Wrześniowe spotkania Oddanych Maryi

25.09.2020 spotykamy się w końcu w realu. Zapraszamy wszystkich członków wspólnoty i każdego kto chciałby z Maryją szukać swojej drogi.  Godz. 19.00 – salka parafialna -czwarte piątki miesiąca. A temat wrześniowy ciekawy: ” Dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny”.

Naszą wspólnotę tworzą osoby, które zawierzyły swoje życie Niepokalanej, ale też i takie, które na poważnie ten krok dopiero rozważają.  Uczymy się żyć z Maryją, w Maryi i dla Maryi. Poznajemy Ją, by móc bardziej Ją kochać, parafrazując słowa z Fatimy.  Spotkań w salce parafialnej nie było w ostatnim czasie, ale uczestniczyliśmy wspólnie w nabożeństwach Pierwszych Sobót Miesiąca i spotkaniach fatimskich. Z wrześniowym wykładem fatimskim związany jest właśnie ten obraz powyżej… Czeka nas jeszcze finał październikowy Fatimy!

Co więcej, nie jesteśmy niczym nowym w parafii… 7 września (w wigilie naszego święta patronalnego) na Jasnej Górze, w Jasnogórskim Centrum Modlitwy Zawierzenia, namierzyliśmy bardzo cenną rzecz: Parafialną Księgę Oddania Matce Bożej. Księgi oddania parafii w macierzyńską niewolę Matki Bożej, zwane inaczej Księgami Świętego Niewolnictwa (których zgromadzono na Jasnej Górze ponad 10 tysięcy) powstawały w trakcie Wielkiej Nowenny przygotowującej naród do obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski. Różne grupy oddawały się wówczas, w ciągu dziewięciu lat tej nowenny, w niewolę Matce Bożej. Ostatni rok Wielkiej Nowenny, 1965, przebiegał pod hasłem „Weź w opiekę naród cały”. Wówczas oddawały się poszczególne parafie, a delegacje parafialne przywoziły księgi z wpisami wiernych do jasnogórskiego sanktuarium, odbierając kopie obrazu MBCz.

Ku wielkiej radości okazało się, że NASZA KSIĘGA ŚWIĘTEGO NIEWOLNICTWA JEST TAM RÓWNIEŻ! Pod numerem 225 znajduje się tom pod nazwą SMOLEC-JASZKOTLE – bo byliśmy wówczas połączeni osobą proboszcza. Niestety, księga obumarła nieco, dlatego sprawy w swoje ręce wzięła wspólnota Oddanych Maryi, której działalność – jak widać – nie jest żadną nowinką nowoczesnego Kościoła, a kontynuacją pieknej i chwalebnej tradycji naszej parafii!
Smolecka Wspólnota Oddanych Maryi powstała w 2018 roku pod szyldem Siloe Smolec i jest częścią Siloe. Zajmuje się szerzeniem wiedzy o naszej patronce, dbaniem o kult Maryjny w naszej parafii i zachęcaniem wiernym do oddawania swojego życia Niepokalanej, poprzez organizowanie i prowadzenie 33dniowych rekolekcji zawierzenia według św. Ludwika Grignon de Motforta. Przez te rekolekcje przeszło już u nas 46 osób z czego 26 to członkowie naszej parafii. Spotykamy się w czwarte piątki miesiąca ok. godz. 19.00. Zapraszamy wszystkich, dla których Maryja nie jest tylko jedną z wielu świętych Kościoła, ale Matką Boga i Szafarką Łask, a którzy chcieliby we wspólnocie zbliżać się do Jezusa za Jej pośrednictwem. Na wrześniowym spotkaniu 25.09 rozmawiać będziemy o Wniebowzięciu NMP, może być ciekawie… w zasadzie u nas zawsze jest ciekawie:)
W 1966 roku cała Polska została oddana Maryi Jasnogórskiej. My mamy jej wizerunek w ołtarzu głównym. To zobowiązuje. Jak mówił Jan Paweł II, „w tym akcie oddania jest miejsce dla każdego, miejsce, które musisz wypełnić twoim życiem /…/Akt milenijny nie jest aktem przeszłościowym, jest skierowany ku przyszłości”. /3 maja 1978/.
A sama Księga? Piękna ręczna robota pierwszych stron – jeśli ktoś z Was ma wiedzę, kto jest autorem tych pierwszych stron, to bardzo prosimy o kontakt z nami. Ale co najważniejsze: widnieje tam wyraźnie zapisane zobowiązanie parafii, które warto dzisiaj przypomnieć: „Wielką czcią i miłością otoczę krzyż, znajdujący się w domu. Postaram się o Pismo Święte i często będę je czytać całej rodzinie” – dziś jest czas, by zastanowić się nad realizacją tych zobowiązań…
Na kolejnych kartach znajdujemy ręcznie sporządzoną relację ks. Makolądry (jak domniemujemy) z przebiegu „Wielkiej Nowenny” w naszej parafii. Bezcenne. Dowiadujemy się z niej między innymi, że kilka pań z parafii wzięło udział w akcie oddania na Jasnej Górze 26.08.1965 r. Te, które nie mogły pojechać, wspierały uczestniczki modlitwą 29.08. Uroczystości oddania Diecezji miały miejsce w dniach 5-8 września. Sporo parafian uczestniczyło w uroczystościach w katedrze wrocławskiej, inni łączyli się duchowo na modlitwie w parafii. Ksiądz Proboszcz prosił parafian, by przynosili swoje zobowiązania na kartkach. Nawet kilka kolorowych stworzono na wzór i umieszczono na drzwiach kościoła, by ułatwić parafianom powzięcie i sformułowanie zobowiązań. 14 września odbyło się nabożeństwo w intencji zaczynającej się IV sesji Soboru Watykańskiego, a 3 października odmówiono uroczyście akt oddania się kobiet parafii.
Samo oddanie Matce Bożej całej parafii poprzedzone zostało szczególnym przygotowaniem. W czasie kazania 31 października ówczesny ks. proboszcz zapowiedział, że tydzień przed zawierzeniem delegacja z parafii zawiezie księgę zawierzenia na Jasną Górę i odbierze kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, który będzie nawiedzał domy parafii. Obraz przywieźć miały osoby młode, ponieważ to one miały zadbać o wypełnienie obietnic w trzecim tysiącleciu. Złożenie aktu zawierzenia poprzedzić miało uroczyste triduum z kazaniami rekolekcyjnymi, wygłoszonymi przez zaproszonego gościa, zakończone dużą akcją spowiedzi, tak by wszyscy parafianie składali akt w stanie łaski uświęcającej. Przywieziony obraz, jak planował ówczesny proboszcz, miał zostać umieszczony w ołtarzu głównym, w specjalnych ramach, ubrany kwiatami. Cały kościół miał być ubrany kwiatami. Parafianie mieli powtarzać uroczyście każde zdanie aktu zawierzenia po prowadzącym…
Co zadziwia w tym sprawozdaniu to waga, jak została nadana temu aktowi, przygotowanie każdego szczegółu i ogromna świadomość tego co się dzieje… ”Mszę świętą poprzedzać będzie procesja „Tysiąclecia”, w której delegacja kobiet będzie niosła świece, delegacja mężczyzn krzyż, młodzież Ewangelię, a kielich ministranci. Dzieci szły będą z krzyżykami podniesionymi w górę, albo z różańcem”. Po mszy świętej obraz miał być wręczany pierwszej rodzinie, która będzie się oddawała Maryi i przyjmowała Jej nawiedzenie przez całą dobę. W założeniu miał nawiedzić wszystkie domy parafii. Pięknie przygotowane… w zasadzie mamy gotowy scenariusz, ale czy tak było faktycznie? Tego już w Księdze nie ma, bo była już wówczas w Częstochowie. Szukamy więc osób, które w tym akcie uczestniczyły i zechcą nam opowiedzieć, a może ktoś posiada prywatne fotografie z tej uroczystości? Dziś to pamiątki bezcenne. Nie chcemy ich odbierać, zrobimy jedynie kopie. Akt zawierzenia miał mieć miejsce 8 grudnia 1965r… poszukamy w kancelarii parafialnej, porównamy zapisem ks. Makolądry i jeśli cokolwiek znajdziemy, to bez wątpienia Was poinformujemy. A tak w ogóle to marzy nam się, by tę uroczystość kiedyś odtworzyć… Bo kto jak nie my?
W naszej Księdze Niewolnictwa następuje potem Akt Oddania Parafii w Macierzyńską Niewolę Matki Kościoła, za wolność Kościoła. Po nim kilka stron wpisów parafian, czasem z adnotacjami dodatkowymi o zawierzeniu swoich dzieci i innych członków rodziny. Łza kręci się w oku, gdy się to czyta. Tego oczywiście nie upublicznimy, ale zainteresowanych szczegółami zapraszamy do osobistego kontaktu. Tak czy owak to przepiękna rzecz, przepiękna pamiątka naszej historii, o którą trzeba dbać i z niej się uczyć. To, co zadziwia przy czytaniu to ogromna świadomość wiary, jaką mieli (być może mają wciąż) nasi rodzice i dziadkowie, z jaką powagą pochodzili do tych spraw… ile z tego dziś pozostało w nas?

Nie mamy wątpliwości, że Matka Boża chciała, abyśmy to znaleźli własnie teraz… Zaczęliśmy od tego, by wpisać naszą wspólnotę do tej księgi. Teraz musimy odkryć po co? Co mamy z tym zrobić? Myślimy o tym od wczoraj i trochę już wiemy, całościowo zapewne dopiero z Waszą pomocą… Dlatego polecamy ten temat modlitwie parafian, bo odbieramy to jako zadanie, zadanie dla nas wszystkich. Chcemy o tym z wami rozmawiać, z tymi, którzy ten akt ponad pół wieku temu składali, ale i z tymi, którzy czują się jego dziedzicami. Nie mamy wątpliwości, że ma się z tego zrodzić coś pieknego!

wrześniowe spotkanie klubu literackiego Siloe

11.09.2020 spotkaliśmy się w końcu w realu! Po kilku miesiącach izolacji już chyba wszyscy wiemy, że Internet nie jest w stanie zastąpić relacji osobistych. Spotkanie pięknie poprowadziła Marzenka,  a my dzieliśmy się wszystkim, co udało nam się przeczytać przez te miesiace.  13 osób zgromadzonych i piękne ponad dwie godziny – bo jak zwykle nie mogliśmy skończyć o czasie.

W kolejnych miesiącach być może będzie trudniej dla kogoś, bo msze święte w odległej części Smolca, w kaplicy cmentarnej, ale proszę nie wahać się prosić o pomoc w dotarciu do salki parafialnej, Wiele osób przyjeżdża samochodami, wspólnymi siłami szybko się przedtransportujemy.

A o czym była mowa? To poznacie po zdjęciach:)

 

Siloe Smolec po wakacjach

Drodzy Parafianie, Sympatycy naszej wspólnoty.

Wszyscy wracają po wakacjach do pozornej normalności. My też.
11.09.2020, reaktywuje swoją działalność Klub Ksiażki Chrześcijanskiej Siloe, zapraszamy w każdy drugi piątek miesiąca na godz. 19.00 do salki parafialnej, by posłuchać czy zareklamować dobrą książkę religijną. Przed spotkaniem można skorzystać z biblioteki parafialnej.
13 września i 13 października zapraszamy na kolejne, ostatnie w tym cyklu spotkania fatimskie. W październiku msza święta  o godz. 18.00 już w kaplicy nowego cmentarza, a po mszy omówienia objawień w wykonaniu naszego stałego prelegenta:)
Wspólnota Oddanych Maryi spotykać się będzie w czwarte piątki miesiąca o godz. 19.00 w salce parafialnej. Zapraszamy wszystkich, którzy pragną zwiększać swoją wiedzę na temat naszej Patronki, którzy chcą we wspólnocie uczyć się od Niej, współdziałać z Nią, dzielić się życiem z Maryją u swoim boku, a może po prostu wciąż szukają swojej drogi…
Naszych parafian zachęcamy też to wspólnego gromadzenia magnesów z wizerunkiem naszej Pani – jeśli pielgrzymujesz do jakiegoś sanktuarium maryjnego to pamiętaj o nas i zakup jeden mały magnesik – dobrze by było, by widniał na nim Jej wizerunek.
To wszystko oczywiście plany, planujemy z listopadem włącznie, na grudzień grafik będzie inny, ale o tym za jakis czas. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiologiczna w naszym karju nie popsuje naszych planów. Na pewno jednak nie otworzymy w tym roku kalendarzowym kawiarenki Siloe:(
W międzyczasie – 12 września – wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi – msza święta, jak zwykle w sobotę, o godz. 9.00.
Z okazji tego wspomnienia informujemy, że Konferencja Episkopatu Polski 28.08.2020 podczas 386. Zebrania Plenarnego na Jasnej Górze zatwierdziła ujednolicenie brzmienia wybranych modlitw, co ma na celu korektę rozbieżności i niedogodności.
Decyzja biskupów dotyczy m.in. modlitwy Pozdrowienia Anielskiego, w której poprawna formuła to “Zdrowaś Maryjo” (nie “…Mario”), “błogosławionaś Ty między niewiastami” (a nie np. “błogosławiona jesteś”). Nam w Smolcu uwagę na wymawianie imienia Matki Bożej zwracał o.Krzysztof Piskorz podczas ubiegłorocznego czuwania przed Zesłaniem Ducha Świętego, a wiele lat temu dzieci pouczał w tym temacie – też u nas w Smolcu oczywiście – ks. Jan Bagiński. Dziś kwestia ta jest już jednoznacznie rozstrzygnięta, co oczywiście nie oznacza, że nie będziemy się jeszcze czasem mylić:)
Warto wskazać też przy okazji na ujednolicenie formuły Koronki do Miłosierdzia Bożego – w wezwaniu “O Krwi i Wodo” obowiązuje formuła “…któraś wypłynęła…” (nie “wytrysnęła”). Inne modlitwy możecie sprawdzić pod linkiem:
A dlaczego 12 września czcimy Imię Maryi?
„Venimus, vidimus, Deus vicit” (przybyliśmy, zobaczyliśmy, Bóg zwyciężył) – takie słowa napisał król polski Jan III Sobieski do papieża Innocentego XI po zwycięskiej bitwie z Turkami 12 września 1683 roku. Drugi list, do swojej żony Marysieńki, zaczął od słów: „Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały”. Na pamiątkę tego wielkiego pogromu Turków pod Wiedniem, jakie odniosły sprzymierzone wojska chrześcijańskie pod wodzą króla polskiego, papież kazał obchodzić pamiątkę Najświętszego Imienia Maryi, gdyż król Jan III Sobieski był wielkim czcicielem Matki Najświętszej i modlił się do Niej o zwycięstwo. W drodze na odsiecz wiedeńską zatrzymał się na modlitwę w sanktuarium maryjnym w Piekarach Śląskich. W święto Narodzenia NMP, tj. 8 września wojska polskie przybyły pod Wiedeń, a 12 września rankiem król wraz z wojskiem polskim był na Mszy św. na Kahlenbergu, służył do niej jako ministrant, przyjął Komunię świętą i na chorągwiach rycerskich polecił wypisać imię „Maryja”. Pod hasłem Maryi wojsko ruszyło do bitwy i odniesiono zwycięstwo. Papież, wdzięczny za nie, ogłosił dzień 12 września świętem Imienia Maryi w całym Kościele dla uczczenia zwycięskiej bitwy chrześcijan nad wyznawcami islamu. Co więcej, papież, mając w swoim herbie czarnego orła swego rodu Odeskalkich, kazał zastąpić go białym orłem polskim, a króla Jana III Sobieskiego obdarzył tytułem „defensor fidei” – obrońca wiary.
O imieniu Matki Bożej dowiadujemy się z Ewangelii św. Łukasza w jego relacji o zwiastowaniu: „Bóg posłał anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja” (Łk 1,26-27). Św. Łukasz imię to wymienia jeszcze kilka razy w swojej Ewangelii. Również św. Mateusz podaje imię Matki Bożej w Ewangelii przez siebie napisanej. Etymologia imienia „Maryja” nie jest do końca rozpoznana. Powszechnie tłumaczy się znaczenie imienia Maryja jako Pani. Tak już uważał św. Hieronim, gdy pisał: „Wiedzieć należy, że Maryja w języku syryjskim znaczy Pani”. /https://www.karmel.pl/wspomnienie-najswietszego-imienia…