Śladami Maryi cz. VI.- Objawienia w Lourdes

 

24 listopada Oddani Maryi zgromadzili się na comiesięcznym spotkaniu formacyjnym, tym razem w naszym projekcie pt. Śladami Maryi. Idziemy śladami objawień naszej Pani już dwa lata. W 2020 roku zaproponowaliśmy parafianom cykl nauczań na temat objawień w Fatimie – każdego trzynastego dnia od maja do października… i z tego zrodził się pomysł, by na Fatimie nie poprzestać. W październiku 2020 uruchomiliśmy więc cały cykl, w ramach którego miały miejsce już następujące spotkania:

  1. Wprowadzenie do objawień, Matka Boża Śnieżna (Różańcowa) i bitwa pod Lepanto
  2. Objawienia Cudownego Medalika przy Rue de Bac w Paryżu
  3. Objawienia maryjne pierwszych wieków chrześcijaństwa.
  4. Matka Boża Płacząca z Akita
  5. Objawienia w La Salette
  6. Matka Boża z Lourdes

W tym miesiącu o objawieniach w Lourdes mówił dla nas Jędrzej,  bardzo mu dziękujemy za przybliżenie istoty tych objawień  i przesłania dla nas, ludzi XXI wieku.

W tym roku kalendarzowym czeka nas jeszcze tylko spotkanie opłatkowe, cieszymy się, że z każdym miesiącem jest nas więcej – będzie dla kogo organizować rekolekcje zawierzenia w lutym!

22.11. obchodziliśmy też trzecią rocznicę powstania naszej wspólnoty Oddani Maryi Siloe Smolec.  Był więc i tort!

Bogu niech będą dzięki za trzy lata naszej formacji, modlitwy i tak wielu aktywności na rzecz parafii! Niech Maryja prowadzi, wskazuje drogę i pomaga nam wypełniać Boży zamiar wobec tej wspólnoty!

ODDANI MARYI O MODLITWIE

Październikowe (28.10) spotkanie Oddanych Maryi upłynęło pod hasłem modlitwy, jak się modlić, czego unikać, co nam modlitwę utrudnia, a co może ja wspierać…  o tym wszystkim opowiedział nam Darek. Weekend wyjazdowy (Wszystkich Świętych) widać było nieco we frekwencji, nie odwołujemy jednak spotkań, bo terminy salki ustalone są od dawna i trzymamy się grafiku, nawet jeśli wielu nie może przyjść. Zawsze można dopowiedzieć nieco na małych grupach, a pierwsza, sobotnia, odbyła się prawie w komplecie!

Kolejne spotkanie Oddanych Maryi będzie mocno wymagające, trzeba będzie wspiąć się wysoko we francuskie góry… aż do samego Lourdes…, ale u nas w ciepełku i na wygodnych krzesełkach. Zapraszamy!

FATIMA “NA CMENTARZU”

Z uwagi na remont naszej świątyni wrześniowe i październikowe nabożeństwa fatimskie odbyły się w kaplicy nowego cmentarza. To nie to samo, bo bez procesji, no i dla niektórych okazało się za daleko, ale i tak ogromnie się cieszymy, że mogliśmy się spotkać na modlitwie. Były nasze pastuszki, były też i niektóre Marianki, a kolejne takie wydarzenie dopiero za pół roku! Dziękujemy wszystkim, którzy od maja opiekowali się figurą Matki Bożej (głównie ojcowie ministranci), dziękujemy Pastuszkom, Mariankom (i ich opiekunkom: Ani Ciesielskiej i Edycie Berghauzen), “niebieskim” ministrantom, pani Emilii Włoch za piękne kwiaty, samozwańczej scholi pod wodzą Krysi Woszczyk, służbie liturgicznej i oczywiście naszym kapłanom!

Nabożeństwa Fatimskie w naszej parafii organizuje Diakonia Liturgiczna Oddanych Maryi pod przewodnictwem Ani Ciesielskiej. Dziękujemy!

Do zobaczenia w maju 2023!

Przez Maryję, z Maryją, w Maryi i dla Maryi

W piątek 23.09 odbyło się comiesięczne spotkanie Oddanych Maryi Siloe Smolec. Tym razem tematem przewodnim było praktykowanie doskonałego nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny, czyli jak pisze św. Ludwik : życie przez Maryję, z Maryją , w Maryi i dla Maryi. Spora grupa członków wspólnoty nie zameldowała się z różnych przyczyn na pierwszym powakacyjnym spotkaniu, a i tak ledwo się zmieściliśmy w naszej małej plebanii – czas chyba zacząć myśleć o jej rozbudowie:)
Naszym czytelnikom przypominamy, że wspólnota Oddanych Maryi skupia osoby zawierzone Matce Najświętszej (lub rozważające takie zawierzenie), jest nas w grupie aktywnych członków 40 osób. Jako cała wspólnota spotykamy się raz w miesiącu, ale dla bardziej zaangażowanych oferujemy też inne możliwości służby na rzecz parafii i wspólnoty.
Wspólnota prowadzi trzy diakonie, ale także Marianki – formację dla dziewcząt od 7 roku życia oraz dla swoich członków Maryjną Szkołę Biblijną pod honorowym patronatem ks. prof. Waldemara Rakocego. Organizujemy Nabożeństwa Fatimskie i wraz Żywym Różańcem Nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca.
W osobnej grupie na messengerze, na dziś ok. 20 -osobowej, gromadzimy też osoby zawierzone, które nie chcą lub nie mogą regularnie funkcjonować w naszej wspólnocie, ale pragną pozostać w kontakcie, odnawiać z nami corocznie akt zawierzenia, otrzymywać informacje o ważniejszych wydarzeniach i spotkaniach. Może ukończyłeś 33-dniowe rekolekcje zawierzenia wg św. Ludwika i chciałbyś zupełnie niezobowiązująco do takiej grupy na messengerze przystąpić?
Jeśli chciałbyś dołączyć do wspólnoty Oddanych Maryi to prosimy o kontakt z Edytą Niemczynowską – Frąckiewicz. Z radością Cię powitamy w naszych progach!

 

SIERPNIOWA FATIMA

Nie ma że wakacje! Oddani Maryi dbają, by Nabożeństwa Fatimskie odbywały się co miesiąc i by były piękne! W sierpniu zawsze frekwencja mniejsza, wielu z nas na wakacjach, ale dziękujemy tym, którzy przyszli i modlili się z nami. Dziękujemy naszym etatowym pastuszkom, ale też tym z zastępstwa:). 13 sierpnia główne roli obstawili Oliwia, Julia i Gabryś. Nie jest łatwo skupić się długo w kościele, ale nasze pastuszki dają radę! Super radzą sobie tez nasze marianki, choć w sierpniu dotarło ich niewiele. Dziękujemy wszystkim śpiewającym na chórze z panem organistą Bartoszem i naszą Krysią na czele – to połączone siły Smolec Cantans i Miriam’s Slaves. Dziękujemy służbie liturgicznej i rodzicom dzieciaków, bo przecież to oni w pierwszej kolejności wychowują je do służby w kościele. /ENF/

MAJOWE SPOTKANIE ODDANYCH MARYI

Majowe spotkanie formacyjne wspólnoty w dniu 27.05. poświęcone zostało w całości objawieniom Matki Bożej z La Salette. Terminowo zbiegło nam się z pielgrzymką parafialną do Kalwarii Zebrzydowskiej i Zakopanego, mimo to jednak w salce pojawiła się ponad połowa członków wspólnoty – 23 osoby. Przy herbacie i dobrych wypiekach rodem z Jordanowa Śląskiego (dziękujemy naszej “filii”, a szczególnie Jadzi, za przepyszne ciasto) mogliśmy wysłuchać tego wyjątkowego przesłania, jakie nasza Pani skierowała do dwójki młodych ludzi: 15-letniej Melanii i 11-letniego Maksyma. A o tym wszystkim opowiedzieli nam Gosia i Wojtek, nie tylko opowiedzieli, bo wykład urozmaiciła też piękna prezentacja.

Takie spotkania realizujemy cyklicznie w ramach projektu “Śladami Maryi”.  Mamy za sobą objawienia pierwszych wieków chrześcijaństwa, Guadelupe, Matki Bożej Śnieżnej (Różańcowej) z Rzymu i spod Lepanto, objawienia Cudownego Medalika przy Rue de Bac , Akitę, dużo spotkań poświęciliśmy Fatimie… w przyszłym roku chcielibyśmy pochylić się nad Lourdes i Gietrzwałdem, ufając może w natłoku innych tematów uda nam się raz w semestrze pójść śladami, jakie Maryja pozostawia na ziemi w czasach nowożytnych. To tylko jeden z trzech cykli, jakim poświęcamy nasz czas w trakcie spotkań formacyjnych, ale i tak dość sprawnie nam idzie:).

Spotkanie w temacie la Salette było bardzo potrzebne, bo przesłanie wciąż niesamowicie aktualne: nie pracuj w niedzielę, bo twój trud pójdzie na zmarnowanie, otaczaj szacunkiem święte imiona, nie wymawiaj ich w złości, w towarzystwie przekleństw, pamiętaj o codziennej modlitwie i niedzielnej Eucharystie… Jakie to proste… a jednocześnie jakie czasem trudne dla wielu z nas.

Była tez okazja wypożyczyć nowe książki, przywiezione od Montfortanów z Częstochowy  i zaopatrzyć się w bardzo ciekawa rzecz: rachunek sumienia niewolnika z miłości:)

Gosi i Wojtkowi bardzo dziękujemy. Dziękujemy Joasi Sołtys za przygotowanie sali. Dziękujemy wszystkim, którzy z uwagą słuchają, zadają pytania, a przede wszystkim wdrażają w życie prośby naszej wielkiej Patronki!

MARIANKI

28.04.2022, we wspomnienie św. Ludwika Grignon de Montfort, podjęliśmy ostateczną decyzję o uruchomieniu we wspólnocie Oddanych Maryi formacji dla dziewcząt. Pierwszego maja (miesiąc Maryjny:) odbyło się spotkanie informacyjne – na razie tylko dla dzieci związanych z naszą wspólnotą – a przez kolejne niedziele odbywały się już spotkania z animatorkami.

W czasie tych spotkań planujemy przybliżać dziewczynkom osobę Maryi, ale też przygotowywać je do uważnego uczestnictwa we mszy świętej – spotkania odbywają się bowiem tuż przed niedzielną Mszą Świętą dla dzieci. Marianki jednak nie tylko zdobywają wiedzę, ale też uczą się piosenek i wykonują prace artystyczne, realizują “zadania domowe” i przygotowują się do pełnego wejścia na drogę Matki Bożej – od września – jak planujemy – krokami poważnej formacji poprzez kilka stopni zaangażowania – póki co w niebieskich szarfach, za jakiś czas w niebieskich pelerynkach:)

13 maja – we wspomnienie Matki Boskiej Fatimskiej – ks. proboszcz poświecił obraz, który będzie towarzyszył dziewczynkom w ich spotkaniach, podejmujemy też wiele działań, mających na celu rozgoszczenie się w dolnej salce domu parafialnego – trwa sprzątanie, wyposażanie i ozdabianie, klaruje się ekipa animatorek i trwa na dobre integracja wspólnoty. Póki co dziewczynek jest osiem, pokazały się już w naszej świątyni i wzbudzają duże zainteresowanie parafian.  Całość ogarnia swoim talentem Ania Ciesielska, ale ma do pomocy też inne panie, przede wszystkim Edytę Berghauzen i Romę Cekałę. Mariankom życzymy wpatrzenia się w Maryję tak mocno, by stały się w przyszłości wzorem życia dla koleżanek, pomocą w funkcjonowaniu parafii i najzwyczajniej po prostu Bożą i naszą codzienną radością, bo sama ich obecność w kościele rodzi już tak wiele pozytywnych reakcji, że miło nam słuchać opinii parafian na temat tego nowego projektu Oddanych Maryi Siloe Smolec.

Ojciec Jan Konior w Smolcu

22 kwietnia  miało miejsce comiesięczne spotkanie formacyjne Oddanych Maryi. Tym razem z wyjątkowym gościem – ojcem Janem Koniorem, jezuitą. 

O. Jan Konior :  filozof, teolog, sinolog, religioznawca, kulturoznawca; wykształcenie zdobywał w Krakowie, w Rzymie, ale też przez wiele lat na Tajwanie, gdzie w Catholic University w Taipei studiował język chiński i kulturę chińską, teologię, a także religie wschodu w Tajwanie, literaturę chińską i filozofię; Kolejne kierunki jego zainteresowań, które przełożyły się na wykształcenie oscylują wokół ł teologii misyjnej i ekumenizmu, dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego, ale w ostatnich latach ukończył również studia z psychoterapii na PWT we Wrocławiu.  Ojciec Jan ma w swoim dorobku ponad 30 książek oraz ok. 350 artykułów. Posługuje się czternastoma językami, w tym chińskim i koreańskim. Dla nas również zagrał na flecie poprzecznym, bo muzyka to obok sportu jedna z jego największych pasji:)

Spotkanie miało nam przybliżyć duchowość ignacjańską, a jego najważniejszym owocem będzie być może codzienny rachunek sumienia wg pięciu punktów wskazanych przez naszego gościa.

WIELKANOC 2022

Uroczystość Bożego Miłosierdzia zakończyła wczoraj oktawę Zmartwychwstania.  Tradycyjnie już w nastrój świąt wprowadziła nas plenerowa Droga krzyżowa, nad która czuwa co roku ks. Grzegorz Pazdro. Szliśmy dzielnie do Jaszkotla, niosąc krzyż  na kilku stacjach – jako Siloe, jako Oddani Maryi, Jako Klub Książki Chrześcijańskiej:) Po dwóch latach doczekaliśmy się wreszcie normalnych uroczystości wielkanocnych! Kościół był pełen, służba liturgiczna wzorcowo przygotowana, ale i Siloe miało swój znaczący udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu ważnych części liturgii. Oprócz naszych panów służących przy ołtarzu, ważne zadania realizowała nasza młoda stażem diakonia liturgiczna, działająca w ramach wspólnoty Oddanych Maryi. Piękna procesja z darami w wigilię paschalną i procesja rezurekcyjna to wynik wytężonej pracy szefowej tej diakonii Ani Ciesielskiej. Dziękujemy bardzo wszystkim zaangażowanym w to dzieło członkom wspólnoty, bo było naprawdę pięknie!