Ks. prof Waldemar Rakocy w Smolcu!

14 stycznia dwie smoleckie wspólnoty, Siloe Smolec i Krąg Biblijny, gościły wyjątkowego kapłana!  Ks.prof. Waldemar Rakocy ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy z Krakowa przyjechał, by zachęcić nas do odsłuchania katechez mistagogicznych, których jest autorem.  Zachęcał jedynie część z nas, bo wielu ma już to za sobą to piękne doświadczenie. Przez miesiąc wakacji każdego dnia pochylaliśmy się z uwagą nad jednym z odcinków, proponując jednocześnie naszym parafianom do włączenia się w tę akcję.

Katechez ukazało się już prawie czterdzieści. Omawiają one najważniejsze prawdy wiary chrześcijańskiej. Jak wskazuje autor, niektóre z nich dotyczą też “życia dzisiejszego Kościoła oraz społeczeństwa. Ich celem jest pogłębienie przeżywanej wiary, a tym samym mocniejsze przylgnięcie do Boga, ale również ostrzeżenie przed występującymi zagrożeniami, aby od Niego nie odpaść. Katechezy zostały pomyślane w ten sposób, aby jednocześnie służyły pomocą poszukującym czy powątpiewającym. Jeżeli natknie się na nie niewierzący, dowie się, dlaczego Bóg istnieje oraz zdobędzie wiedzę, która pomoże mu zrozumieć chrześcijańskie korzenie europejskiej cywilizacji.” Stanowią one takie wprowadzenie, które wiele spraw katolikowi też porządkuje i wyjaśnia. Dla Oddanych Maryi było to również styczniowe spotkanie formacyjne.

Podobało się bardzo! Wszyscy narzekali jedynie, że czas z naszym gościem minął tak szybko!

Ksiądz Profesor przyjeżdża od trzech lat co miesiąc do Wrocławia, gdzie w ramach swojej działalności misyjnej prowadzi znane w całej Polsce trzyletnie kursy szkoły biblijnej.

zainteresowanych odsyłamy na stronę księdza profesora, by osobiście zapoznać się z treścią katechez mistagogicznych : http://www.waldemarrakocy.pl/katechezy.htm

 

 

 

Jezus się narodził…

“Co najmniej 67 małych Polaków zostało zamordowanych w tegoroczne Święta Bożego Narodzenia [2021]. Taką liczbę podała publicznie jedna z grup przestępczych handlujących aborcyjnymi pigułkami poronnymi. Jej członkowie prowadzili w Święta specjalny dyżur online, aby umożliwić zdalną pomoc Polkom, które zamówiły tabletki śmierci w prezencie pod choinkę./ Fundacja pro-Prawo do Życia/

fot. Fronda.pl

Aborcji bez przerwy dokonuje się na potrzeby biznesu farmaceutycznego

 

Biblioteka Siloe w nowym roku 2022

      Drodzy Miłośnicy Literatury Chrześcijańskiej!

W nowym roku, po inwentaryzacji naszych zbiorów, proponujemy Wam nowe terminy otwarcia Biblioteki Parafialnej Siloe. Chcielibyśmy być do waszej dyspozycji:

w każdą niedzielę, w dwóch odsłonach:  od ok.11.00-11.30 i  ok. 12.30 – 13.00

STARTUJEMY W NIEDZIĘLĘ 16.01.2022!

Pomiędzy tymi godzinami musicie prosić Marzenkę, jeśli nie będzie miała dużo gości kawiarenkowych to na pewno was obsłuży, ale wtedy czekacie w kolejce:)… no bo właśnie – znana Wam dobrze Szefowa kawiarenki Siloe została w tym roku Szefową całego “Centrum Kultury Siloe” – kawiarenka, biblioteka i miniksięgarenka są już w rękach jednej osoby.  Ufamy jednak, że kawiarenka będzie mogła funkcjonować w miarę normalnie stąd stworzyliśmy zespół : Joasia, Iwonka, Ania, Małgosia i Basia podpowiedzą Wam , co gdzie leży i sprawnie wydadzą książki, nawet jeśli po kawę będzie spora kolejka:)

Bardzo prosimy, byście jednak nie przychodzili na ostatnią minutę, ponieważ obsługa biblioteki będzie wychodziła na msze świętą o godz. 11.30. Oczywiście msze święte nie trwają równo 60 minut więc te podane przez nas godziny są orientacyjne. Pragniemy dać szansę wymiany książek zarówno uczestnikom mszy z godz. 10.00 jak i tym z godz. 11.30, a powyższy grafik umożliwia też zajrzenie do nas przed mszą osobom wybierającym się na 13.00.

Biblioteka będzie zamknięta w wakacje letnie, w środku ferii zimowych (6.02) i święta (Wielkanoc, 1 maja, 19.06 – weekend Bożego Ciała) oraz po uprzednim ogłoszeniu na naszej stronie FB .

Rezygnujemy z terminu piątkowego, dając Wam w zamian wszystkie niedziele, a nie tylko jedną. Otwarcia w dni powszednie nie cieszyły się zainteresowaniem, a z uwagi na niekończące się lockdowny są dla nas mocno uciążliwe (mimo odwołania spotkania w salce, ktoś musi się stawiać do biblioteki dla być może jednej osoby, bo często nie było żadnego interesanta).

Mocno Was zachęcamy do korzystania z naszych zbiorów, które będziemy uatrakcyjniać na bieżąco. Bardzo chętnie podejmiemy współpracę z naszymi czytelnikami, jeśli zechcieliby czasem napisać krótką recenzję przeczytanej książki z naszych zbiorów. Zapraszamy do kontaktu pod postem lub poprzez messsengera, albo bezpośrednio z Marzenką. Zachęcamy, by połączyć wizytę w bibliotece z wypiciem kawy w kawiarence:) Nawet jeśli kawiarenka będzie musiała być zamknięta, to bibliotekę będziemy starali się otwierać w wyznaczonych terminach, a odstępstwa od tej zasady będą każdorazowo ogłaszane – żyjemy bowiem w czasach, gdy nie znamy dnia ani godziny i nie jesteśmy w stanie nic sensownie zaplanować. Ale my się nie poddamy!

Koniec roku 2021

Wczoraj (31.01) po uroczystej mszy świętej, przepięknym nabożeństwie przed Najświętszym Sakramentem i odśpiewaniem Te Deum udaliśmy się jeszcze na kwadrans do salki parafialnej by złożyć sobie życzenia noworoczne. Nie wiemy, co ten nowy rok przyniesie, jesteśmy pełni obaw, ale wierzymy, że Boża Opatrzność czuwa nad wszystkim i pragniemy być w nim blisko Boga i Jego Matki.

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU!

 

 

Opłatek Wspólnotowy

10 grudnia spotkaliśmy się już w mocno świątecznej atmosferze, z opłatkiem w dłoni i kolędą na ustach:). Rzadko możemy po prostu z sobą pobyć, choć i przy takiej okazji zdobyliśmy nieco wiedzy:). Nasz członek, Sebastian Kotlarz, opowiedział nam o początkach świętowania Bożego Narodzenia i przedstawił dowody na ich chrześcijańskie pochodzenie.

Był barszcz na zakwasie, pierogi z kapustą, paszteciki, ciasta, kompot z suszu… no i przede wszystkim byli członkowie wspólnoty! A na końcu jeszcze pamiętaliśmy o zbliżających się urodzinach Marzenki. Narodzony Jezus błogosławi  Oddanych Maryi i Siloe Smolec!

10.12.2021 Zawierzenie Świętemu Józefowi

Kończył się rok św. Józefa… Pomyśleliśmy więc o rekolekcjach zawierzenia ukierunkowanych na tego wielkiego świętego. Uzbierała się grupa parafian, która pod kierownictwem Joasi Młyńczyk przez 33 dni przygotowywała się do zawierzenia swojego życia św. Józefowi. Dotarli do mety w pięknej odsłonie liturgicznej! Zresztą sami zobaczcie!

Ogień Dwóch Serc Jaszkotle 4.12.2021

Na początku adwentu nasza wspólnota wzięła udział w czuwaniu w sąsiedniej parafii – czuwaniu w obecności dwóch serc: Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi. To całonocna akcja modlitewna zainicjowana i organizowana przez ruch “Katolicy na ulicy”.  Nam przypadły godziny poranne 6.00 – 7.00 i wstaliśmy:). Czuwanie poprowadziła diakonia Miriam’s Slaves, ale uczestniczyło w nim bardzo wielu członków naszej wspólnoty.

Dziękujemy Zdzisławowi Guszpitowi i Katolikom na ulicy za zaproszenie! Mała grupka skorzystała jeszcze z gorącej kawy i poczęstunku na plebanii.

Z Jaszkotlem wiąże nas wspólna historia. Kiedyś byliśmy jedną parafią. 40 lat temu została bowiem wydzielona parafia smolecka. To pięknie, że tuż za miedzą był premierowy “występ zagraniczny” naszych Miriamsów:)