldemar Rakocy.
Do końca jeszcze daleko, ale już widzimy jak wzrosła nasza wiedza i rozumienie Pisma Świętego. Piękny czas wspólnych spotkań w towarzystwie Trójcy Przenajświętszej i naszej Pani, Bożej Rodzicielki. /ENF/

MIRIAM’S SLAVES I NOWY WIKARIUSZ NASZEJ PARAFII

29 sierpnia swoje pierwsze spotkanie w nowym roku duszpasterskim miała diakonia muzyczna Oddanych Maryi Miriam’s Slaves… ale w jakim towarzystwie!
Najpierw odwiedził nas Ksiądz Proboszcz, potem ks. Wojciech, a potem jeszcze poznałyśmy naszego nowego wikariusza!
Nie tylko poznałyśmy, ale też otrzymałyśmy błogosławieństwo prymicyjne!
… i oczywiście wypytałyśmy o wiele spraw:) .
Ks. MARCIN Jakimów pochodzi z pobliskich Księginic i poza studiami teologicznymi ukończył też Robotykę i automatykę na Politechnice Wrocławskiej, bo to powołanie dość dojrzałe, z czwartego roku studiów. Byłyśmy przekonane, że zapewne jest wynikiem jakieś działalności wspólnotowej, duszpasterstwa akademickiego i temu podobnych aktywności, ale nie… Pan Bóg działa po swojemu, sam mówi do serca kiedy chce i jak chce… piękne i optymistyczne, bo to kolejny dowód, że kapłaństwo to nie zawód, a powołanie prosto od Boga, nie z naszego spinania się, by za wszelką cenę młodzieży “uatrakcyjniać” Kościół… nasze działania i walka o młode pokolenie są bez wątpienia potrzebne, ale, jak widać, Pan Bóg sobie radzi:)
Ks. Marcin ma 29 lat i pochodzi z pobliskich Ksieginic. Serdecznie pozdrawiamy rodziców i młodszą siostrę naszego kapłana! Pozdrawiamy i dziękujemy, bo mamy świadomość, że to dzięki katolickim rodzinom mamy w Polsce wciąż nieograniczony dostęp do sakramentów. Z mamą ks. Marcina byśmy się dogadali… wie, że trzeba się modlić za kapłanów i o kapłanów, bo to jest bez wątpienia wymodlone powołanie 🙂
Ksiądz Marcin sporo czyta, ale to nic szczególnego, wielu kapłanów lubi książki, znajdźcie jednak drugiego takiego, co samodzielnie wytwarza naturalne syropy z sosny i nawłoci! Nie znaliście do tej pory? To już znacie!
No i nasz nowy wikariusz całkiem ładnie śpiewa! Może dołączy do Miriamsów? Pięknie nam dziś razem wyszło…
Reasumując, to już nie mamy wątpliwości, że Matka Boża osobiście nam go podesłała, bo jest urodzony we wspomnienie Fatimskiej… przypadek? Nie sądzimy…🙂. Dopiero co wrócił z Fatimy, więc bez problemu wdroży się w nasze Nabożeństwa Fatimskie.
Nasz nowy kapłan interesuje się astrofizyką i twierdzi, ze nauki ścisłe pomagają odkrywać i poznawać Boga. I my się z tym zgadzamy! Szczególnie uczestnicy Maryjnej Szkoły Biblijnej, która właśnie mocno analizuje nową książkę ks.prof Waldemara Rakocego “Teologia i nauka. Odkrywanie tajemnicy stworzenia” 🙂
No i ks. Marcin już został zaproszony do Oddanych Maryi Siloe Smolec z wykładem w temacie św. Jana od Krzyża i duchowości karmelitańskiej, bo swoją pracę magisterską pisał właśnie na podstawie dzieł i nauczania tego wielkiego świętego, który jest mu bardzo bliski i miał ogromny wpływ na jego rozwój duchowy. Już ustalamy termin!
My oczywiście przedstawiłyśmy po krótce różne płaszczyzny działania Siloe Smolec, ale i inne wspólnoty parafialne i obiecałyśmy modlitwę, więc każdego parafianina i każdego naszego czytelnika zobowiązujemy niniejszym do choćby jednego Zdrowaś Maryjo w intencji naszego nowego kapłana, bo jak wiemy, i jak to od dawna testujemy, takich mamy kapłanów, jakich sobie wymodlimy… a pierwsze wrażenie to potwierdza… znów nam się chyba udało… tam na Górze muszą nas lubić:)
My już błogosławieństwo prymicyjne dostałyśmy i już działa!
Księże Marcinie, dziękujemy Bogu za dar Twojego kapłaństwa, ciepło i otwartość, jaka od Ciebie bije… a Miriamsy dziękują za to niesamowite, serdeczne spotkanie. Niech Maryja prowadzi Cię i strzeże!

NOWY ROK DUSZPASTERSKI 2023/2024

Drodzy Parafianie,
rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i duszpasterski. Pragniemy was zaprosić do wspólnego wzrastania duchowego i do służby w naszej parafii. Siloe Smolec ma dla was szeroki wachlarz propozycji, bo my to już prawie taką małą smolecką korporacją jesteśmy…
SILOE SMOLEC to trzy, a w zasadzie nawet cztery grupy współpracujące ze sobą, których zadania i charyzmat są bardzo różnorodne, tak więc każdy może znaleźć coś dla siebie!

MARZENA prowadzi Kawiarenkę i Centrum Książki Siloe. Kawiarenka ruszy nie wcześniej jak w drugiej połowie września, będzie otwarta w niedziele w godzinach 11.00- 13.00, a wraz z nią (w tych samych godzinach) uruchamiana jest Biblioteka Parafialna. Szefowa poinformuje o szczegółach Centrum Książki Siloe Smolec jak tylko wróci z wakacji.

JOANNA ruszyła ze spotkaniami już dziś. Wraz ze wspólnotą św. Józefa, jak było zapowiedziane, gościła siostrę Ancellę, Józefitkę. Ta wspólnota spotyka się raz w miesiącu. Joasia poinformuje o szczegółach tych spotkań, ale już dziś wspomnimy, że pragnie docelowo zapraszać chętnych na drugie piątki miesiąca. Wspólnota koordynuje też indywidualne rekolekcje zawierzenia św. Józefowi, z reguły w okresie luty – marzec.
Joasia prowadzi też Apostolat Margaretki Siloe Smolec, to siedmioosobowe zespoły modlące się za konkretnego kapłana. Apostolat spotyka się okazyjnie, raz- dwa razy w roku, członkowie modlą się w swoich domach i w pierwsze czwartki miesiąca adorują Najświętszy Sakrament, wypraszając potrzebne łaski zarówno naszym kapłanom, jak i wszystkim, których Bóg do tej służby powołał. I tu nie ma wakacji! No i dzięki Joasi pamiętamy zawsze o uroczystościach kapłańskich.

EDYTA – ma przyjemność prowadzić Wspólnotę Oddanych Maryi Siloe Smolec. My pracujemy cały rok, bo nie ma przerw jeśli chodzi o Nabożeństwa Fatimskie czy Nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca. Ale w tym tygodniu ruszamy już z intensywną pracą formacyjną. Swoje spotkania rozpoczynają diakonie, małe grupy dzielenia, Maryjna Szkoła Biblijna i Marianki. Szczególnie diakonia Liturgiczna Oddanych Maryi, kierowana przez Piotra Cekałę, przy wsparciu Ani Ciesielskiej, będzie mieć pełne ręce roboty przed odpustem parafialnym 8 września:). Już dziś zachecamy do uczestnictwa w uroczystościach odpustowych!
Wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem naszej wspólnoty zapraszamy na 22 września po wieczornej Mszy Świętej do salki parafialnej. Będzie można całkowicie niezobowiązująco nas poznać, zobaczyć, jak wygląda spotkanie, poznać członków wspólnoty, których jest na dziś 44 (a z Mariankami to 60:). Nasze spotkania formacyjne odbywają się zasadniczo w czwarte piątki miesiąca, spotkania małych grup mają miejsce również raz w miesiącu. Z diakoniami jest różnie, jedna ma stałe spotkania miesięczne, inne doraźnie. Diakonie i małe grupy to zespoły zamknięte, składajace się z członków wspólnoty, podobnie jak Maryjna Szkoła Biblijna.
Wspólnota Oddanych Maryi prowadzi też grupę dla dziewcząt w wieku od 8 lat- “Marianki”, która spotyka się dwa razy w miesiącu (zasadniczo w 1 i 3 niedzielę) w godz. 10.00 – 11.15, a po spotkaniu dziewczynki wraz z animatorkami uczestniczą we Mszy Świętej. Marianek jest już 17! Te formację prowadzi Ania Ciesielska. Anię wspiera “diakonia mariankowa”, w szczególności Edyta Berghauzen.

Oddani Maryi już dziś zapraszają na coroczne rekolekcje zawierzenia Maryi 33dni wg św. Ludwika de Montfort, które wystartują 24.02.2024. Najlepiej już od września przygotowywać się do nich wraz z nami:)
Zapraszamy do naszych grup i wspólnot, szczególnie osoby, które nie mają bliższej relacji z innymi parafianami, chciałyby służyć swoimi talentami, a może po prostu brak im “osoby wprowadzającej”? Rada Wspólnoty Oddanych Maryi zaopiekuje się każdą nową osobą, która zechce nas odwiedzić 22.09. Zabierzemy was z kościoła po Mszy Świętej, zapewnimy towarzystwo i odpowiemy na wszelkie pytania. Po prostu przyjdź. Szczególnie zapraszamy osoby pogubione w chaosie informacyjnym, poszukujące swojej drogi do Boga, ale i te, których droga do Jezusa jest trudna, jak małżeństwa niesakramentalne, zapraszamy dojrzałą młodzież, która chce trwać przy Bogu, nowych mieszkańców, którzy czują się może samotni w osiedlowych blokach … jesteście dla nas ważni! Zapraszamy!

 

43. PIELGRZYMKA NA JASNA GÓRĘ

3.08 wczesnym rankiem wyruszyła 43. Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Do naszej Pani powędrowali też smolczanie! Oddani Maryi byli na bieżąco każdego dnia dzięki swojej specjalnej wysłanniczce Ani Ciesielskiej, która do tronu Matki Bożej zaniosła wszystkie nasze sprawy, pragnienia, troski… z takim wstawiennictwem nie obawiamy się nowego roku duszpasterskiego!

 

 

 

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU DUSZPASTERSKIEGO ODDANYCH MARYI

21 czerwca oficjalnie rok duszpasterski 2022/2023 zakończyła wspólnota Oddanych Maryi Siloe Smolec. W wąskim gronie spotkaliśmy się na wieczornej Mszy Świętej, Nabożeństwie Czerwcowym i krótkiej konferencji ks. Wojciecha o “Namiocie Spotkania”. Było nas dziś mało, bo to nie nasz zwyczajowy termin, ale tyle się ostatnio dzieje w parafii, że nie dało się uroczyście zakończyć roku w Niepokalane Serce Maryi, co zwyczajowo planowaliśmy.
Jaki był ten rok? Jak każdy poprzedni – niepowtarzalny! Do października jeszcze jesteśmy w Roku Modlitwy, stąd dużo było o modlitwie osobistej, eucharystycznej, medytacji Pisma Świętego, a dziś o kolejnej formie modlitwy jaką jest Namiot Spotkania.
Poza cyklem modlitewnym udało nam się w tym roku duchowo podróżować do Lourdes, spotkać w Smolcu z ks. Teodorem Sawielewiczem i jego ekipą z Teobańkologii – Martą, Anią i Arkiem. Potem były Warsztaty Maryjne i okrągła rocznica urodzin naszego patrona św. Ludwika de Montfort. A po Wielkanocy Marianki pojechały do Oleśnicy:). Kolejne wyzwanie to był wyjazdowy Dzień Wspólnoty, a prawie zaraz po nim nasze Marianki odnalazły w Smolcu zagubioną Arkę Przymierza… no i oczywiście rekolekcje zawierzenia… 33 dni zmagań duchowych i 17 nowych Niewolników Maryi!
Zasłużyliśmy na wakacje… sorry…. nie… przez wakacje odbywają się przecież Nabożeństwa Fatimskie i Nabożeństwach Pierwszych Sobót Miesiąca! No ale to przecież czysta przyjemność, móc w tych wydarzeniach uczestniczyć!
AVE Maria!

RODZINNY FESTYN PARAFIALNY

18 czerwca spotkaliśmy się na wspólnym biesiadowaniu na placu przed szkołą. Wspólnoty wystawiły stoiska, na scenie występowały nasze formacje muzyczne, a nasz ulubiony konferansjer nie dał nam chwili wytchnienia, zapowiadając co chwilę ciekawe zabawy i konkursy. W zabawach wsparła nas Marta Giżewska z teobańkami. Nasze Marianki zbierały obrazy cennych dla nas spraw do Arki Przymierza, która na końcu wniosły na scenę. Stefan zaśpiewał w swoim ojczystym języku, Anetka malowała buzie. Joasia zachęcała do wspólnoty św. Józefa, a Sebastian promował książki katolickie.  Oj, działo się!

BOŻE CIAŁO 2023

Dziękujemy Diakonii Liturgicznej Oddanych Maryi pod wodzą Piotra Cekały za koordynację tej pięknej uroczystości. Dziękujemy Ani Ciesielskej i Edycie Berghauzen za przygotowanie Marianek i poprowadzenie (wraz  Joasią Sołtys, Kasią Bilewicz i Anetą Obame – Assembe) dzieci sypiących kwiatki. Dziękujemy naszym członkom, a i przedstawicielom innych wspólnot, za poniesienie feretronów i chorągwi. No i prawie wszyscy nasi panowie służą przy ołtarzu – bez nich nie dalibyśmy rady!

Ciebie Boga wysławiamy!