Dziś chcemy Was zaprosić do podróży w czasie, bo choć mamy epidemię to Siloe cały czas pracuje, a działo się, oj działo w tym roku szkolno – parafialnym sporo…
1. 09. 2019 ruszyła kawiarenka Siloe (to oczywiście przede wszystkim nasza Marzenka, ale jak zauważyliście miała w tym roku większe wsparcie:), a przy kawiarence działały: mini–księgarenka i w ostatnie niedziele miesiąca biblioteka parafialna.
7.09 – przeżywaliśmy pierwszą sobotę miesiąca, kontynuujemy bowiem nasze spotkania na modlitwie różańcowej, mszy świętej i adoracji, dbamy o to nabożeństwo (tu przede wszystkim nasza Małgosia) razem ze wspólnotą Żywego Różańca (dziękujemy pani Franciszce za bardzo owocną współpracę na tym polu) i chyba już wszystko jest ładnie poustawiane… Na brak parafian nie narzekamy, a przyjeżdżają też do nas z Muchoboru Wielkiego.
8.09 odpust parafialny – zaproponowaliśmy Dzień Otwarty Siloe Smolec, zaprosiliśmy do biblioteki, kawiarenki , ale przede wszystkim rozprowadzaliśmy szkaplerze (zarządzała tym Ania) , które ksiądz proboszcz nakładał uroczyście wszystkim chętnym. Przyjęły je 22 osoby! Po mszy odpustowej zaprosiliśmy na specjalne spotkanie Klubu Książki, poświecone objawieniom maryjnym – w końcu to urodziny Matki Bożej! Poszczególne objawienia omawiali Małgosia, Sebastian, Darek i nasz gość Zdzisław. To wszystko oczywiście przy kawie i naszych specjałach kawiarenkowych.
26.09 Anielska Niedziela – w kawiarence uwijały się aniołki różnej maści, witające nasze małe parafialne “aniołki”, szczególnie te, noszące imiona świętych Archaniołów. Sprawdzaliśmy, czy potrafią skomunikować się ze swoim Aniołem Stróżem, nagradzając piękne recytacje modlitwy:). Jak świeże bułeczki rozeszły się też aniołki wykonane przez podopieczną parafialnej grupy Caritas.
7.10 czcimy Matkę Boską Różańcową. Dla wspólnoty Oddanych Maryi, działającej w ramach Siloe Smolec, było to szczególne święto. Przyjęliśmy do naszego grona kolejnych 8 osób, co daje już wynik 29 ! tyle osób za naszym pośrednictwem powierzyło swoje życie Niepokalanej!
13.10 były oczywiście Smoleckie Kremówki Papieskie, jak zawsze u nas na Dzień Papieski, ale zebraliśmy się też w kawiarence parafialnej na spotkaniu poświęconym objawieniom w Fatimie – zgodnie z naszym hasłem: strawa dla ciała i dla ducha! Choć kremówki rozeszły się w mgnieniu oka (obsługa kawiarenki też się nie załapała), to już chętnych do rozmów o objawieniu Maryi było zdecydowanie mniej:). To jednak ta mała grupa obrała lepszą cząstkę tych obchodów:). Reasumując: niepowtarzalny smak, w niepowtarzalnej atmosferze!
25.10 wraz Kręgiem Biblijnym gościliśmy ks. prof. Mariusza Rosika, który nie tylko pięknie opowiadał o Libanie, ale również podpisywał swoją najnowszą książkę, jaką jest właśnie przewodnik po tym pięknym kraju. Nie była to jednak jedyna literacka premiera tego wieczoru:) “Przewodnik po Ziemi Świętej”, autorstwa Tomka Soróbki cieszył się nie mniejszą popularnością – miał tę przewagę, że wielu naszych parafian odnalazło się na jego kartach…mowa oczywiście o pamiątkowej fotoksiążce z wrześniowej pielgrzymki!
8.11. odbyło się cykliczne spotkanie Klubu Książki. Rozmawialiśmy o książce (i filmie) pt. “Nieplanowane”, ale zatrzymaliśmy się też nad nowościami księgarskimi i nowymi pozycjami w naszej bibliotece parafialnej. Nasi goście też potrafią wynajdować “perełki”, nie tylko w domowych biblioteczkach, ale i na półkach w przedsionku kościoła:). Mimo długiego weekendu przyszło 14 osób!
10.11 były tradycyjne smoleckie rogale świętomarcińskie i biało- czerwone deserki! (nasze rogale to kolejny hit kawiarenkowy:). A już następnego dnia o godz. 9.00 modliliśmy się w intencji ks. Prałata w 85 rocznicę jego urodzin. Świętowanie w kawiarence poprzedziła premiera filmu o życiu i pracy ks. Prałata… Nominacji do Oskara nasza parafia jeszcze nie ma i my też nie rozumiemy dlaczego… A całość świętowania zamknęło odśpiewanie Bogurodzicy, Roty i Hymnu Państwowego o godz. 12.00! Akcję „Niepodległa do Hymnu” wpisujemy już na stałe do kalendarza Siloe. Dwa lata to już tradycja:)
22.11 miało miejsce pierwsze spotkanie formacyjne nowej wspólnoty ODDANI MARYI, która została stworzona przez Siloe Smolec i będzie działać pod szyldem Siloe. Było sporo o Niepokalanym Poczęciu, ale pochyliliśmy się też nad Traktatem św. Ludwika “O doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny”. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania . Na pierwszym spotkaniu pojawiło się 20 osób!
7.12. pierwsza sobota miesiąca…było zimno, ale niezależnie od pogody trzeba wynagradzać Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy świata i swoje własne, do czego zachęcamy już od dawna, tym bardziej, że kolejnego dnia była uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i Godzina Łaski! Wpisaliśmy już te spotkania na ogólnopolską mapę nabożeństw „soboty.pl.”
W grudniu też publikowaliśmy cykl rozważań adwentowych, autorstwa Sebastiana Kotlarza – łącznie miały miejsce 4 spotkania w formie postów na FB, dokładnie jak 4 świece na wieńcu adwentowym:). Ufamy, że pomogły one wielu z nas przygotować się do świąt Bożego Narodzenia.
Na przełomie roku Siloe Smolec było jednym z “Miejsc Nadziei” (grupa nr 3). W naszej kawiarence powitaliśmy ponad 20 uczestników Europejskiego Spotkania Młodych Taize. Prawie trzy godziny, dzieliliśmy się doświadczeniem życia w swoich rodzimych parafiach, oczywiście okazując naszym gościom polską gościnność, stoły więc musiały się uginać. Miło było popatrzeć na te młode uśmiechnięte twarze z różnych części Europy. Relacjonowaliśmy też na bieżąco cały przebieg spotkania na naszym profilu facebookowym, ogrom pracy, ale i ogrom satysfakcji, szczególnie gdy potem otrzymywaliśmy komenatrze i recenzje nie tylko w języku polskim:)
2020
W Nowy Rok weszliśmy w nieco zmienionym składzie, uformował się 4-osobowy „zarząd” : Marzena, Joanna, Małgorzata i Edyta. Każda z nas odpowiada za inne elementy funkcjonowania Siloe, bo jak sami widzicie, rozpiętość tematów, jakimi się zajmujemy, jest bardzo szeroka:)
6.01 jak zwykle aktywnie włączyliśmy się w parafialny Orszak Trzech Króli. Już tradycyjnie obstawiamy balony, rozdajemy gadżety orszakowe i wyłapujemy z tłumu wszystkie małe aniołki . Całość bowiem ogarnia kto inny, a mianowicie chór Smolec Cantans.
10.01 miało miejsce pierwsze w 2020 roku spotkanie z książką chrześcijańską (trwało 180 minut! Coś musimy z tym zrobić, może odliczać czas każdemu mówcy?),
a już 12.01 postaraliśmy się zaskoczyć naszych gości nowym obliczem kawiarenki. Koniec z plastikami, bowiem tak dobrą kawę, jak nasza, trzeba pić w pięknych filiżankach! Nowy wystrój, nowe nakrycia, nowy charakter naszych spotkań. Pytaliśmy Was o zdanie w naszej ankiecie, rozmawiamy, próbujemy zbierać różnorakie informacje na swój temat i wiemy już w którą stronę chcemy ostatecznie iść.
W styczniu też zaprosiliśmy Was do modlitwy za kapłanów, gdyż to Siloe (a konkretnie Joasia) powołało do życia i opiekuje się naszymi parafialnymi „Margaretkami” (to szczególna modlitwa za konkretnego kapłana), co zaowocowało powstaniem kolejnej nowej „Margaretki”, która ujawniła swoje istnienie jednak dopiero w 25 rocznicę świeceń kapłańskich ks. Proboszcza Jarosława Witoszyńskiego:).
24.01 miało miejsce comiesięczne spotkanie wspólnoty “Oddanych Maryi”! Ta wspólnota rozwija się w takim tempie, że aż trudno uwierzyć, że powstała w listopadzie:) W tym miesiącu skupiliśmy się na temacie Bogurodzicy – to kolejny dogmat związany z naszą Panią, a zamierzamy “przerobić” je wszystkie. Na spotkaniu pochyliliśmy się też nad kolejnym rozdziałem Traktatu św. Ludwika, a potem oczywiście dyskusje “o życiu” – czyli co tam w duszy komu gra, a choć odrobinę wiąże się z tematem spotkania:). Każdy jest mile widziany na tych spotkaniach, niezależnie czy przechodził rekolekcje 33 dni zawierzenia Maryi, czy nie.
2.02 wielu parafian dochodziło do siebie po IV Parafialnym Balu Charytatywnym, a Siloe żegnało tymczasem księdza Krzysztofa, który głosił u nas rekolekcje adwentowe, wspierał nas w trakcie kolędy i nie tylko. Po dwóch miesiącach przyzwyczailiśmy już do niego i ciężko było nam Go oddać:)
14.02, mimo ferii, odbyło się cykliczne spotkanie Klubu Książki Siloe Smolec. Sporo różnych tematów zostało poruszonych i wiele książek zareklamowanych. Zapraszaliśmy na kolejne spotkanie w drugi piątek marca, nie mając pojęcia, co nas czeka i że długo, długo się nie spotkamy….
21.02 mszą św. o 18.00, rozpoczęliśmy 33 dniowe rekolekcje Oddani Maryi, by 34. dnia uroczyście zawierzyć swoje życie Niepokalanej. Zainteresowanie, mimo trwających ferii zimowych, było spore. Jeśli jeszcze nie wiesz, o czym tu piszemy , to zapraszamy na naszą stronę internetową WWW.siloesmolec.pl do zakładki Oddani Maryi.
11.03 o godz. 20.00 – Siloe zaprosiło Parafian do włączenia się do wielkiej akcji modlitewnej, by przebłagać Trójcę Przenajświętszą i Niepokalane Serca NMP – widmo koronowirusa stało się realne! Część parafian spotkała się o 20.00 na różańcu w kościele, sporo modliło się w swoich domach. Tego dnia odwołaliśmy też marcowe spotkanie z książką i zawiesiliśmy działalność kawiarenki. Następnego dnia ogłoszono zamknięcie szkół. Póki co, nabożeństwa w naszym kościele odbywały się bez zmian.
14.03 zainicjowaliśmy w naszej parafii dzieło modlitwy w intencji naszych rodzin, całej parafii i naszej Ojczyzny. Od 16 marca zwyczajowo Kościół zaprasza do modlitwy nowenną przed Zwiastowaniem Najświętszej Maryi Panny (25.03), stąd taki był nasz wybór. Nasi kapłani zaproponowali, by połączyć ten trud modlitewny z codziennym różańcem o 20.30, do którego wezwał wszystkich kapłanów Episkopat Polski. Wielu z nas kontynuowało więc modlitwę też po Święcie Zwiastowania. Cudowne było to, że do akcji przystąpiły wszystkie smoleckie wspólnoty parafialne.
15.03 pierwsza msza on line z naszego kościoła, przez nasz profil facebookowy. Było to ogromne wezwanie techniczne, realizowane w pośpiechu, ale dla naszego Tomka Soróbki nie ma rzeczy niemożliwych, jedynie na cuda trzeba czasem ze trzy dni poczekać:). Możliwości techniczne naszego parafialnego Internetu szybko postawiły nas do pionu, gdy pierwsza transmisja w połowie się urwała. Ale dokupiliśmy sprzętu, przeszliśmy na prywatny net i już 20.03 była pierwsza transmisja Drogi Krzyżowej – próba generalna przed kolejną niedzielną mszą świętą. A potem juz poszło… Z każdym tygodniem było lepiej i ciekawiej, z czasem doszła druga kamera. Zainteresowanie było ogromne, rekord padł w Niedzielę Palmową, gdy podłączonych było ponad 200 odbiorników, a zakładamy, że przy wielu mogły zasiąść całe rodziny. Do końca maja transmitowane były msze święte w niedziele i święta przypadające w tygodniu , nabożeństwa Drogi Krzyżowej i całe Triduum Paschalne. Komentarze na FB ukazywały, jak bardzo ta łączność była nam w tym trudnym czasie potrzebna.
22.03, jak ogłosił w tym dniu ks. Proboszcz, Siloe miało “odpust”, bo były czytania liturgiczne o sadzawce Siloe. Poszliśmy więc na całość… nasze stoły uginały się od słodkości, ale parafianie mogli na to popatrzeć jedynie przez ekrany swoich komputerów:);ciągle możecie podziwiać na FB choćby zdjęcie słodkich rogalików. W tym dniu ogłosiliśmy też konkurs na bohatera pandemii w naszej smoleckiej parafii i przyjęliśmy pierwsze nominacje:)
25.03 byliśmy świadkami pięknej uroczystości, pięknej inaczej, bo była wyjątkowa. Dzień przed zamknięto nam praktycznie kościół, z naszej wspólnoty mogły wejść jedynie 2 osoby. Akty zawierzenia Jezusowi przez Maryję składaliśmy przed ekranami swoich komputerów, a w kościele, w imieniu wszystkich rekolektantów, akt odczytała Ania Miś. Reasumując, 17 osób zawierzyło siebie Maryji, 18 odnowiło akty złożone w ubiegłych latach. Jest już nas obecnie 46 osób, które przeszły rekolekcje wraz z Siloe, z czego 26 to członkowie naszej parafii. Choć zaraz po ogłoszeniu regulacji prawnych wydawało się, że misternie przygotowana uroczystość zawaliła się w jednym momencie, to nasza Wielka Patronka szybko sprawy poukładała i było cudnie. Co więcej, udało nam się wszystkich chętnych (bo nie wszyscy wychodzili wówczas z domów) zmieścić w kościele w dwóch dodatkowych grupach po pięć osób na sam akt zawierzenia. Jedni na Anioł Pański, drudzy po mszy świętej wieczornej…
2.04 modliliśmy się przez wstawiennictwo naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II. Prosiliśmy o świętych kapłanów, o wsparcie i ochronę dla tych, którzy mimo ograniczeń i trudności, cały czas nam posługują – to był Pierwszy Czwartek Miesiąca. Następnego dnia był Pierwszy Piątek Miesiąca i Droga Krzyżowa on-line poprzez nasz profil , kolejnego dnia Pierwsza Sobota Miesiąca – na mszę św. o 9.00 oczywiście zabrakło miejsc, pierwszeństwo dostały 4 panie zelatorki i jedna osoba zamawiająca intencję. Dzięki otwartości naszych kapłanów udało się jednak zorganizować dodatkową mszę dla Siloe i komunię świętą dla pozostałych chętnych. Zmiana tajemnic różańcowych odbyła się wirtualnie i telefonicznie:).
A potem było wyjątkowe Triduum Paschalne i Święta Wielkiej Nocy, poza służbą liturgiczną, panią organistką i obsługą transmisji do dyspozycji było jedno miejsce:). W Wielki Czwartek 9.04 parafian reprezentowała nasza Joasia, jako szefowa Margaretek i całego projektu „Kwiatek dla księdza”, złożyła życzenia i podziękowania naszym kapłanom, a my włączaliśmy się do tych życzeń przez łącza internetowe. Widok pustego kościoła podczas tak wielkich uroczystości jest niesamowicie przygnębiający. Dysponujemy fotografiami i nagraniami z tych dni. Jeszcze w Wielki Czwartek i Piątek dało się jakoś to zaakceptować, ale procesja Wielkiej Soboty wokół pustych ławek kościoła pozostanie zapewne na zawsze w pamięci tych, którzy to widzieli.
28.04 wspominaliśmy św. Ludwika Grignon de Montfort, niestety tylko on-line:), a potem nadszedł weekend majowy, kolejny pierwszy piątek i pierwsza sobota, ale i uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Było już nas trochę więcej w kościele, była też dodatkowa msza… Powoli wracaliśmy do „normalności”.
8.05 o godzinie 19.00, Krąg Biblijny przy naszej parafii wraz z Siloe Smolec zaprosiły na wykład ks. prof. Mariusz Rosika, wykład, którego założeniem było wprowadzenie parafian w lekturę ostatniej księgi Biblii, Apokalipsy św. Jana. Z racji obowiązujących obostrzeń sanitarnych odbyło się ono w trybie on-line. Niektórzy obawiali się nowoczesnych technik komunikacji, ale udało się (dzięki Jackowi:)). Był to jeden z takich wykładów, po których dochodzi się do wniosku, że “wiem, że nic nie wiem”…
No ale pragnienie zdobywania wiedzy zaczyna się najczęściej właśnie w momencie uświadomienia sobie swojej niewiedzy:).

13.05 zaprosiliśmy wszystkich czcicieli Niepokalanej do odświeżenia wiedzy o objawieniach Fatimskich. Przede wszystkim zaprosiliśmy Oddanych Maryi na kolejne trzynaste dni miesiąca na msze święte wynagradzające Jej Niepokalanemu Sercu. Będziemy trwać tak do 13 października (nie ma przerwy wakacyjnej:) na modlitwie, ale też na zgłębianiu Jej orędzia. 13.maja Niewolnicy Maryi (wspólnota Oddanych Maryi) mieli okazję posłuchać streszczenia objawień majowych i najważniejszych aspektów tego przesłania w formie rozmowy audio (udostępniamy to zamkniętej grupie członków wspólnoty), od 13 czerwca, z uwagi na zniesienie obostrzeń sanitarnych w kościołach, nasze wystąpienia przenieśliśmy do kościoła i po mszy świętej wynagradzającej zapraszamy wszystkich parafian do pozostania na kilka minut omówienia orędzia z danego dnia. Mimo epidemii, kontynuujemy też cykliczne spotkania z Traktatem św. Ludwika w każdy czwarty piątek miesiąca w formie audio-video na grupie internetowej Niewolnicy Maryi. Kończymy powoli drugi rozdział.
18.05 obchodziliśmy setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Tomek wzbogacił transmisję internetową o wzruszający clip, przypominający dzieło Jana Pawała II, a Siloe Smolec wraz z p. Franciszką, przygotowało dekorację w kościele. Pięknie było też wieczorem na nabożeństwie upamiętniającym naszego wielkiego rodaka, zaproponowanym przez księdza Proboszcza, w które aktywnie Siloe się zaangażowało.
Z początkiem czerwca, w związku z całkowitym odblokowaniem kościołów, zakończyliśmy transmitowanie mszy świętych z nabożeństw w naszej świątyni. To był piękny czas wspólnej łączności duchowej, ale też mocno wymagający dla osób, które ją obsługiwały. W zasadzie wszystko spoczywało na barkach Tomka Soróbki, dlatego zaprosiliśmy mieszkańców Smolca na mszę św. jego intencji w dniu 14.06 na godz. 11.30, by podziękować mu modlitwą za tę wyjątkową służbę na rzecz naszej parafii. Tomek jeszcze wówczas nie wiedział, że został zwycięzcą konkursu i że w tym dniu, jako Szef Parafialnej TV, otrzyma nagrodę WIRUS 2020 i tytuł Bohatera Pandemii:) Ksiądz Proboszcz wręczył pamiątkową statuetkę, a każdy z nas miał możliwość osobiście podziękować naszemu Bohaterowi za te trzy miesiące ciężkiej pracy intelektualnej i fizycznej, bo przecież cały sprzęt każdorazowo przynosił on z własnego domu…
BOŻE CIAŁO 2020 było w tym roku inne, procesja jedynie wokół kościoła. Siloe aktywnie włączyło się w przygotowanie feretronów, figurek, ołtarzy – nasza Marzenka odpowiadała za pierwszy ołtarz na parkingu, tak że mimo epidemii było wszystko: procesja, 4 ołtarze, dziewczynki sypiące kwiatki, strażacy… i w ogóle było cudnie:)
20.06.2020 w uroczystość NIEPOKALANEGO SERCA MARYI Wspólnota Jej Niewolników uczestniczyła we mszy świętej o godz. 9.00 a następnie w nabożeństwie specjalnie przygotowanym na tę okoliczność. Dziękujemy ks. Proboszczowi za to, że jest z Oddanymi Maryi, kiedy tylko potrzebujemy jego wsparcia, zastanawiamy się jednak wciąż jak zachęcić pozostałych parafian do większego zainteresowania patronką naszej parafii… to już zadanie chyba na kolejny rok pracy.
Poza tym staramy się na bieżąco przypominać o co znaczniejszych świętach Matki Bożej czy wspomnieniach innych świętych kościoła, prowadziliśmy relacje „prawie on-line” z pielgrzymek parafialnych krajowych (np. Licheń) i zagranicznych (np. Ziemia Święta), przypominamy o ważnych wydarzeniach w naszej parafii i rocznicach organizowanych przez inne wspólnoty, interesujemy się tym, co dzieje się po sąsiedzku. Oferujemy Wam książki – teraz już z dwóch oddziałów: biblioteki parafialnej ogólnej (odpowiedzialna: Iwonka) i Biblioteki Oddanych Maryi (Edyta). Od 3 lipca startuje wakacyjny grafik mszy świętych, więc i my jedziemy na wakacje. Nie odpuszczamy jednakże naszych spotkań fatimskich 13.07 i 19.08 (po pamiętamy, że w sierpniu na skutek aresztowań objawienie było dziewiętnastego), ani nie darujemy wspólnocie Oddanych Maryi piątkowych spotkań z Traktem św. Ludwika – ale to już w zamkniętej grupie internetowej.
Mało czy dużo? w przyszłym roku zawsze możemy się bardziej postarać:)
GRATULACJE DLA TYCH, CO DOTYCZYTALI DO KOŃCA I UDANEGO WYPOCZYNKU ŻYCZY ZARZĄD SILOE SMOLEC!