Akt oddania Parafii w Macierzyńską Niewolę Matki Kościoła – 8 września 2021 r.

Drodzy Parafianie!

Tegoroczne obchody odpustowe w naszej parafii będą miały szczególny charakter. 8 września, po mszy świętej o godz. 18.00, przed Najświętszym Sakramentem i obrazem naszej Jasnogórskiej Pani, odnowimy „Akt oddania Parafii w Macierzyńską Niewolę Matki Kościoła”. Akt ten został złożony przez naszych poprzedników, z ks. Łukaszem Makolądrą na czele, w dniu 8 grudnia 1965 roku. Wówczas to cała smolecka społeczność zawierzyła naszą parafię opiece Maryi, przygotowując się do tego aktu w dziewięcioletniej nowennie milenijnej.
My prosimy o zaledwie dziewięć dni łączności modlitewnej w tej intencji. Na profilu facebookowym Siloe Smolec będziemy inicjować taką modlitwę każdego dnia, począwszy od 30 sierpnia. Osoby, które nie są aktywne w Internecie, prosimy o łączność modlitewną według własnego pomysłu, z uwzględnieniem modlitwy „Pod Twoją obronę”. Będziemy też modlić się wspólnie  na chwilę przed rozpoczęciem mszy świętych codziennych. Ofiarujmy też różne umartwienia, posty, obecność na mszach świętych, dobre uczynki oraz przyjmowane z pokorą cierpienia w tej intencji, by Najświętsza Maryja Panna objęła swoją opieką wszystkie rodziny naszej parafii, naszych kapłanów, dzieci, młodzież, seniorów, przedsiębiorców, wszystkie wspólnoty i formacje muzyczne, działające tu na chwałę Bożą… Powierzmy Jej wszystkie osoby, które modlą się w naszej świątyni, złóżmy ten akt oddania w naszych rodzinach (opublikujemy jego tekst pod koniec nowenny). Na mszę świętą w dniu 8 września przynieśmy świece i spisane na karteczkach nasze osobiste zobowiązania (nie ma konieczności podpisania) – złożymy je na ołtarzu w uroczystej procesji z darami.
Nasi rodzice i dziadkowie, mieszkańcy Smolca i okolic, zawierzyli się Niepokalanej Matce w czasach, gdy o nadzieję było tak trudno, uwierzmy i my w to, że Bóg jest większy od wszelkich trudności, od wszelkiego zła, które naokoło nas butnie podnosi głowę. Jak w Kanie Galilejskiej poprośmy Ją o pomoc i powiedzmy Jej, że my – obecni parafianie Smolca, Mokronosu, Krzeptowa i Rybnicy – też pragniemy powierzyć nas i naszą parafię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Macierzyńską Niewolę Matki Kościoła.
8.09.2021 godz. 18.00
Wspólnota Oddanych Maryi Siloe Smolec

Matka Boża Cierpliwie Słuchająca

21 sierpnia wielu członków naszej wspólnoty wyruszyło z księdzem proboszczem i sporą grupą parafian na pielgrzymkę autokarową do Matki Bożej do Rokitna. Piękny czas modlitwy i przeżywania wspólnoty wykorzystaliśmy też na propagowanie kultu Niepokalanego Serca Maryi, była to bowiem wigilia wspomnienia Maryi Królowej – o tym w autokarze mówił Darek – i planowanego na 8 września odnowienia poświęcenia parafii smoleckiej Matce Bożej – do tego zachęcała Edyta. Poświęcenie to miało miejsce 8 grudnia 1965 roku na zakończenie obchodów millenium chrztu Polski.

Maryja Cierpliwie Słuchająca wsłuchiwała się w nasze prośby i podziękowania, ale ufamy , że też uczyła nas, jak cierpliwie słuchać głosu Pana Boga, jak rozpoznawać natchnienia Ducha Świętego, w końcu jest jego umiłowaną Oblubienicą.

W drodze powrotnej nawiedziliśmy piękny pocysterski klasztor w Gościkowicach – Paradyżu i figurę Chrystusa Króla w Świebodzinie. Księże Proboszczu, czekamy na kolejna wyprawę! A przy okazji formacja muzyczna Miriam’s Slaves zrobiła sobie pamiątkową fotografię.

Katechezy mistagogiczne

Misje zobowiązują… idąc za ciosem Siloe Smolec przez cały lipiec i dziesięć dni sierpnia 2021  udostępniało katechezy mistagogiczne ks. prof. Waldemara Rakocego. Niesamowity materiał, przygotowany z dbałością o szczegóły – wszystkie 40 odcinków (no bez trzech, które są dopiero nagrywane:) znajdziecie na naszym profilu FB Siloe Smolec.  Dla członków małych grup wspólnoty Oddani Maryi to materiał obowiązkowy i będzie  “odpytka” we wrześniu – ale to na zamkniętej grupie – dla reszty: sympatyków wspólnoty, parafian i wszystkich czytelników naszego profilu – na stronie publicznej.  No i oczywiście, jak to w wakacje, ciężko się zebrać do poważniejszych zadań, mimo to jednak sporo osób kurs katechetyczny ukończyło i z zachwytem wypowiada się o pracy księdza profesora. Te wakacje zmarnowane nie są!

MISJE ŚWIĘTE

20 czerwca rozpoczęliśmy w naszej parafii Misje Święte – niesamowity czas łaski! Poprowadził je dla nas ks. Tomasz Kostecki, którego chyba przedstawiać nie trzeba. Właściwy człowiek na właściwym miejscu!

Szczegółowe relacje z każdego z dnia, z mnóstwem zdjęć i nagrań wideo znajdziecie Państwo na publicznym profilu FB Siloe Smolec. My powiemy tylko, że było cudnie i  że ks. Tomasz jest już na stałe związany z nami – Margeretką Smolecką:), w której modlą się nasze parafianki:). Kawiarenka Siloe pracowała w tym czasie na zwiększonych obrotach, produkując niezliczone litry wody z miętą i cytryną, rozdzielając podlaskiego sękacza ks. Tomasza i koordynując wiele działań, których wcześniej nie planowaliśmy:)

No i przyznamy się, że mogliśmy spotkać się z naszym misjonarzem też w salce, a dokładnie wspólnota Oddanych Maryi i jej sympatycy, zadać pytania, podzielić się przeżyciami i wrażeniami… i ksiądz Tomasz poświęcił też naszą wspólnotową ikonę!

Wielka rzecz takie misje i za ten pomysł i jego realizację ogromnie dziękujemy Księdzu Proboszczowi Jarosławowi Witoszyńskiemu!

Co słychać u księdza Prałata?

13 czerwca był z nami ks. Prałat Alfons Jurkiewicz. Na Mszy Świętej o godz. 11.30 dziękowaliśmy Panu Bogu za 62 lata kapłaństwa ks. Alfonsa, a potem chętni parafianie mogli spotkać się na chwilę z naszym gościem w kawiarence Siloe.
Życzenia w imieniu parafian złożyła wspólnota Siloe Smolec, a ksiądz Prałat za nie pięknie podziękował – dzięki Bogu zaczyna mówić!

Niepokalanego Serca Maryi

W piątek 11.06 w piątek obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, a dzień później 12.06 wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi.  I na tę właśnie maryjną sobotę zaplanowaliśmy zakończenie roku formacyjnego dla Wspólnoty Oddani Maryi, bowiem z uwagi na planowane Misje Święte nie było możliwości zwyczajowego spotkania w czwarty piątek miesiąca.
Na mszy świętej o 9.00 rano śpiewała formacja Miriam’s Slaves, szczególnie oddana naszej parafialnej patronce. Po mszy świętej Oddani Maryi spotkali się na uroczystym zakończeniu w salce. Była kawa, ciasta, sprawozdanie z całego roku i krótkie nauczanie o Niepokalanym Sercu Maryi.
Z końcem roku “szkolnego” z zarządu Siloe Smolec odeszła Małgosia Strączek – dziękujemy jej za pracę na rzecz wspólnoty i parafii. Powstały też nowe diakonie. Obok istniejącej już diakonii muzycznej (Miriam’s Slaves – prowadzonej przez Edytę, ale pod kierownictwem muzycznym Krysi) powstały diakonia logistyczna (Marzenka), diakonia modlitwy wstawienniczej (Ania M.) i diakonia liturgiczna (Ania C.) i diakonia medialna pod przewodnictwem Tomka.
Wiele udało nam się w mijającym roku formacyjnym zrobić, mimo lockdownów nie przerwaliśmy funkcjonowania. Odbyło się 5 spotkań fatimskich, dwa dotyczące dogmatów Maryjnych i 4 z cyklu “Śladami Maryi” (“MB Różańcowa i Lepanto”, “Objawienia Cudownego Medalika”, “Objawienie w Guadelupe” i “Objawienia Maryjne pierwszych wieków chrześcijaństwa”), była Godzina Łaski i piękne rekolekcje zawierzenia “33 dni”… Oprócz comiesięcznych spotkań formacyjnych chętni uczestniczą w dzieleniu się życiem z Panem Bogiem i Maryją w dwóch 10 osobowych “małych grupach”.