PIERWSZY MIESIĄC Z MARIANKAMI ZA NAMI!

Nasza nowa formacja wspólnotowa kwitnie! Marianki spotykają się co niedzielę, już nie na 45 minut, bo okazało się, że to za mało! Każdej niedzieli jest inny temat, i tak np. 22 maja dziewczynki przygotowały dla Maryi Królowej Polski piękne korony, a koronując Ją, mogły szepnąć na ucho kilka słów od siebie, co skrzętnie wykorzystały! Każda już wie, że choć nie jesteśmy formalnie monarchią to mamy cudowną królową, która pragnie być przede wszystkim królową naszych serc!

Dziś (20.05) rozmawialiśmy o Niepokalanym Sercu Maryi, które boli mocno nasz grzech, a któremu możemy za ten grzech wynagradzać.  Wykonane w czasie spotkania serca dziewczynki zabrały do domu i będą z nich wyciągać ciernie poprzez swoje dobre uczynki, modlitwy, ciepłe słowa do swoich bliskich… bo zadanie domowe być musi:).

Za tydzień wybór jest prosty! – Duch Święty! Temat może dużo trudniejszy, ale nie dla naszych super animatorek! Wasze dzieci mogą wkrótce w domu zaskoczyć Was wiedzą i umiejętnościami!

No i zawsze jest jakaś piosenka – póki co uczymy się hymnu o Maryi – jedynej Królowej!

MAJOWE SPOTKANIE ODDANYCH MARYI

Majowe spotkanie formacyjne wspólnoty w dniu 27.05. poświęcone zostało w całości objawieniom Matki Bożej z La Salette. Terminowo zbiegło nam się z pielgrzymką parafialną do Kalwarii Zebrzydowskiej i Zakopanego, mimo to jednak w salce pojawiła się ponad połowa członków wspólnoty – 23 osoby. Przy herbacie i dobrych wypiekach rodem z Jordanowa Śląskiego (dziękujemy naszej “filii”, a szczególnie Jadzi, za przepyszne ciasto) mogliśmy wysłuchać tego wyjątkowego przesłania, jakie nasza Pani skierowała do dwójki młodych ludzi: 15-letniej Melanii i 11-letniego Maksyma. A o tym wszystkim opowiedzieli nam Gosia i Wojtek, nie tylko opowiedzieli, bo wykład urozmaiciła też piękna prezentacja.

Takie spotkania realizujemy cyklicznie w ramach projektu “Śladami Maryi”.  Mamy za sobą objawienia pierwszych wieków chrześcijaństwa, Guadelupe, Matki Bożej Śnieżnej (Różańcowej) z Rzymu i spod Lepanto, objawienia Cudownego Medalika przy Rue de Bac , Akitę, dużo spotkań poświęciliśmy Fatimie… w przyszłym roku chcielibyśmy pochylić się nad Lourdes i Gietrzwałdem, ufając może w natłoku innych tematów uda nam się raz w semestrze pójść śladami, jakie Maryja pozostawia na ziemi w czasach nowożytnych. To tylko jeden z trzech cykli, jakim poświęcamy nasz czas w trakcie spotkań formacyjnych, ale i tak dość sprawnie nam idzie:).

Spotkanie w temacie la Salette było bardzo potrzebne, bo przesłanie wciąż niesamowicie aktualne: nie pracuj w niedzielę, bo twój trud pójdzie na zmarnowanie, otaczaj szacunkiem święte imiona, nie wymawiaj ich w złości, w towarzystwie przekleństw, pamiętaj o codziennej modlitwie i niedzielnej Eucharystie… Jakie to proste… a jednocześnie jakie czasem trudne dla wielu z nas.

Była tez okazja wypożyczyć nowe książki, przywiezione od Montfortanów z Częstochowy  i zaopatrzyć się w bardzo ciekawa rzecz: rachunek sumienia niewolnika z miłości:)

Gosi i Wojtkowi bardzo dziękujemy. Dziękujemy Joasi Sołtys za przygotowanie sali. Dziękujemy wszystkim, którzy z uwagą słuchają, zadają pytania, a przede wszystkim wdrażają w życie prośby naszej wielkiej Patronki!

MARIANKI

28.04.2022, we wspomnienie św. Ludwika Grignon de Montfort, podjęliśmy ostateczną decyzję o uruchomieniu we wspólnocie Oddanych Maryi formacji dla dziewcząt. Pierwszego maja (miesiąc Maryjny:) odbyło się spotkanie informacyjne – na razie tylko dla dzieci związanych z naszą wspólnotą – a przez kolejne niedziele odbywały się już spotkania z animatorkami.

W czasie tych spotkań planujemy przybliżać dziewczynkom osobę Maryi, ale też przygotowywać je do uważnego uczestnictwa we mszy świętej – spotkania odbywają się bowiem tuż przed niedzielną Mszą Świętą dla dzieci. Marianki jednak nie tylko zdobywają wiedzę, ale też uczą się piosenek i wykonują prace artystyczne, realizują “zadania domowe” i przygotowują się do pełnego wejścia na drogę Matki Bożej – od września – jak planujemy – krokami poważnej formacji poprzez kilka stopni zaangażowania – póki co w niebieskich szarfach, za jakiś czas w niebieskich pelerynkach:)

13 maja – we wspomnienie Matki Boskiej Fatimskiej – ks. proboszcz poświecił obraz, który będzie towarzyszył dziewczynkom w ich spotkaniach, podejmujemy też wiele działań, mających na celu rozgoszczenie się w dolnej salce domu parafialnego – trwa sprzątanie, wyposażanie i ozdabianie, klaruje się ekipa animatorek i trwa na dobre integracja wspólnoty. Póki co dziewczynek jest osiem, pokazały się już w naszej świątyni i wzbudzają duże zainteresowanie parafian.  Całość ogarnia swoim talentem Ania Ciesielska, ale ma do pomocy też inne panie, przede wszystkim Edytę Berghauzen i Romę Cekałę. Mariankom życzymy wpatrzenia się w Maryję tak mocno, by stały się w przyszłości wzorem życia dla koleżanek, pomocą w funkcjonowaniu parafii i najzwyczajniej po prostu Bożą i naszą codzienną radością, bo sama ich obecność w kościele rodzi już tak wiele pozytywnych reakcji, że miło nam słuchać opinii parafian na temat tego nowego projektu Oddanych Maryi Siloe Smolec.