NOWY ROK DUSZPASTERSKI 2023/2024

Drodzy Parafianie,
rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i duszpasterski. Pragniemy was zaprosić do wspólnego wzrastania duchowego i do służby w naszej parafii. Siloe Smolec ma dla was szeroki wachlarz propozycji, bo my to już prawie taką małą smolecką korporacją jesteśmy…
SILOE SMOLEC to trzy, a w zasadzie nawet cztery grupy współpracujące ze sobą, których zadania i charyzmat są bardzo różnorodne, tak więc każdy może znaleźć coś dla siebie!

MARZENA prowadzi Kawiarenkę i Centrum Książki Siloe. Kawiarenka ruszy nie wcześniej jak w drugiej połowie września, będzie otwarta w niedziele w godzinach 11.00- 13.00, a wraz z nią (w tych samych godzinach) uruchamiana jest Biblioteka Parafialna. Szefowa poinformuje o szczegółach Centrum Książki Siloe Smolec jak tylko wróci z wakacji.

JOANNA ruszyła ze spotkaniami już dziś. Wraz ze wspólnotą św. Józefa, jak było zapowiedziane, gościła siostrę Ancellę, Józefitkę. Ta wspólnota spotyka się raz w miesiącu. Joasia poinformuje o szczegółach tych spotkań, ale już dziś wspomnimy, że pragnie docelowo zapraszać chętnych na drugie piątki miesiąca. Wspólnota koordynuje też indywidualne rekolekcje zawierzenia św. Józefowi, z reguły w okresie luty – marzec.
Joasia prowadzi też Apostolat Margaretki Siloe Smolec, to siedmioosobowe zespoły modlące się za konkretnego kapłana. Apostolat spotyka się okazyjnie, raz- dwa razy w roku, członkowie modlą się w swoich domach i w pierwsze czwartki miesiąca adorują Najświętszy Sakrament, wypraszając potrzebne łaski zarówno naszym kapłanom, jak i wszystkim, których Bóg do tej służby powołał. I tu nie ma wakacji! No i dzięki Joasi pamiętamy zawsze o uroczystościach kapłańskich.

EDYTA – ma przyjemność prowadzić Wspólnotę Oddanych Maryi Siloe Smolec. My pracujemy cały rok, bo nie ma przerw jeśli chodzi o Nabożeństwa Fatimskie czy Nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca. Ale w tym tygodniu ruszamy już z intensywną pracą formacyjną. Swoje spotkania rozpoczynają diakonie, małe grupy dzielenia, Maryjna Szkoła Biblijna i Marianki. Szczególnie diakonia Liturgiczna Oddanych Maryi, kierowana przez Piotra Cekałę, przy wsparciu Ani Ciesielskiej, będzie mieć pełne ręce roboty przed odpustem parafialnym 8 września:). Już dziś zachecamy do uczestnictwa w uroczystościach odpustowych!
Wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem naszej wspólnoty zapraszamy na 22 września po wieczornej Mszy Świętej do salki parafialnej. Będzie można całkowicie niezobowiązująco nas poznać, zobaczyć, jak wygląda spotkanie, poznać członków wspólnoty, których jest na dziś 44 (a z Mariankami to 60:). Nasze spotkania formacyjne odbywają się zasadniczo w czwarte piątki miesiąca, spotkania małych grup mają miejsce również raz w miesiącu. Z diakoniami jest różnie, jedna ma stałe spotkania miesięczne, inne doraźnie. Diakonie i małe grupy to zespoły zamknięte, składajace się z członków wspólnoty, podobnie jak Maryjna Szkoła Biblijna.
Wspólnota Oddanych Maryi prowadzi też grupę dla dziewcząt w wieku od 8 lat- “Marianki”, która spotyka się dwa razy w miesiącu (zasadniczo w 1 i 3 niedzielę) w godz. 10.00 – 11.15, a po spotkaniu dziewczynki wraz z animatorkami uczestniczą we Mszy Świętej. Marianek jest już 17! Te formację prowadzi Ania Ciesielska. Anię wspiera “diakonia mariankowa”, w szczególności Edyta Berghauzen.

Oddani Maryi już dziś zapraszają na coroczne rekolekcje zawierzenia Maryi 33dni wg św. Ludwika de Montfort, które wystartują 24.02.2024. Najlepiej już od września przygotowywać się do nich wraz z nami:)
Zapraszamy do naszych grup i wspólnot, szczególnie osoby, które nie mają bliższej relacji z innymi parafianami, chciałyby służyć swoimi talentami, a może po prostu brak im “osoby wprowadzającej”? Rada Wspólnoty Oddanych Maryi zaopiekuje się każdą nową osobą, która zechce nas odwiedzić 22.09. Zabierzemy was z kościoła po Mszy Świętej, zapewnimy towarzystwo i odpowiemy na wszelkie pytania. Po prostu przyjdź. Szczególnie zapraszamy osoby pogubione w chaosie informacyjnym, poszukujące swojej drogi do Boga, ale i te, których droga do Jezusa jest trudna, jak małżeństwa niesakramentalne, zapraszamy dojrzałą młodzież, która chce trwać przy Bogu, nowych mieszkańców, którzy czują się może samotni w osiedlowych blokach … jesteście dla nas ważni! Zapraszamy!

 

Ks. prof Waldemar Rakocy w Smolcu!

14 stycznia dwie smoleckie wspólnoty, Siloe Smolec i Krąg Biblijny, gościły wyjątkowego kapłana!  Ks.prof. Waldemar Rakocy ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy z Krakowa przyjechał, by zachęcić nas do odsłuchania katechez mistagogicznych, których jest autorem.  Zachęcał jedynie część z nas, bo wielu ma już to za sobą to piękne doświadczenie. Przez miesiąc wakacji każdego dnia pochylaliśmy się z uwagą nad jednym z odcinków, proponując jednocześnie naszym parafianom do włączenia się w tę akcję.

Katechez ukazało się już prawie czterdzieści. Omawiają one najważniejsze prawdy wiary chrześcijańskiej. Jak wskazuje autor, niektóre z nich dotyczą też “życia dzisiejszego Kościoła oraz społeczeństwa. Ich celem jest pogłębienie przeżywanej wiary, a tym samym mocniejsze przylgnięcie do Boga, ale również ostrzeżenie przed występującymi zagrożeniami, aby od Niego nie odpaść. Katechezy zostały pomyślane w ten sposób, aby jednocześnie służyły pomocą poszukującym czy powątpiewającym. Jeżeli natknie się na nie niewierzący, dowie się, dlaczego Bóg istnieje oraz zdobędzie wiedzę, która pomoże mu zrozumieć chrześcijańskie korzenie europejskiej cywilizacji.” Stanowią one takie wprowadzenie, które wiele spraw katolikowi też porządkuje i wyjaśnia. Dla Oddanych Maryi było to również styczniowe spotkanie formacyjne.

Podobało się bardzo! Wszyscy narzekali jedynie, że czas z naszym gościem minął tak szybko!

Ksiądz Profesor przyjeżdża od trzech lat co miesiąc do Wrocławia, gdzie w ramach swojej działalności misyjnej prowadzi znane w całej Polsce trzyletnie kursy szkoły biblijnej.

zainteresowanych odsyłamy na stronę księdza profesora, by osobiście zapoznać się z treścią katechez mistagogicznych : http://www.waldemarrakocy.pl/katechezy.htm

 

 

 

Biblioteka Siloe w nowym roku 2022

      Drodzy Miłośnicy Literatury Chrześcijańskiej!

W nowym roku, po inwentaryzacji naszych zbiorów, proponujemy Wam nowe terminy otwarcia Biblioteki Parafialnej Siloe. Chcielibyśmy być do waszej dyspozycji:

w każdą niedzielę, w dwóch odsłonach:  od ok.11.00-11.30 i  ok. 12.30 – 13.00

STARTUJEMY W NIEDZIĘLĘ 16.01.2022!

Pomiędzy tymi godzinami musicie prosić Marzenkę, jeśli nie będzie miała dużo gości kawiarenkowych to na pewno was obsłuży, ale wtedy czekacie w kolejce:)… no bo właśnie – znana Wam dobrze Szefowa kawiarenki Siloe została w tym roku Szefową całego “Centrum Kultury Siloe” – kawiarenka, biblioteka i miniksięgarenka są już w rękach jednej osoby.  Ufamy jednak, że kawiarenka będzie mogła funkcjonować w miarę normalnie stąd stworzyliśmy zespół : Joasia, Iwonka, Ania, Małgosia i Basia podpowiedzą Wam , co gdzie leży i sprawnie wydadzą książki, nawet jeśli po kawę będzie spora kolejka:)

Bardzo prosimy, byście jednak nie przychodzili na ostatnią minutę, ponieważ obsługa biblioteki będzie wychodziła na msze świętą o godz. 11.30. Oczywiście msze święte nie trwają równo 60 minut więc te podane przez nas godziny są orientacyjne. Pragniemy dać szansę wymiany książek zarówno uczestnikom mszy z godz. 10.00 jak i tym z godz. 11.30, a powyższy grafik umożliwia też zajrzenie do nas przed mszą osobom wybierającym się na 13.00.

Biblioteka będzie zamknięta w wakacje letnie, w środku ferii zimowych (6.02) i święta (Wielkanoc, 1 maja, 19.06 – weekend Bożego Ciała) oraz po uprzednim ogłoszeniu na naszej stronie FB .

Rezygnujemy z terminu piątkowego, dając Wam w zamian wszystkie niedziele, a nie tylko jedną. Otwarcia w dni powszednie nie cieszyły się zainteresowaniem, a z uwagi na niekończące się lockdowny są dla nas mocno uciążliwe (mimo odwołania spotkania w salce, ktoś musi się stawiać do biblioteki dla być może jednej osoby, bo często nie było żadnego interesanta).

Mocno Was zachęcamy do korzystania z naszych zbiorów, które będziemy uatrakcyjniać na bieżąco. Bardzo chętnie podejmiemy współpracę z naszymi czytelnikami, jeśli zechcieliby czasem napisać krótką recenzję przeczytanej książki z naszych zbiorów. Zapraszamy do kontaktu pod postem lub poprzez messsengera, albo bezpośrednio z Marzenką. Zachęcamy, by połączyć wizytę w bibliotece z wypiciem kawy w kawiarence:) Nawet jeśli kawiarenka będzie musiała być zamknięta, to bibliotekę będziemy starali się otwierać w wyznaczonych terminach, a odstępstwa od tej zasady będą każdorazowo ogłaszane – żyjemy bowiem w czasach, gdy nie znamy dnia ani godziny i nie jesteśmy w stanie nic sensownie zaplanować. Ale my się nie poddamy!

BIBLIOTEKA – REAKTYWACJA!

Drodzy Sympatycy Siloe Smolec!
Po długiej przerwie uruchamiamy dla was bibliotekę parafialną.  Rozruch był w  piątek 15 stycznia w godzinach 16.30 – 18.00. Od lutego zapraszamy wszystkich, którzy pragną wymienić wypożyczone dawno temu książki, ale i nowych czytelników. Ucieszymy się z każdej nowej osoby!
Od lutego zapraszamy w stałych terminach:
każdy drugi piątek miesiąca 17.30 – 18.00
w każdą czwartą niedzielę miesiąca w godzinach 11.00 – 13.00 – z przerwą na mszę świętą o godz. 11.30. (oczywiście pod warunkiem, że w te dni nie wypadną święta wolne od pracy:)
Uczestnicy spotkań Klubu Książki Siloe i Oddanych Maryi mogą też wymieniać książki przed rozpoczęciem spotkań, od momentu, gdy te zaczną odbywać się znów w salce parafialnej.
ZAPRASZAMY!
Biblioteka Parafialna znajduje się w salce parafialnej/kawiarence. wejście od ogrodu. Stosujemy się do aktualnie obowiązujących obostrzeń, a w przypadku większej liczby chętnych do skorzystania w tym samym czasie (daj Boże!) , prosimy, by poczekać na zewnątrz (jeśli taka sytuacja się wydarzy, prosimy o jej utrwalenie na pamiątkowej fotografii:)

SILOE SMOLEC w czasach koronawirusa

Jest trudno…  12. marca podjęliśmy decyzję o zamknięciu kawiarenki Siloe, zresztą już chwilę po tej decyzji i tak musielibyśmy to zrobić z mocy prawa…  Nie funkcjonuje biblioteka parafialna, nie mamy żadnych spotkań, ani “maryjnych”, ani “literackich”. Na finale rekolekcji Oddani Maryi mogły być jedynie 2 osoby  (szczegółowa informacja o tym wydarzeniu poniżej), w pierwszą sobotę miesiąca nie “załapałyśmy się” na mszę świętą (miejsca dla ofiarodawców i zelatorek Żywego Różańca), ogólnie o miejsca na mszy świętej było bardzo ciężko, a co dopiero w Wielkim Tygodniu… ale mamy niesamowitych kapłanów, którzy znajdowali rozwiązania. Zgodzili się odprawić nam kilka mszy dodatkowo, zgodzili się też na adoracje w 5-osobowych grupach w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, w których mogli uczestniczyć członkowie wszystkich wspólnot parafialnych (no oczywiście jedynie wybrane osoby, ale zawsze).

Zainicjowaliśmy też wspólne modlitwy w intencji ustania epidemii. Do akcji włączyły się wszystkie wspólnoty parafialne, by klękając codziennie do nowenny przed Zwiastowaniem, wypraszać ochronę dla naszej parafii i ojczyzny, wsparcie dla służb medycznych, politycznych i dla naszych kapłanów. Zgodnie z propozycją tych ostatnich łączyliśmy się w modlitwie o 20.30, bo kapłani całej Polski w tym czasie mieli modlić się różańcem w tych samych intencjach . Nowenna się zakończyła, ale wielu z nas pozostało w łączności modlitewnej i codziennie nadal klęka o 20.30, wypraszając na różańcu potrzebne łaski dla naszej ojczyzny i parafii… Wspólnota Oddanych Maryi spotyka się wirtualnie na grupie facebookowej, tych od literatury też wkrótce rozruszamy… ale o tym później.

Od 15 marca za pośrednictwem strony Siloe Smolec nasi parafianie jednoczą się na wspólnej modlitwie, dzięki transmisji mszy świętych w każdą niedzielę i święto o godz. 11.30, ale również dzięki transmisji Drogi Krzyżowej o 19.00. To wielkie dzieło funkcjonuje dzięki naszemu administratorowi Tomaszowi Soróbce. Teraz już się przyzwyczailiśmy, że mamy PARAFIALNĄ TV, ale startowaliśmy od zera, na pożyczonym sprzęcie, przy fatalnym internecie parafialnym i ucząc się na bieżąco wszystkiego… Nasza wirtualna wspólnota parafialna przetrwała do 20.04, do “odwilży wirusowej” ,byliśmy i jesteśmy razem na modlitwie, a to teraz najważniejsze. Nie rezygnujemy jednak z transmisji, póki Tomkowi wystarczy sił, a wirus będzie trzymał wielu z nas w domach! Znajdziecie nasze transmisje na FB Siloe Smolec oraz pod tym linkiem >TUTAJ<

Nie damy się żadnym wirusom!

 

Pierwsze spotkanie z książką w Nowym Roku

10 stycznia miało miejsce pierwsze w 2020 roku spotkanie  z książką religijną. Ponieważ w grudniu zwyczajowo odpuszczamy, to mieliśmy o czym rozmawiać po dwumiesięcznej przerwie! Czytamy, i to dużo, skrajnie różnych książek chrześcijańskich, to spotkanie zdominowała jednak dyskusja na temat filmu “Dwóch papieży”. Tak mało mamy czasu na tego typu dyskusje! Nikogo więc nie dziwiło, że zakończyliśmy godzinę po planowanym i ogłoszonym terminie zakończenia… nieważne o której startujemy, i tak do wyjścia wzywa nas dopiero Apel Jasnogórski:)

 

NOWY ROK 2020

Drodzy Członkowi i Sympatycy Siloe Smolec!

Rok 2019 już za nami! Na naszym profilu FB i na stronie WWW.siloesmolec.pl pozostały wspomnienia z wszystkich naszych projektów, które mogliśmy realizować również dzięki Waszemu zainteresowaniu i wsparciu. Wyrazy podziękowania kieruję w stronę całego „zarządu” Siloe, którego skład nieco się zmienił.  Dziękujemy Ani i Iwonce za ich pracę przez ostatnie trzy lata. Iwonka nadal nadzorować będzie bibliotekę parafialną, więc możecie wciąż korzystać z jej wiedzy w tym obszarze. Szczególne jednak podziękowania należą się Marzence, która każdej niedzieli dzielnie otwiera kawiarenkę, przygotowuje nam miejsce spotkań i dba, by było tam ładnie i słodko:) Joasia jest z nami od niedawna, ale już widzimy, ile dobra wnosi do Siloe, co zapewne nie umyka i Waszej uwadze! Dziękujemy naszym Dobrym Duchom: Ani Krawczyszyn – Kotwicy i Ani Ciesielskiej – zawsze możemy liczyć na Wasze ciasta czy torty, nie tylko, gdy jest podbramkowa sytuacja! Bez Was, dziewczyny, byłoby naprawdę trudno! Dziękujemy też Tomkowi Soróbce, naszej niezawodnej „karetce pogotowia”, która zdalnie ratuje zdrowie i życie profilu i strony Siloe, „przyjeżdża” w dzień i w noc, niezależnie od pogody, a bez której nie moglibyśmy być medium informacyjnym naszej parafii:), bo przecież chcemy pisać nie tylko o tym, co dotyczy Siloe – choć zasadniczo niewiele jest projektów w parafii, w których by nas nie było:)
W Nowym Roku i w nowej kadencji zaprosiliśmy do naszego grona Małgosię, która tak naprawdę nowa w Siloe wcale nie jest, wspiera od dawna wiele naszych projektów. Małgosiu, dziękujemy, że zgodziłaś się wziąć współodpowiedzialność za Siloe! Małgosia będzie aktywna szczególnie we wspólnocie „Oddanych Maryi”, ale na pewno zobaczycie ją też nie raz w naszej kawiarence.

A jakie zmiany planujemy?

Nowe oblicze kawiarenki Siloe może Was nieco zaskoczyć – koniec z papierowymi kubkami i sztućcami! Nowy wystrój, nowe nakrycia, nowy charakter naszych spotkań. Pytaliśmy Was o zdanie w naszej ankiecie, rozmawiamy, próbujemy zbierać różnorakie informacje na swój temat i wiemy już w którą stronę chcemy iść. Zgodnie z pierwotnym założeniem chcemy być miejscem spotkań, a nie „sklepem”, dlatego wybaczcie, ale nie będziemy pakować ciastek na wynos poza szczególnymi akcjami, które weszły już w tradycję naszej parafii, jak kremówki papieskie czy rogale świętomarcińskie. Jest nas mało do obsługi, brakuje parafian do pieczenia ciast – gdy zabieracie ciasta do domu to po kolejnej mszy świętej nie mamy czym ugościć tych, którzy przychodzą się spotkać, a sami również, stojąc cały czas „za ladą”, nie mamy możliwości, by porozmawiać z Wami czy obsłużyć bibliotekę. Wszystkie zasady mają wyjątki więc i u nas taki będzie: od 12.45, jeśli coś zostanie z naszych słodkości, w ramach happy hours – pakujemy:) Prosimy Was bardzo o zrozumienie tej decyzji i zapraszamy już 12 stycznia !

A co jeszcze w tym kwartale?

Spotkania literackie z książką chrześcijańską, spotkania wspólnoty „Oddanych Maryi”, rekolekcje „33dni” wg św. Ludwika z Aktem Zawierzenia Niepokalanej (początek 21.02. o godz. 18.00 – prosimy już o zgłaszanie chętnych pod adresem siloesmolec@gmail.com), “księgarenka”, biblioteka parafialna z wydzielonym zupełnie nowym zbiorem publikacji maryjnych (Biblioteczka Oddanych Maryi) – otwarte podczas naszych spotkań w salce i w niedziele, w które jest czynna kawiarenka. No i oczywiście zapraszamy na Nabożeństwa Pierwszej Soboty i modlitwy w duchu Taizé.
Zapraszamy do kontaktu też chętnych do modlitwy za kapłanów, opiekujemy się już naszymi parafialnymi „Margaretkami” (to szczególna modlitwa za konkretnego kapłana), ale chcemy też poszerzać grono modlących się i trwać w łączności duchowej. Wszyscy mamy świadomość, jak bardzo ta modlitwa jest dziś potrzebna.
No i oczywiście zapraszamy serdecznie do Kawiarenki Siloe w każdą niedzielę od godz. 11.00 do ok. 13.30, chyba, że wcześniej już nie będzie przy czym zasiąść 🙂 i chcemy tam Was nie tylko spotkać, chcemy też usłyszeć Wasze zdanie o tym, co dobrego (ale może i złego) zauważacie, chcemy pytać Was o zdanie w kwestii naszej działalności, a być może uda nam się zachęcić kogoś do włączenia się w nasze projekty?

Na ten Nowy Rok 2020 życzymy Wam deszczu błogosławieństw!!!
Edyta Niemczynowska – Frąckiewicz i cały “Zarząd” Siloe Smolec

JESIEŃ W SILOE

Wakacje dobiegają końca… Przedstawiamy Wam jesienny plan naszych stałych projektów (nowe pomysły zareklamujemy osobno). Kawiarenka, biblioteka parafialna i spotkania KKCH Siloe w sezonie jesiennym 2018:

KAWIARENKA
02.09.2018 rusza trzeci sezon kawiarenki parafialnej!!! Zapraszamy po mszy świętej z godz. 10.00 do wyczerpania słodkości. Kawiarenka będzie otwarta w każdą niedzielę za wyjątkiem 16.09.2018, do pierwszych mrozów :), najprawdopodobniej do 9.12.2018. Panie (i Panów:), które zechcą wesprzeć nas swoimi wypiekami prosimy z wyprzedzeniem o kontakt z obsługą kawiarenki.
Zachęcamy do obejrzenia salki kawiarenkowo – parafialnej po liftingu! Złożone przez Was wiosną ofiary przekazaliśmy własnie na ten cel i w sezon jesienny wchodzimy z mocnym przytupem! Przy tej okazji prosimy bardzo wszystkie wspólnoty parafialne o dbałość o naszą wspólną przestrzeń, zwracanie uwagi najmłodszym (swoim i innym), byśmy jak najdłużej mogli cieszyć się wykonanym remontem, a ku budowaniu jedności zachęcamy, by czasem też wesprzeć nas w porządkowaniu salki poprzez ogarnianie przedmiotów i ulotek swoich wspólnot. Z góry dziękujemy!

SPOTKANIA LITERACKIE SILOE
Od września br. spotykamy się w salce parafialnej! Zasadniczo w każdy drugi piątek miesiąca – w przypadku zmian (a wiemy, że takie będą kilkukrotnie) będziemy na bieżąco informować
13.09.2018 godz. 19.15
Tak, to czwartek, ale zaplanowane na drugi piątek września, musimy przenieść na dzień wcześniej z uwagi na uroczystości we Wspólnocie Podwyższenia Krzyża Świętego.
12.10.2018 godz. 19.15
16.11.2018 godz. 19.15 (uwaga to trzeci piątek!) dlatego, że jak wszystko wskazuje, że z udziałem ks. prof. Mariusza Rosika
w grudniu spotkania nie będzie.
11.01.2019 godz. 19.15
po feriach chyba będziemy musieli plan nieco zmodyfikować i w lutym oraz marcu najprawdopodobniej będzie to czwarty piątek miesiąca, ale sami wiecie, że ciężko planuje się tak mocno do przodu… 🙂

BIBLIOTEKA
Z zasobów Biblioteki Parafialnej można korzystać przed każdy spotkaniem Klubu oraz w każdą ostatnią niedzielę miesiąca w godz. 11.00 – 12.30 w kawiarence parafialnej (oczywiście tylko w terminach jej otwarcia, czyli w sezonie jesiennym to są niedziele: 30.09, 28.10, 25.11).

ZAPRASZAMY!!!