WSPÓLNOTA – ODDANI MARYI WIEDZĄ, CZYM ONA JEST!

22 września miało miejsce pierwsze powakacyjne spotkanie Oddanych Maryi Siloe Smolec. Frekwencją  pochwalić się nie można, było zaledwie dwadzieścia kilka osób, za to chyba temat  ważny, bo słuchaliśmy czym jest wspólnota, jakie elementy decydują o jej istnieniu, zastanawialiśmy się nad misją naszej wspólnoty i jej realizacją w praktyce. Wiele czasu poświęciliśmy tematowi relacji we wspólnocie, ale wspomnieliśmy też o wspólnotowej modlitwie i stowarzyszeniu Maryi Królowej Serc, które mocno wpisuje się w misję naszej wspólnoty.

Kolejne spotkanie za miesiąc –  27 października. Wracamy do cyklu “Śladami Maryi” i tematem spotkania będą objawienia Matki Bożej Szkaplerznej. Zapraszamy!

KAWIARENKA SILOE OTWIERA SWOJE PODWOJE PO WAKACJACH!

15 września ruszyła po wakacjach nasza kawiarenka. Marzenka zaprasza w niedziele w godzinach 11.00 – 13.00 z minutami… jest aromatyczna kawa i ciasta swojej roboty, a przede wszystkim są inni parafianie, z którymi można porozmawiać, poplanować…

Można też wypożyczyć książki z naszej parafialnej biblioteki, czynnej w godzinach otwarcia kawiarenki. Duży wybór książek chrześcijańskich i fachowe doradztwo – zapewnione!

Siostry Józefitki w Smolcu

Za nami pierwsze powakacyjny spotkanie Wspólnoty Zawierzonych św. Józefowi – Grupy Modlitewnej św. Józefa. W tym roku na spotkaniach będziemy rozważać “Świętego Józefa- zwierciadło miłości”.

Św. Paweł w Liście do Koryntian wskazuje drogę którą każdy z nas powinien podążać w “Hymnie do miłości”, który dziś dotykał naszych serc, takiej miłości od św. Józefa pragniemy się uczyć. Dziękujemy siostrom ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa s. Redemptoris i s. Ancelli za obecność i za poprowadzenie spotkania. Siostry świętowały dziś 25 lecie Grupy Modlitewnej św. Józefa, która działa przy Wrocławskim Zgromadzeniu Sióstr św. Józefa. Dziękujemy za piękny prezent dla naszej wspólnoty, siostry przywiozły nam poświęconą figurkę św. Józefa która rozpoczęła peregrynację w naszej grupie. Kto wie, może kiedyś i w naszej parafii?

Dziękujemy ślicznie również ks. Marcinowi za jego obecność, wielka radość w naszych sercach, że został opiekunem naszej wspólnoty. My wiemy że to sprawka św. Józefa, bo Pan Bóg przyprowadził księdza do nas właśnie z parafii św. Józefa. Dziękuję wszystkim którzy byli dziś na spotkaniu i wspólnie ze św. Józefem i Maryją idą w drodze ku świętości, każdy z nas dźwiga bagaż różnych problemów, ale św. Józef i Maryja zawsze są razem i w ich mocy jest uczynienie możliwym tego, co niemożliwe –  tylko trzeba zaufać i powierzyć im swoje troski. Grupa modlitewna będzie się spotykać w drugie piątki miesiąca po Mszy św. o godz. 19.00 w salce na plebani. Św. Józefie mężu sprawiedliwy módl się za nami/JM/

ODPUST PARAFIALNY 2023

Za nami piękna uroczystość odpustowa – 8 września – Narodziny NMP. Dziękujemy naszym kapłanom i gościom, wzorowo przygotowanej Służbie Liturgicznej, Mariankom, wszystkim, którzy ponieśli chorągwie i feretrony. Dziękujemy parafianom za wspólną modlitwę.
Mszy Świętej przewodniczył ks. Arcybiskup Józef Kupny, który sporo miejsca w skierowanym do nas słowie poświęcił potrzebie miłości i wzajemnej służby, szczególnie między małżonkami czy między rodzicami a dziećmi. To trudne, “bo dziś człowiek chce być raczej przełożonym niż służyć. A w Ewangelii służba to miara miłości, miara człowieczeństwa, męskości i kobiecości. Święta Rodzina mimo niedostatków była szczęśliwa”. Nasz pasterz wspomniał też, że fałszywy obraz rodziny promowany przez dzisiejszą kulturę, sprawia, że wiele rodzin przeżywa kryzys i ważne jest wówczas uświadomienie sobie jak Maryja i Józef są bliscy każdemu ojcu i każdej matce. Bo jak i dzisiejsi rodzice doświadczyli trudów wychowania i niepokojów o przyszłość dziecka.
Ks. Biskup zachęcał do modlitwy w rodzinie, do rozmawiania o Bogu, dawania przykładu właściwego przeżywania niedzieli. Wskazywał też na niepokój, który budzi fakt, że coraz mniej jest dialogu między małżonkami, między rodzicami a dziećmi… a więzi buduje się właśnie poprzez wspólne spędzanie czasu, dzielenie się radościami, smutkami… Trzeba na nowo się z sobą zaprzyjaźnić. Bo łatwo jest utrzymać więź z małym dzieckiem, ale trzeba zaprzyjaźnić się też z tym dorosłym, nie zostawiać dorastających dzieci tylko relacjom z rówieśnikami.
Zachęcał nas do patrzenia na Maryję, która przypomina nam, że jesteśmy rodziną, wspólnotą. Patrzy z miłością na rodziny, które starają się naśladować jej życie rodzinne. Z miłością patrzy na wysiłek wychowania i chce nam pomagać. Chce byśmy nie utracili nadziei i nie zrezygnowali z troski o nasze relacje, nawet gdy są trudne.
Dziękujemy ks. Arcybiskupowi za te piękne słowa, za ten powrót do fundamentów i wspólną modlitwę, modlitwę też za rodziny naszej parafii.
Na zakończenie Mszy Świętej ks. Arcybiskup poświęcił też ziarno.
Nasza Wspólnota mocno zaangażowała się w to wydarzenie. Diakonia Liturgiczna Oddanych Maryi przygotowała i koordynowała procesję, a Marianki wniosły dary, przeczytały Modlitwę Wiernych i sypały kwiatki w procesji przed Najświętszym Sakramentem.  Procesję z darami można obejrzeć na naszym profilu FB https://fb.watch/mYt1w3q0y2/.
Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli dziś trud czterech części Różańca w prezencie urodzinowym dla naszej Pani. W tym spontanicznym challengu na naszym FB było nas 16 osób, co dało 64 części Różańca i 320 dziesiątek:). BRAWO!

MARYJNA SZKOŁA BIBLIJNA – SEMESTR TRZECI!

3 września nowy rok szkolny zainaugurowała Maryjna Szkoła Biblijna. Prawie wszyscy dotarli już z wakacji i mogliśmy wspólnie przejść wraz z ludem wybranym przez pustynię pod Górę Synaj… bowiem dziś omawialiśmy Księgę Wyjścia.
Odwiedzili nas wszyscy kapłani. Doceniamy, że można wesprzeć się ich wiedzą i doświadczeniem. Bóg zapłać!
Maryjna Szkoła Biblijna trwa trzy i pół roku i jest dedykowana członkom wspólnoty Oddani Maryi Siloe Smolec jako uzupełnienie formacji. Za nami już dwa semestry zmagań.
Patronat honorowy nad Szkołą objął ks.prof Waldemar Rakocy.
Do końca jeszcze daleko, ale już widzimy jak wzrosła nasza wiedza i rozumienie Pisma Świętego. Piękny czas wspólnych spotkań w towarzystwie Trójcy Przenajświętszej i naszej Pani, Bożej Rodzicielki. /ENF/

MIRIAM’S SLAVES I NOWY WIKARIUSZ NASZEJ PARAFII

29 sierpnia swoje pierwsze spotkanie w nowym roku duszpasterskim miała diakonia muzyczna Oddanych Maryi Miriam’s Slaves… ale w jakim towarzystwie!
Najpierw odwiedził nas Ksiądz Proboszcz, potem ks. Wojciech, a potem jeszcze poznałyśmy naszego nowego wikariusza!
Nie tylko poznałyśmy, ale też otrzymałyśmy błogosławieństwo prymicyjne!
… i oczywiście wypytałyśmy o wiele spraw:) .
Ks. MARCIN Jakimów pochodzi z pobliskich Księginic i poza studiami teologicznymi ukończył też Robotykę i automatykę na Politechnice Wrocławskiej, bo to powołanie dość dojrzałe, z czwartego roku studiów. Byłyśmy przekonane, że zapewne jest wynikiem jakieś działalności wspólnotowej, duszpasterstwa akademickiego i temu podobnych aktywności, ale nie… Pan Bóg działa po swojemu, sam mówi do serca kiedy chce i jak chce… piękne i optymistyczne, bo to kolejny dowód, że kapłaństwo to nie zawód, a powołanie prosto od Boga, nie z naszego spinania się, by za wszelką cenę młodzieży “uatrakcyjniać” Kościół… nasze działania i walka o młode pokolenie są bez wątpienia potrzebne, ale, jak widać, Pan Bóg sobie radzi:)
Ks. Marcin ma 29 lat i pochodzi z pobliskich Ksieginic. Serdecznie pozdrawiamy rodziców i młodszą siostrę naszego kapłana! Pozdrawiamy i dziękujemy, bo mamy świadomość, że to dzięki katolickim rodzinom mamy w Polsce wciąż nieograniczony dostęp do sakramentów. Z mamą ks. Marcina byśmy się dogadali… wie, że trzeba się modlić za kapłanów i o kapłanów, bo to jest bez wątpienia wymodlone powołanie 🙂
Ksiądz Marcin sporo czyta, ale to nic szczególnego, wielu kapłanów lubi książki, znajdźcie jednak drugiego takiego, co samodzielnie wytwarza naturalne syropy z sosny i nawłoci! Nie znaliście do tej pory? To już znacie!
No i nasz nowy wikariusz całkiem ładnie śpiewa! Może dołączy do Miriamsów? Pięknie nam dziś razem wyszło…
Reasumując, to już nie mamy wątpliwości, że Matka Boża osobiście nam go podesłała, bo jest urodzony we wspomnienie Fatimskiej… przypadek? Nie sądzimy…🙂. Dopiero co wrócił z Fatimy, więc bez problemu wdroży się w nasze Nabożeństwa Fatimskie.
Nasz nowy kapłan interesuje się astrofizyką i twierdzi, ze nauki ścisłe pomagają odkrywać i poznawać Boga. I my się z tym zgadzamy! Szczególnie uczestnicy Maryjnej Szkoły Biblijnej, która właśnie mocno analizuje nową książkę ks.prof Waldemara Rakocego “Teologia i nauka. Odkrywanie tajemnicy stworzenia” 🙂
No i ks. Marcin już został zaproszony do Oddanych Maryi Siloe Smolec z wykładem w temacie św. Jana od Krzyża i duchowości karmelitańskiej, bo swoją pracę magisterską pisał właśnie na podstawie dzieł i nauczania tego wielkiego świętego, który jest mu bardzo bliski i miał ogromny wpływ na jego rozwój duchowy. Już ustalamy termin!
My oczywiście przedstawiłyśmy po krótce różne płaszczyzny działania Siloe Smolec, ale i inne wspólnoty parafialne i obiecałyśmy modlitwę, więc każdego parafianina i każdego naszego czytelnika zobowiązujemy niniejszym do choćby jednego Zdrowaś Maryjo w intencji naszego nowego kapłana, bo jak wiemy, i jak to od dawna testujemy, takich mamy kapłanów, jakich sobie wymodlimy… a pierwsze wrażenie to potwierdza… znów nam się chyba udało… tam na Górze muszą nas lubić:)
My już błogosławieństwo prymicyjne dostałyśmy i już działa!
Księże Marcinie, dziękujemy Bogu za dar Twojego kapłaństwa, ciepło i otwartość, jaka od Ciebie bije… a Miriamsy dziękują za to niesamowite, serdeczne spotkanie. Niech Maryja prowadzi Cię i strzeże!

NOWY ROK DUSZPASTERSKI 2023/2024

Drodzy Parafianie,
rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i duszpasterski. Pragniemy was zaprosić do wspólnego wzrastania duchowego i do służby w naszej parafii. Siloe Smolec ma dla was szeroki wachlarz propozycji, bo my to już prawie taką małą smolecką korporacją jesteśmy…
SILOE SMOLEC to trzy, a w zasadzie nawet cztery grupy współpracujące ze sobą, których zadania i charyzmat są bardzo różnorodne, tak więc każdy może znaleźć coś dla siebie!

MARZENA prowadzi Kawiarenkę i Centrum Książki Siloe. Kawiarenka ruszy nie wcześniej jak w drugiej połowie września, będzie otwarta w niedziele w godzinach 11.00- 13.00, a wraz z nią (w tych samych godzinach) uruchamiana jest Biblioteka Parafialna. Szefowa poinformuje o szczegółach Centrum Książki Siloe Smolec jak tylko wróci z wakacji.

JOANNA ruszyła ze spotkaniami już dziś. Wraz ze wspólnotą św. Józefa, jak było zapowiedziane, gościła siostrę Ancellę, Józefitkę. Ta wspólnota spotyka się raz w miesiącu. Joasia poinformuje o szczegółach tych spotkań, ale już dziś wspomnimy, że pragnie docelowo zapraszać chętnych na drugie piątki miesiąca. Wspólnota koordynuje też indywidualne rekolekcje zawierzenia św. Józefowi, z reguły w okresie luty – marzec.
Joasia prowadzi też Apostolat Margaretki Siloe Smolec, to siedmioosobowe zespoły modlące się za konkretnego kapłana. Apostolat spotyka się okazyjnie, raz- dwa razy w roku, członkowie modlą się w swoich domach i w pierwsze czwartki miesiąca adorują Najświętszy Sakrament, wypraszając potrzebne łaski zarówno naszym kapłanom, jak i wszystkim, których Bóg do tej służby powołał. I tu nie ma wakacji! No i dzięki Joasi pamiętamy zawsze o uroczystościach kapłańskich.

EDYTA – ma przyjemność prowadzić Wspólnotę Oddanych Maryi Siloe Smolec. My pracujemy cały rok, bo nie ma przerw jeśli chodzi o Nabożeństwa Fatimskie czy Nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca. Ale w tym tygodniu ruszamy już z intensywną pracą formacyjną. Swoje spotkania rozpoczynają diakonie, małe grupy dzielenia, Maryjna Szkoła Biblijna i Marianki. Szczególnie diakonia Liturgiczna Oddanych Maryi, kierowana przez Piotra Cekałę, przy wsparciu Ani Ciesielskiej, będzie mieć pełne ręce roboty przed odpustem parafialnym 8 września:). Już dziś zachecamy do uczestnictwa w uroczystościach odpustowych!
Wszystkich zainteresowanych funkcjonowaniem naszej wspólnoty zapraszamy na 22 września po wieczornej Mszy Świętej do salki parafialnej. Będzie można całkowicie niezobowiązująco nas poznać, zobaczyć, jak wygląda spotkanie, poznać członków wspólnoty, których jest na dziś 44 (a z Mariankami to 60:). Nasze spotkania formacyjne odbywają się zasadniczo w czwarte piątki miesiąca, spotkania małych grup mają miejsce również raz w miesiącu. Z diakoniami jest różnie, jedna ma stałe spotkania miesięczne, inne doraźnie. Diakonie i małe grupy to zespoły zamknięte, składajace się z członków wspólnoty, podobnie jak Maryjna Szkoła Biblijna.
Wspólnota Oddanych Maryi prowadzi też grupę dla dziewcząt w wieku od 8 lat- “Marianki”, która spotyka się dwa razy w miesiącu (zasadniczo w 1 i 3 niedzielę) w godz. 10.00 – 11.15, a po spotkaniu dziewczynki wraz z animatorkami uczestniczą we Mszy Świętej. Marianek jest już 17! Te formację prowadzi Ania Ciesielska. Anię wspiera “diakonia mariankowa”, w szczególności Edyta Berghauzen.

Oddani Maryi już dziś zapraszają na coroczne rekolekcje zawierzenia Maryi 33dni wg św. Ludwika de Montfort, które wystartują 24.02.2024. Najlepiej już od września przygotowywać się do nich wraz z nami:)
Zapraszamy do naszych grup i wspólnot, szczególnie osoby, które nie mają bliższej relacji z innymi parafianami, chciałyby służyć swoimi talentami, a może po prostu brak im “osoby wprowadzającej”? Rada Wspólnoty Oddanych Maryi zaopiekuje się każdą nową osobą, która zechce nas odwiedzić 22.09. Zabierzemy was z kościoła po Mszy Świętej, zapewnimy towarzystwo i odpowiemy na wszelkie pytania. Po prostu przyjdź. Szczególnie zapraszamy osoby pogubione w chaosie informacyjnym, poszukujące swojej drogi do Boga, ale i te, których droga do Jezusa jest trudna, jak małżeństwa niesakramentalne, zapraszamy dojrzałą młodzież, która chce trwać przy Bogu, nowych mieszkańców, którzy czują się może samotni w osiedlowych blokach … jesteście dla nas ważni! Zapraszamy!

 

ZGROMADZENIE SIÓSTR ŚW. JÓZEFA W SMOLCU

27 sierpnia w naszej parafii gościliśmy siostrę Ancellę ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Siostra przybliżyła nam kult św. Józefa wśród osób świeckich, który funkcjonuje w formie Modlitewnych Grup św. Józefa. Grupy takie tworzą katolicy, którzy pragną realizować swoje życiowe powołanie na drodze szczególnego zawierzenia św. Józefowi. Mogliśmy posłuchać z jak wielką miłość siostra mówiła o swoim patronie. “W życiu św. Józef emanuje wiara, która jest owocna. Taką wiarą odpowiedziała Bogu Maryja wypowiadając swoje FIAT. Prawdziwa wiara musi być doświadczona ogniem cierpienia. Św. Józef musiał również zdać egzamin z wiary i zdał go wzorowo stawiając Boga na pierwszym miejscu ponad wielką miłość do swojej małżonki, Maryi. Często w naszym życiu są sytuacje trudne, niezrozumiałe a jest to zaproszenie Pana Boga. Czy ja potrafię postawić Boga na pierwszym miejscu? Św. Józef zrobił to w sposób doskonały dlatego może być dla nas przewodnikiem w naszych trudnościach życiowych razem z Maryją. Wiara to sprawą kluczową w naszym życiu, od wiary zależy nasz przyszłość. Wiara, która ma być nie tylko wyznaniem że wierzę w Boga ale że ja wierzę Bogu.” Siostra wspominała również o obrazie Józefa Kaliskiego gdzie w centrum jest Jezus Chrystus który jakby chciał nam powiedzieć: weź za rękę moją Matkę Maryję i mojego opiekuna ziemskiego św. Józefa i daj im prowadzić się przez ziemskie życie, oni pomogą Ci w Twoich problemach. Usłyszeliśmy również krótkie świadectwo życia założyciela Zgromadzenia św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, który doświadczył szczególnej opieki św. Józefa i bardzo go ukochał. Święty ks. Zygmunt, urzeczony rolą świętego Józefa, jaką wyznaczył mu Bóg na ziemi i w niebie, obrał go za Patrona Zgromadzenia, aby siostry zagłębiały jego duchowość, były oddane sprawą Boży.

Grupy Modlitewne św. Józefa spotykają się na spotkaniach formacyjnych raz w miesiącu, spotkań jest 10.Członkowie tych grup starają się w swoim życiu naśladować św. Józefa w jego zawierzeniu Bogu w trudach codziennego życia, w umiłowaniu i wiernym wypełnianiu woli Bożej w Jego życiu pracowitym, przesiąkniętym modlitwą i miłością do Jezusa i Maryi.

Jeśli chcesz dołączyć do czcicieli św. Józefa w naszej parafii to zapraszamy na spotkania w drugie piątki miesiąca po Mszy świętej o godz. 19.00. We wrześniu wyjątkowo spotkanie odbędzie się w trzecią sobotę miesiąca tj.16. września po Mszy Świętej w salce na plebani a poprowadzi je goszcząca dziś u nas s. Ancella. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Siostrze za obecność i podzielenie się z nami miłością do Maryi i św. Józefa.
Poniżej link do strony Zgromadzenia Sióstr św. Józef- http://www.wroclaw.jozefitki.pl/ Św. Józefie módl się za nami. /J.M./

 

43. PIELGRZYMKA NA JASNA GÓRĘ

3.08 wczesnym rankiem wyruszyła 43. Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę. Do naszej Pani powędrowali też smolczanie! Oddani Maryi byli na bieżąco każdego dnia dzięki swojej specjalnej wysłanniczce Ani Ciesielskiej, która do tronu Matki Bożej zaniosła wszystkie nasze sprawy, pragnienia, troski… z takim wstawiennictwem nie obawiamy się nowego roku duszpasterskiego!